Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Stovky dobrovolníků po celé Anglii pečou zdarma narozeninové dorty na přání pro chudé děti

 

dorty deti big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

10
června
2019

Lily brzy oslaví své první narozeniny. Její start do života však není právě nejrůžovější. Spolu s matkou a dvěma sourozenci žije v azylovém domě v Glasgow a pomáhá jim charitativní organizace pro ženy a děti zasažené domácím násilím. Rodina se potýká se špatnou finanční situací. O pár ulic dál zdobí v kuchyni dort ředitelka penzionu Davida Cooková. Davida se jako dobrovolník zapojila do činnosti organizace Dorty pro děti zdarma, která má jednoduchou misi - dělat zdarma dorty pro děti, pro jejichž rodiny je obtížné oslavu realizovat. „Když jsem viděla radost, kterou mají moje vnoučata z narozeninových dortů vyrobených speciálně pro ně, rozhodla jsem se zapojit,” popisuje svoji motivaci Davida. „Myslím, že takový dort udělá z narozenin výjimečný zážitek. Je krásné být schopná toto někomu dát,” dodává pro BBC.

dorty deti 4

Komunitní službu Dorty pro děti zdarma založila před jedenácti lety Henriette Lundgren v Oxfordu. Od té doby se rozrostla v šedesát skupin dobrovolníků po celém státě. Do projektu se může zapojit každý, kdo chce pomoci ve své komunitě. Davida Cooková je jednou z dobrovolnic z glasgowské skupiny, jejímž koordinátorem je Faiza Hansraj-Jackson. Faiza spolupracuje s charitativními organizacemi, školami a dětskými centry v lokalitě. Od nich dostává informace o dětech, které dorty potřebují. „Takže připravíme narozeninové dorty dětem, které by je jinak nedostaly," uvádí Faiza a dodává, že dobrovolníci v Glasgow připraví mezi dvaceti až padesáti dorty za rok.

dorty deti 1

Důvodů, proč rodina nemůže pro dítě zorganizovat oslavu, je více. „Někdy děláme dorty pro děti na pokraji bezdomovectví, žijící v ubytovnách bez kuchyně nebo trouby," přibližuje pro server Telegraph Tessa Lidstone, koordinátorka pobočky v Hackney. „Také jsme dělali dorty pro rodiny, kde žijí děti hendikepované nebo s dlouhodobými zdravotními problémy. Rodiče jsou pečovateli na plný úvazek a najít si čas na výrobu dortu je pro ně obtížné,” doplňuje.

Dorty na přání

„V tuto chvíli máme asi čtyřicet aktivních pekařů a mnoho dalších na čekací listině,“ říká Tessa. Schopnosti pekařů se liší, patří mezi ně i amatéři. Tessa ale upozorňuje, že důležitý je především fakt, že dort je pečen přímo podle přání daného dítěte. Nejoblíbenějšími motivy jsou Barbie, Spiderman a prasátko Pepina. „Žiji sama a miluju pečení. Ale sama sobě prostě nemůžu pořád péct dorty,“ říká Anna Greenwoodová, která byla jedním z prvních dobrovolníků ve skupině v Hackney. „Tohle je něco, co ráda dělám a ještě hezčí důvod, proč to udělat. Každé dítě si zaslouží dort k narozeninám,” dodává.

dorty deti 2

Většina pekařů Hackney jsou ženy, ale najde se i pár mužů. „Moje dětství nebylo skvělé. Zažil jsem spoustu domácího násilí,” říká jeden z nich. „Tyto děti jsou ve stejné pozici, jako jsem byl já,” vysvětluje a dodává, že ze začátku neměl s pečením žádnou zkušenost a jeho první dorty připomínaly šikmou věž v Pise.

dorty deti 3

Komunitní práce

Pobočka v Hackney již předala více než 200 dortů a nyní plánuje rozšířit komunitní práci o hodiny pečení pro místní rodiny. A na námitky, že dort se může zdát jen jako malé gesto, Tessa odpovídá: „Můžete upéct jeden dort ročně pro naši organizaci a zlepšili jste jednomu dítěti život na jeden den. Svět to nezmění, ale udělali jste malý rozdíl. Když ho udělá více lidí, svět bude pozitivnějším místem," uzavírá.

dorty deti 5

Foto: Free Cakes for Kids

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.