Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Autistický trenér otevřel v USA první posilovnu pro autisty

 

mark fleming big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

12

března
2019

Mark Fleming před pár dny otevřel v Tampě na Floridě jako autistický trenér zřejmě vůbec první posilovnu určenou lidem s autismem. Reaguje tím na absenci podobných zařízení i trenérů, kteří by potížím, s nimiž se mohou lidé s touto diagnózou potýkat, rozuměli. On přitom sám s poruchou autistického spektra žije. „Myslím, že je důležité pomoci ostatním, aby dosáhli v životě toho, po čem touží. A cvičení je skvělou cestou k tomu,” řekl Fleming pro televizi CNN. „Když přijdete do nového prostředí, může to být pro člověka s autismem složité,” dodal.

Mark získal magisterský titul z tělovýchovy na University of Alabama, své zkušenosti v práci s lidmi se specifickými potřebami pak získával například jako dobrovolník na Speciální olympiádě, která je určena sportovcům s různými typy postižení. Tam mu také došlo, že tito sportovci mimo tréninky na speciální sportovní události možnosti profesionálního cvičení a přípravy nemají. „Dostávají se tak o několik kroků zpět. A lidé s postižením pak často zůstávají doma, posedávají a stagnují.”

mark fleming 2

Po zkušenosti ze závodů proto nejprve začal jako osobní trenér, který k autistickým sportovcům docházel domů. Po třech letech se rozhodl otevřít se více lidem a založil v Tampě tělocvičnu Puzzle Piece Fitness. Puzzle právě proto, že dílek této skládačky bývá uváděn jako symbol této diagnózy. Otevření posilovny pak připravoval celý rok. „Jen se snažím lidem nabídnout způsob, jak zůstat aktivní bez ohledu na to, kde zrovna ve svém životě jsou,” vysvětluje pro CNN. „Už jen vidět, jak jsou lidé zdraví, je skvělé. Čím jsou pak zdravější, tím je pravděpodobnější, že budou žít dobrý život,” dodává. 

mark fleming 3

Mark zdůrazňuje, že potřebuje své klienty poznat, aby s nimi byl schopen pracovat co nejefektivněji. „To, že mám autismus, neznamená, že vím o všem, čím si procházejí. Jsem k nim v tom velmi otevřený,” říká. „Vyzkoušela jsem spoustu jiných tělocvičen,” přiznává mladá klientka Rachel. Snažila se ale najít někoho, kdo by jí mohl pochopit a rozuměl jejím potřebám. Takový pocit jinde neměla.

mark fleming 1

Největší výzvou je teď pro Marka marketing a způsob, jakým dát svým potencionálním klientům vědět o své existenci. „Při práci s touto populací se marketing musí dělat jinak. Hlavní cestou je, že si to lidé řeknou mezi sebou,” vysvětluje. Doufá proto, že se o jeho službách co nejrychleji dozví všichni ti v okolí, kterým by mohly pomoci.

Foto: FB Puzzle Piece Fitness

Čtěte dále

11letá dívka byla donucena k porodu poté, co byla znásilněna. Argentinské úřady jí nepovolily potrat

Argentinská nezletilá dívka byla znásilněna přítelem své babičky. Ačkoliv lékaře prosila, aby „vyndali, co do mě ten starý muž dal,” nebylo jí umožněno potrat podstoupit. Musela prodělat operaci podobnou císařskému řezu a ačkoliv se dítě narodilo živé, zemřelo po jedenácti dnech života.


Nina Djukanovićová 26. 3. 2019

Kvůli šikaně nedokončila základku. Dnes učí na univerzitě a je úspěšnou spisovatelkou

Život dnes úspěšné spisovatelky a univerzitní profesorky Oksany Marafioti by vydal na tragikomický cestopisný detektivní román, který ona sama nakonec doopravdy napsala a ve Spojených státech jí přinesl věhlas i úspěch. Narodila se v Sovětském svazu a dětství strávila na cestách s úspěšným romským hudebním souborem svých prarodičů. Těsně před revolucí s rodiči emigrovala do USA, kde rodiče toužili dosáhnout úspěchu a slávy v Hollywoodu. To se však nekonalo a oni se naopak propadli do chudoby a bydleli v jednopokojovém bytě se šváby. Rodina se brzy rozpadla a otec se pak vedle hraní po barech začal věnovat okultismu, stal se dokonce vyhledávaným exorcistou. Přestože Oksana v Rusku nedokončila základní školu kvůli šikaně, nastoupila v USA na prestižní střední hudební školu v Hollywoodu. Později pracovala u filmu a nakonec skončila u psaní a vyučování na univerzitě v Las Vegas. Její úspěšná kniha American ...

"Lidé tu na nás někdy reagují s averzí. Bojujeme s nálepkou levné práce," říká Běloruska žijící v Praze

„Historie České republiky a Běloruska je provázaná více, než si uvědomujeme. Málokdo třeba ví, že jeden z posledních dopisů prezident Havel poslal běloruskému politickému vězni,” říká Kryścina (32), která už 10 let v Čechách pracuje jako lektorka češtiny a tlumočnice. Přála by si, aby spolu lidé více mluvili a nestyděli se poznávat odlišné kultury. Snaží se tomu pomoci skrze facebookovou stránku BLRČR, kterou přesně za tímto účelem spolu s dalšími aktivistkami založila.


OPU 22. 3. 2019

„Nejprve panika a nejistota, dnes z ní máme radost,” říká otec dcery s Downovým syndromem

Tomáš Hečko je otcem tří dcer. U jedné z nich se spolu s manželkou týden po jejím narození dozvěděli, že má Downův syndrom (pozn. dále jen DS). „ Můj první dojem byl takový, že mi najednou skončil život, který znám. Že už to nikdy nebude jako dřív. Je to celkem slušná panika,” vzpomíná. Dodává, že se s tou skutečností ale velmi rychle srovnali právě díky empatické lékařce, která rodiče poučeně uklidnila. Anežce je nyní 7 let a chodí do první třídy klasické základní školy. Rok před tím nastoupila do školy na přípravku, aby si zvykla. „Všechno, co děláme, děláme proto, aby ona v dospělosti mohla žít co nejsamostatnější život. Což už dnes víme, že u ní půjde relativně velmi dobře. Běžný život ale znamenají také nějaké sociální vazby,” vysvětluje důvody, proč dceru nepřihlásili na speciální školu, ale běžnou základku, kde má u sobe asistentku pedagoga. Podle Tomáše je zásad ...

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.