Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Uprchla ze syrského Aleppa, domov našla v Kanadě. Nyní vyvinula inovativní nabíječku pro letadla

 

shoushi a bakarian big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

26
května
2019

Vzdálenost mezi syrským Aleppem a laboratoří letecké společnosti Stratos Aviation v Montrealu je osm a půl tisíc kilometrů. Dnes 22letá Shoushi Bakarian tuto vzdálenost symbolicky zvládla za čtyři roky. Shoushi pochází ze syrského města Aleppa, které bylo centrem bojů v syrské válce. Přesto se jí podařilo získat vysokoškolský diplom, přičemž výuka probíhala v bombardovaném městě odpojeném od elektřiny i vody mnohdy potmě. „Naše škola byla přímo v palebné linii, takže jsme studovali v mateřské škole na malinkých židličkách," vzpomíná Shoushi. „Vždycky jsem o tom vtipkovala, ale vlastně to není legrační," dodává. Když Shoushiina matka onemocněla, byla rodina nucená vyhledat pomoc v Libanonu. Zde strávila rok, možnosti vzdělání a práce v zemi však byly velmi omezené. Pak dostala šanci na nový život, když Kanada otevřela dveře syrským uprchlíkům. Na Vánoce 2015 tak rodina získala azyl.

Začátky v nové zemi nebyly pro dívku jednoduché. Shoushi se přihlásila ke studiu leteckého inženýrství na Concordia University v Montrealu, současně si také našla práci v McDonald's. „Byla jsem fyzicky, emocionálně i psychicky vyčerpaná,“ vzpomíná na tuto dobu. Dnes už je situace rodiny lepší, rodiče si našli práci v oděvním průmyslu a dívka se může naplno věnovat svému oboru. Dnes, po třech letech, mluví kromě angličtiny, arabštiny a arménštiny plynně i francouzsky a pracuje na částečný úvazek hned u dvou společností v leteckém průmyslu. V Bombardier Aerospace se věnuje vývoji nových dílů a v malé letecké a simulační firmě Stratos Aviation nyní přivedla na svět svůj první vynález.

První vynález

„Mám ráda čistou energii, solární energii, větrnou energii, takže jsme je využili při tvorbě nové nabíječky,“ popisuje Shoushi. „Léto jsem strávila projektováním, kreslením a testováním, dokud to nezačalo fungovat," dodává. Její nabíječka Ventus, navržená pro malá letadla Cessna, poskytuje proud pro nabíjení mobilních telefonů, tabletů, GPS přístrojů a dalších navigačních pomůcek a také pomáhá s chlazením kabiny s využitím obnovitelné větrné energie.

shoushi a bakarian 1

Naor Cohen, majitel Stratos Aviation, poznal studentčin potenciál hned poté, co se s ní setkal během programu pro ženy v leteckém odvětví. Bakarian ve společnosti začala jako instruktorka na letových simulátorech. Když přišla s nápadem na chlazení kabin modelu Cessna, Cohen jí nabídl místo v laboratoři. „Nikdy jsem ji nevnímal jako zaměstnance, ale spíš jako partnera v týmu,” říká Cohen. „Snaží se vždy zapojit. Právě teď se soustředí převážně na práci v laboratoři. Chci podpořit její představivost a tvořivost co nejvíce,” dodává.

Předávání znalostí

A kromě práce vede Shoushi skautskou skupinu a snaží se jít příkladem mladším dívkám. „Chci dívky motivovat, aby se neomezovaly jen na tradiční pracovní místa, jako jsou například učitelky. Zvláště některé dívky z mé komunity mají velmi omezenou představu o možnostech, které dnes mají,“ říká Bakarian.

shoushi a bakarian 2

„Jsme hrdí, že je součástí našeho týmu ve Stratos Aviation a koordinátorkou laboratoře Stratos Aerospace Lab. Její nadšení pro letecký průmysl a touha předat své znalosti další generaci profesionálů jsou chvályhodné. Shoushi, jsme na tebe hrdí,” uzavírají její kolegové.

Foto: Dario Ayala

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.