Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Nakreslil LGBT muslimy líbající se s židovskými protějšky. Vysloužil si výhrůžky i uznání

 

caleb ilustrace big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

31

ledna
2019

Caleb, anonymní ilustrátor, který zveřejňuje své práce zejména na Twitteru, kde ho sleduje přes 30 tisíc lidí. Sám sebe pak označuje za „snědého trans kluka”. Do širšího povědomí vstoupil začátkem ledna, kdy se postaral o rozruch, když zveřejnil dvojici nových ilustrací. Na jedné z nich je dvojice líbajících se mužů, na té druhé zase dvojice žen. Jeden z páru je pak vždy muslimského, druhý židovského původu. Ťal tak v případě mnohých uživatelů do živého a následně se stal terčem urážek, výhrůžek, klateb, ale také podpory a uznání.

caleb ilustrace 2

On sám podle všeho zveřejněné ilustrace nejprve vymazal, než se je rozhodl publikovat podruhé. „Vymazal jsem to po tom, co jsem dostal řadu zpráv od cizích lidí, kteří mi říkali, že bych měl zemřít, protože jsem věřící a LGBT. Ale rozhodl jsem se je zveřejnit znovu,” uvedl. Připsal ještě další větu, která se odvolávala ke koránu i tóře: “B’tezelem Elohim (K božímu obrazu) jsme byli stvořeni v párech.”

caleb ilustrace 1

V diskusi pod samotným příspěvkem, který nasbíral desetitisíce reakcí, pak vyjádřil zklamání, že Twitter nijak na jím nahlášené uživatele, kteří mu posílali výhrůžky, nereagoval. „Mám už dost strachu z homofobů,” dodal. Některé ze zpráv byly sice jen nesouhlasné, jiné ale Caleba vyděsily. „Nechť na tyto lidi všemohoucí Alláh sešle obdobu moru, eboly, cholery a horečky dengue (HIV už mají), kteří se rouhají a rozdělují lidi a podporují hřích.” To byla jedna z Calebem zveřejněných klateb, které mu dorazily.

caleb ilustrace 3

Zdaleka ne všichni ale na znovuzveřejněné ilustrace reagovali negativně. Naopak. Caleba zaplavila vlna podpory i ocenění jeho práce. „Všechna náboženství káží lásku a toleranci. Přestože třeba nesouhlasíme s něčím výběrem, nemůžeme mu přát neštěstí, protože to je v rozporu s vírou. Máš odvahu!!!” napsal například jeden z uživatelů. „To je tak krásné. Jsi moc statečný, že jsi je zveřejnil. Posílám ti hromadu lásky, Calebe,” napsala další. A ozvali se i někteří, kterých se kresby týkají přímo. A oni se s nimi identifikovali. „Zbožňuju je. Jako poc (pozn. „barevný člověk”) LGBT z Blízkého východu tohle opravdu potřebuju,” svěřil se jeden z nich. „Jsem muslim a bisexuální, prosím, nemaž je. Jsem opravdu rád, že můžu konečně na své zdi vidět něco takového, jsou nádherné! Děkuju,” vyjádřil vděk jiný. Lidé mu také skrz speciální stránku posílají na výraz podpory „kafe”. Jde o formát, skrz který může člověk umělce malou částkou podpořit.

caleb ilustrace 4

Caleb na svém webu o sobě říká, že má bakalářský titul ze současného umění a reklamy a rád by se na školu v budoucnu vrátil. Zmiňuje, že trpí úzkostmi a vyhýbá se kontaktu s lidmi. „Rekreačně brečím nad minulostí a hodně kreslím,” odhaluje. Je z jihovýchodní Asie a zdůrazňuje, že není křesťan. „Snažím se pracovat na tom, abych byl lepším člověkem,” uzavírá.

Foto: Twitter @porkironandwine

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.