Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Sestry značnou část dne hrají karty,” řekla senátorka USA o malých nemocnicích. Sestry vracejí úder

 

sestry karty big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

29

dubna
2019

Americká republikánská senátorka Maureen Walsh v úterý při projednávání legislativy, která by zdravotním sestrám napříč Spojenými státy zajistila nepřerušené přestávky, návrh komentovala se slovy, že zdravotní sestry v malých nemocnicích na odlehlých místech země podle ní pauzy přirozeně mívají.  „Pravděpodobně značnou část dne hrají karty,” řekla doslova. Chtěla proto ze zákona tyto nemocnice vyjmout. Podle očekávání se vzedmula vlna nevole ze strany zdravotnického personálu i lidí z jeho okolí. Zdravotní sestry z celých USA nyní mimo jiné sdílejí ironické fotografie z operačního sálu a v rukou drží sadu karet, sarkastická videa i výmluvné příběhy ze svých pracovišť. Senátorka se později za svá slova omluvila a nechala se slyšet, že si jejich profesi vyzkouší. Vyslyší tak statisíce sester, které ji k tomu vyzvaly formou petice.

 

Mezi nejsdílenější patří reakce zdravotního bratra Dava Mattoxe. Jeho výpověď sdílelo už víc jak 50 tisíc lidí. „Ano, slyšel jsem komentář senátorky Maureen Walsh o ‚sestrách hrajících karty během práce’. Budu upřímný, jako zdravotní bratr si myslím, že bychom měli za tento komentář přijmout zodpovědnost. Vidíte, je naše chyba, že si tohle myslí. Už jste někdy viděli poker face zdravotní sestry? Je to jediný svého druhu. Takže je jasné, že Maureen Walsh musí usuzovat, že máte tak dobrý poker face z neustálého hraní karet,” započal svůj post na Facebooku. „Takže, Maureen, dovolte mi vám to teď vysvětlit. Nemáme takový poker face z hraní karet, ale z toho, s čím se musíme vypořádávat. Někdy to je miminko bez známek života, zmodralé a bez pulsu. Matka panikaří. Zní to příliš extrémně? Netrapte se, Maureen, už jsme takovou situaci řešili. A víte co? Použijeme náš poker face a podíváme se matce přímo do očí a řekneme: ‚My se o vaše dítě postaráme,’” pokračuje. „Někdy se k nám dostanou plicní rentgenové snímky krásné náctileté pacientky, která doufala, že budou lepší a půjde jen o blbé nachlazení nebo pneumonii. Bohužel nejde, rakovina se rozšířila a my jako zdravotní sestry víme, že je na nás, abychom jí to řekli. Takže sáhneme po té nejdivočejší kartě, kterou máme: a blafujeme... A blafujeme, jak jen to jde. Smějeme se, děláme vtípky a dostaneme ji na noc do klidu, protože víme, jak ty karty budou dále padat.”

sestry karty 20

Jiné zdravotní sestry sdílejí sarkastické fotografie z operačních sálů, kde nad samotným pacientem spolu s kolegy v klidu hrají karty. Případně fotografie s kartami pacientů nebo kartami, které potřebují k výkonu své profese. Během pouhých tří dnů podepsalo víc jak 650 tisíc zdravotních sester ze státu Washington, který senátorka zastupuje, online petici, která volá po tom, aby si jejich práci na jeden den vyzkoušela. Jak zákonodárkyně později uvedla pro KOMO News, výzvu sester přijímá.

sestry karty 3

Maureen Walsh se po vlně nevole ve středu za svá slova omluvila. „Byla jsem unavená a v zápalu argumentace na půdě senátu jsem řekla o sestrách některé věci, které byly vytržené z kontextu - i tak ale překročily hranici,” uvedla. „Opravdu si nemyslím, že sestry v regionálních nemocnicích (pozn. critical access hospitals) tráví své dny hraním karet. Ale řekla jsem to a přeju si, abych to mohla vzít zpět.”

sestry karty 4

sestry karty 1

sestry karty 2

sestry karty 5

sestry karty 6

sestry karty 8

sestry karty 9

sestry karty 10

sestry karty 11

sestry karty 12

sestry karty 13

sestry karty 14

sestry karty 15

sestry karty 16

sestry karty 17

sestry karty 18

sestry karty 19

Foto: Instagram, Twitter 

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.