Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Uprchla ze syrského Aleppa, domov našla v Kanadě. Nyní vyvinula inovativní nabíječku pro letadla

 

shoushi a bakarian big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

26
května
2019

Vzdálenost mezi syrským Aleppem a laboratoří letecké společnosti Stratos Aviation v Montrealu je osm a půl tisíc kilometrů. Dnes 22letá Shoushi Bakarian tuto vzdálenost symbolicky zvládla za čtyři roky. Shoushi pochází ze syrského města Aleppa, které bylo centrem bojů v syrské válce. Přesto se jí podařilo získat vysokoškolský diplom, přičemž výuka probíhala v bombardovaném městě odpojeném od elektřiny i vody mnohdy potmě. „Naše škola byla přímo v palebné linii, takže jsme studovali v mateřské škole na malinkých židličkách," vzpomíná Shoushi. „Vždycky jsem o tom vtipkovala, ale vlastně to není legrační," dodává. Když Shoushiina matka onemocněla, byla rodina nucená vyhledat pomoc v Libanonu. Zde strávila rok, možnosti vzdělání a práce v zemi však byly velmi omezené. Pak dostala šanci na nový život, když Kanada otevřela dveře syrským uprchlíkům. Na Vánoce 2015 tak rodina získala azyl.

Začátky v nové zemi nebyly pro dívku jednoduché. Shoushi se přihlásila ke studiu leteckého inženýrství na Concordia University v Montrealu, současně si také našla práci v McDonald's. „Byla jsem fyzicky, emocionálně i psychicky vyčerpaná,“ vzpomíná na tuto dobu. Dnes už je situace rodiny lepší, rodiče si našli práci v oděvním průmyslu a dívka se může naplno věnovat svému oboru. Dnes, po třech letech, mluví kromě angličtiny, arabštiny a arménštiny plynně i francouzsky a pracuje na částečný úvazek hned u dvou společností v leteckém průmyslu. V Bombardier Aerospace se věnuje vývoji nových dílů a v malé letecké a simulační firmě Stratos Aviation nyní přivedla na svět svůj první vynález.

První vynález

„Mám ráda čistou energii, solární energii, větrnou energii, takže jsme je využili při tvorbě nové nabíječky,“ popisuje Shoushi. „Léto jsem strávila projektováním, kreslením a testováním, dokud to nezačalo fungovat," dodává. Její nabíječka Ventus, navržená pro malá letadla Cessna, poskytuje proud pro nabíjení mobilních telefonů, tabletů, GPS přístrojů a dalších navigačních pomůcek a také pomáhá s chlazením kabiny s využitím obnovitelné větrné energie.

shoushi a bakarian 1

Naor Cohen, majitel Stratos Aviation, poznal studentčin potenciál hned poté, co se s ní setkal během programu pro ženy v leteckém odvětví. Bakarian ve společnosti začala jako instruktorka na letových simulátorech. Když přišla s nápadem na chlazení kabin modelu Cessna, Cohen jí nabídl místo v laboratoři. „Nikdy jsem ji nevnímal jako zaměstnance, ale spíš jako partnera v týmu,” říká Cohen. „Snaží se vždy zapojit. Právě teď se soustředí převážně na práci v laboratoři. Chci podpořit její představivost a tvořivost co nejvíce,” dodává.

Předávání znalostí

A kromě práce vede Shoushi skautskou skupinu a snaží se jít příkladem mladším dívkám. „Chci dívky motivovat, aby se neomezovaly jen na tradiční pracovní místa, jako jsou například učitelky. Zvláště některé dívky z mé komunity mají velmi omezenou představu o možnostech, které dnes mají,“ říká Bakarian.

shoushi a bakarian 2

„Jsme hrdí, že je součástí našeho týmu ve Stratos Aviation a koordinátorkou laboratoře Stratos Aerospace Lab. Její nadšení pro letecký průmysl a touha předat své znalosti další generaci profesionálů jsou chvályhodné. Shoushi, jsme na tebe hrdí,” uzavírají její kolegové.

Foto: Dario Ayala

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.