Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Matka trojčat zveřejňuje fotky těla v těhotenství i po porodu. Otevřeností zaujala po celém světě

 

jorstadu big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

10
února
2019

Šestatřicetiletá Maria Nordø Jørstadu zaujala uživatele sociálních sítí i světová média, když se rozhodla podělit o své fotografie a pocity z těhotenství s trojčaty. „33. týden. Jsem na hraně svých možností a počítám dny do porodu. Děti bolestivě kopají a pohybují se po celý den. A moje břicho je tak plné a napnuté, že ho musím doslova zvednout rukama, abych si mohla lehnout do postele. Ale pořád chci vydržet ještě plánovaných 16 dní, a tak se snažím co nejméně pohybovat a během dne se zabavuji sledováním seriálů,” popsala otevřeně na svém instagramovém účtu, kde ji sledují tisíce lidí.

V září se do dánské rodiny z Kodaně narodily holčičky Iben a Agnes a chlapec Filip. Porod proběhl dle plánu a děti jsou zdravé. Maria se však podělila i o odvrácenou stranu této radostné události. „Čím si musí žena projít: První dva dny jsem se stěží mohla postavit kvůli extrémním bolestem v zašité ráně, ale sestry mi radily se pohybovat, jinak by prý bolest byla ještě horší. Navíc první tři dny se má střeva kroutila jako hadi, což mi způsobilo mnoho bolesti. A kojení začalo velkým bolestivým ztvrdnutím prsu. Moje ošetřující sestra se mě zeptala, jestli mám implantáty. Vtip dne,” napsala matka čtyři dny po porodu.

jorstadu 6

I následující týdny byly pro Marii náročné. Po porodu a náročném těhotenství ji trápí zvětšená děloha, rozestup břišních svalů, problémy s dýcháním, bolest jizvy i kýla. Matka tříletého syna a dnes pětiměsíčních trojčat vše realisticky dokumentuje na svém instagramovém účtu. A její otevřenost zaujala již více než 270 tisíc lidí z celého světa. „Chtěla jsem co nejupřímněji popsat, jak se žena cítí, když prochází tak zvláštní změnou života, jakou je narození trojčat. Předtím jsem nic neslyšela ani nečetla o trojčatech, takže to bylo zcela nové téma. Myslím, že je to příběh, který bych sama chtěla sledovat - je to fascinující,” uvedla pro server Bored Panda. A fanoušci ji a její rodinu zahrnují stovkami povzbudivých zpráv a přání štěstí. „Jsem nadšená veškerou podporou, které se mi dostalo poté, co jsem zveřejnila své snímky. Neznámí lidé z celého světa mi napsali ty nejhezčí věci," okomentovala Maria.

Některé fotografie a komentáře, kterými Maria dokumentuje svoje nevšední těhotenství a mateřství:

jorstadu 1

35. týden: Poslední snímek břicha! Za dva dny se konečně setkáme s našimi dětmi a už nebudu muset tahat 20 kilogramů navíc. Jsme připraveni na další kapitolu! Minulý týden jsem našla spoustu nových podporovatelů z celého světa a chci vám jen poděkovat za lásku, fandění a hezká slova, která jste napsali! Je to naprosto ohromující a velice si toho vážím.

jorstadu 2

1 týden po narození trojčat: Mám teď opravdu divné povislé břicho, které je stále poměrně těžké. Moje děloha se ještě nestáhla. Protože mé svaly byly tak moc namáhané, trvá to déle než obvykle. Budu nosit podpůrný korzet, protože je to docela nepříjemné a povislost způsobuje, že jizva stále bolí. Nemůžu se dočkat, až budu mít zpět své tělo!

jorstadu 7

4 týdny po narození trojčat: Stále mám nehezky vypadající povislé břicho a trochu mě překvapuje, že se od poslední fotky před třemi týdny nezmenšilo. Musím přiznat, že jsem trochu zklamaná. Na druhou stranu jizva již nebolí a poslední dva dny jsem se začala cítit sama sebou. S výjimkou tohoto těžkého břicha.

jorstadu 3

Po těhotenství mám rozestup břišních svalů. Mám také problémy s držením těla, dýcháním a bolavými svaly z krmení všech dětí. Začala jsem pracovat s trenérkou Thorou, která se specializuje na léčbu rozestupu u žen po porodu. Učí mě jednoduchá dýchací cvičení a základní cvičení na břišní svaly.

