Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dostává nenávistné zprávy, odpovídá na ně s láskou a vtipem. A dějí se divy

 

abdul dremali big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

8

ledna
2019

Abdul Dremali je americký marketingový expert a fotograf z Bostonu. Jelikož ho na Twitteru sleduje více než 166 tisíc lidí, dostává celou řadu nevyžádaných zpráv. A mnoho z nich je, jak říká, nenávistných až rasistických. Kvůli jeho jménu dostává četné vzkazy, aby se vrátil, odkud přišel, někteří uživatelé nešetří vulgárními nadávkami. „Má nejoblíbenější činnost na světě je odepisovat na své nenávistné zprávy a sledovat, jak rychle dokážu změnit jejich náladu,” uvedl. A právě jedna z konverzací, kterou nedávno zveřejnil na svém twitterovém účtu na ukázku, se stala senzací. Podařilo se mu totiž vlídnou a pozitivní komunikací její tón obrátit o 180 stupňů.

„Zavři tu dr*ku a jdi do haj*lu, odkud jsi přišel, ty pí*o,” přistála v jeho schránce týden před Vánoci zpráva od jistého Michaela. Na to Abdul pohotově odpověděl: „Na té své profilovce vypadáš opravdu dobře. Co používáš, abys měl tak bílé zuby?” A Michael odvětil: „Mám se celkem dobře, jenom trošku nemocný. Dělá mi to moje přítelkyně, mně to je celkem jedno, ale ta fotka se mi líbila,” napsal a dodal kompliment: „Mně se zase líbí tvoje vousy. Taky bych si je přál.” A na to Abdul přidal recept: „Já na ně používám aktivní uhlí v kapslích. Rozlomím je a přejíždím je jimi. Vypadá/chutná to divně, ale při leštění zubů to dokáže zázraky.” A Michael se zeptal: „Kde to člověk dostane?” A Abdul radí dál: „ V jakékoliv lékárně jako CVS.” A od Michaela najednou přichází uznání: „Díky moc. Hele, omlouvám se, jak jsem byl sprostý. Dobrou noc,” omlouvá se. „Sladké sny, kámo. Mám tě rád,” přeje Abdul. „Taky tě mám rád, dobrou,” uzavírá Michael.

abdul dremali 1

abdul dremali 2

abdul dremali 3

abdul dremali 4

Nasdílená konverzace jen na Abdulově Twitteru nasbírala bezmála 300 tisíc lajků a více než 50 tisíc lidí ji sdílelo dál. Rozproudila také plodnou diskusi veřejnosti na téma nenávistných zpráv a vhodných reakcí na ně. Lidé Abdula také žádali o další příklady zpráv, které mu chodí. A tak některé z konverzací přidal.

abdul dremali 5

„Přišel jsem s nápadem být jen přehnaně milý jako experiment. Roky konstantní obrany, když vás někdo urazí, je únavné, takže jsem si z toho udělal hru. Končí to vždy legrací, protože to jejich nepřátelství kompletně rozpustím,” uvedl pro server Bored Panda. Ke konverzaci s Michaelem pokračuje: „S tím klukem jsem už nikdy nemluvil. Myslím, že si změnil uživatelské jméno, protože miliony lidí viděli, jaký byl rasista. A pravděpodobně to bylo jeho dobré rozhodnutí,” dodal. Abdul totiž jeho uživatelské jméno, na rozdíl od nadávek, nezakryl.

Foto: Instagram Abdula Dremaliho

Čtěte dále

"Lidé tu na nás někdy reagují s averzí. Bojujeme s nálepkou levné práce," říká Běloruska žijící v Praze

„Historie České republiky a Běloruska je provázaná více, než si uvědomujeme. Málokdo třeba ví, že jeden z posledních dopisů prezident Havel poslal běloruskému politickému vězni,” říká Kryścina (32), která už 10 let v Čechách pracuje jako lektorka češtiny a tlumočnice. Přála by si, aby spolu lidé více mluvili a nestyděli se poznávat odlišné kultury. Snaží se tomu pomoci skrze facebookovou stránku BLRČR, kterou přesně za tímto účelem spolu s dalšími aktivistkami založila.


OPU 22. 3. 2019

„Nejprve panika a nejistota, dnes z ní máme radost,” říká otec dcery s Downovým syndromem

Tomáš Hečko je otcem tří dcer. U jedné z nich se spolu s manželkou týden po jejím narození dozvěděli, že má Downův syndrom (pozn. dále jen DS). „ Můj první dojem byl takový, že mi najednou skončil život, který znám. Že už to nikdy nebude jako dřív. Je to celkem slušná panika,” vzpomíná. Dodává, že se s tou skutečností ale velmi rychle srovnali právě díky empatické lékařce, která rodiče poučeně uklidnila. Anežce je nyní 7 let a chodí do první třídy klasické základní školy. Rok před tím nastoupila do školy na přípravku, aby si zvykla. „Všechno, co děláme, děláme proto, aby ona v dospělosti mohla žít co nejsamostatnější život. Což už dnes víme, že u ní půjde relativně velmi dobře. Běžný život ale znamenají také nějaké sociální vazby,” vysvětluje důvody, proč dceru nepřihlásili na speciální školu, ale běžnou základku, kde má u sobe asistentku pedagoga. Podle Tomáše je zásad ...

„Vegan se musí neustále morálně obhajovat,” říká popularizátorka vědy a veganka Selinger

V České republice žije odhadem asi sto tisíc veganů. Co vlastně dnes veganství znamená? Eliška Selinger, popularizátorka vědy a veganka, tvrdí: „Je to snaha vyhnout se zneužívání zvířat, jak nejvíce je to možné.“ To zahrnuje především nekonzumaci živočišných produktů, nekupování oblečení ze zvířat a kosmetiky testované na nich. Eliška se jako veganka nejčastěji setkává s nepochopením právě svých etických principů. „Lidé to velmi často vidí jen jako zdravotní volbu, navíc samozřejmě špatnou (smích) a z toho podle mě pramení velká řada dalších nedorozumění,” přibližuje budoucí lékařka a výzkumnice. Podle Elišky se vegani necítí morálně nadřazení, ač je jim to často vyčítáno. „Pokud někdo dává najevo, že je nadčlověk, tak to není veganstvím nebo jakoukoliv jeho jinou etickou volbou, ale tím, že je to prostě blbec. A blbce bohužel najdeme v každé lidské skupině, tomu lze jen velmi ...

Rakovina kůže sužuje albíny v Ghaně. Čeští vědci našli řešení. Vyvinuli pro ně levný ochranný krém

Lidé s albinismem se v Africe potýkají s předsudky, diskriminací i násilím a také s řadou zdravotních problémů. Nejvíce je ohrožená jejich světlá kůže. „Kůži chybí melanin, a to je ochrana před UV zářením. Pokud melanin nemáš a vystavíš se sluníčku, budeš mít popáleniny. A ty mohou vést k rakovině kůže. Slunci se u nás ale vyhneš jen těžko,” vysvětluje albínský sociální pracovník Kwame Andrews Daklo. „Opalovací krémy se v Ghaně dají sehnat, ale pouze ve velmi drahých nákupních centrech v hlavním městě. Mnozí si je nemohou dovolit,” upřesňuje. Spousta lidí tak na rakovinu předčasně zemře. S možným řešením nyní přicházejí Češi pod vedením Lukáše Houdka z HateFree Culture, který se situaci albínů věnuje. Brněnský chemik Vojta Kundrát mu nabídl svou pomoc při hledání udržitelného řešení a s kolegy z FCH VUT - Ústavu chemie potravin a biotechnologie tak z lokál ...

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.