Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Nakreslil LGBT muslimy líbající se s židovskými protějšky. Vysloužil si výhrůžky i uznání

 

caleb ilustrace big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

31

ledna
2019

Caleb, anonymní ilustrátor, který zveřejňuje své práce zejména na Twitteru, kde ho sleduje přes 30 tisíc lidí. Sám sebe pak označuje za „snědého trans kluka”. Do širšího povědomí vstoupil začátkem ledna, kdy se postaral o rozruch, když zveřejnil dvojici nových ilustrací. Na jedné z nich je dvojice líbajících se mužů, na té druhé zase dvojice žen. Jeden z páru je pak vždy muslimského, druhý židovského původu. Ťal tak v případě mnohých uživatelů do živého a následně se stal terčem urážek, výhrůžek, klateb, ale také podpory a uznání.

caleb ilustrace 2

On sám podle všeho zveřejněné ilustrace nejprve vymazal, než se je rozhodl publikovat podruhé. „Vymazal jsem to po tom, co jsem dostal řadu zpráv od cizích lidí, kteří mi říkali, že bych měl zemřít, protože jsem věřící a LGBT. Ale rozhodl jsem se je zveřejnit znovu,” uvedl. Připsal ještě další větu, která se odvolávala ke koránu i tóře: “B’tezelem Elohim (K božímu obrazu) jsme byli stvořeni v párech.”

caleb ilustrace 1

V diskusi pod samotným příspěvkem, který nasbíral desetitisíce reakcí, pak vyjádřil zklamání, že Twitter nijak na jím nahlášené uživatele, kteří mu posílali výhrůžky, nereagoval. „Mám už dost strachu z homofobů,” dodal. Některé ze zpráv byly sice jen nesouhlasné, jiné ale Caleba vyděsily. „Nechť na tyto lidi všemohoucí Alláh sešle obdobu moru, eboly, cholery a horečky dengue (HIV už mají), kteří se rouhají a rozdělují lidi a podporují hřích.” To byla jedna z Calebem zveřejněných klateb, které mu dorazily.

caleb ilustrace 3

Zdaleka ne všichni ale na znovuzveřejněné ilustrace reagovali negativně. Naopak. Caleba zaplavila vlna podpory i ocenění jeho práce. „Všechna náboženství káží lásku a toleranci. Přestože třeba nesouhlasíme s něčím výběrem, nemůžeme mu přát neštěstí, protože to je v rozporu s vírou. Máš odvahu!!!” napsal například jeden z uživatelů. „To je tak krásné. Jsi moc statečný, že jsi je zveřejnil. Posílám ti hromadu lásky, Calebe,” napsala další. A ozvali se i někteří, kterých se kresby týkají přímo. A oni se s nimi identifikovali. „Zbožňuju je. Jako poc (pozn. „barevný člověk”) LGBT z Blízkého východu tohle opravdu potřebuju,” svěřil se jeden z nich. „Jsem muslim a bisexuální, prosím, nemaž je. Jsem opravdu rád, že můžu konečně na své zdi vidět něco takového, jsou nádherné! Děkuju,” vyjádřil vděk jiný. Lidé mu také skrz speciální stránku posílají na výraz podpory „kafe”. Jde o formát, skrz který může člověk umělce malou částkou podpořit.

caleb ilustrace 4

Caleb na svém webu o sobě říká, že má bakalářský titul ze současného umění a reklamy a rád by se na školu v budoucnu vrátil. Zmiňuje, že trpí úzkostmi a vyhýbá se kontaktu s lidmi. „Rekreačně brečím nad minulostí a hodně kreslím,” odhaluje. Je z jihovýchodní Asie a zdůrazňuje, že není křesťan. „Snažím se pracovat na tom, abych byl lepším člověkem,” uzavírá.

Foto: Twitter @porkironandwine

Čtěte dále

„Když cestuju, lidé mě považují za Čecha,” říká ghanský elektroinženýr. Vystudoval v Brně

Ernest Mensah pochází z dobře situované rodiny respektovaného vědce. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy matka v jeho raném dětství zemřela a po několika letech ji následoval i otec. Ernest už na střední škole značně vynikal. Když pak nastoupil roční národní službu, kterou musí absolventi pro zemi ve svých oborech odvést, dozvěděl se o možnosti pokračovat ve studiu v cizině. „Když přišel dopis o tom, že jsem stipendium dostal, bylo to upřímně poprvé v životě, kdy jsem o Československu slyšel,” směje se Ernest. Do Prahy odletěl na podzim 1989. Revoluci tak prožil v Jihlavě, kde nastoupil na téměř roční jazykový a vyrovnávací kurz. Už tam si velmi oblíbil Čechy.


Lukáš Houdek 25. 4. 2019

Po pracovním úrazu skončil na vozíku, myslel na sebevraždu. Snímky o jeho životě uspěly ve World Press Photo

Fotograf Michael Hanke v dubnu získal druhé místo v prestižní soutěži World Press Photo se souborem fotografií ze sportovního a rodinného života Zdeňka Šafránka. Zdeněk je od pracovní nehody před šestnácti lety upoután na vozík. „V práci na mě spadly skoro dvě tuny železa a díky tomu nemůžu chodit,“ popisuje zlomovou životní událost. „Úraz ale není jen konec s chozením, je toho mnohem více. Dekubity (pozn. defekty měkkých tkání) jsou noční můra každého vozíčkáře. Pár lidí na to už umřelo, dost lidí na to trpí doma nebo v nemocnici.“ Zdeněk si díky intenzivnímu sportování zažil s dekubity obrovské problémy, chronická intenzivní bolest ho dohnala k myšlenkám na sebevraždu. „Nedá se to nikdy nikomu popsat a vysvětlit. Každý máme jiný práh bolesti a citlivost. Díky tomu každého vše bolí jinak,“ popisuje paraboxer. „Musel jsem se s tím srovnat sám. Je to zoufalství a útěk do neznáma, jsem ...

„Víme, že v tom nejsme sami.” Romských studentů přibývá, podporují se navzájem

Dvacetiletá Andrea Grundzová pochází z romsko-české rodiny z Loun. Studuje češtinu a angličtinu na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. „Plním si svůj sen,” usmívá se. Učitelkou totiž chtěla být už od raného dětství. Dnes je ve druhém ročníku na angličtině a v prvním na češtině. Svůj sen si plní také díky finanční podpoře, kterou získala od Nadace OSF. Její stipendijní program je určený pro romské vysokoškoláky do 26 let. Ti mohou studovat prezenčně i dálkově na soukromých nebo státních vysokých školách.


Lukáš Houdek 23. 4. 2019

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.