Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

V japonské kavárně obsluhovali roboti. Dálkově je ovládali lidé s hendikepem

 

roboti kavarna big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

10
ledna
2019

„Roboti nejsou novou technologií a jsou již používáni v mnoha odvětvích. Některé restaurace ve světě již například využívají robotické číšníky. Japonská firma Ory Lab zaměřující se na překonávání hendikepů, které lidem brání v začlenění do společnosti, pomocí technologií, však tento koncept posunula na novou úroveň. V listopadu byla v Tokiu na dva týdny otevřena kavárna Dawn verze Beta. Jako obsluha byli použiti roboti společnosti Ory Lab, kteří byli na dálku ovládáni lidmi s těžkým postižením. Kavárna tak dočasně umožnila deseti lidem získat zaměstnání. „Pomocí technologií měníme 'nemožné' na 'možné' a rozšiřujeme tak i možnosti celé společnosti,” říkají

 

Deset lidí postižených amyotrofickou laterální sklerózou nebo těžkým poraněním míchy ovládalo dálkově z domova čtyři roboty za plat 9 dolarů za hodinu. Roboty lze ovládat pomocí počítače, který sleduje pohyby očí. Technologie umožňuje pohyb se 120 centimetrovým robotem, zvedání předmětů i komunikaci se zákazníky. Robot nemá umělou inteligenci, vše, co dělá a říká, řídí člověk. „Proto z něj cítím lidské teplo,” podotkl jeden z návštěvníků kavárny, Midori Ohmuro.

roboti kavarna 1

Kentaro Yoshifuji, který robota navrhl a vyvíjel, od páté do osmé třídy kvůli nemoci nechodil do školy. Návrat mezi spolužáky byl pro něj poté velmi obtížný a v domácím léčení se cítil osamělý. Proto se již na střední průmyslové škole zaměřil na studium umělé inteligence a během vysokoškolského studia vytvořil svého prvního robota. „Chci vytvořit svět, ve kterém budou moci i lidé, kteří se nemohou pohybovat, pracovat," uvedl Yoshifuji, dnes již generální ředitel společnosti Ory Lab.

roboti kavarna 2

Kavárna Dawn byla otevřena jen na pár dní. Tvůrci ale shánějí finanční prostředky, aby ji mohli v budoucnu otevřít nastálo. A firma se nesoustředí jen na budoucnost lidí se zdravotním hendikepem, ale zaměřuje se na širší problematiku osamělosti. Vyrábí proto i malé roboty, díky kterým se může hendikepovaný člen rodiny účastnit třeba rodinných akcí nebo výletů. „V současné době je v Japonsku více než 40 tisíc dětí, které nemohou navštěvovat školu kvůli nemoci nebo zranění. Navíc 9 milionů starších lidí žije samo. Osamělost může být příčinou depresí i demence a rozhodně se stala sociálním problémem,” uzavírají.

roboti kavarna 4

Foto: Ory Lab

Čtěte dále

Užívali drogy, demolovali město, dnes skáčí. Parkourista dává dětem ulice alternativu

Před 12 lety začal dnes 26letý Václav (Venca) Kumprecht s partou kamarádů trénovat parkour, sport, který využívá skoků, salt i předmětů k pohybu ve městě. Postupně se k nim přidávali další kluci i holky a tak začali parkour i učit. Během posledních let prošlo novoměstským týmem NERCO dvě stě dětí. Mnohé z nich Venca a jeho tým vytáhli přímo z ulice, kde je špatná parta strhávala k alkoholu, drogám a násilí. Společným úsilím pak ve městě vybudovali speciální hřiště, které je otevřené všem. Co jej motivuje k práci s dětmi, které se dostaly do problémů? Jaké jsou cíle NERCO týmu?


Marie Škardová 23. 1. 2019

Zavraždili mu otce, za války pomáhal ukrytým uprchlíkům. Dnes díky Čechům studuje

Pětadvacetiletý student Luther Yapelendi ze Středoafrické republiky má za sebou nelehkou cestu životem. Když byl dítě, zabili mu lupiči otce a stal se sirotkem. „Mně bylo devět let. Vůbec jsem nemohl uvěřit tomu, co se stalo,“ říká Luther a dodává: „Po smrti táty jsem musel na tři roky přestat chodit do školy, protože jsme zůstali bez peněz.“ Později mu do života zasáhl vleklý konflikt, během války se pomáhal starat o uprchlíky. „Velkou výzvou bylo také to, že na misii uprchlo i hodně těhotných žen, které tam pak rodily. Já sám jsem pak po porodech chodil omývat miminka. Z nemocí se objevovala hlavně malárie. Choleru jsme tam naštěstí neměli.“ Situace v zemi je i nadále velmi vážná a nový konflikt se může znovu rozhořet. Podle Luthera by ale lidé v zemi mohli rozpory překonat a smířit se. „Já jsem musel odpustit vrahům svého otce. Nechtěl jsem žít s pomstou. Pomsta je vždycky problém,“ říká L ...

Kvůli rakovině přišla o část tváře, u pojišťovny narazila. Na rekonstrukci obličeje se jí složili Češi

Mirka přišla v důsledku rakoviny v dětství o část tváře. Přes změnu vzhledu se dokázala přenést díky přátelům, zejména z LGBT komunity. Později vystudovala vysokou a dnes pracuje jako novinářka. Před pár lety se jí však obličej začal měnit, pod okem jí z tkáně stále více vystupuje titanová mřížka, která jí současně dále deformuje obličej. Mirka akutně potřebuje náročnou operaci v zahraničí, u pojišťovny však narazila. Požádala proto o pomoc veřejnost a nestačí se divit. Po několika týdnech se Češi na sérii potřebných operací v řádu asi pěti milionů složili. Přispěly jich tisíce.


Lukáš Houdek 21. 1. 2019

Přišli o domov, žili v chudobě. Díky Čechům teď v Afghánistánu podnikají

Lailuma pochází z Herátu v Afghánistánu. Dříve pracovala především v domácnosti, pečovala o děti, prala a uklízela. Pomocí organizace Člověk v tísni se zapojila do svépomocné skupiny a absolvovala kosmetický kurz. „Když jsem se naučila kosmetiku, využila jsem příležitosti a otevřela jsem si doma kosmetický salon. Od té doby jsem měla mnoho zákazníků - sousedů i příbuzných,” vypráví Lailuma, která nyní může pravidelně přispívat do rodinného rozpočtu. „Teď, když mám práci, jsem mnohem šťastnější než dřív,” podotýká.


Marie Škardová 20. 1. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.