Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Byl oblíbeným zaměstnancem McDonald's. Po 32 letech odešel muž s DS do důchodu

 

Russell mcd big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

23
června
2019

Pro lidi narozené s Downovým syndromem, geneticky podmíněnou anomálií chromozomů, může být mnohdy obtížné sehnat zaměstnání. Příběh Russella O'Gradyho však ukazuje, že pokud dostanou příležitost, mohou se stát vděčnými a přínosnými zaměstnanci. Russell si poprvé nasadil pracovní uniformu v místní pobočce McDonald's v roce 1986, v době, kdy lidé s DS málokdy našli zaměstnání. Tehdy mu bylo osmnáct let. Po dvaatřiceti letech práce v rychlém občerstvení odešel v prosinci do zaslouženého důchodu. V průběhu let se stal oblíbeným zaměstnancem i známou osobou ve čtvrti Northmead v západním Sydney.

Russellovi dala před lety příležitost se vyučit a získat práci vládní iniciativa Jobsupport, která podporuje zaměstnávání osob s mírným mentálním postižením. Přestože neměl v té době žádnou pracovní zkušenost, velmi rychle zaujal svým pracovním nasazením manažera, kolegy i zákazníky. „Je opravdu milý, vždycky mě přijde přivítat a potřese mi rukou, když odcházím. Je to skutečný gentleman," uvedla pro Daily Mail asistentka obchodu Katie Chlyder. A Russellovu práci si pochvaluje i jeho supervizor Courtney Purcell. „Máme zákazníky, kteří pravidelně chodí Russella navštívit a on se o ně skvěle stará. Určitě jim bude chybět," poznamenal

Russell mcd 1

Začlenění do komunity

Russellův otec Geoff O'Grady podotkl, že práce také velmi pozitivně ovlivnila Russellův život. Podle něj dnes mnoho lidí zastavuje jeho syna na ulici, aby si s ním potřásli rukou a pozdravili ho. „Je velmi přátelský a tyto reakce mu dělají radost," popsal otec pro Daily Mail a dodal, že příležitost pracovat změnila i pohled Russella na sebe samého. „Někdo se ho zeptal, jestli je hendikepovaný. Odpověděl: ,Býval jsem ve škole, ale teď pracuji v McDonald's.‘ Nyní pracuje a přijde si stejný jako ostatní,” vysvětlil Geoff.

Russell mcd 2

A Russell je dnes nejen oblíbeným zaměstnancem, ale i známou osobou ve čtvrti Northmead. „Je to neuvěřitelně společenská osoba a když jde po ulici, lidé ho zastavují, aby si s ním popovídali nebo ho pozvali na pivo,” popsala manažerka služby Jobsupport Kate O'Grady. Russellovo nasazení a jeho stále optimistický přístup také inspiroval pobočku k vytvoření vlastního loga s usmívajícím se smajlíkem. „Zákazníci ho milují, stejně jako ho milujeme my,“ ocenil přístup komunity Russellův otec.

Odchod do důchodu

Dnes je Russellovi padesát let. Přestože je v práci spokojený, rozhodl se kvůli zdravotním problémům odejít do důchodu. A nudit se určitě nebude. Plánuje volný čas trávit s přáteli a protože je nadšený hráč, především v Northmeadském bowlingovém klubu.

Foto: Archiv Russela O´Gradyho

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.