Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Holič platí malým zákazníkům za hlasité předčítání při stříhání. Chce podpořit jejich sebevědomí

 

holic cteni big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

27

květnna
2019

V malém pánském holičství City Cuts Barbershop v pensylvánském městě Kutztown je kromě cvakání nůžek a vrčení elektrického strojku možné pravidelně slyšet také nesmělé předčítající dětské hlasy. Patří těm nejmenším zákazníkům, kteří si tím, že nahlas svému holiči během stříhání čtou pohádky nebo jiné knihy, mohou vydělat několik dolarů. Majitel kadeřnictví, filipínský přistěhovalec Jon Escueta, se kvůli neznalosti angličtiny potýkal ve škole s řadou problémů. „Naším cílem je podpořit jejich sebevědomí, když předstoupí před ostatní. Bez strachu, že je budou soudit,” říká. A jeho spontánní program má úspěch. Následují ho další holičství napříč USA.

Jon měl coby syn imigrantů, který po příchodu do USA angličtinu téměř vůbec neznal, řadu potíží ve škole. Mezi jeho nejméně oblíbené činnosti patřily právě hodiny jazyka - respektive čtení. Styděl se totiž číst nahlas, měl strach z posměchu. „Neuměl jsem vůbec anglicky a to znamenalo hodně. Přišlo mi, že mě lidi soudili,” vybavuje si. Ani když si jazyk oslovil, necítil se přiliš sebevědomě, když došlo na čtení nahlas. „Řekl jsem tehdy své učitelce čtení, že ho nemám rád. Že mám rád basket,” vzpomíná v rozhovoru pro americkou televizi CNN. Učitelka pak přinesla knihu zasvěcenou basketbalu, aby Jonovi jeho učení přirozeně zpříjemnila. A podobným směrem se dnes vydává i on, přestože sám učitel není. S osobitým projektem začal před více než dvěma lety a ze začátku do něj vložil svých 50 dolarů. „Vím, jaké to je. A tak se jim snažím pomoci, aby se sebou byli spokojení,” dodává.

holic cteni 2

Děti, které do Jonova salonu zavítají, tak za čtení libovolného rozsahu v některé z dostupných knih dostanou za odměnu 3 dolary, knihu a bonbon. „Nezáleží na tom, jestli chtějí přečíst jednu větu, jeden odstavec nebo celou kapitolu. Myšlenkou je, aby se cítily dobře při čtení před dalšími lidmi,” vysvětlil v lednovém rozhovoru pro Reading Eagle Jon. „Měli jsme tu kluka, co sem vždy přišel s maminkou a po celou dobu neřekl ani slovo. Poprvé přečetl jednu větu. Naposledy, když tu byl, už ale přečetl, tuším, tři kapitoly,” pokračuje a dodává, že děti vykazují pokroky.

holic cteni 1

Mezi malé zákazníky holičství patří také osmiletý Connor Hamilton. „Connor pracuje na budování důvěry a holiči mu pomáhají v tom, aby se cítil více v pohodě,” uvádí jeho matka Carrie. Dodává, že si za dobu, co do kadeřnictví se svými dětmi dojíždí, všímá na chlapci pozitivní změny. K tomu si dosud čtením vydělal podle odhadů mezi třiceti a padesáti dolary. Sám Connor pro CNN připustil, že mu návštěvy salonu pomáhají i ve škole. „Přimělo mě (pozn. čtení) být slyšet. Pořád se teď hlásím a učitelé mě vyvolávají.”

holic cteni 3

Jonova strategie se dostala do povědomí širší veřejnosti asi před osmi měsíci, kdy na Facebooku kadeřnictví zveřejnil video jednoho z předčítajících chlapců, zatímco mu zastřihoval vlasy jeden ze zaměstnanců. To se začalo virálně šířit s nadšenými komentáři a o podnikatele se začala zajímat lokální i mezinárodní média. Stal se z něj tak znenadání také člověk, který mluví do možných inovativních přístupů k učení a práci s mládeží. Pozornost veřejnosti ho také přiměla se v tématu více angažovat. Jeho video sesbíralo přes 13 milionů zhlédnutí a sdílelo ho bezmála 200 tisíc lidí.

holic cteni 4

„Dostala se k nám kvanta komentářů od lidí, kterým se program líbil, a ptali se, jak by mohli pomoci. Najednou začaly chodit knihy a peníze. Bylo to obrovské,” hodnotí s odstupem. Na podporu programu vznikla také crowdfundingová sbírka, ve které se dosud vybralo téměř pět tisíc dolarů. A Jon a jeho tým se sdílením krátkých videí s čtoucími zákazníky pokračuje. Salon jich má plný Facebook a jsou možností, jak publikum pro malé čtenáře rozšířit a jejich pokroky v čase dokumentovat.

Foto: Facebook City Cuts Barbershop 

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.