Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Zavrhla ho rodina, na studium se mu složila veřejnost. Nyní založil fond pro další LGBT studenty

 

vzkazy tacobell big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

10
března
2019

Pro osmnáctiletého Setha Owena byla vysoká škola vždy vysněným cílem. „V páté třídě jsem byl nerd, který neustále mluvil o tom, jak chce být astronautem," přiblížil Seth pro NBC News. „Pořád jsem se učil, chodil do knihovny, vždycky něco četl," dodal. Když díky výborným výsledkům dostal dopis potvrzující jeho přijetí na Georgetown University, věřil, že se jeho sny splní. Poté se ale vše začalo hroutit. Jeho rodina jej odmítla podpořit ve studiu, protože jeho sexuální orientace byla neslučitelná s jejich náboženským přesvědčením. V posledním ročníku střední školy se tak ocitl na ulici a bez možnosti dále studovat.

Sethovy problémy v rodině začaly ve chvíli, kdy se mu jeho otec rozhodl zkontrolovat telefon. „Našel mou fotografii s jiným mužem. Nešlo o nic nevhodného, ale bylo patrné, že jsem gay,” vysvětluje Owen. Silně věřící rodina hlásící se k baptistické církvi začala situaci ihned řešit. Seth navštívil náboženského poradce a následně začal docházet na konverzní terapie, jejichž cílem je změnit sexuální orientaci nebo genderovou identitu u gayů, leseb nebo transexuálů. Terapeutického programu se poté Owen účastnil dle svých slov několik měsíců, než přesvědčil rodiče, aby mu dovolili jej ukončit. „Byla to taková nešikovná konverzní terapie, kde se v nás snažili podporovat stereotypní mužské role a podobně," popsal. Přestože řada odborníků tyto terapie odsuzuje, podle loňské zprávy Williamsova institutu jimi v USA prošlo kolem 700 tisíc lidí, z toho asi polovina před dosažením dospělosti.

Bez domova

V posledním roce svého studia na střední škole se Owen rozhodl z domu rodičů odejít. „Začal jsem vyjadřovat svůj nesouhlas s jednáním církve, k níž patříme. To vedlo k jednomu problému za druhým," říká Owen. „Mluvili velmi negativně o komunitě LGBTQ+. Říkali, že homosexuálové nemohou ministrovat v kostele. Také mluvili o trans osobách, jako by to ani nebyli lidé, a to mě opravdu hodně vadilo," přibližuje. Snažil se tedy přesvědčit rodiče, aby mohl navštěvovat jiný kostel. Ti mu však dali ultimátum. Buď bude respektovat jejich víru a církev, nebo odejde. „Nejhorší bylo, když jsem si sbalil tašky a stál před dveřmi a pořád jsem doufal, že mě máma zastaví. Doufal jsem, že řekne: ,Miluji své dítě víc než své náboženství’,” vzpomíná. Ale nestalo se tak a Owen od té chvíle spal u kamarádů. Jeho otec, Randy Owen, však podle Washington Post uvedl, že jej rodina nevyhodila. „Nevyhnali jsme ho. Jako rodina ale máme svou víru. Může zde žít, pokud bude mít stejnou víru jako my,” okomentoval.

Podpora a pomoc

V té době mu sílu dodávala myšlenka na vysokou školu. Jen pár týdnů po odchodu z domova jej však čekal další šok. Prestižní škola, která jej přijala ke studiu, mu nabídla stipendium, jehož podmínkou však byla spoluúčast rodiny ve výši 20 tisíc dolarů. „Začal jsem plakat, protože jsem si uvědomil, že neexistuje způsob, jak bych mohl jít na vysokou školu," vzpomíná Owen. Myslel si, že jeho situace je beznadějná.

S tím se však odmítla smířit jeho učitelka biologie Jane Martin. „Seth není typ člověka, který by žádal o pomoc. Naopak je velmi ambiciózní a vždy se snaží najít řešení. Proto jsem si řekla, že přišla chvíle, abych se toho ujala a ujistila se, že se vše vyřeší,” okomentovala učitelka pro NBC News. Následně založila na GoFundMe pro studenta sbírku, aby pomohla potřebných 20 tisíc dolarů sehnat. Jeho příběh zaujal lidi po celé zemi a na účtu je nyní celých 140 tisíc dolarů. „Dostalo se mu obrovské podpory a lidé psali ,Nejsi sám’ a ,Bude lépe’, prostě všechny ty věci, které potřebujeme slyšet, když jsme teenageři a trpíme,” dodala Martin, která se identifikuje jako lesba. „Děkuji všem mým příznivcům v Jacksonville a po celém světě, kteří mi poskytli čas, zkušenosti i finanční podporu, abych si splnil svůj sen a mohl studovat na Georgetown University," děkoval Owen v rozhovoru pro PinkNews.

