Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Byl oblíbeným zaměstnancem McDonald's. Po 32 letech odešel muž s DS do důchodu

 

Russell mcd big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

23
června
2019

Pro lidi narozené s Downovým syndromem, geneticky podmíněnou anomálií chromozomů, může být mnohdy obtížné sehnat zaměstnání. Příběh Russella O'Gradyho však ukazuje, že pokud dostanou příležitost, mohou se stát vděčnými a přínosnými zaměstnanci. Russell si poprvé nasadil pracovní uniformu v místní pobočce McDonald's v roce 1986, v době, kdy lidé s DS málokdy našli zaměstnání. Tehdy mu bylo osmnáct let. Po dvaatřiceti letech práce v rychlém občerstvení odešel v prosinci do zaslouženého důchodu. V průběhu let se stal oblíbeným zaměstnancem i známou osobou ve čtvrti Northmead v západním Sydney.

Russellovi dala před lety příležitost se vyučit a získat práci vládní iniciativa Jobsupport, která podporuje zaměstnávání osob s mírným mentálním postižením. Přestože neměl v té době žádnou pracovní zkušenost, velmi rychle zaujal svým pracovním nasazením manažera, kolegy i zákazníky. „Je opravdu milý, vždycky mě přijde přivítat a potřese mi rukou, když odcházím. Je to skutečný gentleman," uvedla pro Daily Mail asistentka obchodu Katie Chlyder. A Russellovu práci si pochvaluje i jeho supervizor Courtney Purcell. „Máme zákazníky, kteří pravidelně chodí Russella navštívit a on se o ně skvěle stará. Určitě jim bude chybět," poznamenal

Russell mcd 1

Začlenění do komunity

Russellův otec Geoff O'Grady podotkl, že práce také velmi pozitivně ovlivnila Russellův život. Podle něj dnes mnoho lidí zastavuje jeho syna na ulici, aby si s ním potřásli rukou a pozdravili ho. „Je velmi přátelský a tyto reakce mu dělají radost," popsal otec pro Daily Mail a dodal, že příležitost pracovat změnila i pohled Russella na sebe samého. „Někdo se ho zeptal, jestli je hendikepovaný. Odpověděl: ,Býval jsem ve škole, ale teď pracuji v McDonald's.‘ Nyní pracuje a přijde si stejný jako ostatní,” vysvětlil Geoff.

Russell mcd 2

A Russell je dnes nejen oblíbeným zaměstnancem, ale i známou osobou ve čtvrti Northmead. „Je to neuvěřitelně společenská osoba a když jde po ulici, lidé ho zastavují, aby si s ním popovídali nebo ho pozvali na pivo,” popsala manažerka služby Jobsupport Kate O'Grady. Russellovo nasazení a jeho stále optimistický přístup také inspiroval pobočku k vytvoření vlastního loga s usmívajícím se smajlíkem. „Zákazníci ho milují, stejně jako ho milujeme my,“ ocenil přístup komunity Russellův otec.

Odchod do důchodu

Dnes je Russellovi padesát let. Přestože je v práci spokojený, rozhodl se kvůli zdravotním problémům odejít do důchodu. A nudit se určitě nebude. Plánuje volný čas trávit s přáteli a protože je nadšený hráč, především v Northmeadském bowlingovém klubu.

Foto: Archiv Russela O´Gradyho

Čtěte dále

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

HFFest: Pražský Anděl na několik dní rozvibruje latinskoamerický festival Sabor Latino

Už v úterý 17. září začne již tradiční HateFree Fest latinskoamerické kultury Sabor Latino Praha. Potrvá do čtvrtka a letos provoní Pěší zónu Anděl. Festival zahrnuje hudební koncerty a taneční vystoupení s workshopy mnoha žánrů a zemí Latinské Ameriky. Kromě hudby a tance představí návštěvníkům tamější gastronomii a tradiční řemeslné výrobky včetně oblečení, šperků, talismanů nebo folkorních hudebních nástrojů. Vstup na něj je zdarma!


HateFree Culture 15. 9. 2019

„Mým největším koníčkem je studium,” říká romský student Mitraš. Chystá se na práva

Vyhrál měsíční pobyt v USA, spolupracoval s firmou Microsoft a byl hejtmanem Zastupitelstva mládeže Olomouckého kraje. Tvrdí, že jeho největším koníčkem je studium. Rád hraje na klavír, rád cestuje a zajímá se o politiku. Michael Mitraš, budoucí student práv má našlápnuto na skvělou kariéru.


 

Štefan Balog 13. 9. 2019

Onemocněla rakovinou, čelila psychickým a sociálním problémům. Dnes skrz Amelii pomáhá jiným pacientům

V šestatřiceti letech byl manažerce Pavle Tiché diagnostikován karcinom prsu. K nepříznivé diagnóze se posléze začaly přidávat další nepříjemnosti, které vážnou nemoc provázejí. „V průběhu léčby jsem si stále více uvědomovala, jakou moc má psychika a jak málo prostoru v současném zdravotnickém systému dostává práce s ní. Na základě vlastních zkušeností s psychoterapií a sebezkušenostními semináři jsem došla k názoru, že to může být cesta k překonání vážné nemoci či ke kvalitnímu životu s ní,” popsala Tichá na webu organizace Amelie, kterou se rozhodla založit, aby dokázala dalším nemocným pomoc, kterou postrádala, poskytnout. Organizace dnes již třináctým rokem pomáhá onkologickým pacientům a jejich rodinám. Pavla Tichá ji vedla až do své smrti v roce 2014.

Marie Škardová 11

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.