Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dívka zveřejnila fotku během deprese a po ní. Inspirovala tím řadu dalších. „Ovlivňuje náš vzhled,“ shodují se

 

quenlin blackwell big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

21

května
2019

Jeden z pěti mladistvých žije podle amerického Národního institutu duševního zdraví s vážnou duševní poruchou, jako je deprese či úzkostné poruchy. Nevyhýbají se ani slavným lidem, ani těm, kteří jsou často vidět na sociálních sítích. Jedním z těchto lidí je mladá dívka Quenlin Blackwell. Na svém twitterovém účtu je velmi otevřená, co se duševního zdraví týče, a veřejně mluví o své depresi, úzkosti i nedávné poruše příjmu potravy, kterou se jí podařilo překonat. Na začátku května sdílela několik fotek, na kterých se vyfotila ve chvíli, kdy se ozvaly deprese a úzkosti, a poté. A fotky přidávají i další lidé.

quenlin blackwell 1

„Jsem na sebe tak pyšná. Doslova vypadám zdravěji,“ píše Quenlin na svém Twitteru u dvojfotky, na které je vidět ve chvíli, kdy ji sužuje špatný psychický stav a poté, kdy už je jí dobře. Mladá dívka svou prostou, ale velmi upřímnou fotografií inspirovala mnoho dalších lidí, kteří začali sdílet své fotky. Jednou z mnoha byla uživatelka Ashleigh, která ke svým dvěma fotkám připsala: „Duševní zdraví doslova ovlivňuje náš vzhled natolik, že nemůžu uvěřit tomu, že jsem dřív vypadala takhle.“

quenlin blackwell 2

Dívka s dlouhými blond vlasy, která na Twitteru vystupuje jako tragiqué pod Quenlinin post připsala: „Kdyby někdo potřeboval víc důkazů... na obou fotkách nemám žádný make-up, ale ten rozdíl je šílený. Stále pracuju na tom, abych byla v pohodě, ale už je to snadnější. A je mi trapně sdílet tu první fotku.“ Stejně jako jiní i ona zveřejnila fotku v době, kdy se prala s duševními potížemi, a druhou, kde je jí viditelně lépe.

quenlin blackwell 3

Svými dvěma fotkami přispěla do diskuze také Ruth Anderson. „Tohle je ten obsah, kvůli kterému tu jsem. Musíme uznat a přijmout naše nejnižší já, abychom se opravdu vyléčili. Každý den může být boj, ale tyhle dvě fotky, které od sebe nedělí ani rok, mi vždy připomenou krásu života,“ dodala.

quenlin blackwell 4

Právě deprese sužují mladé Američany nejčastěji a jejich výskyt stále narůstá. Brání lidem v běžných aktivitách, jako je práce, studium, spánek i stravování. Člověk, který si tímto stavem prošel, je jeho opakováním se ohrožen i do budoucna.

quenlin blackwell 5

Foto: Twitter

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.