Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

V 6 letech byla zneužitá, své zkušenosti přetavila v pomoc ženám ze sexbyznysu. Založila pro ně úspěšnou farmu

 

thistle farms big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

5
května
2019

Dětství Beccy Stevens nebylo jednoduché. Když jí bylo pět let, její otec zemřel při srážce s opilým řidičem. Rodina se od té doby potýkala s chudobou. V šesti letech se pak Becca stala obětí sexuálního zneužívání. Tyto životní zkušenosti ji později motivovaly k pomoci dalším ženám, které se dostaly do obtížných životních situací. „Jizvy jsou hluboké, ale nemusí znamenat konec příběhu," říká farářka Stevens, která v rodném Nashvillu založila sociální podnik poskytující ženám bezpečné útočiště, vzdělání i pracovní příležitosti. Projekt, který začal v církevní kuchyni jen s několika dobrovolníky, se rozrostl na mezinárodní značku, která dnes produkuje více než 20 produktových řad kosmetických a wellness výrobků a nabízí také lékařskou péči, terapie, právní pomoc i vzdělávání. „Žádná z těchto žen neskončila na ulici jen tak z ničeho nic. Je potřeba, aby je komunita přijala zpět a nabídla pomoc," řekla Stevens, která se jejich podpoře věnuje již více než dvacet let.

thistle farms 1

Becca (vlevo)

Životy tisíců žen v USA jsou zasaženy prostitucí, obchodem s lidmi, zneužíváním, násilím a závislostí na návykových látkách. Mnoho z těchto příběhů začíná podle Beccy sexuálním zneužíváním v dětství, na které se později nabaluje práce v sexbyznysu, nedokončené vzdělání, nulové pracovní zkušenosti a další problémy. Mnohé z obětí zažívají pocity bezmoci a již nedoufají ve změnu své situace. S těmito ženami se v rámci své práce opakovaně setkávala i Becca.

thistle farms 2

Zde si také všimla problémů u podpůrných projektů pro tyto ženy. Prvním z nich byl nedostatek bezpečí v azylových a ubytovacích zařízeních. Mnohé z žen, které se snaží dostat z nebezpečného prostředí ulice, se tak i zde setkaly s útoky a nepříjemnými situacemi. Dalším problémem byly vysoké náklady na bydlení v těchto prostorách. Aby ženy peníze získaly, musely se opakovaně vracet na ulici. Dostávaly se tak do začarovaného kruhu, ze kterého neviděly východisko. Becca Stevens se to rozhodla změnit.

thistle farms 3

Bodláková farma

Ve svém rodném městě v Nashvillu si všimla, že bodláky rostou všude. „Jsou považovány za škodlivý plevel, ale když se zamyslíte, všimnete si, že mohou růst přes beton, přes ploty. Jsou jako ženy, jako já, jsou schopné přežít,“ vypráví Stevens pro CNN. A tato myšlenka ji inspirovala k založení Thistle Farms (Bodlákové farmy), míst, kde ženy mohou najít bezpečí a zároveň využít dovednosti, které již mají. „Nemusí se vracet do ulic, do vězení ani k násilníkovi,“ říká o poslání farem Becca. V roce 1997 tak zapojila do programu prvních pět žen. Dnes její sociální podniky pomáhají tisícům žen po celém světě.

thistle farms 5

Farmy fungují jako udržitelné dílny. Prvním produktem nové značky byla řada terapeutických svíček z léčivých olejů. „To byl začátek podnikání, ve kterém nejde jen o léčení, ale o opravdovou záchranu života," komentuje Stevens dnes. V současnosti farmy vyrábějí řadu výrobků od svíček, koupelové kosmetiky až po esenciální tělové oleje. Vydělané peníze z prodeje jdou do do další výroby a vytváření pracovních míst. Farmy ale především poskytují ženám, které se staly oběťmi násilí, obchodu s lidmi a prostituce, bezpečné útočiště a možnost restartu.

Druhá šance

V loňském roce tak farmy poskytly více jak devět tisíc dní bezpečného bydlení, přes patnáct set hodin poradenství a lékařské pomoci, 75 tisíc hodin práce v rámci sociálních podniků a zaměstnaly osmnáct set žen. 85 % z nich pak díky této pomoci dokázalo získat finanční nezávislost a změnit svůj život. To vše díky globální spolupráci, v rámci které z tohoto úspěšného modelu v průběhu let vzniklo na 40 obdobných farem, jako je ta v Nashvillu.

thistle farms 4

„Toto je místo, kde dostaneme druhou, třetí i čtvrtou šanci. Tady můžeme ukázat, že je možné se znovu zapojit do běžného života. Myslím, že já jsem živý důkaz toho, že to funguje,“ říká Chelle, která dnes pracuje jako manažerka. „Dnes jsou pro mě nejdůležitější moje děti. Jsem matka a majitelka domu. Před lety bych nevěřila, že by se něco takového mohlo stát, “dodává. „Bylo velmi těžké najít práci kvůli mému záznamu v rejstříku trestů. Na Thistle Farm jsem práci získala. Pracovala jsem v registru a měla odpovědnost za peníze. Umožnilo mi to rozvíjet mé pracovní dovednosti, “doplňuje ji Trish, dnes pracující v oblasti zákaznického servisu.

thistle farms 6

„Vytvářejte prostor a čas, aby lidé měli možnost pracovat sami na sobě a léčit sami sebe,“ radí zakladatelka, farářka Becca Stevens. Za svoji dvacetiletou práci a přínos pro komunitu byla Bílým domem oceněna cenou ,Mistr změny’ a Small Business Council of America ji zařadil do ženské síně slávy. Becca žije v Nashvillu se svým manželem a třemi syny.

Foto: Thistle Farm

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.