Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Americká muslimka se zvěčnila s protiislámskými demonstranty. Její fotka obletěla svět

 

shaymaa protest big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

2

května
2019

Když koncem dubna přicházela 24letá Shaymaa Ismaa´eel na islámskou konfereci ve Washingtonu, stála před budovou skupina protestujících. V rukou drželi cedule, na nichž stály protiislámské nápisy jako například ,Islám je náboženství krve a vraždění! Krev Ježíše je vykoupením pro celé lidstvo´ nebo ,Ježíš je jediným zplozeným synem Božím´ a také ,Muhammad byl úchyl´, přičemž ve jméně islámského proroka byla zvýrazněna písmena HAM, což znamená šunka. Mladá muslimka na hlouček mužů s cedulemi reagovala po svém – poprosila svou kamarádku, aby ji vyfotila, jak se před nimi usmívá. Její fotka během krátké doby obletěla svět.

shaymaa protest 3

Třídenní islámská konference měla podle Shaymaa Ismaa´eel, která pracuje jako behaviorální terapeutka pro děti s autismem, osvěžit víru návštěvníků. Radost z přednášek a vystoupení jim však kazila skupinka protestujících. Když kolem nich mladá muslimka prošla během pár dní již poněkolikáté, rozhodla se s nimi vyfotit a dát jim najevo, že se jí jejich protiislámská hesla nedotýkají. Shaymaa chtěla původně jít až k protestujícím a vyfotit se přímo před nimi. To jí sice policejní hlídka, která na místě monitorovala situaci, nedovolila, Shaymaa se ale nechala zvěčnit s hloučkem mužů protestujících proti islámu i tak. Vznikla tím fotka, která se zanedlouho stala virální. Muslimka v šátku na ní pózuje s gesty, kterými dává najevo nesouhlas s předsudky a nenávistí.

Pořízené fotky okomentovala slovy: „21. dubna jsem se usmívala do tváře zaslepenosti a odešla jsem s pocitem největšího úspěchu.“ Fotku sdílela jak na svém Instagramu, tak na Twitteru a na obou sociálních sítích nasbíral její příspěvek statisíce lajků a téměř sto tisíc sdílení. Shaymaa se také dočkala obrovské podpory v komentářích, kterých má nyní několik desítek tisíc. „Ta pozitivní energie, která z toho vzešla, je ohromně povznášející a jsem šťastná, že mladí lidé vidí někoho, kdo vzdoruje lidem nenávistným vůči náboženství druhých,“ uvedla Shaymaa.

shaymaa protest 2

„Bože, slyším křik těch chlápků až sem. Gratuluju! Jediná síla proti nenávisti spočívá v tom, vysmát se tomu,“ píše na příspěvek Shaymaa uživatelka @AverageSociopat. Na Instagramu sdílela Shaymaa fotku s citátem proroka Muhammada: „Laskavost je známkou víry. Kdo není laskavý, nemá víru.“ I tam ji řada lidí podpořila svými komentáři: „Zabij je láskou!“ vyzývá uživatel supergong22. „Jsem křesťan, který stojí za tebou i před tebou, kdybys potřebovala ochranu,“ píše originalsfromaches. Někteří lidé poukazovali v komentářích na to, že Ježíš také pocházel z Blízkého východu.

shaymaa protest 1

„Smála jsem se jim tak, že jeden z těch mužů začal mluvit ke mně. Říkal hloupé věci, jako třeba že bych si měla zakrýt i obličej,“ uvedla k celé situaci Shaymaa. Později v médiích doplnila, že lidé, kteří přicházeli na konferenci, se kvůli protestujícím necítili dobře a byli rozrušení. Zmínila také, že protestující posílali některé příchozí do pekla.

shaymaa protest 4

„Chtěla jsem proti jejich nenávisti bojovat laskavostí,“ uvedla pro CNN. „Chtěla jsem, aby viděli mou tvář, ale jen kolem nich projít by nestačilo.“ Podle jejích slov to nebylo poprvé, co se tímto způsobem postavila nenávisti. „Zveřejnila jsem fotku v roce 2017, když jsem byla na univerzitě. Bylo to víceméně to samé, smála jsem se do tváře zaslepenosti předsudky,“ připomněla a na závěr dodala: „Jeden z výroků našeho Proroka zní: ,Úsměv je dobročinnost´ a to jsem celá já – vždycky se usmívám.“

Foto: Twitter Skaymy Ismaa´eel

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.