Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Americká muslimka se zvěčnila s protiislámskými demonstranty. Její fotka obletěla svět

 

shaymaa protest big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

2

května
2019

Když koncem dubna přicházela 24letá Shaymaa Ismaa´eel na islámskou konfereci ve Washingtonu, stála před budovou skupina protestujících. V rukou drželi cedule, na nichž stály protiislámské nápisy jako například ,Islám je náboženství krve a vraždění! Krev Ježíše je vykoupením pro celé lidstvo´ nebo ,Ježíš je jediným zplozeným synem Božím´ a také ,Muhammad byl úchyl´, přičemž ve jméně islámského proroka byla zvýrazněna písmena HAM, což znamená šunka. Mladá muslimka na hlouček mužů s cedulemi reagovala po svém – poprosila svou kamarádku, aby ji vyfotila, jak se před nimi usmívá. Její fotka během krátké doby obletěla svět.

shaymaa protest 3

Třídenní islámská konference měla podle Shaymaa Ismaa´eel, která pracuje jako behaviorální terapeutka pro děti s autismem, osvěžit víru návštěvníků. Radost z přednášek a vystoupení jim však kazila skupinka protestujících. Když kolem nich mladá muslimka prošla během pár dní již poněkolikáté, rozhodla se s nimi vyfotit a dát jim najevo, že se jí jejich protiislámská hesla nedotýkají. Shaymaa chtěla původně jít až k protestujícím a vyfotit se přímo před nimi. To jí sice policejní hlídka, která na místě monitorovala situaci, nedovolila, Shaymaa se ale nechala zvěčnit s hloučkem mužů protestujících proti islámu i tak. Vznikla tím fotka, která se zanedlouho stala virální. Muslimka v šátku na ní pózuje s gesty, kterými dává najevo nesouhlas s předsudky a nenávistí.

Pořízené fotky okomentovala slovy: „21. dubna jsem se usmívala do tváře zaslepenosti a odešla jsem s pocitem největšího úspěchu.“ Fotku sdílela jak na svém Instagramu, tak na Twitteru a na obou sociálních sítích nasbíral její příspěvek statisíce lajků a téměř sto tisíc sdílení. Shaymaa se také dočkala obrovské podpory v komentářích, kterých má nyní několik desítek tisíc. „Ta pozitivní energie, která z toho vzešla, je ohromně povznášející a jsem šťastná, že mladí lidé vidí někoho, kdo vzdoruje lidem nenávistným vůči náboženství druhých,“ uvedla Shaymaa.

shaymaa protest 2

„Bože, slyším křik těch chlápků až sem. Gratuluju! Jediná síla proti nenávisti spočívá v tom, vysmát se tomu,“ píše na příspěvek Shaymaa uživatelka @AverageSociopat. Na Instagramu sdílela Shaymaa fotku s citátem proroka Muhammada: „Laskavost je známkou víry. Kdo není laskavý, nemá víru.“ I tam ji řada lidí podpořila svými komentáři: „Zabij je láskou!“ vyzývá uživatel supergong22. „Jsem křesťan, který stojí za tebou i před tebou, kdybys potřebovala ochranu,“ píše originalsfromaches. Někteří lidé poukazovali v komentářích na to, že Ježíš také pocházel z Blízkého východu.

shaymaa protest 1

„Smála jsem se jim tak, že jeden z těch mužů začal mluvit ke mně. Říkal hloupé věci, jako třeba že bych si měla zakrýt i obličej,“ uvedla k celé situaci Shaymaa. Později v médiích doplnila, že lidé, kteří přicházeli na konferenci, se kvůli protestujícím necítili dobře a byli rozrušení. Zmínila také, že protestující posílali některé příchozí do pekla.

shaymaa protest 4

„Chtěla jsem proti jejich nenávisti bojovat laskavostí,“ uvedla pro CNN. „Chtěla jsem, aby viděli mou tvář, ale jen kolem nich projít by nestačilo.“ Podle jejích slov to nebylo poprvé, co se tímto způsobem postavila nenávisti. „Zveřejnila jsem fotku v roce 2017, když jsem byla na univerzitě. Bylo to víceméně to samé, smála jsem se do tváře zaslepenosti předsudky,“ připomněla a na závěr dodala: „Jeden z výroků našeho Proroka zní: ,Úsměv je dobročinnost´ a to jsem celá já – vždycky se usmívám.“

Foto: Twitter Skaymy Ismaa´eel

Čtěte dále

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

HFFest: Pražský Anděl na několik dní rozvibruje latinskoamerický festival Sabor Latino

Už v úterý 17. září začne již tradiční HateFree Fest latinskoamerické kultury Sabor Latino Praha. Potrvá do čtvrtka a letos provoní Pěší zónu Anděl. Festival zahrnuje hudební koncerty a taneční vystoupení s workshopy mnoha žánrů a zemí Latinské Ameriky. Kromě hudby a tance představí návštěvníkům tamější gastronomii a tradiční řemeslné výrobky včetně oblečení, šperků, talismanů nebo folkorních hudebních nástrojů. Vstup na něj je zdarma!


HateFree Culture 15. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.