Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Autistický trenér otevřel v USA první posilovnu pro autisty

 

mark fleming big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

12

března
2019

Mark Fleming před pár dny otevřel v Tampě na Floridě jako autistický trenér zřejmě vůbec první posilovnu určenou lidem s autismem. Reaguje tím na absenci podobných zařízení i trenérů, kteří by potížím, s nimiž se mohou lidé s touto diagnózou potýkat, rozuměli. On přitom sám s poruchou autistického spektra žije. „Myslím, že je důležité pomoci ostatním, aby dosáhli v životě toho, po čem touží. A cvičení je skvělou cestou k tomu,” řekl Fleming pro televizi CNN. „Když přijdete do nového prostředí, může to být pro člověka s autismem složité,” dodal.

Mark získal magisterský titul z tělovýchovy na University of Alabama, své zkušenosti v práci s lidmi se specifickými potřebami pak získával například jako dobrovolník na Speciální olympiádě, která je určena sportovcům s různými typy postižení. Tam mu také došlo, že tito sportovci mimo tréninky na speciální sportovní události možnosti profesionálního cvičení a přípravy nemají. „Dostávají se tak o několik kroků zpět. A lidé s postižením pak často zůstávají doma, posedávají a stagnují.”

mark fleming 2

Po zkušenosti ze závodů proto nejprve začal jako osobní trenér, který k autistickým sportovcům docházel domů. Po třech letech se rozhodl otevřít se více lidem a založil v Tampě tělocvičnu Puzzle Piece Fitness. Puzzle právě proto, že dílek této skládačky bývá uváděn jako symbol této diagnózy. Otevření posilovny pak připravoval celý rok. „Jen se snažím lidem nabídnout způsob, jak zůstat aktivní bez ohledu na to, kde zrovna ve svém životě jsou,” vysvětluje pro CNN. „Už jen vidět, jak jsou lidé zdraví, je skvělé. Čím jsou pak zdravější, tím je pravděpodobnější, že budou žít dobrý život,” dodává. 

mark fleming 3

Mark zdůrazňuje, že potřebuje své klienty poznat, aby s nimi byl schopen pracovat co nejefektivněji. „To, že mám autismus, neznamená, že vím o všem, čím si procházejí. Jsem k nim v tom velmi otevřený,” říká. „Vyzkoušela jsem spoustu jiných tělocvičen,” přiznává mladá klientka Rachel. Snažila se ale najít někoho, kdo by jí mohl pochopit a rozuměl jejím potřebám. Takový pocit jinde neměla.

mark fleming 1

Největší výzvou je teď pro Marka marketing a způsob, jakým dát svým potencionálním klientům vědět o své existenci. „Při práci s touto populací se marketing musí dělat jinak. Hlavní cestou je, že si to lidé řeknou mezi sebou,” vysvětluje. Doufá proto, že se o jeho službách co nejrychleji dozví všichni ti v okolí, kterým by mohly pomoci.

Foto: FB Puzzle Piece Fitness

Čtěte dále

Oliver se narodil s genetickým onemocněním. Rodiče v Česku iniciovali výzkum léčby vzácných onemocnění

Oliver se narodil před dvěma a půl lety těsně před Vánoci. Již v prvních měsících si rodiče všimli mírného zpoždění ve vývoji, které se časem stále prohlubovalo. Ve čtrnácti měsících se pak rodina dozvěděla diagnózu - Angelmanův syndrom, vzácné genetické onemocnění, které se v Česku a na Slovensku týká asi padesáti lidí. „Nikdy nezapomenu okamžik, kdy jsem si poprvé přečetla, co to je Angelmanův syndrom. Okamžik, kdy se vám zastaví srdce. Sevře hrdlo. Zaplaví vás tolik bolesti v jednom okamžiku. Moment, kdy máte pocit, že už se nikdy nenadechnete! Bylo vám sděleno, že vaše dítě je nevyléčitelně nemocné, do konce života zcela závislé na vás,” popisuje Oliverova maminka Lenka Matějková. Rodinu však zjištění nezlomilo a kromě Oliverka se rozhodla pomoci i dalším lidem s genetickými poruchami. Ve spolupráci s českými vědci a odborníky iniciovala ojedinělý výzkum léčby vz ...

Romové často neznají detaily o perzekuci svých předků. To teď mění mezinárodní tým badatelů

O romském holokaustu se začalo více mluvit až v posledních letech. V našem prostředí zejména v souvislosti s výkupem a bouráním prasečáku na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. I z toho důvodu dosud řada pozůstalých nezná historii své rodiny, která v koncentračních táborech nebo táborech smrti skončila. To se nyní snaží změnit Ústav pro soudobé dějiny ve spolupráci s washingtonským Muzeem holokaustu. Zejména Romům a Sintům z Česka nabízí zdarma jedinečnou možnost prohledání bohatých archivů amerického muzea i dalších databází a v případě úspěšného pátrání předání detailů o perzekvovaném příbuzenstvu. „Nemusí se vždy jednat o rodiny, které o svých předcích nevědí, může jít také o pátrání po konkrétních místech a událostech týkajících se příbuzných v dobových dokumentech a databázích, ke kterým mají pozůstalí obtížný přístup,” uvádí Renata Berkyov ...

„Při rasistických urážkách mají fotbalisté přestat hrát a odejít. Nastaví hranice,” říká odborník

Fotbal je nejrozšířenější sport na planetě. Rozděluje nás nebo spojuje? Martin Balcar, vedoucí kampaní Amnesty International a odborník na extremismus ve fotbale, si myslí, že neexistuje téma, které by lidi spojovalo více. „Na pólu, v posledním slumu, všude lze vzít míč a s kýmkoliv si zahrát nebo zabřednout do diskuze, zda Barcelona, nebo Real, zda Messi, či Ronaldo.“ Přesto má fotbalové fandění své stinné stránky, objevuje se v něm násilí i rasismus. „Existuje pro nás spousta omezení. Fotbal je jedno z mála prostředí, kde se můžete veřejně projevit doslova jako zvíře, bez zábran, a přitom je to chování sociálně tolerované. Lidi se jdou odreagovat, jdou se ,vyřádit'. To funguje u 95 % lidí. Těch zbylých 5 % ale posunuje rasismus či nenávist za hranu,“ vysvětluje Martin a dodává: „Celý fotbal je postavený na hecování, ironii, špičkování se, je to hra na válku.“

Pochází z Ghany, vystudoval v Československu. Působil jako prorektor na brněnské univerzitě

Na začátku 80. let přijel Samuel Darkwah z Ghany do Československa. Byl jedním z vybraných studentů, kteří tu v rámci mezivládních dohod mohli vystudovat a pak se vrátit do své domoviny a pokračovat ve své profesi. Nejhorší byly první Vánoce bez jídla, krkolomná komunikace, ale také propaganda, kdy Samuelovi ukazovali jen vzorová zemědělská družstva. Po revoluci pracoval na Mendelově univerzitě a od roku 2016 byl prorektorem na své alma mater.


Judita Matyášová 9. 6. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.