Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Matka trojčat zveřejňuje fotky těla v těhotenství i po porodu. Otevřeností zaujala po celém světě

 

jorstadu big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

10
února
2019

Šestatřicetiletá Maria Nordø Jørstadu zaujala uživatele sociálních sítí i světová média, když se rozhodla podělit o své fotografie a pocity z těhotenství s trojčaty. „33. týden. Jsem na hraně svých možností a počítám dny do porodu. Děti bolestivě kopají a pohybují se po celý den. A moje břicho je tak plné a napnuté, že ho musím doslova zvednout rukama, abych si mohla lehnout do postele. Ale pořád chci vydržet ještě plánovaných 16 dní, a tak se snažím co nejméně pohybovat a během dne se zabavuji sledováním seriálů,” popsala otevřeně na svém instagramovém účtu, kde ji sledují tisíce lidí.

V září se do dánské rodiny z Kodaně narodily holčičky Iben a Agnes a chlapec Filip. Porod proběhl dle plánu a děti jsou zdravé. Maria se však podělila i o odvrácenou stranu této radostné události. „Čím si musí žena projít: První dva dny jsem se stěží mohla postavit kvůli extrémním bolestem v zašité ráně, ale sestry mi radily se pohybovat, jinak by prý bolest byla ještě horší. Navíc první tři dny se má střeva kroutila jako hadi, což mi způsobilo mnoho bolesti. A kojení začalo velkým bolestivým ztvrdnutím prsu. Moje ošetřující sestra se mě zeptala, jestli mám implantáty. Vtip dne,” napsala matka čtyři dny po porodu.

jorstadu 6

I následující týdny byly pro Marii náročné. Po porodu a náročném těhotenství ji trápí zvětšená děloha, rozestup břišních svalů, problémy s dýcháním, bolest jizvy i kýla. Matka tříletého syna a dnes pětiměsíčních trojčat vše realisticky dokumentuje na svém instagramovém účtu. A její otevřenost zaujala již více než 270 tisíc lidí z celého světa. „Chtěla jsem co nejupřímněji popsat, jak se žena cítí, když prochází tak zvláštní změnou života, jakou je narození trojčat. Předtím jsem nic neslyšela ani nečetla o trojčatech, takže to bylo zcela nové téma. Myslím, že je to příběh, který bych sama chtěla sledovat - je to fascinující,” uvedla pro server Bored Panda. A fanoušci ji a její rodinu zahrnují stovkami povzbudivých zpráv a přání štěstí. „Jsem nadšená veškerou podporou, které se mi dostalo poté, co jsem zveřejnila své snímky. Neznámí lidé z celého světa mi napsali ty nejhezčí věci," okomentovala Maria.

Některé fotografie a komentáře, kterými Maria dokumentuje svoje nevšední těhotenství a mateřství:

jorstadu 1

35. týden: Poslední snímek břicha! Za dva dny se konečně setkáme s našimi dětmi a už nebudu muset tahat 20 kilogramů navíc. Jsme připraveni na další kapitolu! Minulý týden jsem našla spoustu nových podporovatelů z celého světa a chci vám jen poděkovat za lásku, fandění a hezká slova, která jste napsali! Je to naprosto ohromující a velice si toho vážím.

jorstadu 2

1 týden po narození trojčat: Mám teď opravdu divné povislé břicho, které je stále poměrně těžké. Moje děloha se ještě nestáhla. Protože mé svaly byly tak moc namáhané, trvá to déle než obvykle. Budu nosit podpůrný korzet, protože je to docela nepříjemné a povislost způsobuje, že jizva stále bolí. Nemůžu se dočkat, až budu mít zpět své tělo!

jorstadu 7

4 týdny po narození trojčat: Stále mám nehezky vypadající povislé břicho a trochu mě překvapuje, že se od poslední fotky před třemi týdny nezmenšilo. Musím přiznat, že jsem trochu zklamaná. Na druhou stranu jizva již nebolí a poslední dva dny jsem se začala cítit sama sebou. S výjimkou tohoto těžkého břicha.

jorstadu 3

Po těhotenství mám rozestup břišních svalů. Mám také problémy s držením těla, dýcháním a bolavými svaly z krmení všech dětí. Začala jsem pracovat s trenérkou Thorou, která se specializuje na léčbu rozestupu u žen po porodu. Učí mě jednoduchá dýchací cvičení a základní cvičení na břišní svaly.

jorstadu 4

Naštěstí se zdá, že problémy s prsy a bradavkami zmizely, takže odsávání už není tak bolestivé. Jo, to mám z toho, že vyrábím mléko pro tři děti. Takže mým plánem je v následujícím měsíci postupně snížit produkci mléka a zvýšit množství příkrmů. Doufejme, že dosáhnu bodu, kdy budu moci zcela přestat odsávat a budu kojit dvakrát až třikrát denně. Když nemusím odsávat v noci, s manželem Andersem se můžeme střídat, zatímco druhý může spát. Což po dvou měsících s maximálně dvěma až třemi hodinami spánku denně skutečně potřebujeme.

