Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

V 6 letech byla zneužitá, své zkušenosti přetavila v pomoc ženám ze sexbyznysu. Založila pro ně úspěšnou farmu

 

thistle farms big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

5
května
2019

Dětství Beccy Stevens nebylo jednoduché. Když jí bylo pět let, její otec zemřel při srážce s opilým řidičem. Rodina se od té doby potýkala s chudobou. V šesti letech se pak Becca stala obětí sexuálního zneužívání. Tyto životní zkušenosti ji později motivovaly k pomoci dalším ženám, které se dostaly do obtížných životních situací. „Jizvy jsou hluboké, ale nemusí znamenat konec příběhu," říká farářka Stevens, která v rodném Nashvillu založila sociální podnik poskytující ženám bezpečné útočiště, vzdělání i pracovní příležitosti. Projekt, který začal v církevní kuchyni jen s několika dobrovolníky, se rozrostl na mezinárodní značku, která dnes produkuje více než 20 produktových řad kosmetických a wellness výrobků a nabízí také lékařskou péči, terapie, právní pomoc i vzdělávání. „Žádná z těchto žen neskončila na ulici jen tak z ničeho nic. Je potřeba, aby je komunita přijala zpět a nabídla pomoc," řekla Stevens, která se jejich podpoře věnuje již více než dvacet let.

thistle farms 1

Becca (vlevo)

Životy tisíců žen v USA jsou zasaženy prostitucí, obchodem s lidmi, zneužíváním, násilím a závislostí na návykových látkách. Mnoho z těchto příběhů začíná podle Beccy sexuálním zneužíváním v dětství, na které se později nabaluje práce v sexbyznysu, nedokončené vzdělání, nulové pracovní zkušenosti a další problémy. Mnohé z obětí zažívají pocity bezmoci a již nedoufají ve změnu své situace. S těmito ženami se v rámci své práce opakovaně setkávala i Becca.

thistle farms 2

Zde si také všimla problémů u podpůrných projektů pro tyto ženy. Prvním z nich byl nedostatek bezpečí v azylových a ubytovacích zařízeních. Mnohé z žen, které se snaží dostat z nebezpečného prostředí ulice, se tak i zde setkaly s útoky a nepříjemnými situacemi. Dalším problémem byly vysoké náklady na bydlení v těchto prostorách. Aby ženy peníze získaly, musely se opakovaně vracet na ulici. Dostávaly se tak do začarovaného kruhu, ze kterého neviděly východisko. Becca Stevens se to rozhodla změnit.

thistle farms 3

Bodláková farma

Ve svém rodném městě v Nashvillu si všimla, že bodláky rostou všude. „Jsou považovány za škodlivý plevel, ale když se zamyslíte, všimnete si, že mohou růst přes beton, přes ploty. Jsou jako ženy, jako já, jsou schopné přežít,“ vypráví Stevens pro CNN. A tato myšlenka ji inspirovala k založení Thistle Farms (Bodlákové farmy), míst, kde ženy mohou najít bezpečí a zároveň využít dovednosti, které již mají. „Nemusí se vracet do ulic, do vězení ani k násilníkovi,“ říká o poslání farem Becca. V roce 1997 tak zapojila do programu prvních pět žen. Dnes její sociální podniky pomáhají tisícům žen po celém světě.

thistle farms 5

Farmy fungují jako udržitelné dílny. Prvním produktem nové značky byla řada terapeutických svíček z léčivých olejů. „To byl začátek podnikání, ve kterém nejde jen o léčení, ale o opravdovou záchranu života," komentuje Stevens dnes. V současnosti farmy vyrábějí řadu výrobků od svíček, koupelové kosmetiky až po esenciální tělové oleje. Vydělané peníze z prodeje jdou do do další výroby a vytváření pracovních míst. Farmy ale především poskytují ženám, které se staly oběťmi násilí, obchodu s lidmi a prostituce, bezpečné útočiště a možnost restartu.

Druhá šance

V loňském roce tak farmy poskytly více jak devět tisíc dní bezpečného bydlení, přes patnáct set hodin poradenství a lékařské pomoci, 75 tisíc hodin práce v rámci sociálních podniků a zaměstnaly osmnáct set žen. 85 % z nich pak díky této pomoci dokázalo získat finanční nezávislost a změnit svůj život. To vše díky globální spolupráci, v rámci které z tohoto úspěšného modelu v průběhu let vzniklo na 40 obdobných farem, jako je ta v Nashvillu.

thistle farms 4

„Toto je místo, kde dostaneme druhou, třetí i čtvrtou šanci. Tady můžeme ukázat, že je možné se znovu zapojit do běžného života. Myslím, že já jsem živý důkaz toho, že to funguje,“ říká Chelle, která dnes pracuje jako manažerka. „Dnes jsou pro mě nejdůležitější moje děti. Jsem matka a majitelka domu. Před lety bych nevěřila, že by se něco takového mohlo stát, “dodává. „Bylo velmi těžké najít práci kvůli mému záznamu v rejstříku trestů. Na Thistle Farm jsem práci získala. Pracovala jsem v registru a měla odpovědnost za peníze. Umožnilo mi to rozvíjet mé pracovní dovednosti, “doplňuje ji Trish, dnes pracující v oblasti zákaznického servisu.

thistle farms 6

„Vytvářejte prostor a čas, aby lidé měli možnost pracovat sami na sobě a léčit sami sebe,“ radí zakladatelka, farářka Becca Stevens. Za svoji dvacetiletou práci a přínos pro komunitu byla Bílým domem oceněna cenou ,Mistr změny’ a Small Business Council of America ji zařadil do ženské síně slávy. Becca žije v Nashvillu se svým manželem a třemi syny.

Foto: Thistle Farm

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.