Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Brexit je špatný. Imigranti dělají Británii skvělou,“ tiskne restaurace na účtenky. Stala se terčem výhrůžek

 

uctenka brexit big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

5

února
2019

„Brexit je špatný. Imigranti dělají Británii skvělou! Také vám dnes uvařili a naservírovali jídlo,“ stojí na účtence londýnské restaurace Westminster Kitchen, kterou vlastní Ibrahim Doğuş, britský politik, podnikatel a restauratér.  Účtenku restaurace, která je díky své blízkosti k britskému parlamentu i oblébené atrakci London Eye oblíbená mezi politiky i turisty, nedávno vyfotil jeden z jejích návštěvníků. Pořízenou fotografii pak na svém Facebooku zveřejnil Tommy Robinson, krajně pravicový aktivista a zakladatel English Defence League. „Proč do jídla tahají politiku?“ připsal Robinson k fotce. „Doufám, že těch 52 % jejich zákazníků už jim nebude dělat tržby,“ doplnil s narážkou na procento britských voličů, kteří hlasovali pro opuštění Evropské unie.

 

uctenka brexit 1

Majitel Restaurace

Od té chvíle se na podnik Ibrahima Doğuşe začaly sypat urážky a obtěžování včetně výhrůžek smrtí. Doğuş i personál restaurace dostává obtěžující telefonáty a někteří lidé jim záměrně snižují na internetu hodnocení. „Stali jsme se terčem krajně pravicových skupin, které se organizují na sociálních sítích, a zdá se, že se vzájemně podporují v útocích na naši restauraci tím, že píší falešná hodnocení na TripAdvisor, Google Business a Facebook,“ uvedl Ibrahim Doğuş pro The Independent. Někteří lidé podle majitele také posílali do restaurace rezervace na jméno Tommyho Robinsona doplněné o vulgární výrazy. Doğuş v reakci na sílící intenzitu obtěžování a výhrůžky kontaktoval policii, aby se ujistil, že jeho zaměstnanci i podnik jsou v bezpečí. Provozní restaurace totiž vyjádřil obavy, že by mohlo dojít k fyzickému útoku. „Náš manažer, Maliq Konjuhi , řekl, že se obává, že by někdo mohl přijít a restauraci poničit,“ dodal Doğuş.

uctenka brexit 2

Ani po výhrůžkách však majitel nechce vzkaz z účtenek odstranit. „Ten vzkaz zůstane na našich účtenkách do 1. února a poté ho nahradíme jiným,“ oznamuje Doğuş, který vlastní další dvě londýnské restaurace, na jejichž účtenkách se objevil ten samý nápis.

uctenka brexit 4

„Byly to příšerné dny, kdy měli moji zaměstnanci strach z toho, co se děje,“ uvedl. „Věřím, že láska zvítězí nad nenávistí a ti, kteří se snaží vydávat svůj rasismus za politický aktivismus, budou odhaleni,“ uzavírá Ibrahim Doğuş. 

uctenka brexit 3

Foto: Westminster Kitchen

 

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.