Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Ano, jsem tlustá, ale šťastnější než dřív. Byla jsem na hranici smrti,” reaguje dívka na posměšky

 

eva vermeiren big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

6

května
2019

Dvacetiletá Holanďanka Eva Vermeiren na konci dubna sdílela zkušenost, s níž se setkala na ulici ze strany skupinky teenagerů. Ta na ni měla během toho, kdy kolem nich procházela, zachrochtat v reakci na její postavu. Ve své emotivní zpovědi pak ukázala, že člověk jako ona za sebou může mít život plný zvratů. A ten ti, kteří se lidem s nadváhou posmívají, většinou neznají. Ona sama se totiž před několika lety potýkala s anorexií a byla na hranici života a smrti. A s poruchami příjmu potravy bojuje dodnes. Reakce teenagerů ji podle jejích slov jednak silně ranila, na straně druhé ji ale přiměla o problémech, s nimiž se potýká, více mluvit.

eva vermeiren 2

„Ráda bych poděkovala těm teenagerům, kteří si mysleli, že bude vtipné chrochtat, když jsem kolem nich včera procházela. Nejen že jste mi umožnili si uvědomit, že pořád existuje spousta tlustofobních blbců, ukázali jste mi také, že nejsem ještě tam, kde být chci,” započala svou výpověď Eva. „Ve chvíli, kdy jsem vás slyšela chrochtat, rozbušilo se mi srdce, zatímco jsem se snažila působit normálně a nepropuknout v pláč. Mé sebedestruktivní myšlenky převládly nad zdravým mozkem a řekly mi, že jsem hromada sra*ek. Přesto vás nenechám, abyste mě přivedli k pochybnostem o sobě samé,” pokračuje. „Ano, jsem tlustá. Jsem ale mnohem šťastnější než předešlé roky. Skoro pět let jsem se potýkala s několika poruchami příjmu potravy. Byla jsem podvyživená, na hranici smrti, upoutaná na nemocniční lůžko. Neztratila jsem jen váhu, ale i sebe sama a sílu žít.”

„Dnes jsem tlustá, mé tělo je poseté jizvami a stále bojuji s poruchou příjmu potravy (kompulsivní přejídání se) a některé další psychické záležitosti. Jsem ale mnohem dál než tehdy. Jsem schopná chodit do školy, mít smysluplnou práci a znovu nabývat sebevědomí. Nejprve jsem existovala, nyní přežívám a brzy budu žít naplno. Pořád bych se ráda stala fit, protože zdravé tělo potřebuju, abych dostála dobrodružstvím, která jsem si do budoucnosti naplánovala,” píše dále.

eva vermeiren 3

„Pokud ale shodit váhu znamená, že si tím poškodím své duševní zdraví, nestane se to. Nestojí to za to. Konečně vidím světlo ve tmě a nyní se nevracím jen ke své velikosti, ale také ke svému životu. Beru si svůj život zpět z područí mé duševní nemoci,” načrtává.

„Takže vám ještě jednou za to chrochtání děkuju. Nepřiměli jste mě jen si uvědomit, že mám před sebou ještě dlouhou cestu, abych se ve své vlastní kůži cítila sebevědomá, současně jste mě přiměli posílit sílu vůle, abych něco ve světě dokázala. Ráda bych normalizovala mluvení o problémech s duševním zdravím a vzdělala více lidí o potížích s neviditelnou nemocí. Dali jste mi smysl,” uzavírá svůj příspěvek.

eva vermeiren 1

Text rozdělený celkem do osmi tweetů mladá žena posléze zveřejnila také na serveru Bored Panda, kde se dočkal více než 200 tisíc přečtení a dostal se také do hledáčku dalších médií. Sama Eva si založila vlastní web s názvem Recovery for Eva a plánuje psát motivační blogy pro další muže i ženy, kteří se nacházejí v podobné situaci.

Foto: Archiv Evy Vermeiren

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.