jorstadu 4

Naštěstí se zdá, že problémy s prsy a bradavkami zmizely, takže odsávání už není tak bolestivé. Jo, to mám z toho, že vyrábím mléko pro tři děti. Takže mým plánem je v následujícím měsíci postupně snížit produkci mléka a zvýšit množství příkrmů. Doufejme, že dosáhnu bodu, kdy budu moci zcela přestat odsávat a budu kojit dvakrát až třikrát denně. Když nemusím odsávat v noci, s manželem Andersem se můžeme střídat, zatímco druhý může spát. Což po dvou měsících s maximálně dvěma až třemi hodinami spánku denně skutečně potřebujeme.

jorstadu 5

12 týdnů po narození trojčat: Je to už delší doba od mé poslední fotky, a to proto, že mě mrzelo, že je pokrok tak pomalý. Dělala jsem dýchací cviky každý den (nebo spíš bych měla říct noc, protože je obvykle dělám po nočním krmení ve 3 ráno). Také jsem nosila břišní korzet 4-5 dní v týdnu. V poslední době se mé břicho nakonec trochu zmenšilo, ale mám před sebou ještě dlouhou cestu. Při lékařské prohlídce bylo zjištěno, že kromě rozestupu mám i kýlu, takže možná budu potřebovat operaci. Budu vědět víc po prohlídce koncem února. Z celé té situace s mým břichem jsem už unavená. Naštěstí jsem se ale už vešla do některých mých kalhot a to je začátek.

Foto: Instagram Triplets of Copenhagen

Čtěte dále

„Když cestuju, lidé mě považují za Čecha,” říká ghanský elektroinženýr. Vystudoval v Brně

Ernest Mensah pochází z dobře situované rodiny respektovaného vědce. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy matka v jeho raném dětství zemřela a po několika letech ji následoval i otec. Ernest už na střední škole značně vynikal. Když pak nastoupil roční národní službu, kterou musí absolventi pro zemi ve svých oborech odvést, dozvěděl se o možnosti pokračovat ve studiu v cizině. „Když přišel dopis o tom, že jsem stipendium dostal, bylo to upřímně poprvé v životě, kdy jsem o Československu slyšel,” směje se Ernest. Do Prahy odletěl na podzim 1989. Revoluci tak prožil v Jihlavě, kde nastoupil na téměř roční jazykový a vyrovnávací kurz. Už tam si velmi oblíbil Čechy.


Lukáš Houdek 25. 4. 2019

Po pracovním úrazu skončil na vozíku, myslel na sebevraždu. Snímky o jeho životě uspěly ve World Press Photo

Fotograf Michael Hanke v dubnu získal druhé místo v prestižní soutěži World Press Photo se souborem fotografií ze sportovního a rodinného života Zdeňka Šafránka. Zdeněk je od pracovní nehody před šestnácti lety upoután na vozík. „V práci na mě spadly skoro dvě tuny železa a díky tomu nemůžu chodit,“ popisuje zlomovou životní událost. „Úraz ale není jen konec s chozením, je toho mnohem více. Dekubity (pozn. defekty měkkých tkání) jsou noční můra každého vozíčkáře. Pár lidí na to už umřelo, dost lidí na to trpí doma nebo v nemocnici.“ Zdeněk si díky intenzivnímu sportování zažil s dekubity obrovské problémy, chronická intenzivní bolest ho dohnala k myšlenkám na sebevraždu. „Nedá se to nikdy nikomu popsat a vysvětlit. Každý máme jiný práh bolesti a citlivost. Díky tomu každého vše bolí jinak,“ popisuje paraboxer. „Musel jsem se s tím srovnat sám. Je to zoufalství a útěk do neznáma, jsem ...

„Víme, že v tom nejsme sami.” Romských studentů přibývá, podporují se navzájem

Dvacetiletá Andrea Grundzová pochází z romsko-české rodiny z Loun. Studuje češtinu a angličtinu na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. „Plním si svůj sen,” usmívá se. Učitelkou totiž chtěla být už od raného dětství. Dnes je ve druhém ročníku na angličtině a v prvním na češtině. Svůj sen si plní také díky finanční podpoře, kterou získala od Nadace OSF. Její stipendijní program je určený pro romské vysokoškoláky do 26 let. Ti mohou studovat prezenčně i dálkově na soukromých nebo státních vysokých školách.


Lukáš Houdek 23. 4. 2019

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.