Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Jsi statečná, jsi výjimečná.” Meghan s Harrym vyslali vzkazy ženám ze sexbyznysu. Jsou dojaté

 

meghan banany big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

11

února
2019

První únorový den navštívil v utajení bristolskou organizaci One25 Charity, která se zaměřuje na práci s ženami v sexbyznysu, princ Harry s manželkou Meghan. V utajení proto, že si organizace nepřála vlnu pozornosti, která by se na ni v danou chvíli upřela, a mohla by být narušena důvěra i skrytá identita žen v tomto profesním odvětví, které se kolem organizace pohybují. A nešlo jen o formální návštěvu. Poté, co se královský pár setkal se zaměstnanci organizace a dozvěděl se o přístupu, který k ženám uplatňují, měli možnost se setkat také s některými, které se v takovém odvětví pohybují. „Měli možnost vidět, jak bez soudů rozdáváme lásku a podporu. Poslouchali, zajímali se a pak... se zapojili,” uvádí Amy Sutcliffe z organizace.

meghan banany 2

Meghan se totiž při balení spontánně rozhodla zasáhnout do balíčků, které organizace ženám v nouzi rozdává. „Můžete chvilku počkat? Mám nápad!” zastavila ženy připravující potraviny. Popadla černou fixu a na přiložené banány napsala osobní vzkazy jako „jsi silná”, „jsi statečná”, „jsi milována” nebo „jsi výjimečná”.

meghan banany 4

Ačkoliv se takové jednoduché vzkazy mohou jevit jako banální, podle jedné z žen, které se v sexbyznysu pohybují a návštěvy královského páru se účastnila, znamenaly pro mnohé ženy hodně. „Tím, že jsem tam mohla být v nesoudícím milujícím prostředí, jste mě přiměli vidět, že mohu být něčím víc - a za to vám budu navždy vděčná,” uvedla žena jménem Sam.

meghan banany 1

Protože banánů popsaných Meghaninými vzkazy bylo jen několik, rozhodli se je pracovníci organizace zvěčnit také pro ostatní své klienty. „Abychom se ujistili, že se tyto vzkazy od vévodkyně dostanou k co nejvíce z nich, banány jsme vyfotili a snímky vystavili v naší dodávce, která je drop-in místem,” vysvětluje Amy Sutcliffe. „Z banánů jsme udělali dorty, které během naší služby rozdávali, a ženy si toho opravdu považovaly,” pokračuje. „Bylo skvělé podělit se s touto pozitivní zprávou se ženami ještě zatepla. Banány jsou možná fuč, ale jejich láskyplné poselství zůstává a za to jsme velmi vděční,” uzavírá.

meghan banany 3

Foto: One25 Charity

Čtěte dále

„Když cestuju, lidé mě považují za Čecha,” říká ghanský elektroinženýr. Vystudoval v Brně

Ernest Mensah pochází z dobře situované rodiny respektovaného vědce. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy matka v jeho raném dětství zemřela a po několika letech ji následoval i otec. Ernest už na střední škole značně vynikal. Když pak nastoupil roční národní službu, kterou musí absolventi pro zemi ve svých oborech odvést, dozvěděl se o možnosti pokračovat ve studiu v cizině. „Když přišel dopis o tom, že jsem stipendium dostal, bylo to upřímně poprvé v životě, kdy jsem o Československu slyšel,” směje se Ernest. Do Prahy odletěl na podzim 1989. Revoluci tak prožil v Jihlavě, kde nastoupil na téměř roční jazykový a vyrovnávací kurz. Už tam si velmi oblíbil Čechy.


Lukáš Houdek 25. 4. 2019

Po pracovním úrazu skončil na vozíku, myslel na sebevraždu. Snímky o jeho životě uspěly ve World Press Photo

Fotograf Michael Hanke v dubnu získal druhé místo v prestižní soutěži World Press Photo se souborem fotografií ze sportovního a rodinného života Zdeňka Šafránka. Zdeněk je od pracovní nehody před šestnácti lety upoután na vozík. „V práci na mě spadly skoro dvě tuny železa a díky tomu nemůžu chodit,“ popisuje zlomovou životní událost. „Úraz ale není jen konec s chozením, je toho mnohem více. Dekubity (pozn. defekty měkkých tkání) jsou noční můra každého vozíčkáře. Pár lidí na to už umřelo, dost lidí na to trpí doma nebo v nemocnici.“ Zdeněk si díky intenzivnímu sportování zažil s dekubity obrovské problémy, chronická intenzivní bolest ho dohnala k myšlenkám na sebevraždu. „Nedá se to nikdy nikomu popsat a vysvětlit. Každý máme jiný práh bolesti a citlivost. Díky tomu každého vše bolí jinak,“ popisuje paraboxer. „Musel jsem se s tím srovnat sám. Je to zoufalství a útěk do neznáma, jsem ...

„Víme, že v tom nejsme sami.” Romských studentů přibývá, podporují se navzájem

Dvacetiletá Andrea Grundzová pochází z romsko-české rodiny z Loun. Studuje češtinu a angličtinu na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. „Plním si svůj sen,” usmívá se. Učitelkou totiž chtěla být už od raného dětství. Dnes je ve druhém ročníku na angličtině a v prvním na češtině. Svůj sen si plní také díky finanční podpoře, kterou získala od Nadace OSF. Její stipendijní program je určený pro romské vysokoškoláky do 26 let. Ti mohou studovat prezenčně i dálkově na soukromých nebo státních vysokých školách.


Lukáš Houdek 23. 4. 2019

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.