Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Matikář se stal pěstounem žáka. Bez domova neměl šanci na nutnou transplantaci ledvin

 

finn damien big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

3

června
2019

Třináctiletý Damien z amerického Colorada prožil většinu svého života v pěstounské péči. Když mu bylo osm let, selhaly mu kvůli onemocnění ledviny. Poslední léta tak dochází denně na dialýzu, v nemocnici vždy tráví přes 12 hodin a musí také držet přísnou dietu. Jeho léčba i podmínky stravování jsou nákladné. To je také důvod, proč za poslední léta vystřídal několik náhradních rodin. Ty ho vždy po čase vrátily s tím, že je péče o něj příliš nákladná. Naposledy mu domov poskytl jeho příbuzný, po čase ho ale i on musel ze závažných důvodů vrátit. Když před pár měsíci došlo k nečekanému zvratu.

Damienovo turbulentní dětství nemělo vliv jen na jeho psychiku, ale zejména na šance na transplantaci ledvin, kterou akutně potřebuje. Zařazení na seznam pacientů čekajících na nové ledviny je totiž možný jen v tom případě, že má stabilní zázemí. On tak vždy v mezičase, kdy čekal na další rodinu, bydlel i týdny v nemocnici. A vždy byl ze seznamu žadatelů vyřazen. Jeho šance na uzdravení tak klesaly. „Když žijete v nemocnici, není možné, abyste byli na seznamu žadatelů o transplantaci, protože lidé, kteří nemají stabilní bydlení, jsou považováni za vysoce rizikové pro fungování orgánů,” uvedl pro FOX News mladý učitel matematiky Finn Lanning.

finn damien 1

Lanning se s Damienem poprvé setkal vloni v srpnu na škole AXL Academy v coloradské Auroře, kde vyučuje matematiku. „I přes své značné zdravotní problémy je excelentní student a milý, štědrý a motivovaný člověk,” popisuje jeho vlastnosti učitel. „Tehdy strávil v nemocnici tři nebo čtyři měsíce, zatímco čekal na umístění do další rodiny,” řekl Lanning. Během této doby mu nebylo dovoleno opouštět její brány, matikář za ním proto začal docházet, aby mu předal úkoly a také ho držel v povědomí o tom, co se ve škole děje. „Když jsem se dozvěděl jeho celý příběh i o tom, čemu čelil a co potřeboval, bylo pro mě prostě strašně těžké odvrátit zrak,” dodává učitel. A tak si svého žáka rozhodl vzít do pěstounské péče on sám, aby měl větší šance na nový život. Damienovo jméno bylo totiž díky tomu opět přidáno na seznam žadatelů a dokonce se objevily zprávy, že by do dvou týdnů mohl operaci podstoupit.

Damienův nový náhradní rodič je zatím v úředním procesu, aby se z něj stal pěstoun se vším všudy. Chlapec u něj už pár týdnů žije, vedle docházení do nemocnice navštěvuje zase také školu. Do té doby, než se celý proces osvojení uzavře, na něj Finn Lanning podle svých slov nedostává pěstounský příspěvek, přestože péče o něj je kvůli jeho zdravotnímu stavu velmi nákladná. To ho neodradilo. Založil crowdfundingovou sbírku, kde se snaží vybrat peníze, aby se chlapci dostalo, co potřebuje. Jen strava totiž týdně vyjde na 200 až 300 amerických dolarů.

finn damien 2

„Zapřísáhl jsem se, že nebudu další dospělý, který Damiena zklame. Přestože si uvědomuju, že to bude složité, mé zkušenosti z práce s touto věkovou skupinou mi přinesly unikátní výbavu pro výchovu kluka v předpubertálním věku,” uvádí učitel v sugestivním textu připojeném ke sbírce. „Prosím vás o podporu, abych zvládl finanční tlak, který bude součástí tohoto procesu po dalších několik měsíců. Abych si byl jist, že dokážu Damienovi poskytnout domov, který mu umožní se uzdravit a stát se člověkem, který jednou změní svět. Má k tomu potenciál,” dodává. Zatímco byla cílová částka kampaně stanovena na 30 tisíc dolarů, už nyní přesáhla dvojnásobek.

Přestože se učitel rozhodl pro pěstounství zejména proto, aby Damienovi zachránil život, domluvili se oba na tom, že spolu budou žít i po operaci. „Plánujeme, že spolu prostě zůstaneme. Doufáme možná v adopci,” přeje si Damien.

Foto: GoFundMe a repro FOX News 

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.