Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dostává nenávistné zprávy, odpovídá na ně s láskou a vtipem. A dějí se divy

 

abdul dremali big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

8

ledna
2019

Abdul Dremali je americký marketingový expert a fotograf z Bostonu. Jelikož ho na Twitteru sleduje více než 166 tisíc lidí, dostává celou řadu nevyžádaných zpráv. A mnoho z nich je, jak říká, nenávistných až rasistických. Kvůli jeho jménu dostává četné vzkazy, aby se vrátil, odkud přišel, někteří uživatelé nešetří vulgárními nadávkami. „Má nejoblíbenější činnost na světě je odepisovat na své nenávistné zprávy a sledovat, jak rychle dokážu změnit jejich náladu,” uvedl. A právě jedna z konverzací, kterou nedávno zveřejnil na svém twitterovém účtu na ukázku, se stala senzací. Podařilo se mu totiž vlídnou a pozitivní komunikací její tón obrátit o 180 stupňů.

„Zavři tu dr*ku a jdi do haj*lu, odkud jsi přišel, ty pí*o,” přistála v jeho schránce týden před Vánoci zpráva od jistého Michaela. Na to Abdul pohotově odpověděl: „Na té své profilovce vypadáš opravdu dobře. Co používáš, abys měl tak bílé zuby?” A Michael odvětil: „Mám se celkem dobře, jenom trošku nemocný. Dělá mi to moje přítelkyně, mně to je celkem jedno, ale ta fotka se mi líbila,” napsal a dodal kompliment: „Mně se zase líbí tvoje vousy. Taky bych si je přál.” A na to Abdul přidal recept: „Já na ně používám aktivní uhlí v kapslích. Rozlomím je a přejíždím je jimi. Vypadá/chutná to divně, ale při leštění zubů to dokáže zázraky.” A Michael se zeptal: „Kde to člověk dostane?” A Abdul radí dál: „ V jakékoliv lékárně jako CVS.” A od Michaela najednou přichází uznání: „Díky moc. Hele, omlouvám se, jak jsem byl sprostý. Dobrou noc,” omlouvá se. „Sladké sny, kámo. Mám tě rád,” přeje Abdul. „Taky tě mám rád, dobrou,” uzavírá Michael.

abdul dremali 1

abdul dremali 2

abdul dremali 3

abdul dremali 4

Nasdílená konverzace jen na Abdulově Twitteru nasbírala bezmála 300 tisíc lajků a více než 50 tisíc lidí ji sdílelo dál. Rozproudila také plodnou diskusi veřejnosti na téma nenávistných zpráv a vhodných reakcí na ně. Lidé Abdula také žádali o další příklady zpráv, které mu chodí. A tak některé z konverzací přidal.

abdul dremali 5

„Přišel jsem s nápadem být jen přehnaně milý jako experiment. Roky konstantní obrany, když vás někdo urazí, je únavné, takže jsem si z toho udělal hru. Končí to vždy legrací, protože to jejich nepřátelství kompletně rozpustím,” uvedl pro server Bored Panda. Ke konverzaci s Michaelem pokračuje: „S tím klukem jsem už nikdy nemluvil. Myslím, že si změnil uživatelské jméno, protože miliony lidí viděli, jaký byl rasista. A pravděpodobně to bylo jeho dobré rozhodnutí,” dodal. Abdul totiž jeho uživatelské jméno, na rozdíl od nadávek, nezakryl.

Foto: Instagram Abdula Dremaliho

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.