Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Lego představilo stavebnici pro nevidomé děti. Při skládání se budou učit Braillovo písmo

 

lego braille big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

29

dubna
2019

Pro rodiče nevidomých dětí nebo dětí s postižením zraku může být složité najít vhodné pomůcky k učení nebo procvičování Braillova písma. Společnost vyrábějící jednu z nejpopulárnějších stavebnic na světě, Lego, proto před pár dny oznámila, že ve spolupráci s organizacemi, které se zabývají vzděláváním zrakově hendikepovaných dětí, vytvořila revoluční stavebnici Lego Braille Bricks. Klasické legové výstupky, které do sebe při stavbě zapadají, budou mít novou úlohu. Jejich poloha bude kopírovat jednotlivá písmena Braillovy abecedy a děti se tak při hraní budou moci současně učit číst. Skládačka bude mít také na každém dílku překlad pro ty, kteří vidí. Stavebnice bude uvedena na trh v příštím roce. 

 

Lego uvádí, že nápad na vytvoření takové stavebnice pro nevidomé děti byla společnosti poprvé navržena dánskou Asociací pro nevidomé v roce 2011, o šest let později pak znovu Nadací Doriny Nowill sídlící v Brazílii. „Od té doby jsme na vývoji pracovali ve spolupráci s organizacemi pro nevidomé z Dánska, Brazílie, Velké Británie a Norska. První prototypy jsou také nyní testovány v těchto zemích,” uvedla stejnojmenná nadace, která v rámci této dánské firmy funguje.

lego braille 1

„S tisíci dnes dostupných audioknih a počítačových programů se stále méně dětí učí číst v Braillově písmu,” uvádí Phillipe Chazal z Evropské unie nevidomých (European Blind Union). „To je závažné, když víme, že uživatelé tohoto písma jsou často více nezávislí, dosahují vyššího stupně vzdělání a více možností zaměstnání,” pokračuje. Statistiky jeho organizace totiž ukazují, že tři čtvrtiny zrakově postižených dospělých Evropanů končí v řadách nezaměstnaných. „Hluboce věříme, že Lego Braille Bricks může pomoci zvýšit míru zájmu k učení Braillova písma. Jsme nadšeni, že Nadace Lego tuto možnost využila a přinese ji dětem po celém světě.”

lego braille 2

Nové prvky stavebnice budou mít stejný počet výstupků, které se užívají pro samostatná písmena a čísla v Braillově abecedě, současně budou dílky plně kompatibilní s běžnou stavebnicí. „Zažít reakce studentů i učitelů na stavebnici bylo ohromně inspirativní,” uvedl Morten Bonde, který se na testování stavebnice podílí. Sám žije s výrazným zrakovým postižením. „Míra zapojení dětí a jejich zájem být soběstačné a začleněné za rovných podmínek je očividná. Jsem dojatý, když vidím dopad, jaký takový výrobek může mít na rozvoj akademického sebevědomí a zvídavosti nevidomých nebo slabozrakých dětí,” dodal.

lego braille 3

Výsledná kolekce nových dílků stavebnice bude vyslána do oběhu příští rok. Společnost ji bude zdarma distribuovat do vybraných institucí, které s dětmi se zrakovými hendikepy pracují. Bude se skládat asi z 250 dílků tak, aby pokryly všechna písmena Braillovy abecedy, čísla od 0 do 9 a některá znaménka.

lego braille 5

Krok známé společnosti vítá také Jiří Černý, právník, který působí mimo jiné jako poradce ombudsmanky pro záležitosti osob se zdravotním postižením. Upozorňuje však na možná úskalí. Oproti názoru Phillipa Chazala z Evropské unie nevidomých totiž říká, že mnohdy, zejména v případě organizací a institucí, kde nereflektují nejnovější poznatky, jsou stále k učení Braillovu písmu někdy nucené také děti nebo dokonce dospělí uživatelé, kteří jeho znalost nutně nepotřebují, protože například zbytky zraku mají, a jsou pro ně proto vhodnější různé pomůcky dostupné díky moderním technologiím. „Pokud například začnete ztrácet zrak při studiu vysoké školy nebo při zaměstnání, v žádném případě není Braillovo písmo něco, co v tu dobu nutně potřebujete se rychle naučit, průměrně počítačově gramotnému v takové životní situaci postačí zvládnout ovládání speciálního zvětšovacího a odečítacího softwaru a nemusí tak kvůli učení se Braillova písma přerušovat studium či zaměstnání, což je určitě žádoucí," upozorňuje. "Musím si tedy položit otázku, zda tento krok společnosti Lego, vzhledem k mediálnímu pokrytí zprávy o této verzi hry, spíše nepodpoří stereotypy směrem k významu Braillova písma, který v dnešní době zcela oprávněně klesá, ostatně jako poměr zcela nevidomých mezi těžce zrakově postiženými a jestli tedy od obdobných velkých korporací by nebylo zodpovědnější, kdyby svými penězi a svým vlivem podporovaly pokrok v oftalmologii a vývoji asistenčních technologií,” vysvětluje. „Nutno však dodat, že Braillovo písmo je stále nenahraditelné pro vzdělávání  osob od narození nevidomých a rozhodně ho nezatracuji, ale toliko upozorňuji, že v kontextu nových technologií je to nástroj mající svá omezení, ostatně vznikl v roce 1824. Laikům omezení jeho užívání přirovnávám k tomu, jako kdyby se snažili formátovat text ne v textovém editoru, ale zdrojovém kódu,” uzavírá.

lego braille 6

lego braille 7

Foto: Lego Foundation

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.