Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Autistická dívka si spletla nevěstu s Popelkou. ‚Princezna‘ se s holčičkou spřátelila a splnila jí největší sen

 

autistka popelka big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

17
června
2019

Pětiletá dívka s autismem Layla Lester podobně jako mnoho holčiček v jejím věku miluje princezny. Jednoho dne na procházce v parku uviděla Popelku a hned se vydala za ní. Princeznou byla ve skutečnosti Olivia Spark, která právě v parku Akron Falls v New Yorku se svým manželem pózovala pro svatební fotografie. Reakce Layly Olivii dojala, a proto se rozhodla stát se pro malou dívku na chvíli opravdovou princeznou.

autistka popelka 1

„Viděli jsme v dálce nevěstu. Layla se najednou rozběhla a volala: ,Popelka! Popelka!’,” popsala situaci Laylina matka Jessica. „Opravdu uvěřila, že je to Popelka,“ dodala pro server CBSNews Jessica, která děvčátko chtěla odvést pryč, aby neobtěžovala fotící se pár. Jenže Olivia Laylu neodehnala, naopak si s dívkou hrála a zapojila ji do focení. Pak se děvčátku omluvila s tím, že se musí vrátit na ples. „Hrát Popelku pro tu malou holčičku mi udělalo velkou radost," uvedla Olivie.

 

Tím ale pohádka neskončila. Olivia zůstala s malou kamarádkou a její rodinou v kontaktu a pravidelně se vídají. Podle Jessicy se Layla běžně mluvit s lidmi obává, ale pro Popelku udělala výjimku. Olivia si dívku zamilovala a rozhodla se jí splnit sen. Pomocí sbírky na GoFundMe se jí podařilo vybrat peníze a Layla tak mohla vyrazit za dalšími princeznami do vysněného Disney Worldu. „Bylo to jako v pohádce. Skutečná Popelka stála přímo před ní. Mohla se jí dotknout, jejích šatů, vlasů. Byla nadšená,” říká Jessica. „Zahřálo mě to u srdce, protože není moc momentů, kdy je Layla šťastná. Jde o zdánlivé maličkosti, ale když se na ni někdo usměje nebo jí řekne ahoj, dokáže to změnit k lepšímu celý její den,” uzavírá.

autistka popelka 4

Foto: Jessica Lester

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.