Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dívka se po smrti rodičů stará o 5 sourozenců. Lidé v čele s policií se jim bez jejich vědomí složili na auto

 

5 sourozencu big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

28
dubna
2019

Když Samantha Rodriguez vešla do místnosti plné policejních důstojníků v kanceláři šerifa v Orange County na Floridě, netušila, proč byla na stanici pozvána. Poručík ji požádal, aby vyšla na jeviště, kde jeden ze zástupců slavnostně odhalil fotku nového automobilu Nissan Versa. „To je tvoje,” řekl ohromené Samanthě. Dvacetiletá dívka se po smrti rodičů již tři roky stará o pět mladších sourozenců. Každý den je vodí do školy a vše zařizuje bez auta. Když se poručík Antorrio Wright z kanceláře šerifa dozvěděl o situaci dívky, oslovil komunitu s žádostí o pomoc. A lidé z města nyní rodině koupili nové auto.

Starost o rodinu

Život Rodriguezových se zcela změnil, když před několika lety oba rodiče zemřeli na rakovinu. Mladším dětem tak hrozilo, že budou zařazeni do státního pěstounského systému. „Musela jsem s tím něco udělat,“ uvedla Samantha pro CNN. „Naučila jsem se spoustu věcí od své mámy. Byla jsem jako její pravá ruka. Naučila jsem se, co to znamená vychovávat rodinu," dodala. Přestěhovala se tedy následně se sourozenci do Orange County na Floridě, kde žije jejich babička. Ale peněz nikdy nebylo dost a Samantha musela velmi rychle dospět. „Občas je těžké poznat, kdy být jako rodič a kdy být jejich sestrou," vypráví. „Někdy se cítím velmi osamělá."

5 sourozencu 2

Veselé Vánoce

Když se v prosinci loňského roku poručík Antorrio Wright z Orange County Sheriff's Office (OSCO) dozvěděl o situaci rodiny, byl nadšený tím, jak dokázala v těžké situaci držet při sobě. Důstojníci pozvali děti na návštěvu oddělení. „Vyfotili jsme se důstojníky a s vrtulníkem," popsala Samantha. Pak byla rodina pozvána na mléko a sušenky. Uvnitř na ně ale čekalo překvapení. Pokoj byl plný vánočních dárků. „Šlo především o oblečení a hračky. Chtěli jsme jim na Vánoce udělat radost, " řekl poručík Antorrio Wright CNN. „Je to skvělé. Zapojila se celá jednotka a všichni se sešli, aby rodině pomohli. Jsem na svou jednotku hrdý, " dodal.

Nové auto

A tím solidarita v komunitě neskončila. Poté, co oddělení zveřejnilo příběh rodiny, zvedla se vlna podpory a pomoci. Wright si vzpomněl, že sourozenci přijeli na návštěvu v autě společnosti Uber, protože nemají vlastní auto. Čtyři měsíce po Vánocích pozval Wright Samanthu do své kanceláře. Řekl jí, že skupina anonymních dárců se rozhodla rodině pomoci. A pak jí ukázal její nové auto.

5 sourozencu 1

„Byla jsem šokovaná. Je to šílené!" uvedla dívka. „Opravdu mi to došlo až po pár dnech. Všechno je teď mnohem snazší. Teď, když máme auto, můžeme jezdit v neděli do kostela. A děti už si naplánovaly výlet do parku. Možnosti jsou nekonečné,“ řekla pro server Yahoo. „Nemusím volat taxi. Jsem za to velmi vděčná. Všichni tito lidé mi ukázali, že v tom nejsem sama," dodala pro CNN.

Budoucnost

Samantha Rodriguez pracuje jako obsluha v Disney Worldu. Sní však o tom, že po zaplacení zálohy za dům bude moci pokračovat ve studiu vysoké školy a ušetřit také na vzdělání pro sourozence. I v tom se ji nyní snaží komunita podpořit. Lidé z města pro rodinu založili sbírku na GoFundMe. V ní se aktuálně podařilo vybrat již 31 tisíc dolarů. „Máme skvělou komunitu lidí, kteří se vzájemně podporují,“ řekl pro Yahoo hlavní náměstek oddělení OSCO Jason Sams . „Tohle jsou jen běžní občané v Orange County," uzavřel.

Foto: Repro OSCO

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.