Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dívka zveřejnila fotku během deprese a po ní. Inspirovala tím řadu dalších. „Ovlivňuje náš vzhled,“ shodují se

 

quenlin blackwell big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

21

května
2019

Jeden z pěti mladistvých žije podle amerického Národního institutu duševního zdraví s vážnou duševní poruchou, jako je deprese či úzkostné poruchy. Nevyhýbají se ani slavným lidem, ani těm, kteří jsou často vidět na sociálních sítích. Jedním z těchto lidí je mladá dívka Quenlin Blackwell. Na svém twitterovém účtu je velmi otevřená, co se duševního zdraví týče, a veřejně mluví o své depresi, úzkosti i nedávné poruše příjmu potravy, kterou se jí podařilo překonat. Na začátku května sdílela několik fotek, na kterých se vyfotila ve chvíli, kdy se ozvaly deprese a úzkosti, a poté. A fotky přidávají i další lidé.

quenlin blackwell 1

„Jsem na sebe tak pyšná. Doslova vypadám zdravěji,“ píše Quenlin na svém Twitteru u dvojfotky, na které je vidět ve chvíli, kdy ji sužuje špatný psychický stav a poté, kdy už je jí dobře. Mladá dívka svou prostou, ale velmi upřímnou fotografií inspirovala mnoho dalších lidí, kteří začali sdílet své fotky. Jednou z mnoha byla uživatelka Ashleigh, která ke svým dvěma fotkám připsala: „Duševní zdraví doslova ovlivňuje náš vzhled natolik, že nemůžu uvěřit tomu, že jsem dřív vypadala takhle.“

quenlin blackwell 2

Dívka s dlouhými blond vlasy, která na Twitteru vystupuje jako tragiqué pod Quenlinin post připsala: „Kdyby někdo potřeboval víc důkazů... na obou fotkách nemám žádný make-up, ale ten rozdíl je šílený. Stále pracuju na tom, abych byla v pohodě, ale už je to snadnější. A je mi trapně sdílet tu první fotku.“ Stejně jako jiní i ona zveřejnila fotku v době, kdy se prala s duševními potížemi, a druhou, kde je jí viditelně lépe.

quenlin blackwell 3

Svými dvěma fotkami přispěla do diskuze také Ruth Anderson. „Tohle je ten obsah, kvůli kterému tu jsem. Musíme uznat a přijmout naše nejnižší já, abychom se opravdu vyléčili. Každý den může být boj, ale tyhle dvě fotky, které od sebe nedělí ani rok, mi vždy připomenou krásu života,“ dodala.

quenlin blackwell 4

Právě deprese sužují mladé Američany nejčastěji a jejich výskyt stále narůstá. Brání lidem v běžných aktivitách, jako je práce, studium, spánek i stravování. Člověk, který si tímto stavem prošel, je jeho opakováním se ohrožen i do budoucna.

quenlin blackwell 5

Foto: Twitter

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.