Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Přes řadu vyznamenání žijí v chudobě. Ruský zedník zdarma rekonstruuje byty válečným veteránům

 

anton savchuk big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

19
května
2019

Pětadevadesátiletý válečný veterán Vasilij Fedorovich Gusev strávil přes tři roky v zákopech a podílel se na osvobození Běloruska za druhé světové války. Přestože získal řadu vyznamenání, žije dnes s manželkou ve velmi skromných podmínkách v ruském Jekatěrinburgu. Jeho situace si všiml třiatřicetiletý Anton Savchuk a rozhodl se pomoci. „Díval jsem se na zprávy a uvědomil jsem si, v jak špatné životní situaci jsou lidé, kteří přitom dostávají medaile od úředníků,“ uvedl Anton pro server Bored Panda. „Opravdu mě to trápilo. Pomyslel jsem si: ,Jak je to možné, že ti, kteří sloužili své vlasti, mají takhle žít?“ dodává. Anton proto přišel s projektem bezplatných oprav. Jako dárek k Vasilijevovým narozeninám opravil on a jeho přátelé za vlastní náklady byt manželů Gusevových. „Upřímně řečeno, my sami jsme rádi, že alespoň nějakým způsobem můžeme pomoci rodině válečného veterána, místo nákupu stuh a lepení nápisů ,Děkuji za vítězství, dědečku’,” okomentoval své aktivity Anton na svém profilu na sociální síti V kontakte. „Koupili jsme jim také nové skříně, pohovku, televizi a nové okno. Koneckonců bojoval za nás všechny, za generaci, která na to nezapomíná a je hrdá. Tohle je to nejmenší, co můžeme udělat,” dodal. 

anton savchuk 8

anton savchuk 9

Lidé s hendikepem

Sedmačtyřicetiletá Polina Gennadievna je již 28 let řidičkou tramvají v Jekatěrinburgu. Její manžel, bývalý řidič tramvaje, je zdravotně hendikepovaný a z invalidního důchodu rodina nedokáže pokrýt veškeré náklady. Proto rodiče neměli možnost opravit pokojíček své patnáctileté dcery Iriny. I jim pomohl bezplatnou opravou Anton. S Irininou pomocí opravil a vymaloval stěny a do pokojíku dívce koupil nový nábytek. 

anton savchuk 6

anton savchuk 7

Váleční veteráni

Tatyana Ilyinichna, která i s rodinou přežila obléhání Leningradu, letos slaví osmdesáté narozeniny. „Nedokážu pochopit, čím vším musela rodina projít, aby dokázala přežít,” říká Anton. V jejím bytě pak Anton provedl další bezplatnou rekonstrukci. Kromě opravy podlahy a stěn koupil nový nábytek, jelikož skříně a pohovka stály v bytě již 35 let.

anton savchuk 1

anton savchuk 2

Anton Savchuk, který se živí jako stavební dělník, pomohl svým projektem bezplatných oprav již čtyřem rodinám. „Chci pomáhat lidem se zdravotním postižením, válečným veteránům a dalším lidem. Mnoho lidí z těchto kategorií málokdy opustí dům a já bych byl rád, kdyby se díky mně stali alespoň trochu šťastnějšími,” říká Anton. „Když jsem s projektem začínal, měl jsem nějaké úspory. Utratil jsem asi 1500 dolarů, ale uvědomil jsem si, že to nestačí. Nyní hledám pro projekt sponzory,” vysvětluje pro Bored Pandu a dodává, že jej již podpořili lidé z různých částí světa, z USA, Kanady i Evropy. „Rád bych v budoucnu v rámci projektu pomohl alespoň jedné osobě za jeden až dva měsíce. Ano, je to ambiciózní plán a nikdo neví, co se stane zítra, ale ta myšlenka je stále taková, že když mi lidé pomohou morálně a finančně, tak budeme schopni pomoci lidem, kteří se ocitli v obtížné situaci. Je jasné, že není možné pomoci všem, ale někdy stačí prostě začít,” uzavírá.

anton savchuk 3

anton savchuk 4

Foto: Anton Savchuk

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

 

 

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.