Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Teenageři bojkotovali konfirmaci kvůli krokům metodistické církve vůči LGBT lidem. Kostel tleskal ve stoje

 

metodisti birmovani big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

8

květnna
2019

O velikonoční neděli se osm 13letých a 14letých teenagerů patřících se svými rodiči k Evangelické církvi metodistické v americkém městě Omaha rozhodlo své biřmování bojkotovat. Přestože podstoupili roční přípravnou školu, kde se učili vše podstatné o církvi, jejíž řady mají z vlastního rozhodnutí rozšířit, předstoupili během tradiční konfirmace před kongregaci a přečetli společné prohlášení. V něm uvedli, že se nemohou prozatím stát členy církve, která se na únorové konferenci shodla na aktivitách namířených proti LGBT komunitě. Překvapený kostel jejich akci tleskal ve stoje. „Já i náš pastor jejich rozhodnutí plně podporujeme. Jsme na ně hrdí. Není snadné vzdorovat,” okomentoval jejich aktivitu tamní reverend Ken Little.

 

„Rádi bychom na začátek poděkovali všem, kteří nás během našeho konfirmačního roku provázeli. Od našich rodin, přes nás navzájem, po naše vedení a pastory. Ceníme si podpory, kterou každý z nich projevil,” začínají prohlášení. „Je mnoho věcí, které na FUMC Omaha (Pozn. První metodistický kostel v Omaze) oceňujeme. Odjakživa víme, že gay rodiny jsou jako každá jiná, jsme obklopeni vrstevníky různých genderových identit a každý rok se těšíme na účast v pochodu hrdosti. Vážíme si toho, že jsme nikdy ani nepomysleli na to, že je něco špatného na ženských farářkách. Máme krásné vzpomínky na zpívání v dětském sboru a sledování draků na velikonoční ráno. Cítíme nostalgii při vzpomínkách na biblické hodiny a školní pikniky se skákacími hrady na předním trávníku. Nejvíc ze všeho jsme ale vždy věděli, že sem děti patří,” pokračují. „Strávili jsme rok učením o naší víře, vyjasňováním si jí. Většina z nás započala konfirmační rok s představou, že se nakonec k církvi přidáme. Ale s ohledem na kroky únorové konference cítíme zklamání ze směru, jakým se metodistická církev ubírá. Obáváme se, že pokud nyní vstoupíme, vyšleme tím signál, že tato rozhodnutí podporujeme. Chceme vás ujistit, že zatímco milujeme naši kongregaci, věříme, že politika metodistické církve vůči LGBT+ duchovním a stejnopohlavním sňatkům je nemorální,” zdůrazňují. „Podle toho, jak církev zareaguje na kroky konference, se pak my rozhodneme, jestli se rozhodneme vstoupit, nebo ne. Do té doby budeme vystupovat proti nespravedlivým krokům, které církev koná. Nevystupujeme tu jen sami za sebe, ale také za každého jednotlivého člena LGBT+ komunity, kterého to zraňuje. Protože jsme byli vychováni v tomto kostele, věříme, že pokud budeme všichni stát při sobě, můžeme dosáhnout změny.”

Kostel, který konfirmanti od dětství navštěvují, vydal jejich prohlášení s velkým pozitivním ohlasem na vlastní facebookové stránce. Jejich kroky také podpořili jak lidé přítomní v kostele, tak samotní duchovní.

Schizma

Aktivita nezletilých věřících je reakcí na únorovou třídenní církevní konferenci v St. Louis, kde došlo k hlasování o dalším směřování církve v přístupu k LGBT lidem. Asi 53 % delegátů totiž svými hlasy potvrdilo takzvaný Tradiční plán. Tedy to, že církev nebude podporovat a oddávat páry stejného pohlaví. Stejně tak nesmí LGBT lidé v kostele sloužit ať už na pozicích ministrantů nebo duchovních. Zakazuje také jednotlivým kongregacím finančně nebo jinak podporovat LGBT akce. Těm, které by takové nařízení porušily, pak hrozí postih.
Nařízení vzešlé z únorového setkání způsobilo v metodistické církvi schizma. Mnoho jejích členů proti němu protestuje, ať už na sociálních sítích, tak ve svých kostelech nebo ulicích amerických měst. Podle novinářky Yonat Shimron z Religion News je však akce teenagerů z Omahy vůbec první, kdy někdo na základě posledních kroků církve otevřeně odmítl její řady rozšířit. Mnohé kongregace, které dlouhodobě práva LGBT komunity podporují, nyní hrozí odchodem a založení vlastní progresivnější církve.

Mluvčí kostela, kde děti s prohlášením vystoupili, pro HuffPost uvedla, že jejich prohlášení přijali přítomní s pokorou. „Naprosto naše mladé podporujeme a rádi bychom jim vzdali respekt a prostor, aby nás mohli vést k plné inkluzi všech Bohem milovaných dětí.”

Foto: Repro Twitter Sheri Shuler

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.