Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Matikář se stal pěstounem žáka. Bez domova neměl šanci na nutnou transplantaci ledvin

 

finn damien big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

3

června
2019

Třináctiletý Damien z amerického Colorada prožil většinu svého života v pěstounské péči. Když mu bylo osm let, selhaly mu kvůli onemocnění ledviny. Poslední léta tak dochází denně na dialýzu, v nemocnici vždy tráví přes 12 hodin a musí také držet přísnou dietu. Jeho léčba i podmínky stravování jsou nákladné. To je také důvod, proč za poslední léta vystřídal několik náhradních rodin. Ty ho vždy po čase vrátily s tím, že je péče o něj příliš nákladná. Naposledy mu domov poskytl jeho příbuzný, po čase ho ale i on musel ze závažných důvodů vrátit. Když před pár měsíci došlo k nečekanému zvratu.

Damienovo turbulentní dětství nemělo vliv jen na jeho psychiku, ale zejména na šance na transplantaci ledvin, kterou akutně potřebuje. Zařazení na seznam pacientů čekajících na nové ledviny je totiž možný jen v tom případě, že má stabilní zázemí. On tak vždy v mezičase, kdy čekal na další rodinu, bydlel i týdny v nemocnici. A vždy byl ze seznamu žadatelů vyřazen. Jeho šance na uzdravení tak klesaly. „Když žijete v nemocnici, není možné, abyste byli na seznamu žadatelů o transplantaci, protože lidé, kteří nemají stabilní bydlení, jsou považováni za vysoce rizikové pro fungování orgánů,” uvedl pro FOX News mladý učitel matematiky Finn Lanning.

finn damien 1

Lanning se s Damienem poprvé setkal vloni v srpnu na škole AXL Academy v coloradské Auroře, kde vyučuje matematiku. „I přes své značné zdravotní problémy je excelentní student a milý, štědrý a motivovaný člověk,” popisuje jeho vlastnosti učitel. „Tehdy strávil v nemocnici tři nebo čtyři měsíce, zatímco čekal na umístění do další rodiny,” řekl Lanning. Během této doby mu nebylo dovoleno opouštět její brány, matikář za ním proto začal docházet, aby mu předal úkoly a také ho držel v povědomí o tom, co se ve škole děje. „Když jsem se dozvěděl jeho celý příběh i o tom, čemu čelil a co potřeboval, bylo pro mě prostě strašně těžké odvrátit zrak,” dodává učitel. A tak si svého žáka rozhodl vzít do pěstounské péče on sám, aby měl větší šance na nový život. Damienovo jméno bylo totiž díky tomu opět přidáno na seznam žadatelů a dokonce se objevily zprávy, že by do dvou týdnů mohl operaci podstoupit.

Damienův nový náhradní rodič je zatím v úředním procesu, aby se z něj stal pěstoun se vším všudy. Chlapec u něj už pár týdnů žije, vedle docházení do nemocnice navštěvuje zase také školu. Do té doby, než se celý proces osvojení uzavře, na něj Finn Lanning podle svých slov nedostává pěstounský příspěvek, přestože péče o něj je kvůli jeho zdravotnímu stavu velmi nákladná. To ho neodradilo. Založil crowdfundingovou sbírku, kde se snaží vybrat peníze, aby se chlapci dostalo, co potřebuje. Jen strava totiž týdně vyjde na 200 až 300 amerických dolarů.

finn damien 2

„Zapřísáhl jsem se, že nebudu další dospělý, který Damiena zklame. Přestože si uvědomuju, že to bude složité, mé zkušenosti z práce s touto věkovou skupinou mi přinesly unikátní výbavu pro výchovu kluka v předpubertálním věku,” uvádí učitel v sugestivním textu připojeném ke sbírce. „Prosím vás o podporu, abych zvládl finanční tlak, který bude součástí tohoto procesu po dalších několik měsíců. Abych si byl jist, že dokážu Damienovi poskytnout domov, který mu umožní se uzdravit a stát se člověkem, který jednou změní svět. Má k tomu potenciál,” dodává. Zatímco byla cílová částka kampaně stanovena na 30 tisíc dolarů, už nyní přesáhla dvojnásobek.

Přestože se učitel rozhodl pro pěstounství zejména proto, aby Damienovi zachránil život, domluvili se oba na tom, že spolu budou žít i po operaci. „Plánujeme, že spolu prostě zůstaneme. Doufáme možná v adopci,” přeje si Damien.

Foto: GoFundMe a repro FOX News 

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.