Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dívka se po smrti rodičů stará o 5 sourozenců. Lidé v čele s policií se jim bez jejich vědomí složili na auto

 

5 sourozencu big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

28
dubna
2019

Když Samantha Rodriguez vešla do místnosti plné policejních důstojníků v kanceláři šerifa v Orange County na Floridě, netušila, proč byla na stanici pozvána. Poručík ji požádal, aby vyšla na jeviště, kde jeden ze zástupců slavnostně odhalil fotku nového automobilu Nissan Versa. „To je tvoje,” řekl ohromené Samanthě. Dvacetiletá dívka se po smrti rodičů již tři roky stará o pět mladších sourozenců. Každý den je vodí do školy a vše zařizuje bez auta. Když se poručík Antorrio Wright z kanceláře šerifa dozvěděl o situaci dívky, oslovil komunitu s žádostí o pomoc. A lidé z města nyní rodině koupili nové auto.

Starost o rodinu

Život Rodriguezových se zcela změnil, když před několika lety oba rodiče zemřeli na rakovinu. Mladším dětem tak hrozilo, že budou zařazeni do státního pěstounského systému. „Musela jsem s tím něco udělat,“ uvedla Samantha pro CNN. „Naučila jsem se spoustu věcí od své mámy. Byla jsem jako její pravá ruka. Naučila jsem se, co to znamená vychovávat rodinu," dodala. Přestěhovala se tedy následně se sourozenci do Orange County na Floridě, kde žije jejich babička. Ale peněz nikdy nebylo dost a Samantha musela velmi rychle dospět. „Občas je těžké poznat, kdy být jako rodič a kdy být jejich sestrou," vypráví. „Někdy se cítím velmi osamělá."

5 sourozencu 2

Veselé Vánoce

Když se v prosinci loňského roku poručík Antorrio Wright z Orange County Sheriff's Office (OSCO) dozvěděl o situaci rodiny, byl nadšený tím, jak dokázala v těžké situaci držet při sobě. Důstojníci pozvali děti na návštěvu oddělení. „Vyfotili jsme se důstojníky a s vrtulníkem," popsala Samantha. Pak byla rodina pozvána na mléko a sušenky. Uvnitř na ně ale čekalo překvapení. Pokoj byl plný vánočních dárků. „Šlo především o oblečení a hračky. Chtěli jsme jim na Vánoce udělat radost, " řekl poručík Antorrio Wright CNN. „Je to skvělé. Zapojila se celá jednotka a všichni se sešli, aby rodině pomohli. Jsem na svou jednotku hrdý, " dodal.

Nové auto

A tím solidarita v komunitě neskončila. Poté, co oddělení zveřejnilo příběh rodiny, zvedla se vlna podpory a pomoci. Wright si vzpomněl, že sourozenci přijeli na návštěvu v autě společnosti Uber, protože nemají vlastní auto. Čtyři měsíce po Vánocích pozval Wright Samanthu do své kanceláře. Řekl jí, že skupina anonymních dárců se rozhodla rodině pomoci. A pak jí ukázal její nové auto.

5 sourozencu 1

„Byla jsem šokovaná. Je to šílené!" uvedla dívka. „Opravdu mi to došlo až po pár dnech. Všechno je teď mnohem snazší. Teď, když máme auto, můžeme jezdit v neděli do kostela. A děti už si naplánovaly výlet do parku. Možnosti jsou nekonečné,“ řekla pro server Yahoo. „Nemusím volat taxi. Jsem za to velmi vděčná. Všichni tito lidé mi ukázali, že v tom nejsem sama," dodala pro CNN.

Budoucnost

Samantha Rodriguez pracuje jako obsluha v Disney Worldu. Sní však o tom, že po zaplacení zálohy za dům bude moci pokračovat ve studiu vysoké školy a ušetřit také na vzdělání pro sourozence. I v tom se ji nyní snaží komunita podpořit. Lidé z města pro rodinu založili sbírku na GoFundMe. V ní se aktuálně podařilo vybrat již 31 tisíc dolarů. „Máme skvělou komunitu lidí, kteří se vzájemně podporují,“ řekl pro Yahoo hlavní náměstek oddělení OSCO Jason Sams . „Tohle jsou jen běžní občané v Orange County," uzavřel.

Foto: Repro OSCO

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.