Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Nakreslil LGBT muslimy líbající se s židovskými protějšky. Vysloužil si výhrůžky i uznání

 

caleb ilustrace big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

31

ledna
2019

Caleb, anonymní ilustrátor, který zveřejňuje své práce zejména na Twitteru, kde ho sleduje přes 30 tisíc lidí. Sám sebe pak označuje za „snědého trans kluka”. Do širšího povědomí vstoupil začátkem ledna, kdy se postaral o rozruch, když zveřejnil dvojici nových ilustrací. Na jedné z nich je dvojice líbajících se mužů, na té druhé zase dvojice žen. Jeden z páru je pak vždy muslimského, druhý židovského původu. Ťal tak v případě mnohých uživatelů do živého a následně se stal terčem urážek, výhrůžek, klateb, ale také podpory a uznání.

caleb ilustrace 2

On sám podle všeho zveřejněné ilustrace nejprve vymazal, než se je rozhodl publikovat podruhé. „Vymazal jsem to po tom, co jsem dostal řadu zpráv od cizích lidí, kteří mi říkali, že bych měl zemřít, protože jsem věřící a LGBT. Ale rozhodl jsem se je zveřejnit znovu,” uvedl. Připsal ještě další větu, která se odvolávala ke koránu i tóře: “B’tezelem Elohim (K božímu obrazu) jsme byli stvořeni v párech.”

caleb ilustrace 1

V diskusi pod samotným příspěvkem, který nasbíral desetitisíce reakcí, pak vyjádřil zklamání, že Twitter nijak na jím nahlášené uživatele, kteří mu posílali výhrůžky, nereagoval. „Mám už dost strachu z homofobů,” dodal. Některé ze zpráv byly sice jen nesouhlasné, jiné ale Caleba vyděsily. „Nechť na tyto lidi všemohoucí Alláh sešle obdobu moru, eboly, cholery a horečky dengue (HIV už mají), kteří se rouhají a rozdělují lidi a podporují hřích.” To byla jedna z Calebem zveřejněných klateb, které mu dorazily.

caleb ilustrace 3

Zdaleka ne všichni ale na znovuzveřejněné ilustrace reagovali negativně. Naopak. Caleba zaplavila vlna podpory i ocenění jeho práce. „Všechna náboženství káží lásku a toleranci. Přestože třeba nesouhlasíme s něčím výběrem, nemůžeme mu přát neštěstí, protože to je v rozporu s vírou. Máš odvahu!!!” napsal například jeden z uživatelů. „To je tak krásné. Jsi moc statečný, že jsi je zveřejnil. Posílám ti hromadu lásky, Calebe,” napsala další. A ozvali se i někteří, kterých se kresby týkají přímo. A oni se s nimi identifikovali. „Zbožňuju je. Jako poc (pozn. „barevný člověk”) LGBT z Blízkého východu tohle opravdu potřebuju,” svěřil se jeden z nich. „Jsem muslim a bisexuální, prosím, nemaž je. Jsem opravdu rád, že můžu konečně na své zdi vidět něco takového, jsou nádherné! Děkuju,” vyjádřil vděk jiný. Lidé mu také skrz speciální stránku posílají na výraz podpory „kafe”. Jde o formát, skrz který může člověk umělce malou částkou podpořit.

caleb ilustrace 4

Caleb na svém webu o sobě říká, že má bakalářský titul ze současného umění a reklamy a rád by se na školu v budoucnu vrátil. Zmiňuje, že trpí úzkostmi a vyhýbá se kontaktu s lidmi. „Rekreačně brečím nad minulostí a hodně kreslím,” odhaluje. Je z jihovýchodní Asie a zdůrazňuje, že není křesťan. „Snažím se pracovat na tom, abych byl lepším člověkem,” uzavírá.

Foto: Twitter @porkironandwine

Čtěte dále

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

„Ve škole se mi posmívali. Cesta k sebepřijetí je dlouhá,” říká zdravotní sestra s TC syndromem

Jaký je v Česku život s postižením obličeje? O tom ví mnohé zdravotní sestra Petra Dunajová, která se narodila se vzácným Treacher Collinsovým syndromem. Ten může způsobit nevyvinutí lícních kostí, problémy se zrakem a sluchem, rozštěpy pater či postižení dýchacích cest. „Mnozí lidé si myslí, že je při TCS postižen intelekt, ale to je veliký omyl. Lidé s TCS jsou normálně inteligentní,“ popisuje Dunajová nejčastější mýtus pojící se s jejím hendikepem. Svou odlišnost si začala uvědomovat na základní škole. „Tam se mi posmívali nebo měli nemístné poznámky spolužáci. Na slovní útoky jsem nereagovala, dělala jsem, že je neslyším,“ popisuje první těžké okamžiky a dodává: „Protože v okamžiku, kdy jsem se začala obhajovat, tak útoky zesílily. Někdy mě to strašně mrzelo, snažila jsem se nevšímat si toho, přejít to.“ Dnes se s negativními reakcemi setkává minimálně. 

Mladí lidé z Česka i rodin uprchlíků vytvořili videoklip. Získali nové dovednosti i přátelství

Dvaadvacet nadšenců do audiovizuální tvorby, práce pod vedením zkušeného režiséra, měsíce poznatků, zábavy i nových přátelství. Tak by se daly shrnout workshopy projektu Image.In, které pod záštitou Organizace pro pomoc uprchlíkům proběhly letos na jaře. Jejich výsledkem je profesionální videoklip k tracku rappera Dounyho a především zapojení lidí z mnoha kulturních prostředí.

Marie Škardová 10. 10. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.