Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Američanka zachránila život více než 100 bezdomovcům před krutými mrazy. Ubytovala je v hotelu

 

candice payne big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

7

února
2019

Poslední dny přinesly do Spojených států extrémní mrazy. Od konce ledna se některé státy potýkají s více než 40stupňovým mrazem. Ve městě International Falls ve státě Minnesota meteorologové naměřili dokonce -48°C.  Stovky škol ruší vyučování, pošta v nejhůře postižených místech nedoručovala zásilky a kolabovala doprava. Například v Chicagu bylo chladněji než na severním a jižním pólu. A právě v tomto východoamerickém městě zaplatila Candice Payne 60 hotelových pokojů pro více než stovku lidí bez domova.

„Bylo padesát stupňů pod nulou a věděla jsem, že budou spát na ledě. Tak jsem musela něco udělat,“ uvedla pro NY Times Candice, 34letá makléřka, která kontaktovala hotely v okolí a na středeční noc našla 30 volných pokojů a zarezervovala je. Každý za 70 dolarů. Hledání vhodného ubytování však nebylo tak snadné, jak by se mohlo zdát. „ Nikdo je nechtěl. Až teprve hotel Amber Inn, kde byli tak hodní, že mě nechali zarezervovat pokoje,“ prozrazuje Candice v rozhovoru pro Today.

Na svém instagramovém účtu sdílela výzvu, skrze kterou sháněla další ochotné obyvatele, kteří by mohli lidi bez domova do rezervovaných pokojů dopravit. „Za pomoc vám zaplatím!“ stálo na konci výzvy. Zanedlouho měla k dispozici auta i s řidiči. „Potkali jsme se ve stanovém městečku, kde mají lidé bez domova své stany a žijí vedle dálnice. To není žádné tajemství, lidé bez domova tam žijí roky,“ vysvětlila Candice Payne. A tak začali svážet do hotelu první nocležníky.

Jak však vysvětlila, nebylo v některých případech snadné ani to, přimět „přátele“, jak lidem bez domova Candice říká, opustit svůj stan a vzít je do hotelu. Měli strach, že během pobytu v Amber Inn přijdou i o to málo, co mají. „Spousta mužů říkalo ženám, ať jdou do hotelu a oni zůstanou ve stanovém městečku a budou hlídat věci,“ vysvětlovala. Nabídla jim však, že pokud by skutečně o něco přišli, věci jim pořídí nové. „Prosila jsem je, ať jdou se mnou. V té chvíli bylo -25°C,“ dodává.

Mezi lidmi bez střechy nad hlavou potkala Candice mimo jiné i dvě těhotné ženy a pětičlennou rodinu. „Museli jsme ubytovat všechny. Bylo to neskutečné. Byli tak vděční. Nemohli se dočkat, až se vykoupou a lehnou si do postele,“ popsala pro NY Times silné okamžiky.

Na účtě jí mezitím přibývaly finanční dary. Těch se nakonec sešlo tolik, že z původně plánovaných 30 pokojů bylo 60 a z jedné noci pět. Ze zbylých peněz pořídila Candice toaletní potřeby, jídlo, vitamíny pro těhotné, tělová mléka, deodoranty a také svačiny a balíčky, aby se hosté cítili dobře. Restaurace dokonce darovaly podnosy s jídlem. „Další lidé se inspirovali Candicinou pomocí, volali a objednávali další pokoje,“ vylíčila záplavu pomoci a solidarity Robyn Smith, manažerka hotelu Amber Inn. Ta dokonce snížila cenu za pokoj, aby jich lidé mohli objednat ještě víc.

Candice Payne neinspirovala pouze lidi v okolí, její pomoc a možná i záchrana řady lidských životů velmi zapůsobila také na J. B. Pritzkera, guvernéra státu Illinois, který jí osobně volal, aby jí poděkoval. „Řekl, že to bylo to nejlaskavější gesto, které za poslední dobu viděl,“ prozradila Candice.

„Jsem normální člověk. Vypadá to, že tohle všechno udělal bohatý člověk, ale já jsem jen malá černoška z jihu. Byla to jen dočasná pomoc, ale přimělo mě to uvažovat o trvalejším řešení,“ svěřila se Candice. Myslela jsem si, že se něčeho takového nedá dosáhnout. Ale to, co se stalo, mě přesvědčilo, že dá. Společně to můžeme zvládnout,“ uzavírá Candice Payne.

Foto: FB Candice Payne

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.