Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Američanka zachránila život více než 100 bezdomovcům před krutými mrazy. Ubytovala je v hotelu

 

candice payne big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

7

února
2019

Poslední dny přinesly do Spojených států extrémní mrazy. Od konce ledna se některé státy potýkají s více než 40stupňovým mrazem. Ve městě International Falls ve státě Minnesota meteorologové naměřili dokonce -48°C.  Stovky škol ruší vyučování, pošta v nejhůře postižených místech nedoručovala zásilky a kolabovala doprava. Například v Chicagu bylo chladněji než na severním a jižním pólu. A právě v tomto východoamerickém městě zaplatila Candice Payne 60 hotelových pokojů pro více než stovku lidí bez domova.

„Bylo padesát stupňů pod nulou a věděla jsem, že budou spát na ledě. Tak jsem musela něco udělat,“ uvedla pro NY Times Candice, 34letá makléřka, která kontaktovala hotely v okolí a na středeční noc našla 30 volných pokojů a zarezervovala je. Každý za 70 dolarů. Hledání vhodného ubytování však nebylo tak snadné, jak by se mohlo zdát. „ Nikdo je nechtěl. Až teprve hotel Amber Inn, kde byli tak hodní, že mě nechali zarezervovat pokoje,“ prozrazuje Candice v rozhovoru pro Today.

Na svém instagramovém účtu sdílela výzvu, skrze kterou sháněla další ochotné obyvatele, kteří by mohli lidi bez domova do rezervovaných pokojů dopravit. „Za pomoc vám zaplatím!“ stálo na konci výzvy. Zanedlouho měla k dispozici auta i s řidiči. „Potkali jsme se ve stanovém městečku, kde mají lidé bez domova své stany a žijí vedle dálnice. To není žádné tajemství, lidé bez domova tam žijí roky,“ vysvětlila Candice Payne. A tak začali svážet do hotelu první nocležníky.

Jak však vysvětlila, nebylo v některých případech snadné ani to, přimět „přátele“, jak lidem bez domova Candice říká, opustit svůj stan a vzít je do hotelu. Měli strach, že během pobytu v Amber Inn přijdou i o to málo, co mají. „Spousta mužů říkalo ženám, ať jdou do hotelu a oni zůstanou ve stanovém městečku a budou hlídat věci,“ vysvětlovala. Nabídla jim však, že pokud by skutečně o něco přišli, věci jim pořídí nové. „Prosila jsem je, ať jdou se mnou. V té chvíli bylo -25°C,“ dodává.

Mezi lidmi bez střechy nad hlavou potkala Candice mimo jiné i dvě těhotné ženy a pětičlennou rodinu. „Museli jsme ubytovat všechny. Bylo to neskutečné. Byli tak vděční. Nemohli se dočkat, až se vykoupou a lehnou si do postele,“ popsala pro NY Times silné okamžiky.

Na účtě jí mezitím přibývaly finanční dary. Těch se nakonec sešlo tolik, že z původně plánovaných 30 pokojů bylo 60 a z jedné noci pět. Ze zbylých peněz pořídila Candice toaletní potřeby, jídlo, vitamíny pro těhotné, tělová mléka, deodoranty a také svačiny a balíčky, aby se hosté cítili dobře. Restaurace dokonce darovaly podnosy s jídlem. „Další lidé se inspirovali Candicinou pomocí, volali a objednávali další pokoje,“ vylíčila záplavu pomoci a solidarity Robyn Smith, manažerka hotelu Amber Inn. Ta dokonce snížila cenu za pokoj, aby jich lidé mohli objednat ještě víc.

Candice Payne neinspirovala pouze lidi v okolí, její pomoc a možná i záchrana řady lidských životů velmi zapůsobila také na J. B. Pritzkera, guvernéra státu Illinois, který jí osobně volal, aby jí poděkoval. „Řekl, že to bylo to nejlaskavější gesto, které za poslední dobu viděl,“ prozradila Candice.

„Jsem normální člověk. Vypadá to, že tohle všechno udělal bohatý člověk, ale já jsem jen malá černoška z jihu. Byla to jen dočasná pomoc, ale přimělo mě to uvažovat o trvalejším řešení,“ svěřila se Candice. Myslela jsem si, že se něčeho takového nedá dosáhnout. Ale to, co se stalo, mě přesvědčilo, že dá. Společně to můžeme zvládnout,“ uzavírá Candice Payne.

