Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Modelka zveřejnila video se svou panickou atakou. „Tohle je můj skutečný život,“ říká

 

karina k uzkost big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

21

května
2019

Instagramovou modelku, která na této sociální síti vystupuje jako Kharina97, sleduje téměř 100 tisíc lidí. Nedávno přispěla ke sledovanosti svých příspěvků, a to nemalým dílem. Zveřejnila totiž video, které zachycuje její panickou ataku. Na jejím Instagramu si ho zobrazilo téměř půl milionu lidí a na Twitteru, kam bylo sdíleno jinými uživateli, ho vidělo více než 2,5 milionu lidí. Ač jeho obsah není nijak veselý a samotná Kharina na začátku svého příspěvku varuje před zneklidňujícícmi záběry, řada lidí je mladé modelce vděčná za to, že vyšla ven s něčím, co jiní raději skrývají.

„Tohle je skutečný život,“ začíná Kharina svou výpoveď k videu. „Tohle jsem já a prožila jsem jednu z nejhorších panických atak. Proč mě to postihlo, není důležité, nebudu se proto důvodům věnovat,“ upřesňuje a pokračuje: „Nezveřejňuji toto video, abych si získala pozornost a sympatie, ale protože mám možnost být tady na Instagramu a ráda bych toho využila k něčemu užitečnému. Můj život většinou vnímáte barevný jako duhu a sluncem zalitý (protože nikdo nechce ukazovat to špatné), ale tohle je realita mého života. Neustále mívám úzkosti, v jednu chvíli je mi dobře, za minutu je to jako na videu. Snažím se zveřejňovat příspěvky o duševním zdraví, jak to jen jde, abych o něm zvýšila povědomí, protože je skutečné. Nevybrala jsem si to, nechci to a je strašné neustále svádět boj, o kterém nikdo neví a nikdo nevidí, že je ve vaší hlavě 24/7. Duševní potíže nezatěžují jen tebe, ale i lidi kolem. Mám velký štěstí, že mám kolem sebe obrovskou podporu a lidi, kteří se o mě v takové chvíli postarají. Ale ne každý takové štěstí má, a tak píšu tento příspěvek, abych připomněla těm, kteří trpí, že NEJSTE SAMI a doufám, že přinesu trochu povědomí těm, kteří nevědí nebo nechápou, co jsou duševní potíže. Pokud můžu tímto příspěvkem osvítit třeba jen jednoho člověka, budu šťastná a budu mít pocit, že jsem tohle místo využila k něčemu užitečnému,“ svěřuje se Kharina a na závěr dodává: „Pokud znáte někoho, kdo má nějaký duševní problém, doufám, že se snažíte ze všech sil být s ním trpěliví. Vím, že to může být těžké, ale někdy to nejlepší nebo i to jediné, co můžete pro člověka udělat, je být chápavý a prostě tu pro něj být.“

Reakce na video na sebe nenechaly dlouho čekat. Spousta lidí Kharině psalo podpůrné komentáře a děkovalo jí, že vyšla se svým duševním stavem ven. „Tohle je jeden z tvých nejlepších příspěvků. Je syrový a opravdový. Jsi krásná a silná a ať už si procházíš čímkoli, modlím se, abys to jednoho dne překonala,“ vzkazuje Kharině rachelclaire.x. „Děkuju, že jsi tohle zveřejnila. Také mám úzkosti a vědomí, že nejsem sám/sama, mi moc pomáhá,“ píše meteoracafe. „Viděl jsem to video na Twitteru a přišel jsem ti poděkovat za jeho zveřejnění. Znamená to hodně pro nás, kteří máme úzkosti, i pro ty, kteří jimi netrpí, protože teď vidí, co prožíváme,“ píše vděčně robbyasiregar.

„Soucítím s ní,“ píše uživatelka iraa na Twitteru. „Několikrát jsem to zažila. Je těžké dýchat a celé moje tělo najednou ztuhne. Nemůžu hýbat nohama nebo prsty a tělo mám studené. Nemůžu ani hýbat pusou – nemůžu mluvit. Chci jen plakat a cítím se na omdlení. A lidi si z toho i přesto stále dělají legraci.“

Další stovky lidí se pod Kharininým příspěvkem svěřují se svými pocity a prožitky během paniky. Popisují obtíže s dýcháním, stažené hrdlo, bolest, strach. A zároveň se shodují, že málokdo chápe, jak moc může duševní onemocnění člověka paralyzovat i fyzicky.

Na video se můžete podívat ZDE.

Foto: Repro Instagram Karina K.

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.