Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Teenageři bojkotovali konfirmaci kvůli krokům metodistické církve vůči LGBT lidem. Kostel tleskal ve stoje

 

metodisti birmovani big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

8

květnna
2019

O velikonoční neděli se osm 13letých a 14letých teenagerů patřících se svými rodiči k Evangelické církvi metodistické v americkém městě Omaha rozhodlo své biřmování bojkotovat. Přestože podstoupili roční přípravnou školu, kde se učili vše podstatné o církvi, jejíž řady mají z vlastního rozhodnutí rozšířit, předstoupili během tradiční konfirmace před kongregaci a přečetli společné prohlášení. V něm uvedli, že se nemohou prozatím stát členy církve, která se na únorové konferenci shodla na aktivitách namířených proti LGBT komunitě. Překvapený kostel jejich akci tleskal ve stoje. „Já i náš pastor jejich rozhodnutí plně podporujeme. Jsme na ně hrdí. Není snadné vzdorovat,” okomentoval jejich aktivitu tamní reverend Ken Little.

 

„Rádi bychom na začátek poděkovali všem, kteří nás během našeho konfirmačního roku provázeli. Od našich rodin, přes nás navzájem, po naše vedení a pastory. Ceníme si podpory, kterou každý z nich projevil,” začínají prohlášení. „Je mnoho věcí, které na FUMC Omaha (Pozn. První metodistický kostel v Omaze) oceňujeme. Odjakživa víme, že gay rodiny jsou jako každá jiná, jsme obklopeni vrstevníky různých genderových identit a každý rok se těšíme na účast v pochodu hrdosti. Vážíme si toho, že jsme nikdy ani nepomysleli na to, že je něco špatného na ženských farářkách. Máme krásné vzpomínky na zpívání v dětském sboru a sledování draků na velikonoční ráno. Cítíme nostalgii při vzpomínkách na biblické hodiny a školní pikniky se skákacími hrady na předním trávníku. Nejvíc ze všeho jsme ale vždy věděli, že sem děti patří,” pokračují. „Strávili jsme rok učením o naší víře, vyjasňováním si jí. Většina z nás započala konfirmační rok s představou, že se nakonec k církvi přidáme. Ale s ohledem na kroky únorové konference cítíme zklamání ze směru, jakým se metodistická církev ubírá. Obáváme se, že pokud nyní vstoupíme, vyšleme tím signál, že tato rozhodnutí podporujeme. Chceme vás ujistit, že zatímco milujeme naši kongregaci, věříme, že politika metodistické církve vůči LGBT+ duchovním a stejnopohlavním sňatkům je nemorální,” zdůrazňují. „Podle toho, jak církev zareaguje na kroky konference, se pak my rozhodneme, jestli se rozhodneme vstoupit, nebo ne. Do té doby budeme vystupovat proti nespravedlivým krokům, které církev koná. Nevystupujeme tu jen sami za sebe, ale také za každého jednotlivého člena LGBT+ komunity, kterého to zraňuje. Protože jsme byli vychováni v tomto kostele, věříme, že pokud budeme všichni stát při sobě, můžeme dosáhnout změny.”

Kostel, který konfirmanti od dětství navštěvují, vydal jejich prohlášení s velkým pozitivním ohlasem na vlastní facebookové stránce. Jejich kroky také podpořili jak lidé přítomní v kostele, tak samotní duchovní.

Schizma

Aktivita nezletilých věřících je reakcí na únorovou třídenní církevní konferenci v St. Louis, kde došlo k hlasování o dalším směřování církve v přístupu k LGBT lidem. Asi 53 % delegátů totiž svými hlasy potvrdilo takzvaný Tradiční plán. Tedy to, že církev nebude podporovat a oddávat páry stejného pohlaví. Stejně tak nesmí LGBT lidé v kostele sloužit ať už na pozicích ministrantů nebo duchovních. Zakazuje také jednotlivým kongregacím finančně nebo jinak podporovat LGBT akce. Těm, které by takové nařízení porušily, pak hrozí postih.
Nařízení vzešlé z únorového setkání způsobilo v metodistické církvi schizma. Mnoho jejích členů proti němu protestuje, ať už na sociálních sítích, tak ve svých kostelech nebo ulicích amerických měst. Podle novinářky Yonat Shimron z Religion News je však akce teenagerů z Omahy vůbec první, kdy někdo na základě posledních kroků církve otevřeně odmítl její řady rozšířit. Mnohé kongregace, které dlouhodobě práva LGBT komunity podporují, nyní hrozí odchodem a založení vlastní progresivnější církve.

Mluvčí kostela, kde děti s prohlášením vystoupili, pro HuffPost uvedla, že jejich prohlášení přijali přítomní s pokorou. „Naprosto naše mladé podporujeme a rádi bychom jim vzdali respekt a prostor, aby nás mohli vést k plné inkluzi všech Bohem milovaných dětí.”

Foto: Repro Twitter Sheri Shuler

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.