Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Matka trojčat zveřejňuje fotky těla v těhotenství i po porodu. Otevřeností zaujala po celém světě

 

jorstadu big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

10
února
2019

Šestatřicetiletá Maria Nordø Jørstadu zaujala uživatele sociálních sítí i světová média, když se rozhodla podělit o své fotografie a pocity z těhotenství s trojčaty. „33. týden. Jsem na hraně svých možností a počítám dny do porodu. Děti bolestivě kopají a pohybují se po celý den. A moje břicho je tak plné a napnuté, že ho musím doslova zvednout rukama, abych si mohla lehnout do postele. Ale pořád chci vydržet ještě plánovaných 16 dní, a tak se snažím co nejméně pohybovat a během dne se zabavuji sledováním seriálů,” popsala otevřeně na svém instagramovém účtu, kde ji sledují tisíce lidí.

V září se do dánské rodiny z Kodaně narodily holčičky Iben a Agnes a chlapec Filip. Porod proběhl dle plánu a děti jsou zdravé. Maria se však podělila i o odvrácenou stranu této radostné události. „Čím si musí žena projít: První dva dny jsem se stěží mohla postavit kvůli extrémním bolestem v zašité ráně, ale sestry mi radily se pohybovat, jinak by prý bolest byla ještě horší. Navíc první tři dny se má střeva kroutila jako hadi, což mi způsobilo mnoho bolesti. A kojení začalo velkým bolestivým ztvrdnutím prsu. Moje ošetřující sestra se mě zeptala, jestli mám implantáty. Vtip dne,” napsala matka čtyři dny po porodu.

jorstadu 6

I následující týdny byly pro Marii náročné. Po porodu a náročném těhotenství ji trápí zvětšená děloha, rozestup břišních svalů, problémy s dýcháním, bolest jizvy i kýla. Matka tříletého syna a dnes pětiměsíčních trojčat vše realisticky dokumentuje na svém instagramovém účtu. A její otevřenost zaujala již více než 270 tisíc lidí z celého světa. „Chtěla jsem co nejupřímněji popsat, jak se žena cítí, když prochází tak zvláštní změnou života, jakou je narození trojčat. Předtím jsem nic neslyšela ani nečetla o trojčatech, takže to bylo zcela nové téma. Myslím, že je to příběh, který bych sama chtěla sledovat - je to fascinující,” uvedla pro server Bored Panda. A fanoušci ji a její rodinu zahrnují stovkami povzbudivých zpráv a přání štěstí. „Jsem nadšená veškerou podporou, které se mi dostalo poté, co jsem zveřejnila své snímky. Neznámí lidé z celého světa mi napsali ty nejhezčí věci," okomentovala Maria.

Některé fotografie a komentáře, kterými Maria dokumentuje svoje nevšední těhotenství a mateřství:

jorstadu 1

35. týden: Poslední snímek břicha! Za dva dny se konečně setkáme s našimi dětmi a už nebudu muset tahat 20 kilogramů navíc. Jsme připraveni na další kapitolu! Minulý týden jsem našla spoustu nových podporovatelů z celého světa a chci vám jen poděkovat za lásku, fandění a hezká slova, která jste napsali! Je to naprosto ohromující a velice si toho vážím.

jorstadu 2

1 týden po narození trojčat: Mám teď opravdu divné povislé břicho, které je stále poměrně těžké. Moje děloha se ještě nestáhla. Protože mé svaly byly tak moc namáhané, trvá to déle než obvykle. Budu nosit podpůrný korzet, protože je to docela nepříjemné a povislost způsobuje, že jizva stále bolí. Nemůžu se dočkat, až budu mít zpět své tělo!

jorstadu 7

4 týdny po narození trojčat: Stále mám nehezky vypadající povislé břicho a trochu mě překvapuje, že se od poslední fotky před třemi týdny nezmenšilo. Musím přiznat, že jsem trochu zklamaná. Na druhou stranu jizva již nebolí a poslední dva dny jsem se začala cítit sama sebou. S výjimkou tohoto těžkého břicha.

jorstadu 3

Po těhotenství mám rozestup břišních svalů. Mám také problémy s držením těla, dýcháním a bolavými svaly z krmení všech dětí. Začala jsem pracovat s trenérkou Thorou, která se specializuje na léčbu rozestupu u žen po porodu. Učí mě jednoduchá dýchací cvičení a základní cvičení na břišní svaly.

jorstadu 4

Naštěstí se zdá, že problémy s prsy a bradavkami zmizely, takže odsávání už není tak bolestivé. Jo, to mám z toho, že vyrábím mléko pro tři děti. Takže mým plánem je v následujícím měsíci postupně snížit produkci mléka a zvýšit množství příkrmů. Doufejme, že dosáhnu bodu, kdy budu moci zcela přestat odsávat a budu kojit dvakrát až třikrát denně. Když nemusím odsávat v noci, s manželem Andersem se můžeme střídat, zatímco druhý může spát. Což po dvou měsících s maximálně dvěma až třemi hodinami spánku denně skutečně potřebujeme.

jorstadu 5

12 týdnů po narození trojčat: Je to už delší doba od mé poslední fotky, a to proto, že mě mrzelo, že je pokrok tak pomalý. Dělala jsem dýchací cviky každý den (nebo spíš bych měla říct noc, protože je obvykle dělám po nočním krmení ve 3 ráno). Také jsem nosila břišní korzet 4-5 dní v týdnu. V poslední době se mé břicho nakonec trochu zmenšilo, ale mám před sebou ještě dlouhou cestu. Při lékařské prohlídce bylo zjištěno, že kromě rozestupu mám i kýlu, takže možná budu potřebovat operaci. Budu vědět víc po prohlídce koncem února. Z celé té situace s mým břichem jsem už unavená. Naštěstí jsem se ale už vešla do některých mých kalhot a to je začátek.

Foto: Instagram Triplets of Copenhagen

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.