jorstadu 5

12 týdnů po narození trojčat: Je to už delší doba od mé poslední fotky, a to proto, že mě mrzelo, že je pokrok tak pomalý. Dělala jsem dýchací cviky každý den (nebo spíš bych měla říct noc, protože je obvykle dělám po nočním krmení ve 3 ráno). Také jsem nosila břišní korzet 4-5 dní v týdnu. V poslední době se mé břicho nakonec trochu zmenšilo, ale mám před sebou ještě dlouhou cestu. Při lékařské prohlídce bylo zjištěno, že kromě rozestupu mám i kýlu, takže možná budu potřebovat operaci. Budu vědět víc po prohlídce koncem února. Z celé té situace s mým břichem jsem už unavená. Naštěstí jsem se ale už vešla do některých mých kalhot a to je začátek.

Foto: Instagram Triplets of Copenhagen

Čtěte dále

HOAX: Afričané se replikují jako vačice, napsal vyznamenaný botanik

V posledních měsících se šíří na českém internetu text zabývající se populační explozí v Africe a na Blízkém východě a stavící se proti programu Strany zelených a dalších ekologických stran, které dle autora „svůj boj za trvale udržitelný stav světa nemyslí vážně. Kdyby ano, museli by ho především cílit na ty, kteří se replikují jako vačice.” Text je připisován českému botanikovi a spisovateli Václavu Větvičkovi. Dnes 81letý Čech za celoživotní přínos v oblasti botaniky a popularizace vědy. V některých facebookových skupinách se text šíří i s jeho fotografií. Je ale známý český botanik opravdu autorem textu?


HateFree Culture 21. 2. 2019

Novinářka se infiltrovala mezi bojovníky proti islámu. „Chtějí nás zachránit, cítí se opomíjení,” říká

„Nové migrantofobní hnutí stojí na podpoře lidí, kteří se do té doby často o politiku nezajímali, nechodili ani moc k volbám. Tahle domněnka ohrožení je najednou zmobilizovala,” říká novinářka Petra Dvořáková, která se před rokem rozhodla pod falešnou identitou infiltrovat mezi antiislámské aktivisty a scénu zmapovat. Až na některé vůdčí osobnosti, které podle ní motivuje zejména osobní prospěch, svým postojům a konání věří. „Vzpomínám si na moment, kdy jsem byla na debatě Kláry Samkové. O slovo se přihlásila sympatická žena ve středním věku, která začala vyprávět o tom, jak její synovci a mladší příbuzní jsou sluníčkáři, kteří si o ní myslí, že je extremistka. A ona že přitom není žádná extremistka, že není skin. Ale až její dcera doroste a zeptá se jí, co udělala pro boj s islámem, chce mít čisté svědomí, chce moct říct, že něco udělala. A rozbrečela se u toho.” 

...

HFFest: Praha od čtvrtka pohostí přehlídku arabských filmů

V pražském kině Lucerna proběhne od 21. do 24. února přehlídka Arabské noci, která představí premiéry tří pozoruhodných filmů s blízkovýchodní tématikou: strhující, aktuálně na Oscara nominovaný libanonský Kafarnaum, egyptský Yomeddine a francouzské drama Bojovnice slunce. Hosty přehlídky budou tvůrci egyptského filmu Yomeddine – režisér A. B. Shawky a producentka Dina Emam. Všechny tři filmy Arabských nocí měly úspěšnou premiéru na festivalu v Cannes 2018, kde byly nominovány na Zlatou palmu a Kafarnaum si kromě vynikajících ohlasů odnesl i Cenu poroty. Kafarnaum byl také čerstvě nominován na Oscara v kategorii Zahraniční film. Festival se hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 19. 2. 2019

„Deprese není výmysl nebo lenost, ale bolestná beznaděj. Nedá se z ní vyspat,” říká Kamil Fila

Úspěšný filmový kritik Kamil Fila ví, že život není jen peříčko, protože zažívá stavy deprese a mánie. Co přesně člověk prožívá, je ale podle něj velmi těžké sdělit okolí. „Nedá se to vysvětlit ničím. Dokud jsem to nezažil, vůbec jsem lidem s depresí nerozuměl, co by jim mělo být.“ Fila předpokládá, že větší porozumění mají lidé, kteří podobný stav sami zažili či mají někoho ve svém okolí. „Člověk, který to nezná, to bude nejspíš považovat za něco bizarního, co jde pochopit jen na povrchně rozumové úrovni, ale nedokáže se do toho empaticky ponořit. A ani bych to nikomu nepřál,“ přibližuje. Sám vyhledal pomoc díky dvěma faktorům – podpořila ho tehdejší partnerka a sám lidi s duševními obtížemi nestigmatizuje. Obtíže se u něj objevily pravděpodobně kombinací velkého pracovního vytížení a krachu vztahu. „Najednou se zasekla motivace jít dál. Přišlo mi, že už se to nik ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.