Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Lego představilo stavebnici pro nevidomé děti. Při skládání se budou učit Braillovo písmo

 

lego braille big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

29

dubna
2019

Pro rodiče nevidomých dětí nebo dětí s postižením zraku může být složité najít vhodné pomůcky k učení nebo procvičování Braillova písma. Společnost vyrábějící jednu z nejpopulárnějších stavebnic na světě, Lego, proto před pár dny oznámila, že ve spolupráci s organizacemi, které se zabývají vzděláváním zrakově hendikepovaných dětí, vytvořila revoluční stavebnici Lego Braille Bricks. Klasické legové výstupky, které do sebe při stavbě zapadají, budou mít novou úlohu. Jejich poloha bude kopírovat jednotlivá písmena Braillovy abecedy a děti se tak při hraní budou moci současně učit číst. Skládačka bude mít také na každém dílku překlad pro ty, kteří vidí. Stavebnice bude uvedena na trh v příštím roce. 

 

Lego uvádí, že nápad na vytvoření takové stavebnice pro nevidomé děti byla společnosti poprvé navržena dánskou Asociací pro nevidomé v roce 2011, o šest let později pak znovu Nadací Doriny Nowill sídlící v Brazílii. „Od té doby jsme na vývoji pracovali ve spolupráci s organizacemi pro nevidomé z Dánska, Brazílie, Velké Británie a Norska. První prototypy jsou také nyní testovány v těchto zemích,” uvedla stejnojmenná nadace, která v rámci této dánské firmy funguje.

lego braille 1

„S tisíci dnes dostupných audioknih a počítačových programů se stále méně dětí učí číst v Braillově písmu,” uvádí Phillipe Chazal z Evropské unie nevidomých (European Blind Union). „To je závažné, když víme, že uživatelé tohoto písma jsou často více nezávislí, dosahují vyššího stupně vzdělání a více možností zaměstnání,” pokračuje. Statistiky jeho organizace totiž ukazují, že tři čtvrtiny zrakově postižených dospělých Evropanů končí v řadách nezaměstnaných. „Hluboce věříme, že Lego Braille Bricks může pomoci zvýšit míru zájmu k učení Braillova písma. Jsme nadšeni, že Nadace Lego tuto možnost využila a přinese ji dětem po celém světě.”

lego braille 2

Nové prvky stavebnice budou mít stejný počet výstupků, které se užívají pro samostatná písmena a čísla v Braillově abecedě, současně budou dílky plně kompatibilní s běžnou stavebnicí. „Zažít reakce studentů i učitelů na stavebnici bylo ohromně inspirativní,” uvedl Morten Bonde, který se na testování stavebnice podílí. Sám žije s výrazným zrakovým postižením. „Míra zapojení dětí a jejich zájem být soběstačné a začleněné za rovných podmínek je očividná. Jsem dojatý, když vidím dopad, jaký takový výrobek může mít na rozvoj akademického sebevědomí a zvídavosti nevidomých nebo slabozrakých dětí,” dodal.

lego braille 3

Výsledná kolekce nových dílků stavebnice bude vyslána do oběhu příští rok. Společnost ji bude zdarma distribuovat do vybraných institucí, které s dětmi se zrakovými hendikepy pracují. Bude se skládat asi z 250 dílků tak, aby pokryly všechna písmena Braillovy abecedy, čísla od 0 do 9 a některá znaménka.

lego braille 5

Krok známé společnosti vítá také Jiří Černý, právník, který působí mimo jiné jako poradce ombudsmanky pro záležitosti osob se zdravotním postižením. Upozorňuje však na možná úskalí. Oproti názoru Phillipa Chazala z Evropské unie nevidomých totiž říká, že mnohdy, zejména v případě organizací a institucí, kde nereflektují nejnovější poznatky, jsou stále k učení Braillovu písmu někdy nucené také děti nebo dokonce dospělí uživatelé, kteří jeho znalost nutně nepotřebují, protože například zbytky zraku mají, a jsou pro ně proto vhodnější různé pomůcky dostupné díky moderním technologiím. „Pokud například začnete ztrácet zrak při studiu vysoké školy nebo při zaměstnání, v žádném případě není Braillovo písmo něco, co v tu dobu nutně potřebujete se rychle naučit, průměrně počítačově gramotnému v takové životní situaci postačí zvládnout ovládání speciálního zvětšovacího a odečítacího softwaru a nemusí tak kvůli učení se Braillova písma přerušovat studium či zaměstnání, což je určitě žádoucí," upozorňuje. "Musím si tedy položit otázku, zda tento krok společnosti Lego, vzhledem k mediálnímu pokrytí zprávy o této verzi hry, spíše nepodpoří stereotypy směrem k významu Braillova písma, který v dnešní době zcela oprávněně klesá, ostatně jako poměr zcela nevidomých mezi těžce zrakově postiženými a jestli tedy od obdobných velkých korporací by nebylo zodpovědnější, kdyby svými penězi a svým vlivem podporovaly pokrok v oftalmologii a vývoji asistenčních technologií,” vysvětluje. „Nutno však dodat, že Braillovo písmo je stále nenahraditelné pro vzdělávání  osob od narození nevidomých a rozhodně ho nezatracuji, ale toliko upozorňuji, že v kontextu nových technologií je to nástroj mající svá omezení, ostatně vznikl v roce 1824. Laikům omezení jeho užívání přirovnávám k tomu, jako kdyby se snažili formátovat text ne v textovém editoru, ale zdrojovém kódu,” uzavírá.

lego braille 6

lego braille 7

Foto: Lego Foundation

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.