Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Modelka zveřejnila video se svou panickou atakou. „Tohle je můj skutečný život,“ říká

 

karina k uzkost big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

21

května
2019

Instagramovou modelku, která na této sociální síti vystupuje jako Kharina97, sleduje téměř 100 tisíc lidí. Nedávno přispěla ke sledovanosti svých příspěvků, a to nemalým dílem. Zveřejnila totiž video, které zachycuje její panickou ataku. Na jejím Instagramu si ho zobrazilo téměř půl milionu lidí a na Twitteru, kam bylo sdíleno jinými uživateli, ho vidělo více než 2,5 milionu lidí. Ač jeho obsah není nijak veselý a samotná Kharina na začátku svého příspěvku varuje před zneklidňujícícmi záběry, řada lidí je mladé modelce vděčná za to, že vyšla ven s něčím, co jiní raději skrývají.

„Tohle je skutečný život,“ začíná Kharina svou výpoveď k videu. „Tohle jsem já a prožila jsem jednu z nejhorších panických atak. Proč mě to postihlo, není důležité, nebudu se proto důvodům věnovat,“ upřesňuje a pokračuje: „Nezveřejňuji toto video, abych si získala pozornost a sympatie, ale protože mám možnost být tady na Instagramu a ráda bych toho využila k něčemu užitečnému. Můj život většinou vnímáte barevný jako duhu a sluncem zalitý (protože nikdo nechce ukazovat to špatné), ale tohle je realita mého života. Neustále mívám úzkosti, v jednu chvíli je mi dobře, za minutu je to jako na videu. Snažím se zveřejňovat příspěvky o duševním zdraví, jak to jen jde, abych o něm zvýšila povědomí, protože je skutečné. Nevybrala jsem si to, nechci to a je strašné neustále svádět boj, o kterém nikdo neví a nikdo nevidí, že je ve vaší hlavě 24/7. Duševní potíže nezatěžují jen tebe, ale i lidi kolem. Mám velký štěstí, že mám kolem sebe obrovskou podporu a lidi, kteří se o mě v takové chvíli postarají. Ale ne každý takové štěstí má, a tak píšu tento příspěvek, abych připomněla těm, kteří trpí, že NEJSTE SAMI a doufám, že přinesu trochu povědomí těm, kteří nevědí nebo nechápou, co jsou duševní potíže. Pokud můžu tímto příspěvkem osvítit třeba jen jednoho člověka, budu šťastná a budu mít pocit, že jsem tohle místo využila k něčemu užitečnému,“ svěřuje se Kharina a na závěr dodává: „Pokud znáte někoho, kdo má nějaký duševní problém, doufám, že se snažíte ze všech sil být s ním trpěliví. Vím, že to může být těžké, ale někdy to nejlepší nebo i to jediné, co můžete pro člověka udělat, je být chápavý a prostě tu pro něj být.“

Reakce na video na sebe nenechaly dlouho čekat. Spousta lidí Kharině psalo podpůrné komentáře a děkovalo jí, že vyšla se svým duševním stavem ven. „Tohle je jeden z tvých nejlepších příspěvků. Je syrový a opravdový. Jsi krásná a silná a ať už si procházíš čímkoli, modlím se, abys to jednoho dne překonala,“ vzkazuje Kharině rachelclaire.x. „Děkuju, že jsi tohle zveřejnila. Také mám úzkosti a vědomí, že nejsem sám/sama, mi moc pomáhá,“ píše meteoracafe. „Viděl jsem to video na Twitteru a přišel jsem ti poděkovat za jeho zveřejnění. Znamená to hodně pro nás, kteří máme úzkosti, i pro ty, kteří jimi netrpí, protože teď vidí, co prožíváme,“ píše vděčně robbyasiregar.

„Soucítím s ní,“ píše uživatelka iraa na Twitteru. „Několikrát jsem to zažila. Je těžké dýchat a celé moje tělo najednou ztuhne. Nemůžu hýbat nohama nebo prsty a tělo mám studené. Nemůžu ani hýbat pusou – nemůžu mluvit. Chci jen plakat a cítím se na omdlení. A lidi si z toho i přesto stále dělají legraci.“

Další stovky lidí se pod Kharininým příspěvkem svěřují se svými pocity a prožitky během paniky. Popisují obtíže s dýcháním, stažené hrdlo, bolest, strach. A zároveň se shodují, že málokdo chápe, jak moc může duševní onemocnění člověka paralyzovat i fyzicky.

Na video se můžete podívat ZDE.

Foto: Repro Instagram Karina K.

Čtěte dále

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

HFFest: Pražský Anděl na několik dní rozvibruje latinskoamerický festival Sabor Latino

Už v úterý 17. září začne již tradiční HateFree Fest latinskoamerické kultury Sabor Latino Praha. Potrvá do čtvrtka a letos provoní Pěší zónu Anděl. Festival zahrnuje hudební koncerty a taneční vystoupení s workshopy mnoha žánrů a zemí Latinské Ameriky. Kromě hudby a tance představí návštěvníkům tamější gastronomii a tradiční řemeslné výrobky včetně oblečení, šperků, talismanů nebo folkorních hudebních nástrojů. Vstup na něj je zdarma!


HateFree Culture 15. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.