Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Stovky dobrovolníků po celé Anglii pečou zdarma narozeninové dorty na přání pro chudé děti

 

dorty deti big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

10
června
2019

Lily brzy oslaví své první narozeniny. Její start do života však není právě nejrůžovější. Spolu s matkou a dvěma sourozenci žije v azylovém domě v Glasgow a pomáhá jim charitativní organizace pro ženy a děti zasažené domácím násilím. Rodina se potýká se špatnou finanční situací. O pár ulic dál zdobí v kuchyni dort ředitelka penzionu Davida Cooková. Davida se jako dobrovolník zapojila do činnosti organizace Dorty pro děti zdarma, která má jednoduchou misi - dělat zdarma dorty pro děti, pro jejichž rodiny je obtížné oslavu realizovat. „Když jsem viděla radost, kterou mají moje vnoučata z narozeninových dortů vyrobených speciálně pro ně, rozhodla jsem se zapojit,” popisuje svoji motivaci Davida. „Myslím, že takový dort udělá z narozenin výjimečný zážitek. Je krásné být schopná toto někomu dát,” dodává pro BBC.

dorty deti 4

Komunitní službu Dorty pro děti zdarma založila před jedenácti lety Henriette Lundgren v Oxfordu. Od té doby se rozrostla v šedesát skupin dobrovolníků po celém státě. Do projektu se může zapojit každý, kdo chce pomoci ve své komunitě. Davida Cooková je jednou z dobrovolnic z glasgowské skupiny, jejímž koordinátorem je Faiza Hansraj-Jackson. Faiza spolupracuje s charitativními organizacemi, školami a dětskými centry v lokalitě. Od nich dostává informace o dětech, které dorty potřebují. „Takže připravíme narozeninové dorty dětem, které by je jinak nedostaly," uvádí Faiza a dodává, že dobrovolníci v Glasgow připraví mezi dvaceti až padesáti dorty za rok.

dorty deti 1

Důvodů, proč rodina nemůže pro dítě zorganizovat oslavu, je více. „Někdy děláme dorty pro děti na pokraji bezdomovectví, žijící v ubytovnách bez kuchyně nebo trouby," přibližuje pro server Telegraph Tessa Lidstone, koordinátorka pobočky v Hackney. „Také jsme dělali dorty pro rodiny, kde žijí děti hendikepované nebo s dlouhodobými zdravotními problémy. Rodiče jsou pečovateli na plný úvazek a najít si čas na výrobu dortu je pro ně obtížné,” doplňuje.

Dorty na přání

„V tuto chvíli máme asi čtyřicet aktivních pekařů a mnoho dalších na čekací listině,“ říká Tessa. Schopnosti pekařů se liší, patří mezi ně i amatéři. Tessa ale upozorňuje, že důležitý je především fakt, že dort je pečen přímo podle přání daného dítěte. Nejoblíbenějšími motivy jsou Barbie, Spiderman a prasátko Pepina. „Žiji sama a miluju pečení. Ale sama sobě prostě nemůžu pořád péct dorty,“ říká Anna Greenwoodová, která byla jedním z prvních dobrovolníků ve skupině v Hackney. „Tohle je něco, co ráda dělám a ještě hezčí důvod, proč to udělat. Každé dítě si zaslouží dort k narozeninám,” dodává.

dorty deti 2

Většina pekařů Hackney jsou ženy, ale najde se i pár mužů. „Moje dětství nebylo skvělé. Zažil jsem spoustu domácího násilí,” říká jeden z nich. „Tyto děti jsou ve stejné pozici, jako jsem byl já,” vysvětluje a dodává, že ze začátku neměl s pečením žádnou zkušenost a jeho první dorty připomínaly šikmou věž v Pise.

dorty deti 3

Komunitní práce

Pobočka v Hackney již předala více než 200 dortů a nyní plánuje rozšířit komunitní práci o hodiny pečení pro místní rodiny. A na námitky, že dort se může zdát jen jako malé gesto, Tessa odpovídá: „Můžete upéct jeden dort ročně pro naši organizaci a zlepšili jste jednomu dítěti život na jeden den. Svět to nezmění, ale udělali jste malý rozdíl. Když ho udělá více lidí, svět bude pozitivnějším místem," uzavírá.

dorty deti 5

Foto: Free Cakes for Kids

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.