Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Jsi statečná, jsi výjimečná.” Meghan s Harrym vyslali vzkazy ženám ze sexbyznysu. Jsou dojaté

 

meghan banany big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

11

února
2019

První únorový den navštívil v utajení bristolskou organizaci One25 Charity, která se zaměřuje na práci s ženami v sexbyznysu, princ Harry s manželkou Meghan. V utajení proto, že si organizace nepřála vlnu pozornosti, která by se na ni v danou chvíli upřela, a mohla by být narušena důvěra i skrytá identita žen v tomto profesním odvětví, které se kolem organizace pohybují. A nešlo jen o formální návštěvu. Poté, co se královský pár setkal se zaměstnanci organizace a dozvěděl se o přístupu, který k ženám uplatňují, měli možnost se setkat také s některými, které se v takovém odvětví pohybují. „Měli možnost vidět, jak bez soudů rozdáváme lásku a podporu. Poslouchali, zajímali se a pak... se zapojili,” uvádí Amy Sutcliffe z organizace.

meghan banany 2

Meghan se totiž při balení spontánně rozhodla zasáhnout do balíčků, které organizace ženám v nouzi rozdává. „Můžete chvilku počkat? Mám nápad!” zastavila ženy připravující potraviny. Popadla černou fixu a na přiložené banány napsala osobní vzkazy jako „jsi silná”, „jsi statečná”, „jsi milována” nebo „jsi výjimečná”.

meghan banany 4

Ačkoliv se takové jednoduché vzkazy mohou jevit jako banální, podle jedné z žen, které se v sexbyznysu pohybují a návštěvy královského páru se účastnila, znamenaly pro mnohé ženy hodně. „Tím, že jsem tam mohla být v nesoudícím milujícím prostředí, jste mě přiměli vidět, že mohu být něčím víc - a za to vám budu navždy vděčná,” uvedla žena jménem Sam.

meghan banany 1

Protože banánů popsaných Meghaninými vzkazy bylo jen několik, rozhodli se je pracovníci organizace zvěčnit také pro ostatní své klienty. „Abychom se ujistili, že se tyto vzkazy od vévodkyně dostanou k co nejvíce z nich, banány jsme vyfotili a snímky vystavili v naší dodávce, která je drop-in místem,” vysvětluje Amy Sutcliffe. „Z banánů jsme udělali dorty, které během naší služby rozdávali, a ženy si toho opravdu považovaly,” pokračuje. „Bylo skvělé podělit se s touto pozitivní zprávou se ženami ještě zatepla. Banány jsou možná fuč, ale jejich láskyplné poselství zůstává a za to jsme velmi vděční,” uzavírá.

meghan banany 3

Foto: One25 Charity

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.