Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Žena zveřejnila fotku svého lékaře, následovala lascivní diskuse. Podnítila debatu o dvojím metru

 

dermatolog big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

15

dubna
2019

Před více než měsícem nasdílela na svůj twitterový profil jedna z uživatelek momentku, na níž sedí tmavovlasý muž atletické postavy a zapisuje si poznámky do bloku. Tu pořídila tajně a jednalo se o jejího dermatologa. K fotografii pak připsala komentář vyjadřující, jak je její lékař sexy. Snímek ale zaujal také další uživatelky a uživatele a začali ho spontánně šířit s dalšími pochvalnými komentáři i těmi, které rozvíjely různé sexuální fantazie. Objevilo se ale i množství těch, které uživatelku za takovou aktivitu kritizovali. „Tohle je sexuální obtěžování!!!” napsal Mbamalu-Ike Ogbonnia. „Tento muž jen dělal svou práci, kde byl vyfocen bez souhlasu jen proto, aby byl sexualizován majitelkou tohoto účtu spolu s dalšími uživatelkami v odpovědích. Ten toxický charakter, který tu všichni ukazujete, je daleko za bigotností a minimálně nechutný a znepokojující,” přidal The Kolamide Dwayne. Lidé také upozorňovali, že pokud by něco podobného udělal muž a zveřejnil s obdobnými komenty fotku lékařky, byl by obviněn ze sexuálního obtěžování a její objektivizace. V případě, že ke stejnému kroku dojde ze strany ženy, je to vnímáno jinak. Přestože od zveřejnění uběhl více než měsíc, diskuse pokračují.

 

Mezi obdivnými komentáři převážně žen se objevovaly prosby o sdílení kontaktu nebo dalších údajů lékaře. Autorka snímku se jim proto rozhodla vyhovět a přidala fotografii jeho vizitky s kontaktem a adresou jeho ordinace. A ne všichni byli z takového kroku nadšeni. „Ženská, vy jste opravdu mimo. Nesdílejte osobní údaje,” napsal jeden z uživatelů. „Toto je přesně bod, kdy jste překročila hranici ještě víc než dosud. Pořídila jste fotku bez jeho souhlasu a pak jste nasdílela jeho lokaci, protože je sexy. Tohle je nepřijatelné. Ten muž se jen snaží dělat svou práci,” rozčílil se uživatel vystupující pod přezdívkou Joob.

dermatolog 1

Později autorka přidala další příspěvek se screenshotem, kde se zaradovala z toho, že se lékařův snímek virálně šíří. V tu chvíli totiž podle jejích metrik zasáhl více než jeden a půl milionu uživatelů této sociální sítě, téměř milion pak na něj klikl.

dermatolog 3

Sám lékař Imran Aslam v rozhovoru pro server Bored Panda přiznal, že ho v prvních chvílích popadla úzkost. „Jsem velmi zdrženlivý člověk, takže když jsem poprvé uslyšel, že jedu na Twitteru, zděsil jsem se. Začaly mi chodit zprávy od přátel z celé země, s nimiž jsem léta nemluvil, s tím, že jsem mezi top posty na Twitteru,” popsal své prvotní pocity Aslam. „Když jsem se trochu uklidnil, došlo mi, že většina lidí mou fotku přijala pozitivně a začalo mi to celé připadat celkem vtipné.”

dermatolog 2

Celá diskuse, která se následně odehrávala i na dalších sociálních sítích, o možném sexuálním obtěžování mu pak přišla zajímavá a podnětná. „Myslím, že diskuse na Redditu byla hodně zajímavá a mnoho lidí mělo skvělé připomínky. Ze své definice by bylo mnoho komentářů k mé fotografii vnímáno jako forma sexuálního obtěžování a já naprosto rozumím, že to lidé vnímají jako dvojí metr ve světle hnutí #metoo. A že kdyby ty samé komentáře byly na adresu ženy, bylo by pozdvižení,” uvedl pro BP. Připouští, že by ho to vůbec nenapadlo, protože se sám nikdy s obtěžováním nebo diskriminací pro své pohlaví nesetkal, na rozdíl od mnohých žen. „Mám tu výhodu, že jsem se nikdy necítil obtěžovaný ženou v sexuálním kontextu, nikdy jsem nezažil pokřikování na ulici, nikdy jsem nezažil, jaké je být pronásledován ženou domů,” dodal.

dermatolog 6

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.