Foto: FB Candice Payne

Čtěte dále

HOAX: Afričané se replikují jako vačice, napsal vyznamenaný botanik

V posledních měsících se šíří na českém internetu text zabývající se populační explozí v Africe a na Blízkém východě a stavící se proti programu Strany zelených a dalších ekologických stran, které dle autora „svůj boj za trvale udržitelný stav světa nemyslí vážně. Kdyby ano, museli by ho především cílit na ty, kteří se replikují jako vačice.” Text je připisován českému botanikovi a spisovateli Václavu Větvičkovi. Dnes 81letý Čech za celoživotní přínos v oblasti botaniky a popularizace vědy. V některých facebookových skupinách se text šíří i s jeho fotografií. Je ale známý český botanik opravdu autorem textu?


HateFree Culture 21. 2. 2019

Novinářka se infiltrovala mezi bojovníky proti islámu. „Chtějí nás zachránit, cítí se opomíjení,” říká

„Nové migrantofobní hnutí stojí na podpoře lidí, kteří se do té doby často o politiku nezajímali, nechodili ani moc k volbám. Tahle domněnka ohrožení je najednou zmobilizovala,” říká novinářka Petra Dvořáková, která se před rokem rozhodla pod falešnou identitou infiltrovat mezi antiislámské aktivisty a scénu zmapovat. Až na některé vůdčí osobnosti, které podle ní motivuje zejména osobní prospěch, svým postojům a konání věří. „Vzpomínám si na moment, kdy jsem byla na debatě Kláry Samkové. O slovo se přihlásila sympatická žena ve středním věku, která začala vyprávět o tom, jak její synovci a mladší příbuzní jsou sluníčkáři, kteří si o ní myslí, že je extremistka. A ona že přitom není žádná extremistka, že není skin. Ale až její dcera doroste a zeptá se jí, co udělala pro boj s islámem, chce mít čisté svědomí, chce moct říct, že něco udělala. A rozbrečela se u toho.” 

...

HFFest: Praha od čtvrtka pohostí přehlídku arabských filmů

V pražském kině Lucerna proběhne od 21. do 24. února přehlídka Arabské noci, která představí premiéry tří pozoruhodných filmů s blízkovýchodní tématikou: strhující, aktuálně na Oscara nominovaný libanonský Kafarnaum, egyptský Yomeddine a francouzské drama Bojovnice slunce. Hosty přehlídky budou tvůrci egyptského filmu Yomeddine – režisér A. B. Shawky a producentka Dina Emam. Všechny tři filmy Arabských nocí měly úspěšnou premiéru na festivalu v Cannes 2018, kde byly nominovány na Zlatou palmu a Kafarnaum si kromě vynikajících ohlasů odnesl i Cenu poroty. Kafarnaum byl také čerstvě nominován na Oscara v kategorii Zahraniční film. Festival se hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 19. 2. 2019

„Deprese není výmysl nebo lenost, ale bolestná beznaděj. Nedá se z ní vyspat,” říká Kamil Fila

Úspěšný filmový kritik Kamil Fila ví, že život není jen peříčko, protože zažívá stavy deprese a mánie. Co přesně člověk prožívá, je ale podle něj velmi těžké sdělit okolí. „Nedá se to vysvětlit ničím. Dokud jsem to nezažil, vůbec jsem lidem s depresí nerozuměl, co by jim mělo být.“ Fila předpokládá, že větší porozumění mají lidé, kteří podobný stav sami zažili či mají někoho ve svém okolí. „Člověk, který to nezná, to bude nejspíš považovat za něco bizarního, co jde pochopit jen na povrchně rozumové úrovni, ale nedokáže se do toho empaticky ponořit. A ani bych to nikomu nepřál,“ přibližuje. Sám vyhledal pomoc díky dvěma faktorům – podpořila ho tehdejší partnerka a sám lidi s duševními obtížemi nestigmatizuje. Obtíže se u něj objevily pravděpodobně kombinací velkého pracovního vytížení a krachu vztahu. „Najednou se zasekla motivace jít dál. Přišlo mi, že už se to nik ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.