Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Ano, jsem tlustá, ale šťastnější než dřív. Byla jsem na hranici smrti,” reaguje dívka na posměšky

 

eva vermeiren big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

6

května
2019

Dvacetiletá Holanďanka Eva Vermeiren na konci dubna sdílela zkušenost, s níž se setkala na ulici ze strany skupinky teenagerů. Ta na ni měla během toho, kdy kolem nich procházela, zachrochtat v reakci na její postavu. Ve své emotivní zpovědi pak ukázala, že člověk jako ona za sebou může mít život plný zvratů. A ten ti, kteří se lidem s nadváhou posmívají, většinou neznají. Ona sama se totiž před několika lety potýkala s anorexií a byla na hranici života a smrti. A s poruchami příjmu potravy bojuje dodnes. Reakce teenagerů ji podle jejích slov jednak silně ranila, na straně druhé ji ale přiměla o problémech, s nimiž se potýká, více mluvit.

eva vermeiren 2

„Ráda bych poděkovala těm teenagerům, kteří si mysleli, že bude vtipné chrochtat, když jsem kolem nich včera procházela. Nejen že jste mi umožnili si uvědomit, že pořád existuje spousta tlustofobních blbců, ukázali jste mi také, že nejsem ještě tam, kde být chci,” započala svou výpověď Eva. „Ve chvíli, kdy jsem vás slyšela chrochtat, rozbušilo se mi srdce, zatímco jsem se snažila působit normálně a nepropuknout v pláč. Mé sebedestruktivní myšlenky převládly nad zdravým mozkem a řekly mi, že jsem hromada sra*ek. Přesto vás nenechám, abyste mě přivedli k pochybnostem o sobě samé,” pokračuje. „Ano, jsem tlustá. Jsem ale mnohem šťastnější než předešlé roky. Skoro pět let jsem se potýkala s několika poruchami příjmu potravy. Byla jsem podvyživená, na hranici smrti, upoutaná na nemocniční lůžko. Neztratila jsem jen váhu, ale i sebe sama a sílu žít.”

„Dnes jsem tlustá, mé tělo je poseté jizvami a stále bojuji s poruchou příjmu potravy (kompulsivní přejídání se) a některé další psychické záležitosti. Jsem ale mnohem dál než tehdy. Jsem schopná chodit do školy, mít smysluplnou práci a znovu nabývat sebevědomí. Nejprve jsem existovala, nyní přežívám a brzy budu žít naplno. Pořád bych se ráda stala fit, protože zdravé tělo potřebuju, abych dostála dobrodružstvím, která jsem si do budoucnosti naplánovala,” píše dále.

eva vermeiren 3

„Pokud ale shodit váhu znamená, že si tím poškodím své duševní zdraví, nestane se to. Nestojí to za to. Konečně vidím světlo ve tmě a nyní se nevracím jen ke své velikosti, ale také ke svému životu. Beru si svůj život zpět z područí mé duševní nemoci,” načrtává.

„Takže vám ještě jednou za to chrochtání děkuju. Nepřiměli jste mě jen si uvědomit, že mám před sebou ještě dlouhou cestu, abych se ve své vlastní kůži cítila sebevědomá, současně jste mě přiměli posílit sílu vůle, abych něco ve světě dokázala. Ráda bych normalizovala mluvení o problémech s duševním zdravím a vzdělala více lidí o potížích s neviditelnou nemocí. Dali jste mi smysl,” uzavírá svůj příspěvek.

eva vermeiren 1

Text rozdělený celkem do osmi tweetů mladá žena posléze zveřejnila také na serveru Bored Panda, kde se dočkal více než 200 tisíc přečtení a dostal se také do hledáčku dalších médií. Sama Eva si založila vlastní web s názvem Recovery for Eva a plánuje psát motivační blogy pro další muže i ženy, kteří se nacházejí v podobné situaci.

Foto: Archiv Evy Vermeiren

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.