Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Brexit je špatný. Imigranti dělají Británii skvělou,“ tiskne restaurace na účtenky. Stala se terčem výhrůžek

 

uctenka brexit big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

5

února
2019

„Brexit je špatný. Imigranti dělají Británii skvělou! Také vám dnes uvařili a naservírovali jídlo,“ stojí na účtence londýnské restaurace Westminster Kitchen, kterou vlastní Ibrahim Doğuş, britský politik, podnikatel a restauratér.  Účtenku restaurace, která je díky své blízkosti k britskému parlamentu i oblébené atrakci London Eye oblíbená mezi politiky i turisty, nedávno vyfotil jeden z jejích návštěvníků. Pořízenou fotografii pak na svém Facebooku zveřejnil Tommy Robinson, krajně pravicový aktivista a zakladatel English Defence League. „Proč do jídla tahají politiku?“ připsal Robinson k fotce. „Doufám, že těch 52 % jejich zákazníků už jim nebude dělat tržby,“ doplnil s narážkou na procento britských voličů, kteří hlasovali pro opuštění Evropské unie.

 

uctenka brexit 1

Majitel Restaurace

Od té chvíle se na podnik Ibrahima Doğuşe začaly sypat urážky a obtěžování včetně výhrůžek smrtí. Doğuş i personál restaurace dostává obtěžující telefonáty a někteří lidé jim záměrně snižují na internetu hodnocení. „Stali jsme se terčem krajně pravicových skupin, které se organizují na sociálních sítích, a zdá se, že se vzájemně podporují v útocích na naši restauraci tím, že píší falešná hodnocení na TripAdvisor, Google Business a Facebook,“ uvedl Ibrahim Doğuş pro The Independent. Někteří lidé podle majitele také posílali do restaurace rezervace na jméno Tommyho Robinsona doplněné o vulgární výrazy. Doğuş v reakci na sílící intenzitu obtěžování a výhrůžky kontaktoval policii, aby se ujistil, že jeho zaměstnanci i podnik jsou v bezpečí. Provozní restaurace totiž vyjádřil obavy, že by mohlo dojít k fyzickému útoku. „Náš manažer, Maliq Konjuhi , řekl, že se obává, že by někdo mohl přijít a restauraci poničit,“ dodal Doğuş.

uctenka brexit 2

Ani po výhrůžkách však majitel nechce vzkaz z účtenek odstranit. „Ten vzkaz zůstane na našich účtenkách do 1. února a poté ho nahradíme jiným,“ oznamuje Doğuş, který vlastní další dvě londýnské restaurace, na jejichž účtenkách se objevil ten samý nápis.

uctenka brexit 4

„Byly to příšerné dny, kdy měli moji zaměstnanci strach z toho, co se děje,“ uvedl. „Věřím, že láska zvítězí nad nenávistí a ti, kteří se snaží vydávat svůj rasismus za politický aktivismus, budou odhaleni,“ uzavírá Ibrahim Doğuş. 

uctenka brexit 3

Foto: Westminster Kitchen

 

Čtěte dále

HOAX: Afričané se replikují jako vačice, napsal vyznamenaný botanik

V posledních měsících se šíří na českém internetu text zabývající se populační explozí v Africe a na Blízkém východě a stavící se proti programu Strany zelených a dalších ekologických stran, které dle autora „svůj boj za trvale udržitelný stav světa nemyslí vážně. Kdyby ano, museli by ho především cílit na ty, kteří se replikují jako vačice.” Text je připisován českému botanikovi a spisovateli Václavu Větvičkovi. Dnes 81letý Čech za celoživotní přínos v oblasti botaniky a popularizace vědy. V některých facebookových skupinách se text šíří i s jeho fotografií. Je ale známý český botanik opravdu autorem textu?


HateFree Culture 21. 2. 2019

Novinářka se infiltrovala mezi bojovníky proti islámu. „Chtějí nás zachránit, cítí se opomíjení,” říká

„Nové migrantofobní hnutí stojí na podpoře lidí, kteří se do té doby často o politiku nezajímali, nechodili ani moc k volbám. Tahle domněnka ohrožení je najednou zmobilizovala,” říká novinářka Petra Dvořáková, která se před rokem rozhodla pod falešnou identitou infiltrovat mezi antiislámské aktivisty a scénu zmapovat. Až na některé vůdčí osobnosti, které podle ní motivuje zejména osobní prospěch, svým postojům a konání věří. „Vzpomínám si na moment, kdy jsem byla na debatě Kláry Samkové. O slovo se přihlásila sympatická žena ve středním věku, která začala vyprávět o tom, jak její synovci a mladší příbuzní jsou sluníčkáři, kteří si o ní myslí, že je extremistka. A ona že přitom není žádná extremistka, že není skin. Ale až její dcera doroste a zeptá se jí, co udělala pro boj s islámem, chce mít čisté svědomí, chce moct říct, že něco udělala. A rozbrečela se u toho.” 

...

HFFest: Praha od čtvrtka pohostí přehlídku arabských filmů

V pražském kině Lucerna proběhne od 21. do 24. února přehlídka Arabské noci, která představí premiéry tří pozoruhodných filmů s blízkovýchodní tématikou: strhující, aktuálně na Oscara nominovaný libanonský Kafarnaum, egyptský Yomeddine a francouzské drama Bojovnice slunce. Hosty přehlídky budou tvůrci egyptského filmu Yomeddine – režisér A. B. Shawky a producentka Dina Emam. Všechny tři filmy Arabských nocí měly úspěšnou premiéru na festivalu v Cannes 2018, kde byly nominovány na Zlatou palmu a Kafarnaum si kromě vynikajících ohlasů odnesl i Cenu poroty. Kafarnaum byl také čerstvě nominován na Oscara v kategorii Zahraniční film. Festival se hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 19. 2. 2019

„Deprese není výmysl nebo lenost, ale bolestná beznaděj. Nedá se z ní vyspat,” říká Kamil Fila

Úspěšný filmový kritik Kamil Fila ví, že život není jen peříčko, protože zažívá stavy deprese a mánie. Co přesně člověk prožívá, je ale podle něj velmi těžké sdělit okolí. „Nedá se to vysvětlit ničím. Dokud jsem to nezažil, vůbec jsem lidem s depresí nerozuměl, co by jim mělo být.“ Fila předpokládá, že větší porozumění mají lidé, kteří podobný stav sami zažili či mají někoho ve svém okolí. „Člověk, který to nezná, to bude nejspíš považovat za něco bizarního, co jde pochopit jen na povrchně rozumové úrovni, ale nedokáže se do toho empaticky ponořit. A ani bych to nikomu nepřál,“ přibližuje. Sám vyhledal pomoc díky dvěma faktorům – podpořila ho tehdejší partnerka a sám lidi s duševními obtížemi nestigmatizuje. Obtíže se u něj objevily pravděpodobně kombinací velkého pracovního vytížení a krachu vztahu. „Najednou se zasekla motivace jít dál. Přišlo mi, že už se to nik ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.