Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Autistická dívka si spletla nevěstu s Popelkou. ‚Princezna‘ se s holčičkou spřátelila a splnila jí největší sen

 

autistka popelka big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

17
června
2019

Pětiletá dívka s autismem Layla Lester podobně jako mnoho holčiček v jejím věku miluje princezny. Jednoho dne na procházce v parku uviděla Popelku a hned se vydala za ní. Princeznou byla ve skutečnosti Olivia Spark, která právě v parku Akron Falls v New Yorku se svým manželem pózovala pro svatební fotografie. Reakce Layly Olivii dojala, a proto se rozhodla stát se pro malou dívku na chvíli opravdovou princeznou.

autistka popelka 1

„Viděli jsme v dálce nevěstu. Layla se najednou rozběhla a volala: ,Popelka! Popelka!’,” popsala situaci Laylina matka Jessica. „Opravdu uvěřila, že je to Popelka,“ dodala pro server CBSNews Jessica, která děvčátko chtěla odvést pryč, aby neobtěžovala fotící se pár. Jenže Olivia Laylu neodehnala, naopak si s dívkou hrála a zapojila ji do focení. Pak se děvčátku omluvila s tím, že se musí vrátit na ples. „Hrát Popelku pro tu malou holčičku mi udělalo velkou radost," uvedla Olivie.

 

Tím ale pohádka neskončila. Olivia zůstala s malou kamarádkou a její rodinou v kontaktu a pravidelně se vídají. Podle Jessicy se Layla běžně mluvit s lidmi obává, ale pro Popelku udělala výjimku. Olivia si dívku zamilovala a rozhodla se jí splnit sen. Pomocí sbírky na GoFundMe se jí podařilo vybrat peníze a Layla tak mohla vyrazit za dalšími princeznami do vysněného Disney Worldu. „Bylo to jako v pohádce. Skutečná Popelka stála přímo před ní. Mohla se jí dotknout, jejích šatů, vlasů. Byla nadšená,” říká Jessica. „Zahřálo mě to u srdce, protože není moc momentů, kdy je Layla šťastná. Jde o zdánlivé maličkosti, ale když se na ni někdo usměje nebo jí řekne ahoj, dokáže to změnit k lepšímu celý její den,” uzavírá.

autistka popelka 4

Foto: Jessica Lester

Čtěte dále

Jsme Česko

„Jsme Česko,” říká více než padesátka obyvatel České republiky rozličného původu, náboženského vyznání, orientace i sociálních skupin. A to ve společné kampani vládního projektu HateFree Culture a Multikulturního centra Praha. Činí tak u příležitosti 30. výročí demokracie v Česku a odkazují se ke státním symbolům, zejména pak k barvám české vlajky, tedy trikoloře. Stužka s trikolorou byla i jedním ze symbolů Sametové revoluce.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Otevřená snídaně už v neděli 24. listopadu v Praze!

V neděli 24. listopadu od 9:30 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních.


HateFree Culture 11. 11. 2019

„Před lety jsem vás vozila autem, dnes vozíte vy mne.” Desítky seniorů napsaly dopis vnoučeti

Téměř šedesátka seniorů starších šedesáti let napříč Českem napsala svým vnoučatům. Cílem bylo zjistit, jaký vzkaz by senioři rádi předali nové generaci. Aktivita probíhala pod patronací seniorské organizace SenSen zastřešující 40 tisíc členů v seniorských klubech napříč ČR. Nejmladšímu ze seniorů bylo šedesát let, nejstaršímu šestadevadesát. Většinu z nich tvořily ženy a jen pět účastníků a účastnic nemělo vlastní rodinu a dopisy tak psali obecně mladé generaci. „Pracujeme se starými lidmi. A důvodem, proč jsme s dopisy začali, je z psychologického hlediska jejich potřeba udělat na konci života nějaké resumé. Esence jeho existence se pak objevuje v tom dopise,” uvedla iniciátorka projektu Urszula Tokarska z Polska.


 

Lukáš Houdek 6. 11. 2019

Vyměnila novinařinu za řešení problémů na Luníku IX. „Romská chudoba je stejná jako každá jiná.“

Jarmila Vaňová, novinářka, která vyměnila žurnalistiku a tvorbu televizního národnostního pořadu za terénní sociální práci na nechvalně známém slovenském sídlišti Luník IX, svého rozhodnutí zpětně nelituje. Sama říká, že nešlo nedělat sociální žurnalistiku, když se každodenně setkávala s lidmi, kteří se nacházeli v zoufalé situaci a sami nevěřili, že se dá v jejich životě cokoliv změnit.


Rena Horváthová 4. 11. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.