Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Jsi statečná, jsi výjimečná.” Meghan s Harrym vyslali vzkazy ženám ze sexbyznysu. Jsou dojaté

 

meghan banany big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

11

února
2019

První únorový den navštívil v utajení bristolskou organizaci One25 Charity, která se zaměřuje na práci s ženami v sexbyznysu, princ Harry s manželkou Meghan. V utajení proto, že si organizace nepřála vlnu pozornosti, která by se na ni v danou chvíli upřela, a mohla by být narušena důvěra i skrytá identita žen v tomto profesním odvětví, které se kolem organizace pohybují. A nešlo jen o formální návštěvu. Poté, co se královský pár setkal se zaměstnanci organizace a dozvěděl se o přístupu, který k ženám uplatňují, měli možnost se setkat také s některými, které se v takovém odvětví pohybují. „Měli možnost vidět, jak bez soudů rozdáváme lásku a podporu. Poslouchali, zajímali se a pak... se zapojili,” uvádí Amy Sutcliffe z organizace.

meghan banany 2

Meghan se totiž při balení spontánně rozhodla zasáhnout do balíčků, které organizace ženám v nouzi rozdává. „Můžete chvilku počkat? Mám nápad!” zastavila ženy připravující potraviny. Popadla černou fixu a na přiložené banány napsala osobní vzkazy jako „jsi silná”, „jsi statečná”, „jsi milována” nebo „jsi výjimečná”.

meghan banany 4

Ačkoliv se takové jednoduché vzkazy mohou jevit jako banální, podle jedné z žen, které se v sexbyznysu pohybují a návštěvy královského páru se účastnila, znamenaly pro mnohé ženy hodně. „Tím, že jsem tam mohla být v nesoudícím milujícím prostředí, jste mě přiměli vidět, že mohu být něčím víc - a za to vám budu navždy vděčná,” uvedla žena jménem Sam.

meghan banany 1

Protože banánů popsaných Meghaninými vzkazy bylo jen několik, rozhodli se je pracovníci organizace zvěčnit také pro ostatní své klienty. „Abychom se ujistili, že se tyto vzkazy od vévodkyně dostanou k co nejvíce z nich, banány jsme vyfotili a snímky vystavili v naší dodávce, která je drop-in místem,” vysvětluje Amy Sutcliffe. „Z banánů jsme udělali dorty, které během naší služby rozdávali, a ženy si toho opravdu považovaly,” pokračuje. „Bylo skvělé podělit se s touto pozitivní zprávou se ženami ještě zatepla. Banány jsou možná fuč, ale jejich láskyplné poselství zůstává a za to jsme velmi vděční,” uzavírá.

meghan banany 3

Foto: One25 Charity

Čtěte dále

HOAX: Afričané se replikují jako vačice, napsal vyznamenaný botanik

V posledních měsících se šíří na českém internetu text zabývající se populační explozí v Africe a na Blízkém východě a stavící se proti programu Strany zelených a dalších ekologických stran, které dle autora „svůj boj za trvale udržitelný stav světa nemyslí vážně. Kdyby ano, museli by ho především cílit na ty, kteří se replikují jako vačice.” Text je připisován českému botanikovi a spisovateli Václavu Větvičkovi. Dnes 81letý Čech za celoživotní přínos v oblasti botaniky a popularizace vědy. V některých facebookových skupinách se text šíří i s jeho fotografií. Je ale známý český botanik opravdu autorem textu?


HateFree Culture 21. 2. 2019

Novinářka se infiltrovala mezi bojovníky proti islámu. „Chtějí nás zachránit, cítí se opomíjení,” říká

„Nové migrantofobní hnutí stojí na podpoře lidí, kteří se do té doby často o politiku nezajímali, nechodili ani moc k volbám. Tahle domněnka ohrožení je najednou zmobilizovala,” říká novinářka Petra Dvořáková, která se před rokem rozhodla pod falešnou identitou infiltrovat mezi antiislámské aktivisty a scénu zmapovat. Až na některé vůdčí osobnosti, které podle ní motivuje zejména osobní prospěch, svým postojům a konání věří. „Vzpomínám si na moment, kdy jsem byla na debatě Kláry Samkové. O slovo se přihlásila sympatická žena ve středním věku, která začala vyprávět o tom, jak její synovci a mladší příbuzní jsou sluníčkáři, kteří si o ní myslí, že je extremistka. A ona že přitom není žádná extremistka, že není skin. Ale až její dcera doroste a zeptá se jí, co udělala pro boj s islámem, chce mít čisté svědomí, chce moct říct, že něco udělala. A rozbrečela se u toho.” 

...

HFFest: Praha od čtvrtka pohostí přehlídku arabských filmů

V pražském kině Lucerna proběhne od 21. do 24. února přehlídka Arabské noci, která představí premiéry tří pozoruhodných filmů s blízkovýchodní tématikou: strhující, aktuálně na Oscara nominovaný libanonský Kafarnaum, egyptský Yomeddine a francouzské drama Bojovnice slunce. Hosty přehlídky budou tvůrci egyptského filmu Yomeddine – režisér A. B. Shawky a producentka Dina Emam. Všechny tři filmy Arabských nocí měly úspěšnou premiéru na festivalu v Cannes 2018, kde byly nominovány na Zlatou palmu a Kafarnaum si kromě vynikajících ohlasů odnesl i Cenu poroty. Kafarnaum byl také čerstvě nominován na Oscara v kategorii Zahraniční film. Festival se hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 19. 2. 2019

„Deprese není výmysl nebo lenost, ale bolestná beznaděj. Nedá se z ní vyspat,” říká Kamil Fila

Úspěšný filmový kritik Kamil Fila ví, že život není jen peříčko, protože zažívá stavy deprese a mánie. Co přesně člověk prožívá, je ale podle něj velmi těžké sdělit okolí. „Nedá se to vysvětlit ničím. Dokud jsem to nezažil, vůbec jsem lidem s depresí nerozuměl, co by jim mělo být.“ Fila předpokládá, že větší porozumění mají lidé, kteří podobný stav sami zažili či mají někoho ve svém okolí. „Člověk, který to nezná, to bude nejspíš považovat za něco bizarního, co jde pochopit jen na povrchně rozumové úrovni, ale nedokáže se do toho empaticky ponořit. A ani bych to nikomu nepřál,“ přibližuje. Sám vyhledal pomoc díky dvěma faktorům – podpořila ho tehdejší partnerka a sám lidi s duševními obtížemi nestigmatizuje. Obtíže se u něj objevily pravděpodobně kombinací velkého pracovního vytížení a krachu vztahu. „Najednou se zasekla motivace jít dál. Přišlo mi, že už se to nik ...

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.