Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Sestry značnou část dne hrají karty,” řekla senátorka USA o malých nemocnicích. Sestry vracejí úder

 

sestry karty big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

29

dubna
2019

Americká republikánská senátorka Maureen Walsh v úterý při projednávání legislativy, která by zdravotním sestrám napříč Spojenými státy zajistila nepřerušené přestávky, návrh komentovala se slovy, že zdravotní sestry v malých nemocnicích na odlehlých místech země podle ní pauzy přirozeně mívají.  „Pravděpodobně značnou část dne hrají karty,” řekla doslova. Chtěla proto ze zákona tyto nemocnice vyjmout. Podle očekávání se vzedmula vlna nevole ze strany zdravotnického personálu i lidí z jeho okolí. Zdravotní sestry z celých USA nyní mimo jiné sdílejí ironické fotografie z operačního sálu a v rukou drží sadu karet, sarkastická videa i výmluvné příběhy ze svých pracovišť. Senátorka se později za svá slova omluvila a nechala se slyšet, že si jejich profesi vyzkouší. Vyslyší tak statisíce sester, které ji k tomu vyzvaly formou petice.

 

Mezi nejsdílenější patří reakce zdravotního bratra Dava Mattoxe. Jeho výpověď sdílelo už víc jak 50 tisíc lidí. „Ano, slyšel jsem komentář senátorky Maureen Walsh o ‚sestrách hrajících karty během práce’. Budu upřímný, jako zdravotní bratr si myslím, že bychom měli za tento komentář přijmout zodpovědnost. Vidíte, je naše chyba, že si tohle myslí. Už jste někdy viděli poker face zdravotní sestry? Je to jediný svého druhu. Takže je jasné, že Maureen Walsh musí usuzovat, že máte tak dobrý poker face z neustálého hraní karet,” započal svůj post na Facebooku. „Takže, Maureen, dovolte mi vám to teď vysvětlit. Nemáme takový poker face z hraní karet, ale z toho, s čím se musíme vypořádávat. Někdy to je miminko bez známek života, zmodralé a bez pulsu. Matka panikaří. Zní to příliš extrémně? Netrapte se, Maureen, už jsme takovou situaci řešili. A víte co? Použijeme náš poker face a podíváme se matce přímo do očí a řekneme: ‚My se o vaše dítě postaráme,’” pokračuje. „Někdy se k nám dostanou plicní rentgenové snímky krásné náctileté pacientky, která doufala, že budou lepší a půjde jen o blbé nachlazení nebo pneumonii. Bohužel nejde, rakovina se rozšířila a my jako zdravotní sestry víme, že je na nás, abychom jí to řekli. Takže sáhneme po té nejdivočejší kartě, kterou máme: a blafujeme... A blafujeme, jak jen to jde. Smějeme se, děláme vtípky a dostaneme ji na noc do klidu, protože víme, jak ty karty budou dále padat.”

sestry karty 20

Jiné zdravotní sestry sdílejí sarkastické fotografie z operačních sálů, kde nad samotným pacientem spolu s kolegy v klidu hrají karty. Případně fotografie s kartami pacientů nebo kartami, které potřebují k výkonu své profese. Během pouhých tří dnů podepsalo víc jak 650 tisíc zdravotních sester ze státu Washington, který senátorka zastupuje, online petici, která volá po tom, aby si jejich práci na jeden den vyzkoušela. Jak zákonodárkyně později uvedla pro KOMO News, výzvu sester přijímá.

sestry karty 3

Maureen Walsh se po vlně nevole ve středu za svá slova omluvila. „Byla jsem unavená a v zápalu argumentace na půdě senátu jsem řekla o sestrách některé věci, které byly vytržené z kontextu - i tak ale překročily hranici,” uvedla. „Opravdu si nemyslím, že sestry v regionálních nemocnicích (pozn. critical access hospitals) tráví své dny hraním karet. Ale řekla jsem to a přeju si, abych to mohla vzít zpět.”

sestry karty 4

sestry karty 1

sestry karty 2

sestry karty 5

sestry karty 6

sestry karty 8

sestry karty 9

sestry karty 10

sestry karty 11

sestry karty 12

sestry karty 13

sestry karty 14

sestry karty 15

sestry karty 16

sestry karty 17

sestry karty 18

sestry karty 19

Foto: Instagram, Twitter 

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.