Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

83letý vdovec má seznam nesplněných přání. Plní mu je popový zpěvák, který přišel o matku

 

richard prani big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

2
června
2019

„Všichni přijdeme na tento svět stejnou cestou a stejnou cestou také odejdeme. Nikdo z nás se nevrátí, takže musíme žít, jak nejlépe umíme,” říká třiaosmdesátiletý Richard Green z Yorkshire ve Velké Británii. Během života pracoval jako řidič, příležitostný herec a sloužil také u vojenského letectva RAF. Jeho koníčkem je také zpěv. „Začal jsem vystupovat po klubech, když mi bylo sedmnáct, a věnoval jsem se tomu 45 let až do chvíle, kdy má žena vážně onemocněla. A pak odešla, před třemi lety o Vánocích,” popisuje Richard. Pat zemřela na Alzheimerovu chorobu. Byli spolu šedesát let. „Zpočátku jsem se z toho nemohl dostat. Plakal jsem. Zlomilo mě to,” svěřuje se Richard.

Ve stejnou dobu přišel kvůli leukémii o svou matku také zpěvák Louis Tomlinson z bývalé chlapecké skupiny The One Direction, který žije ve stejném kraji. „Bylo jí třiačtyřicet. Jsme velká rodina, všechny nás to velmi zasáhlo,” říká zpěvák, kterému letos na začátku roku na srdeční selhání zemřela také sestra.

richard prani 1

Podobné situace a pocity, kterými muži procházejí, motivovaly Louise k pomoci Richardovi. Doslechl se totiž, že senior seznam přání, které by si rád splnil. Během dvou akčních dnů, které spolu strávili, Luise některé z nich Richardovi splnil. V emotivním klipu k nové písni Two Of Us, kterou zpěvák napsal pro svou matku, se tak spolu proletí v helikoptéře, projedou závodním autem i na horské dráze a Luise dokonce umožní Richardovi zazpívat oblíbenou píseň živě pro tisíce lidí v aréně v Sheffieldu.

richard prani 2

„Bylo to s tebou skvělé, Luisi,” komentuje dobrodružství Richard. „Měli bychom se lépe poznat, budeme super parťáci,” odpovídá Luise. „Richard je klasickým příkladem statečného muže, který se ve světle tragédie stále snaží, aby zažil tolik smíchu a štěstí, kolik je možné,” dodal později.

richard prani 4

Foto: Repro Youtube

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.