Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Zavržená otcem, obdivovaná v opeře. Trans pěvkyně září jako Don Giovanni v USA i ve světě

 

lucia lucas big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

13

květnna
2019

Lucia Lucas je osmatřicetiletá operní pěvkyně z Kalifornie. Během své pěvecké kariéry zpívala na předních operních scénách v Evropě i Asii. První květnový víkend jako první trans zpěvačka debutovala ve Spojených státech, v Tulse. A rovnou v hlavní roli světoznámé Mozartovy opery Don Giovanni. S profesionální dráhou začala tato barytonová zpěvačka před dekádou, několik let před svou změnou pohlaví. „Myslím, že můžu svůj hlas přetrénovat na kontraalt, mezzo nebo soprán. Ale jak dlouho by to trvalo a jaká je pravděpodobnost, že by mi někdo dal roli?” ptá se Lucas v rozhovoru pro deník The Guardian. Reaguje tak na skutečnost, že ač je už několik let ženou, zpívá mužskou polohu. „Přitom mám nasmlouvanou práci jako baryton do roku 2022. Proč bych si s tím měla zahrávat?”

Lucia Lucas započala svou tranzici v roce 2014, uprostřed dobře rozjeté kariéry a v manželství s jinou operní pěvkyní. O rok dříve také svou skutečnou identitu odhalila. „Bylo to v Jižní Koreji, kde jsem zpívala ve Wagnerově opeře. Mluvila jsem se svou ženou po Skypu. Obě jsme byly v dost divné denní době kvůli velkému časovému posunu, takže jsme byly v takovém snovém rozpoložení. Mluvily jsme o dalších a dalších věcech, o kterých bychom se v naší běžné rutině nebavily. Řekla: ‚Víš, možná je na čase se o tom s někým poradit.’ A když jsem se pak vrátila z Koreji, začala jsem se ptát doktorů, jak to funguje,” vzpomíná pro The Guarduian.

lucia lucas 1

„Tou otázkou bylo: co se stane s mou kariérou po coming outu?” připouští. Jak se však zdá, tak v podstatě nic dramatického. Už v roce 2009 se přestěhovala do Evropy za prací, dnes žije v německém Wuppertalu. Přesto se však podle svých slov potýká s předsudky. Někteří zaměstnanci divadel se obávají, zda nebude její angažmá pro diváky příliš. Podle ní se však situace za posledních pět let velmi změnila. I díky tomu, že se stále více trans lidí objevuje v médiích i umělecké produkci. Domnívá se však, že kdyby se vyoutovala před svým konkurzem do Německa před deseti lety, zřejmě by ji nevzali. „Ze začátku to bylo děsivé,” uvedla v rozhovoru pro HuffPost. „Myslím, že i dnes se najdou lidé, kteří nejsou nutně na mojí straně. Ale co můžete dělat? Zaměříte se na lidi, kteří vás mají rádi, a snažíte se nestarat o ty, kteří ne.”

lucia lucas 3

„Není to laskavost,” uvedl umělecký ředitel opery v Tulse Tobias Picker. „Lucia má velmi mocný a pronikavý hlas s dramatickou intenzitou. To je důvod, proč jsem ji obsadil jako Dona Giovanniho.” Právě to zpěvačka, která v opeře zastává kvůli svému hlasu mužskou roli, kvituje. Přála by si, aby bylo příležitostí pro trans operní umělce více. A aby hráli klasické role, ne jen ve speciálních projektech, kde vystupují například v roli trans postav. Právě to byl ale paradoxně důvod, proč se do hledáčku ředitele tulské opery dostala. Chtěl ji na základě jejích videí na YouTube obsadit do připravované opery s transgender tematikou - Dánské dívky, opery na motivy novely Davida Ebershoffa o změně pohlaví ve 20. letech minulého století. Když pro něj pak v reálu zazpívala, rozhodl se jí na místě nabídnout roli Dona Giovanniho. 

lucia lucas 5

Pro samotnou Luciu byla premiéra Dona Giovanniho důležitá ještě z jiného důvodu. Přijeli se na ni podívat také její rozvedení rodiče. Svého otce neviděla 10 let. „Tátu jsem neviděla strašně dlouho, od doby, co jsem se vyoutovala i o kousek dřív. Prostě jsme spolu přestali mluvit. Jen o narozeninách a svátcích,” uzavírá.

lucia lucas 4

Foto: Emily Steward / Tulsa Opera

Modrý portrét: Josh New Photography

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

 

 

 

 

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.