Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dostává nenávistné zprávy, odpovídá na ně s láskou a vtipem. A dějí se divy

 

abdul dremali big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

8

ledna
2019

Abdul Dremali je americký marketingový expert a fotograf z Bostonu. Jelikož ho na Twitteru sleduje více než 166 tisíc lidí, dostává celou řadu nevyžádaných zpráv. A mnoho z nich je, jak říká, nenávistných až rasistických. Kvůli jeho jménu dostává četné vzkazy, aby se vrátil, odkud přišel, někteří uživatelé nešetří vulgárními nadávkami. „Má nejoblíbenější činnost na světě je odepisovat na své nenávistné zprávy a sledovat, jak rychle dokážu změnit jejich náladu,” uvedl. A právě jedna z konverzací, kterou nedávno zveřejnil na svém twitterovém účtu na ukázku, se stala senzací. Podařilo se mu totiž vlídnou a pozitivní komunikací její tón obrátit o 180 stupňů.

„Zavři tu dr*ku a jdi do haj*lu, odkud jsi přišel, ty pí*o,” přistála v jeho schránce týden před Vánoci zpráva od jistého Michaela. Na to Abdul pohotově odpověděl: „Na té své profilovce vypadáš opravdu dobře. Co používáš, abys měl tak bílé zuby?” A Michael odvětil: „Mám se celkem dobře, jenom trošku nemocný. Dělá mi to moje přítelkyně, mně to je celkem jedno, ale ta fotka se mi líbila,” napsal a dodal kompliment: „Mně se zase líbí tvoje vousy. Taky bych si je přál.” A na to Abdul přidal recept: „Já na ně používám aktivní uhlí v kapslích. Rozlomím je a přejíždím je jimi. Vypadá/chutná to divně, ale při leštění zubů to dokáže zázraky.” A Michael se zeptal: „Kde to člověk dostane?” A Abdul radí dál: „ V jakékoliv lékárně jako CVS.” A od Michaela najednou přichází uznání: „Díky moc. Hele, omlouvám se, jak jsem byl sprostý. Dobrou noc,” omlouvá se. „Sladké sny, kámo. Mám tě rád,” přeje Abdul. „Taky tě mám rád, dobrou,” uzavírá Michael.

abdul dremali 1

abdul dremali 2

abdul dremali 3

abdul dremali 4

Nasdílená konverzace jen na Abdulově Twitteru nasbírala bezmála 300 tisíc lajků a více než 50 tisíc lidí ji sdílelo dál. Rozproudila také plodnou diskusi veřejnosti na téma nenávistných zpráv a vhodných reakcí na ně. Lidé Abdula také žádali o další příklady zpráv, které mu chodí. A tak některé z konverzací přidal.

abdul dremali 5

„Přišel jsem s nápadem být jen přehnaně milý jako experiment. Roky konstantní obrany, když vás někdo urazí, je únavné, takže jsem si z toho udělal hru. Končí to vždy legrací, protože to jejich nepřátelství kompletně rozpustím,” uvedl pro server Bored Panda. Ke konverzaci s Michaelem pokračuje: „S tím klukem jsem už nikdy nemluvil. Myslím, že si změnil uživatelské jméno, protože miliony lidí viděli, jaký byl rasista. A pravděpodobně to bylo jeho dobré rozhodnutí,” dodal. Abdul totiž jeho uživatelské jméno, na rozdíl od nadávek, nezakryl.

Foto: Instagram Abdula Dremaliho

Čtěte dále

Lidé s poruchami čtení bývají nespravedlivě považováni za líné a hloupé. Se čtením jim pomůže aplikace

Až čtvrtina populace má v určité etapě svého vývoje výrazné obtíže se čtením, což přináší bariéry do dalšího vzdělání i omezení kariérních možností. Lidé s poruchami čtení jsou také často nespravedlivě považováni za líné nebo hloupé. Online vzdělávací aplikace Včelka vyvíjená ve spolupráci se speciálními pedagogy se proto zaměřuje na podporu znalosti čtení a češtiny. Mezi naše nejběžnější uživatele patří prvostupňové děti, prvočtenáři, dyslektici, zarputilí nečtenáři a malí cizinci, pomáháme však všem, kteří potřebují se čtením a obecně češtinou trošku pomoci. V současné době Včelka spolupracuje také s mnohými dětskými domovy, léčebnami pro nemocné děti a neziskovými organizacemi. Činnosti a péče těchto institucí si tým Včelky velice váží, proto zde poskytuje aplikaci zcela bezplatně. Na to, jaké předměty dnešní děti nejvíce baví, jaké je n ...

Zažila znásilnění, dnes bojuje za prevenci. „Nepoučujme oběti, apelujme na agresory,” říká

Johanna Nejedlová se narodila v Praze. Matka je Češka, otec pochází z Čadu. Přestože jí dává okolí často najevo, že vypadá exoticky, ona sama vyrostla v ryze českém prostředí a svého otce poznala až kolem svých dvacátých narozenin. Dnes patří mezi mladé aktivní Češky. Založila spolek Konsent, který se věnuje prevenci sexuálního násilí, s nímž má ona sama zkušenost. Říká, že se s tímto zážitkem vyrovnala. I díky práci.


 

Lukáš Houdek 18. 11. 2019

Jsme Česko

„Jsme Česko,” říká více než padesátka obyvatel České republiky rozličného původu, náboženského vyznání, orientace i sociálních skupin. A to ve společné kampani vládního projektu HateFree Culture a Multikulturního centra Praha. Činí tak u příležitosti 30. výročí demokracie v Česku a odkazují se ke státním symbolům, zejména pak k barvám české vlajky, tedy trikoloře. Stužka s trikolorou byla i jedním ze symbolů Sametové revoluce.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Otevřená snídaně už v neděli 24. listopadu v Praze!

V neděli 24. listopadu od 9:30 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních.


HateFree Culture 11. 11. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.