Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

83letý vdovec má seznam nesplněných přání. Plní mu je popový zpěvák, který přišel o matku

 

richard prani big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

2
června
2019

„Všichni přijdeme na tento svět stejnou cestou a stejnou cestou také odejdeme. Nikdo z nás se nevrátí, takže musíme žít, jak nejlépe umíme,” říká třiaosmdesátiletý Richard Green z Yorkshire ve Velké Británii. Během života pracoval jako řidič, příležitostný herec a sloužil také u vojenského letectva RAF. Jeho koníčkem je také zpěv. „Začal jsem vystupovat po klubech, když mi bylo sedmnáct, a věnoval jsem se tomu 45 let až do chvíle, kdy má žena vážně onemocněla. A pak odešla, před třemi lety o Vánocích,” popisuje Richard. Pat zemřela na Alzheimerovu chorobu. Byli spolu šedesát let. „Zpočátku jsem se z toho nemohl dostat. Plakal jsem. Zlomilo mě to,” svěřuje se Richard.

Ve stejnou dobu přišel kvůli leukémii o svou matku také zpěvák Louis Tomlinson z bývalé chlapecké skupiny The One Direction, který žije ve stejném kraji. „Bylo jí třiačtyřicet. Jsme velká rodina, všechny nás to velmi zasáhlo,” říká zpěvák, kterému letos na začátku roku na srdeční selhání zemřela také sestra.

richard prani 1

Podobné situace a pocity, kterými muži procházejí, motivovaly Louise k pomoci Richardovi. Doslechl se totiž, že senior seznam přání, které by si rád splnil. Během dvou akčních dnů, které spolu strávili, Luise některé z nich Richardovi splnil. V emotivním klipu k nové písni Two Of Us, kterou zpěvák napsal pro svou matku, se tak spolu proletí v helikoptéře, projedou závodním autem i na horské dráze a Luise dokonce umožní Richardovi zazpívat oblíbenou píseň živě pro tisíce lidí v aréně v Sheffieldu.

richard prani 2

„Bylo to s tebou skvělé, Luisi,” komentuje dobrodružství Richard. „Měli bychom se lépe poznat, budeme super parťáci,” odpovídá Luise. „Richard je klasickým příkladem statečného muže, který se ve světle tragédie stále snaží, aby zažil tolik smíchu a štěstí, kolik je možné,” dodal později.

richard prani 4

Foto: Repro Youtube

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.