Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Prodělal mozkovou obrnu, běh je pro něj vším. Jeho reakce na smlouvu s Nike mluví za vše

 

justin nike big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

18
října
2018

Justin Gallegos se narodil s mozkovou obrnou, poruchou, která ovlivňuje schopnost ovládat svaly. Díky terapiím se ve svých 14 letech naučil chodit. A následně se zamiloval  do běhu. Nyní se stal prvním sportovcem s mozkovou obrnou, který podepsal smlouvu s Nike. Společnost tak ukazuje, že heslo „Just do it”, které vzniklo před 30 lety, je opravdu pro všechny. Nejde jen o vítězství nejlepších sportovců, ale o výzvu pro každého, kdo chce překonávat překážky a dělat, co jej baví.

justin nike 1

„Když jsem začínal běhat, mým cílem vůbec nebylo být profesionálním sportovcem. Šlo mi o to stát se silnějším a zlepšit kvalitu svého života,” vypráví Justin. „Hodně jsem tenkrát stáčel nohy směrem dovnitř, a tak jsem často padal. Důvodem, proč jsem nikdy neskončil, je jednoduše to, že běh přináší do mého života více dobrého než špatného,” dodává. Už během studia na střední škole pomáhal Justin společnosti Nike vyvinout a testovat speciální běžeckou obuv pro sportovce s hendikepem. Řada běžeckých bot FlyEase se tak zaměřuje především na stabilní platformu, která napomáhá udržet rovnováhu, a na snadné obouvání. Proto obuv nemá tkaničky, ale zip v zadní části boty.

 

Splněný sen

Nyní Justin studuje žurnalistiku na univerzitě v Oregonu a pracuje ve školním klubu. Postupem času se díky tvrdému tréninku také zlepšil v běhu. V loňském roce doběhl půlmaraton ve skvělém čase 2 hodiny a 3 minuty. Jeho aktuálním snem je zlepšit svůj rekord pod 2 hodiny a také se zúčastnit celého maratonu.

justin nike 2

Na konci jednoho z nedávných závodů jej však čekalo splnění snu, ve který ani nedoufal. Na cílové čáře mu ředitel společnosti Nike, John Douglass, nabídl, aby se stal jedním z profesionálních sportovců značky. „Ani si neuvědomíš, že tvé sny se mohou splnit, dokud se ti to nestane přímo před očima!" napsal později Justin na svůj účet na Instagramu. „Když sportujete s hendikepem, je představa, že se stanete profesionálním sportovcem, asi jako představa dobytí vrcholu Everestu! Je to možné, ale pravděpodobnosti nehrají ve váš prospěch! Stovky kilometrů, krev, pot, několik jizev a slzy mě dovedly až sem, ale má budoucnost je teď už zatraceně jasná!” dodal.

Foto: Instagram Justina Gallegos a repro Nike

Čtěte dále

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Respekt je sexy! Vzniká síť podniků, které vyškolí zaměstnance v řešení sexuálního obtěžování

„Jednou se mi stalo, že jsme s holkama šly do klubu a potkala jsem tam jednoho pána, který, aniž by řekl jediné slovo nebo pozdravil, za mnou přišel a začal mi nejdřív sahat na zadek a potom mezi nohy. Když jsem mu řekla, ať přestane, tak se tomu akorát smál a furt pokračoval dál. A když jsme pak odcházela, tak mě celou dobu sledoval, až mě mezi lidmi ztratil a už mě nenašel,” popisuje ve videu organizace Konsent Angela. Její zkušenost sdílí i další návštěvníci klubů, barů a festivalů. V prostředí, kde je hodně lidí často i pod vlivem alkoholu či drog, hraje hlasitá hudba a je ztlumené osvětlení, dochází k sexuálnímu obtěžování. To může mít podobu nechtěných doteků, dotěrného chování či nucení. Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcháze ...

Dát nezaměstnaným i trestaným šanci pracovat a ušetřit obecní peníze. Děčín ví, jak na to

Ušetřit peníze městskému rozpočtu a efektivně řešit problémy s dlouhodobou nezaměstnaností v obci. Dva z hlavních důvodů, proč se Děčín odhodlal pro inovativní přístup. Do svého Střediska městských služeb, které se zaměřuje především na úpravu a úklid veřejných prostranství, začal nabírat mezi zaměstnance desítky lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce již delší dobu nebo za sebou mají trestní minulost. Po dobu jednoho roku mají pracovníci možnost získat potřebnou praxi, osvojit si pracovní morálku i získat důležité reference pro svou další pracovní dráhu. Se střediskem dnes totiž spolupracuje už několik soukromých firem, které tyto pracovníky přebírají. A spolupráci si chválí.


Lukáš Houdek 17. 4. 2019

„Jsem strašně smutný,“ opakuje dokola jeden z albínských sourozenců. Děsí je samota, opovržení i násilí

Na okrajovém autobusovém nádraží Madina v ghanském hlavním městě Accra nasedám spolu s albínským sociálním pracovníkem Kwamem do oprýskaného mikrobusu. Široká drncající silnice se postupně zužuje a po více než hodině nám vozidlo zastavuje u prašné cesty v rozlezlé východoghanské obci Akropong. Tam sídlí krajské školské ředitelství, zrovna tak je místo domovem speciální školy pro nevidomé žáky. Už z dálky je slyšet dětský křik a smích. Protože je doba obědu, prokládá je místy i mlácení lžic o plechové talíře. My usedáme v kanceláři ředitele školy, který je podobně jako většina jeho studentů nevidomý. Na stole proto namísto běžného počítače stojí psací stroj pro Braillovo písmo. A po chvíli čekání přicházejí sourozenci Edward a Dorothy. Zatímco jejich obličej vykazuje černošské rysy, kůži mají bílou. Oba se nesměle šourají a hlavu mají sklopenou. Smutek by se dal krájet.

...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.