Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Žena zveřejnila fotku svého lékaře, následovala lascivní diskuse. Podnítila debatu o dvojím metru

 

dermatolog big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

15

dubna
2019

Před více než měsícem nasdílela na svůj twitterový profil jedna z uživatelek momentku, na níž sedí tmavovlasý muž atletické postavy a zapisuje si poznámky do bloku. Tu pořídila tajně a jednalo se o jejího dermatologa. K fotografii pak připsala komentář vyjadřující, jak je její lékař sexy. Snímek ale zaujal také další uživatelky a uživatele a začali ho spontánně šířit s dalšími pochvalnými komentáři i těmi, které rozvíjely různé sexuální fantazie. Objevilo se ale i množství těch, které uživatelku za takovou aktivitu kritizovali. „Tohle je sexuální obtěžování!!!” napsal Mbamalu-Ike Ogbonnia. „Tento muž jen dělal svou práci, kde byl vyfocen bez souhlasu jen proto, aby byl sexualizován majitelkou tohoto účtu spolu s dalšími uživatelkami v odpovědích. Ten toxický charakter, který tu všichni ukazujete, je daleko za bigotností a minimálně nechutný a znepokojující,” přidal The Kolamide Dwayne. Lidé také upozorňovali, že pokud by něco podobného udělal muž a zveřejnil s obdobnými komenty fotku lékařky, byl by obviněn ze sexuálního obtěžování a její objektivizace. V případě, že ke stejnému kroku dojde ze strany ženy, je to vnímáno jinak. Přestože od zveřejnění uběhl více než měsíc, diskuse pokračují.

 

Mezi obdivnými komentáři převážně žen se objevovaly prosby o sdílení kontaktu nebo dalších údajů lékaře. Autorka snímku se jim proto rozhodla vyhovět a přidala fotografii jeho vizitky s kontaktem a adresou jeho ordinace. A ne všichni byli z takového kroku nadšeni. „Ženská, vy jste opravdu mimo. Nesdílejte osobní údaje,” napsal jeden z uživatelů. „Toto je přesně bod, kdy jste překročila hranici ještě víc než dosud. Pořídila jste fotku bez jeho souhlasu a pak jste nasdílela jeho lokaci, protože je sexy. Tohle je nepřijatelné. Ten muž se jen snaží dělat svou práci,” rozčílil se uživatel vystupující pod přezdívkou Joob.

dermatolog 1

Později autorka přidala další příspěvek se screenshotem, kde se zaradovala z toho, že se lékařův snímek virálně šíří. V tu chvíli totiž podle jejích metrik zasáhl více než jeden a půl milionu uživatelů této sociální sítě, téměř milion pak na něj klikl.

dermatolog 3

Sám lékař Imran Aslam v rozhovoru pro server Bored Panda přiznal, že ho v prvních chvílích popadla úzkost. „Jsem velmi zdrženlivý člověk, takže když jsem poprvé uslyšel, že jedu na Twitteru, zděsil jsem se. Začaly mi chodit zprávy od přátel z celé země, s nimiž jsem léta nemluvil, s tím, že jsem mezi top posty na Twitteru,” popsal své prvotní pocity Aslam. „Když jsem se trochu uklidnil, došlo mi, že většina lidí mou fotku přijala pozitivně a začalo mi to celé připadat celkem vtipné.”

dermatolog 2

Celá diskuse, která se následně odehrávala i na dalších sociálních sítích, o možném sexuálním obtěžování mu pak přišla zajímavá a podnětná. „Myslím, že diskuse na Redditu byla hodně zajímavá a mnoho lidí mělo skvělé připomínky. Ze své definice by bylo mnoho komentářů k mé fotografii vnímáno jako forma sexuálního obtěžování a já naprosto rozumím, že to lidé vnímají jako dvojí metr ve světle hnutí #metoo. A že kdyby ty samé komentáře byly na adresu ženy, bylo by pozdvižení,” uvedl pro BP. Připouští, že by ho to vůbec nenapadlo, protože se sám nikdy s obtěžováním nebo diskriminací pro své pohlaví nesetkal, na rozdíl od mnohých žen. „Mám tu výhodu, že jsem se nikdy necítil obtěžovaný ženou v sexuálním kontextu, nikdy jsem nezažil pokřikování na ulici, nikdy jsem nezažil, jaké je být pronásledován ženou domů,” dodal.

dermatolog 6

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.