Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Přežila holocaust, ve svých 97 letech je frontmankou metalové kapely

 

Inge TritonKings big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

1
února
2019

V neděli oslavila 97. narozeniny pamětnice holokaustu Inge Ginsberg. Novinářka a spisovatelka pocházející z rakouské židovské rodiny se před čtyřmi lety rozhodla obohatit metalovou hudbu o své básně a stala se frontmankou skupiny Inge & the TritoneKings. Ve své tvorbě se zaměřuje na témata jako je lidskost, ochrana životního prostředí, láska a svoboda.

Inge TritonKings 1

Inge Ginsberg se narodila v roce 1922 do vídeňské židovské rodiny. Její rodina byla dobře finančně situovaná, dle dívky bylo její dětství pěkné. Když začala navštěvovat střední školu, zasáhli do jejího života nacisté. „Nikdo nevěřil, že se to může stát," vzpomíná dnes Ginsberg. Jejího otce odvedli do Dachau a poté se mu povedlo na lodi s uprchlíky dostat do Ameriky. Rodina o něm neměla 7 let zprávy. Matce se výměnou za rodinné šperky podařilo dostat rodinu do uprchlického tábora ve Švýcarsku. Později pak Inge pracovala jako hospodyně ve špionážní vile americké tajné služby v Itálii.

Svůj život po válce žila naplno. Třikrát se provdala a bydlela střídavě ve Švýcarsku, Spojených státech, Izraeli a Ekvádoru. Mluví sedmi jazyky. Celý život pracovala jako novinářka a spisovatelka, svému prvnímu manželovi však také pomáhala s hudební kariérou. Když tedy její mladší přátelé přišli s nápadem jejího zapojení do deathmetalové skupiny, výzvu přijala. Dnes 97letá žena se tak před čtyřmi lety stala frontmankou skupiny Inge & the TritoneKings. „Neumím zpívat. Ale v metalu to nevadí, protože mohu své básně říkat,” uvedla Ginsberg, která v písních mluví anglicky nebo německy, pro server BoredPanda.

Texty k písním píše Inge sama. „Vlastně to nejsou básně, jsou to zprávy," říká paní Inge. V tvorbě čerpá ze svých zkušeností a zaměřuje se na témata, která jsou dle ní pro lidstvo důležitá, jako je lidskost, péče o životní prostředí a podpora lásky proti nenávisti. „Nemusíte být vždy milí. Stačí, když nikomu nebudete ubližovat. Pokud by nikdo nikomu neublížil, byl by svět nádherný," dodala v rozhovoru pro The Times of Israel.

Inge TritonKings 2

Metalová Inge Ginsberg před pár dny oslavila 97. narozeniny. „Je důležité zůstat aktivní, obklopovat se mladými lidmi a zkoušet i věci, které jste nikdy předtím nedělali," prozrazuje svůj recept. Dodala také, že nejdůležitější životní hodnotou je pro ni svoboda, a to zejména možnost rozhodovat o tom, kde chce zrovna být. Ačkoli se z důvodu pokročilého věku již spoléhá na pomoc osobní asistentky, stále cestuje mezi svými domovy v USA a ve Švýcarsku a každoročně navštíví také Tel Aviv. „Chcete-li být svobodní, nemůžete nikoho jiného vinit za vaše rozhodnutí. Musíte za ně převzít odpovědnost, a to na obě ramena," říká Inge. A důležité je pro ni také zůstat sama sebou a nepřemýšlet o tom, co si druzí myslí o jejích snahách. Na otázku, jak reagují lidé na její kariéru, odpověděla: „Upřímně? Je mi to jedno.”

Inge TritonKings 4

Foto: Facebook kapely

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.