Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Brexit je špatný. Imigranti dělají Británii skvělou,“ tiskne restaurace na účtenky. Stala se terčem výhrůžek

 

uctenka brexit big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

5

února
2019

„Brexit je špatný. Imigranti dělají Británii skvělou! Také vám dnes uvařili a naservírovali jídlo,“ stojí na účtence londýnské restaurace Westminster Kitchen, kterou vlastní Ibrahim Doğuş, britský politik, podnikatel a restauratér.  Účtenku restaurace, která je díky své blízkosti k britskému parlamentu i oblébené atrakci London Eye oblíbená mezi politiky i turisty, nedávno vyfotil jeden z jejích návštěvníků. Pořízenou fotografii pak na svém Facebooku zveřejnil Tommy Robinson, krajně pravicový aktivista a zakladatel English Defence League. „Proč do jídla tahají politiku?“ připsal Robinson k fotce. „Doufám, že těch 52 % jejich zákazníků už jim nebude dělat tržby,“ doplnil s narážkou na procento britských voličů, kteří hlasovali pro opuštění Evropské unie.

 

uctenka brexit 1

Majitel Restaurace

Od té chvíle se na podnik Ibrahima Doğuşe začaly sypat urážky a obtěžování včetně výhrůžek smrtí. Doğuş i personál restaurace dostává obtěžující telefonáty a někteří lidé jim záměrně snižují na internetu hodnocení. „Stali jsme se terčem krajně pravicových skupin, které se organizují na sociálních sítích, a zdá se, že se vzájemně podporují v útocích na naši restauraci tím, že píší falešná hodnocení na TripAdvisor, Google Business a Facebook,“ uvedl Ibrahim Doğuş pro The Independent. Někteří lidé podle majitele také posílali do restaurace rezervace na jméno Tommyho Robinsona doplněné o vulgární výrazy. Doğuş v reakci na sílící intenzitu obtěžování a výhrůžky kontaktoval policii, aby se ujistil, že jeho zaměstnanci i podnik jsou v bezpečí. Provozní restaurace totiž vyjádřil obavy, že by mohlo dojít k fyzickému útoku. „Náš manažer, Maliq Konjuhi , řekl, že se obává, že by někdo mohl přijít a restauraci poničit,“ dodal Doğuş.

uctenka brexit 2

Ani po výhrůžkách však majitel nechce vzkaz z účtenek odstranit. „Ten vzkaz zůstane na našich účtenkách do 1. února a poté ho nahradíme jiným,“ oznamuje Doğuş, který vlastní další dvě londýnské restaurace, na jejichž účtenkách se objevil ten samý nápis.

uctenka brexit 4

„Byly to příšerné dny, kdy měli moji zaměstnanci strach z toho, co se děje,“ uvedl. „Věřím, že láska zvítězí nad nenávistí a ti, kteří se snaží vydávat svůj rasismus za politický aktivismus, budou odhaleni,“ uzavírá Ibrahim Doğuş. 

uctenka brexit 3

Foto: Westminster Kitchen

 

Čtěte dále

„Když cestuju, lidé mě považují za Čecha,” říká ghanský elektroinženýr. Vystudoval v Brně

Ernest Mensah pochází z dobře situované rodiny respektovaného vědce. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy matka v jeho raném dětství zemřela a po několika letech ji následoval i otec. Ernest už na střední škole značně vynikal. Když pak nastoupil roční národní službu, kterou musí absolventi pro zemi ve svých oborech odvést, dozvěděl se o možnosti pokračovat ve studiu v cizině. „Když přišel dopis o tom, že jsem stipendium dostal, bylo to upřímně poprvé v životě, kdy jsem o Československu slyšel,” směje se Ernest. Do Prahy odletěl na podzim 1989. Revoluci tak prožil v Jihlavě, kde nastoupil na téměř roční jazykový a vyrovnávací kurz. Už tam si velmi oblíbil Čechy.


Lukáš Houdek 25. 4. 2019

Po pracovním úrazu skončil na vozíku, myslel na sebevraždu. Snímky o jeho životě uspěly ve World Press Photo

Fotograf Michael Hanke v dubnu získal druhé místo v prestižní soutěži World Press Photo se souborem fotografií ze sportovního a rodinného života Zdeňka Šafránka. Zdeněk je od pracovní nehody před šestnácti lety upoután na vozík. „V práci na mě spadly skoro dvě tuny železa a díky tomu nemůžu chodit,“ popisuje zlomovou životní událost. „Úraz ale není jen konec s chozením, je toho mnohem více. Dekubity (pozn. defekty měkkých tkání) jsou noční můra každého vozíčkáře. Pár lidí na to už umřelo, dost lidí na to trpí doma nebo v nemocnici.“ Zdeněk si díky intenzivnímu sportování zažil s dekubity obrovské problémy, chronická intenzivní bolest ho dohnala k myšlenkám na sebevraždu. „Nedá se to nikdy nikomu popsat a vysvětlit. Každý máme jiný práh bolesti a citlivost. Díky tomu každého vše bolí jinak,“ popisuje paraboxer. „Musel jsem se s tím srovnat sám. Je to zoufalství a útěk do neznáma, jsem ...

„Víme, že v tom nejsme sami.” Romských studentů přibývá, podporují se navzájem

Dvacetiletá Andrea Grundzová pochází z romsko-české rodiny z Loun. Studuje češtinu a angličtinu na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. „Plním si svůj sen,” usmívá se. Učitelkou totiž chtěla být už od raného dětství. Dnes je ve druhém ročníku na angličtině a v prvním na češtině. Svůj sen si plní také díky finanční podpoře, kterou získala od Nadace OSF. Její stipendijní program je určený pro romské vysokoškoláky do 26 let. Ti mohou studovat prezenčně i dálkově na soukromých nebo státních vysokých školách.


Lukáš Houdek 23. 4. 2019

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.