Fond pro LGBT studenty

A zatímco lidé přispívali na jeho sen pomocí kampaně, pracovníkům z Úřadu studentských finančních služeb (Office of Student Financial Services) se podařilo upravit jeho stipendium tak, aby nemusel doplácet nic. Seth se tedy rozhodl oplatit pomoc, které se mu dostalo, a vybrané peníze využít pro vytvoření stipendijního fondu pro LGBT teenagery, kteří čelí podobným problémům jako on sám. Podle serveru PinkNews studie ukazují, že až 40 procent mladistvých bezdomovců v USA jsou právě lidé z LGBT komunity. A Seth nezůstává jen u finanční pomoci. Plánuje vytvořit platformu, kde budou moci sdílet své příběhy a zapojit se do pomoci komunitě. „Myslím, že jednoduché ,Děkuji vám’ za všechnu pomoc a podporu, které se mi dostalo, nestačí. Budu se snažit oplatit veškerou štědrost a laskavost, které se mi dostalo,” uzavřel.

Foto: Archiv Setha Owena

Čtěte dále

11letá dívka byla donucena k porodu poté, co byla znásilněna. Argentinské úřady jí nepovolily potrat

Argentinská nezletilá dívka byla znásilněna přítelem své babičky. Ačkoliv lékaře prosila, aby „vyndali, co do mě ten starý muž dal,” nebylo jí umožněno potrat podstoupit. Musela prodělat operaci podobnou císařskému řezu a ačkoliv se dítě narodilo živé, zemřelo po jedenácti dnech života.


Nina Djukanovićová 26. 3. 2019

Kvůli šikaně nedokončila základku. Dnes učí na univerzitě a je úspěšnou spisovatelkou

Život dnes úspěšné spisovatelky a univerzitní profesorky Oksany Marafioti by vydal na tragikomický cestopisný detektivní román, který ona sama nakonec doopravdy napsala a ve Spojených státech jí přinesl věhlas i úspěch. Narodila se v Sovětském svazu a dětství strávila na cestách s úspěšným romským hudebním souborem svých prarodičů. Těsně před revolucí s rodiči emigrovala do USA, kde rodiče toužili dosáhnout úspěchu a slávy v Hollywoodu. To se však nekonalo a oni se naopak propadli do chudoby a bydleli v jednopokojovém bytě se šváby. Rodina se brzy rozpadla a otec se pak vedle hraní po barech začal věnovat okultismu, stal se dokonce vyhledávaným exorcistou. Přestože Oksana v Rusku nedokončila základní školu kvůli šikaně, nastoupila v USA na prestižní střední hudební školu v Hollywoodu. Později pracovala u filmu a nakonec skončila u psaní a vyučování na univerzitě v Las Vegas. Její úspěšná kniha American ...

"Lidé tu na nás někdy reagují s averzí. Bojujeme s nálepkou levné práce," říká Běloruska žijící v Praze

„Historie České republiky a Běloruska je provázaná více, než si uvědomujeme. Málokdo třeba ví, že jeden z posledních dopisů prezident Havel poslal běloruskému politickému vězni,” říká Kryścina (32), která už 10 let v Čechách pracuje jako lektorka češtiny a tlumočnice. Přála by si, aby spolu lidé více mluvili a nestyděli se poznávat odlišné kultury. Snaží se tomu pomoci skrze facebookovou stránku BLRČR, kterou přesně za tímto účelem spolu s dalšími aktivistkami založila.


OPU 22. 3. 2019

„Nejprve panika a nejistota, dnes z ní máme radost,” říká otec dcery s Downovým syndromem

Tomáš Hečko je otcem tří dcer. U jedné z nich se spolu s manželkou týden po jejím narození dozvěděli, že má Downův syndrom (pozn. dále jen DS). „ Můj první dojem byl takový, že mi najednou skončil život, který znám. Že už to nikdy nebude jako dřív. Je to celkem slušná panika,” vzpomíná. Dodává, že se s tou skutečností ale velmi rychle srovnali právě díky empatické lékařce, která rodiče poučeně uklidnila. Anežce je nyní 7 let a chodí do první třídy klasické základní školy. Rok před tím nastoupila do školy na přípravku, aby si zvykla. „Všechno, co děláme, děláme proto, aby ona v dospělosti mohla žít co nejsamostatnější život. Což už dnes víme, že u ní půjde relativně velmi dobře. Běžný život ale znamenají také nějaké sociální vazby,” vysvětluje důvody, proč dceru nepřihlásili na speciální školu, ale běžnou základku, kde má u sobe asistentku pedagoga. Podle Tomáše je zásad ...

 

 

 

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.