Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Přežila holocaust, ve svých 97 letech je frontmankou metalové kapely

 

Inge TritonKings big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

1
února
2019

V neděli oslavila 97. narozeniny pamětnice holokaustu Inge Ginsberg. Novinářka a spisovatelka pocházející z rakouské židovské rodiny se před čtyřmi lety rozhodla obohatit metalovou hudbu o své básně a stala se frontmankou skupiny Inge & the TritoneKings. Ve své tvorbě se zaměřuje na témata jako je lidskost, ochrana životního prostředí, láska a svoboda.

Inge TritonKings 1

Inge Ginsberg se narodila v roce 1922 do vídeňské židovské rodiny. Její rodina byla dobře finančně situovaná, dle dívky bylo její dětství pěkné. Když začala navštěvovat střední školu, zasáhli do jejího života nacisté. „Nikdo nevěřil, že se to může stát," vzpomíná dnes Ginsberg. Jejího otce odvedli do Dachau a poté se mu povedlo na lodi s uprchlíky dostat do Ameriky. Rodina o něm neměla 7 let zprávy. Matce se výměnou za rodinné šperky podařilo dostat rodinu do uprchlického tábora ve Švýcarsku. Později pak Inge pracovala jako hospodyně ve špionážní vile americké tajné služby v Itálii.

Svůj život po válce žila naplno. Třikrát se provdala a bydlela střídavě ve Švýcarsku, Spojených státech, Izraeli a Ekvádoru. Mluví sedmi jazyky. Celý život pracovala jako novinářka a spisovatelka, svému prvnímu manželovi však také pomáhala s hudební kariérou. Když tedy její mladší přátelé přišli s nápadem jejího zapojení do deathmetalové skupiny, výzvu přijala. Dnes 97letá žena se tak před čtyřmi lety stala frontmankou skupiny Inge & the TritoneKings. „Neumím zpívat. Ale v metalu to nevadí, protože mohu své básně říkat,” uvedla Ginsberg, která v písních mluví anglicky nebo německy, pro server BoredPanda.

Texty k písním píše Inge sama. „Vlastně to nejsou básně, jsou to zprávy," říká paní Inge. V tvorbě čerpá ze svých zkušeností a zaměřuje se na témata, která jsou dle ní pro lidstvo důležitá, jako je lidskost, péče o životní prostředí a podpora lásky proti nenávisti. „Nemusíte být vždy milí. Stačí, když nikomu nebudete ubližovat. Pokud by nikdo nikomu neublížil, byl by svět nádherný," dodala v rozhovoru pro The Times of Israel.

Inge TritonKings 2

Metalová Inge Ginsberg před pár dny oslavila 97. narozeniny. „Je důležité zůstat aktivní, obklopovat se mladými lidmi a zkoušet i věci, které jste nikdy předtím nedělali," prozrazuje svůj recept. Dodala také, že nejdůležitější životní hodnotou je pro ni svoboda, a to zejména možnost rozhodovat o tom, kde chce zrovna být. Ačkoli se z důvodu pokročilého věku již spoléhá na pomoc osobní asistentky, stále cestuje mezi svými domovy v USA a ve Švýcarsku a každoročně navštíví také Tel Aviv. „Chcete-li být svobodní, nemůžete nikoho jiného vinit za vaše rozhodnutí. Musíte za ně převzít odpovědnost, a to na obě ramena," říká Inge. A důležité je pro ni také zůstat sama sebou a nepřemýšlet o tom, co si druzí myslí o jejích snahách. Na otázku, jak reagují lidé na její kariéru, odpověděla: „Upřímně? Je mi to jedno.”

Inge TritonKings 4

Foto: Facebook kapely

Čtěte dále

„Když cestuju, lidé mě považují za Čecha,” říká ghanský elektroinženýr. Vystudoval v Brně

Ernest Mensah pochází z dobře situované rodiny respektovaného vědce. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy matka v jeho raném dětství zemřela a po několika letech ji následoval i otec. Ernest už na střední škole značně vynikal. Když pak nastoupil roční národní službu, kterou musí absolventi pro zemi ve svých oborech odvést, dozvěděl se o možnosti pokračovat ve studiu v cizině. „Když přišel dopis o tom, že jsem stipendium dostal, bylo to upřímně poprvé v životě, kdy jsem o Československu slyšel,” směje se Ernest. Do Prahy odletěl na podzim 1989. Revoluci tak prožil v Jihlavě, kde nastoupil na téměř roční jazykový a vyrovnávací kurz. Už tam si velmi oblíbil Čechy.


Lukáš Houdek 25. 4. 2019

Po pracovním úrazu skončil na vozíku, myslel na sebevraždu. Snímky o jeho životě uspěly ve World Press Photo

Fotograf Michael Hanke v dubnu získal druhé místo v prestižní soutěži World Press Photo se souborem fotografií ze sportovního a rodinného života Zdeňka Šafránka. Zdeněk je od pracovní nehody před šestnácti lety upoután na vozík. „V práci na mě spadly skoro dvě tuny železa a díky tomu nemůžu chodit,“ popisuje zlomovou životní událost. „Úraz ale není jen konec s chozením, je toho mnohem více. Dekubity (pozn. defekty měkkých tkání) jsou noční můra každého vozíčkáře. Pár lidí na to už umřelo, dost lidí na to trpí doma nebo v nemocnici.“ Zdeněk si díky intenzivnímu sportování zažil s dekubity obrovské problémy, chronická intenzivní bolest ho dohnala k myšlenkám na sebevraždu. „Nedá se to nikdy nikomu popsat a vysvětlit. Každý máme jiný práh bolesti a citlivost. Díky tomu každého vše bolí jinak,“ popisuje paraboxer. „Musel jsem se s tím srovnat sám. Je to zoufalství a útěk do neznáma, jsem ...

„Víme, že v tom nejsme sami.” Romských studentů přibývá, podporují se navzájem

Dvacetiletá Andrea Grundzová pochází z romsko-české rodiny z Loun. Studuje češtinu a angličtinu na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. „Plním si svůj sen,” usmívá se. Učitelkou totiž chtěla být už od raného dětství. Dnes je ve druhém ročníku na angličtině a v prvním na češtině. Svůj sen si plní také díky finanční podpoře, kterou získala od Nadace OSF. Její stipendijní program je určený pro romské vysokoškoláky do 26 let. Ti mohou studovat prezenčně i dálkově na soukromých nebo státních vysokých školách.


Lukáš Houdek 23. 4. 2019

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.