Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Přes řadu vyznamenání žijí v chudobě. Ruský zedník zdarma rekonstruuje byty válečným veteránům

 

anton savchuk big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

19
května
2019

Pětadevadesátiletý válečný veterán Vasilij Fedorovich Gusev strávil přes tři roky v zákopech a podílel se na osvobození Běloruska za druhé světové války. Přestože získal řadu vyznamenání, žije dnes s manželkou ve velmi skromných podmínkách v ruském Jekatěrinburgu. Jeho situace si všiml třiatřicetiletý Anton Savchuk a rozhodl se pomoci. „Díval jsem se na zprávy a uvědomil jsem si, v jak špatné životní situaci jsou lidé, kteří přitom dostávají medaile od úředníků,“ uvedl Anton pro server Bored Panda. „Opravdu mě to trápilo. Pomyslel jsem si: ,Jak je to možné, že ti, kteří sloužili své vlasti, mají takhle žít?“ dodává. Anton proto přišel s projektem bezplatných oprav. Jako dárek k Vasilijevovým narozeninám opravil on a jeho přátelé za vlastní náklady byt manželů Gusevových. „Upřímně řečeno, my sami jsme rádi, že alespoň nějakým způsobem můžeme pomoci rodině válečného veterána, místo nákupu stuh a lepení nápisů ,Děkuji za vítězství, dědečku’,” okomentoval své aktivity Anton na svém profilu na sociální síti V kontakte. „Koupili jsme jim také nové skříně, pohovku, televizi a nové okno. Koneckonců bojoval za nás všechny, za generaci, která na to nezapomíná a je hrdá. Tohle je to nejmenší, co můžeme udělat,” dodal. 

anton savchuk 8

anton savchuk 9

Lidé s hendikepem

Sedmačtyřicetiletá Polina Gennadievna je již 28 let řidičkou tramvají v Jekatěrinburgu. Její manžel, bývalý řidič tramvaje, je zdravotně hendikepovaný a z invalidního důchodu rodina nedokáže pokrýt veškeré náklady. Proto rodiče neměli možnost opravit pokojíček své patnáctileté dcery Iriny. I jim pomohl bezplatnou opravou Anton. S Irininou pomocí opravil a vymaloval stěny a do pokojíku dívce koupil nový nábytek. 

anton savchuk 6

anton savchuk 7

Váleční veteráni

Tatyana Ilyinichna, která i s rodinou přežila obléhání Leningradu, letos slaví osmdesáté narozeniny. „Nedokážu pochopit, čím vším musela rodina projít, aby dokázala přežít,” říká Anton. V jejím bytě pak Anton provedl další bezplatnou rekonstrukci. Kromě opravy podlahy a stěn koupil nový nábytek, jelikož skříně a pohovka stály v bytě již 35 let.

anton savchuk 1

anton savchuk 2

Anton Savchuk, který se živí jako stavební dělník, pomohl svým projektem bezplatných oprav již čtyřem rodinám. „Chci pomáhat lidem se zdravotním postižením, válečným veteránům a dalším lidem. Mnoho lidí z těchto kategorií málokdy opustí dům a já bych byl rád, kdyby se díky mně stali alespoň trochu šťastnějšími,” říká Anton. „Když jsem s projektem začínal, měl jsem nějaké úspory. Utratil jsem asi 1500 dolarů, ale uvědomil jsem si, že to nestačí. Nyní hledám pro projekt sponzory,” vysvětluje pro Bored Pandu a dodává, že jej již podpořili lidé z různých částí světa, z USA, Kanady i Evropy. „Rád bych v budoucnu v rámci projektu pomohl alespoň jedné osobě za jeden až dva měsíce. Ano, je to ambiciózní plán a nikdo neví, co se stane zítra, ale ta myšlenka je stále taková, že když mi lidé pomohou morálně a finančně, tak budeme schopni pomoci lidem, kteří se ocitli v obtížné situaci. Je jasné, že není možné pomoci všem, ale někdy stačí prostě začít,” uzavírá.

anton savchuk 3

anton savchuk 4

Foto: Anton Savchuk

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

 

 

 

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.