Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Přežila holocaust, ve svých 97 letech je frontmankou metalové kapely

 

Inge TritonKings big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

1
února
2019

V neděli oslavila 97. narozeniny pamětnice holokaustu Inge Ginsberg. Novinářka a spisovatelka pocházející z rakouské židovské rodiny se před čtyřmi lety rozhodla obohatit metalovou hudbu o své básně a stala se frontmankou skupiny Inge & the TritoneKings. Ve své tvorbě se zaměřuje na témata jako je lidskost, ochrana životního prostředí, láska a svoboda.

Inge TritonKings 1

Inge Ginsberg se narodila v roce 1922 do vídeňské židovské rodiny. Její rodina byla dobře finančně situovaná, dle dívky bylo její dětství pěkné. Když začala navštěvovat střední školu, zasáhli do jejího života nacisté. „Nikdo nevěřil, že se to může stát," vzpomíná dnes Ginsberg. Jejího otce odvedli do Dachau a poté se mu povedlo na lodi s uprchlíky dostat do Ameriky. Rodina o něm neměla 7 let zprávy. Matce se výměnou za rodinné šperky podařilo dostat rodinu do uprchlického tábora ve Švýcarsku. Později pak Inge pracovala jako hospodyně ve špionážní vile americké tajné služby v Itálii.

Svůj život po válce žila naplno. Třikrát se provdala a bydlela střídavě ve Švýcarsku, Spojených státech, Izraeli a Ekvádoru. Mluví sedmi jazyky. Celý život pracovala jako novinářka a spisovatelka, svému prvnímu manželovi však také pomáhala s hudební kariérou. Když tedy její mladší přátelé přišli s nápadem jejího zapojení do deathmetalové skupiny, výzvu přijala. Dnes 97letá žena se tak před čtyřmi lety stala frontmankou skupiny Inge & the TritoneKings. „Neumím zpívat. Ale v metalu to nevadí, protože mohu své básně říkat,” uvedla Ginsberg, která v písních mluví anglicky nebo německy, pro server BoredPanda.

Texty k písním píše Inge sama. „Vlastně to nejsou básně, jsou to zprávy," říká paní Inge. V tvorbě čerpá ze svých zkušeností a zaměřuje se na témata, která jsou dle ní pro lidstvo důležitá, jako je lidskost, péče o životní prostředí a podpora lásky proti nenávisti. „Nemusíte být vždy milí. Stačí, když nikomu nebudete ubližovat. Pokud by nikdo nikomu neublížil, byl by svět nádherný," dodala v rozhovoru pro The Times of Israel.

Inge TritonKings 2

Metalová Inge Ginsberg před pár dny oslavila 97. narozeniny. „Je důležité zůstat aktivní, obklopovat se mladými lidmi a zkoušet i věci, které jste nikdy předtím nedělali," prozrazuje svůj recept. Dodala také, že nejdůležitější životní hodnotou je pro ni svoboda, a to zejména možnost rozhodovat o tom, kde chce zrovna být. Ačkoli se z důvodu pokročilého věku již spoléhá na pomoc osobní asistentky, stále cestuje mezi svými domovy v USA a ve Švýcarsku a každoročně navštíví také Tel Aviv. „Chcete-li být svobodní, nemůžete nikoho jiného vinit za vaše rozhodnutí. Musíte za ně převzít odpovědnost, a to na obě ramena," říká Inge. A důležité je pro ni také zůstat sama sebou a nepřemýšlet o tom, co si druzí myslí o jejích snahách. Na otázku, jak reagují lidé na její kariéru, odpověděla: „Upřímně? Je mi to jedno.”

Inge TritonKings 4

Foto: Facebook kapely

Čtěte dále

HOAX: Afričané se replikují jako vačice, napsal vyznamenaný botanik

V posledních měsících se šíří na českém internetu text zabývající se populační explozí v Africe a na Blízkém východě a stavící se proti programu Strany zelených a dalších ekologických stran, které dle autora „svůj boj za trvale udržitelný stav světa nemyslí vážně. Kdyby ano, museli by ho především cílit na ty, kteří se replikují jako vačice.” Text je připisován českému botanikovi a spisovateli Václavu Větvičkovi. Dnes 81letý Čech za celoživotní přínos v oblasti botaniky a popularizace vědy. V některých facebookových skupinách se text šíří i s jeho fotografií. Je ale známý český botanik opravdu autorem textu?


HateFree Culture 21. 2. 2019

Novinářka se infiltrovala mezi bojovníky proti islámu. „Chtějí nás zachránit, cítí se opomíjení,” říká

„Nové migrantofobní hnutí stojí na podpoře lidí, kteří se do té doby často o politiku nezajímali, nechodili ani moc k volbám. Tahle domněnka ohrožení je najednou zmobilizovala,” říká novinářka Petra Dvořáková, která se před rokem rozhodla pod falešnou identitou infiltrovat mezi antiislámské aktivisty a scénu zmapovat. Až na některé vůdčí osobnosti, které podle ní motivuje zejména osobní prospěch, svým postojům a konání věří. „Vzpomínám si na moment, kdy jsem byla na debatě Kláry Samkové. O slovo se přihlásila sympatická žena ve středním věku, která začala vyprávět o tom, jak její synovci a mladší příbuzní jsou sluníčkáři, kteří si o ní myslí, že je extremistka. A ona že přitom není žádná extremistka, že není skin. Ale až její dcera doroste a zeptá se jí, co udělala pro boj s islámem, chce mít čisté svědomí, chce moct říct, že něco udělala. A rozbrečela se u toho.” 

...

HFFest: Praha od čtvrtka pohostí přehlídku arabských filmů

V pražském kině Lucerna proběhne od 21. do 24. února přehlídka Arabské noci, která představí premiéry tří pozoruhodných filmů s blízkovýchodní tématikou: strhující, aktuálně na Oscara nominovaný libanonský Kafarnaum, egyptský Yomeddine a francouzské drama Bojovnice slunce. Hosty přehlídky budou tvůrci egyptského filmu Yomeddine – režisér A. B. Shawky a producentka Dina Emam. Všechny tři filmy Arabských nocí měly úspěšnou premiéru na festivalu v Cannes 2018, kde byly nominovány na Zlatou palmu a Kafarnaum si kromě vynikajících ohlasů odnesl i Cenu poroty. Kafarnaum byl také čerstvě nominován na Oscara v kategorii Zahraniční film. Festival se hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 19. 2. 2019

„Deprese není výmysl nebo lenost, ale bolestná beznaděj. Nedá se z ní vyspat,” říká Kamil Fila

Úspěšný filmový kritik Kamil Fila ví, že život není jen peříčko, protože zažívá stavy deprese a mánie. Co přesně člověk prožívá, je ale podle něj velmi těžké sdělit okolí. „Nedá se to vysvětlit ničím. Dokud jsem to nezažil, vůbec jsem lidem s depresí nerozuměl, co by jim mělo být.“ Fila předpokládá, že větší porozumění mají lidé, kteří podobný stav sami zažili či mají někoho ve svém okolí. „Člověk, který to nezná, to bude nejspíš považovat za něco bizarního, co jde pochopit jen na povrchně rozumové úrovni, ale nedokáže se do toho empaticky ponořit. A ani bych to nikomu nepřál,“ přibližuje. Sám vyhledal pomoc díky dvěma faktorům – podpořila ho tehdejší partnerka a sám lidi s duševními obtížemi nestigmatizuje. Obtíže se u něj objevily pravděpodobně kombinací velkého pracovního vytížení a krachu vztahu. „Najednou se zasekla motivace jít dál. Přišlo mi, že už se to nik ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.