Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Pořiďte si levný telefon a sbalte jen kartáček na zuby.“ Žena sepsala plán na útěk pro oběti domácího násilí

 

domacinasili navod big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

9

května
2019

V časopisech pro ženy si často můžeme číst o tom, jak zachránit skomírající vztah či jak nudný vztah osvěžit. Co se ale málokdy dočteme, jsou rady, jak vztah ukončit, tím spíše vztah, v němž se objevuje násilí, ať už psychické či fyzické. Násilné chování může začít urážkami, výhrůžkami, majetnickými sklony, nedůvěrou, které později mohou přerůst ve fyzické týrání. „Domácí násilí je fyzické, psychické anebo sexuální násilí mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí a tím skrytě mimo kontrolu veřejnosti, intenzita násilných incidentů se stupňuje a vede ke ztrátě schopností včas tyto incidenty zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah,“ uvádí na svých stránkách spolek Bílý kruh bezpečí. Pro oběť je velmi obtížné a mnohdy život ohrožující se z takového vztahu dostat. Žena, která na Facebooku vystupuje jako „Maddie“, sepsala instrukce krok za krokem, jak opustit násilnického partnera a radí, jak začít znovu. Rady rozdělila do několika odstavců podle toho, zda se týkají finanční situace, majetku, bydlení, rodiny nebo práce. Její plán se šíří po sociálních sítích.

„Tohle je pro každého, kdo momentálně zvažuje, zda opustit násilnického partnera. Jak bezpečně naplánovat odchod z takového vztahu,“ začíná Maddie popisovat plán. Oběti domácího násilí radí obstarat si levný telefon a náhradní SIM kartu, vše si nastavit, nabít baterii a schovat. „Budete ho potřebovat, až si svůj původní vypnete, aby vás partner nemohl kontaktovat či vysledovat,“ vysvětluje.

Co se majetku týče, Maddie radí začít s předstihem a po částech posílat svým blízkým, do práce či nějakého skladu důležité věci jako například šperky, doklady, fotografie. „Co se týče oblečení, které si nemůžete odnést v tašce, ale chcete si je nechat, tak vytřiďte skříň, řekněte, že šaty chcete darovat na dobročinné účely a uložte si je někam do bezpečí. A pokud máte možnost, začněte rozprodávat hodnotné věci, které nebudete potřebovat, a partner si nevšimne, že chybí, a peníze z prodeje si uložte na nový účet,“ radí Maddie.

Žena nezapomněla ani na bankovní účty a doporučuje otevřít si nový účet, zajistit, aby veškeré výpisy a jiné dopisy z banky chodily pouze online cestou na novou e-mailovou adresu, která nesmí být nijak propojena s telefonem. „Vyzvedněte si kartu z banky a dobře ji uschovejte. Nestahujte si bankovní aplikaci do mobilu! A na nový účet začněte ukládat vše, co můžete. Jakékoli peníze z narozenin, co vám zbylo z výplaty nebo i drobné, které doma najdete,“ doporučuje a dodává: „Peníze, na které se můžete spolehnout, jsou nutností k tomu, abyste se nehroutila a nevrátila se na falešné sliby zpět.“

Jak si vlastně zabalit věci? Maddie radí, aby si člověk, který se chystá opustit agresora, nebalil zbytečnosti. „Nebudete potřebovat víc než kartáček na zuby. Jen základní věci! Tašky jsou těžké a vy budete potřebovat několik hodin náskok, než agresor zjistí, co se děje,“ varuje.

A jak tedy nakonec opravdu utéct? „Stanovte si den, kdy bude agresor pryč alespoň na několik hodin. Stále však naoko plánujte víkend, večeři atd. To minimalizuje jeho podezření a bude mít pocit, že vás má tam, kde vás chce mít. V tuto chvíli byste měla mít peníze na svém účtu a nový telefon. Vaše důležité věci máte někde v bezpečí uložené a víte jistě, kam nyní míříte,“ dodává Maddie s tím, že obět domácího násilí by si měla včas hledat nové bydlení.

Odchodem však nebezpečí ze strany agresora nekončí. „Agresor se stává nejnebezpečnějším ve chvíli, kdy si uvědomí, že nad vámi ztratil moc a kontrolu,“ upozorňuje Maddie a radí proto zablokovat si účty na sociálních sítích nebo si založit nový účet pod jiným jménem i fotkou, změnit hesla k internetovému bankovnictví, zablokovat si agresorovo číslo atd. Lidé pod jejím příspěvkem přidávají své zkušenosti i další rady. Upozorňují také na důležitou skutečnost, a to, že agresorem nemusí být vždy nutně muž, ale častokrát i ženy.

Podobný plán pro oběti v České republice zveřejňuje na svých stránkách také Bílý kruh bezpečí a v mnoha bodech se shodují s tím, co radí obětem domácího násilí Maddie, je však samozřejmě daleko podrobnější a obsáhlejší.

Je ve vašem okolí někdo, kdo je ohrožen domácím násilím? „Vysvětlete, že ve stejné situaci se nachází spousta lidí. Připusťte, že ohrožená osoba potřebovala velikou odvahu, aby vám uvěřila natolik, že se vám dokázala s problémem domácího násilí svěřit. Věnujte jí dostatek času k vyprávění. Nenuťte ji, aby uváděla detaily, jestliže sama nechce,“ doporučuje Bílý kruh bezpečí. Na jeho stránkách také najdete seznam kontaktů, na které se v případě potřeby můžete obrátit.

Ilustrační foto: MaxPixel

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.