Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Prodělal mozkovou obrnu, běh je pro něj vším. Jeho reakce na smlouvu s Nike mluví za vše

 

justin nike big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

18
října
2018

Justin Gallegos se narodil s mozkovou obrnou, poruchou, která ovlivňuje schopnost ovládat svaly. Díky terapiím se ve svých 14 letech naučil chodit. A následně se zamiloval  do běhu. Nyní se stal prvním sportovcem s mozkovou obrnou, který podepsal smlouvu s Nike. Společnost tak ukazuje, že heslo „Just do it”, které vzniklo před 30 lety, je opravdu pro všechny. Nejde jen o vítězství nejlepších sportovců, ale o výzvu pro každého, kdo chce překonávat překážky a dělat, co jej baví.

justin nike 1

„Když jsem začínal běhat, mým cílem vůbec nebylo být profesionálním sportovcem. Šlo mi o to stát se silnějším a zlepšit kvalitu svého života,” vypráví Justin. „Hodně jsem tenkrát stáčel nohy směrem dovnitř, a tak jsem často padal. Důvodem, proč jsem nikdy neskončil, je jednoduše to, že běh přináší do mého života více dobrého než špatného,” dodává. Už během studia na střední škole pomáhal Justin společnosti Nike vyvinout a testovat speciální běžeckou obuv pro sportovce s hendikepem. Řada běžeckých bot FlyEase se tak zaměřuje především na stabilní platformu, která napomáhá udržet rovnováhu, a na snadné obouvání. Proto obuv nemá tkaničky, ale zip v zadní části boty.

 

Splněný sen

Nyní Justin studuje žurnalistiku na univerzitě v Oregonu a pracuje ve školním klubu. Postupem času se díky tvrdému tréninku také zlepšil v běhu. V loňském roce doběhl půlmaraton ve skvělém čase 2 hodiny a 3 minuty. Jeho aktuálním snem je zlepšit svůj rekord pod 2 hodiny a také se zúčastnit celého maratonu.

justin nike 2

Na konci jednoho z nedávných závodů jej však čekalo splnění snu, ve který ani nedoufal. Na cílové čáře mu ředitel společnosti Nike, John Douglass, nabídl, aby se stal jedním z profesionálních sportovců značky. „Ani si neuvědomíš, že tvé sny se mohou splnit, dokud se ti to nestane přímo před očima!" napsal později Justin na svůj účet na Instagramu. „Když sportujete s hendikepem, je představa, že se stanete profesionálním sportovcem, asi jako představa dobytí vrcholu Everestu! Je to možné, ale pravděpodobnosti nehrají ve váš prospěch! Stovky kilometrů, krev, pot, několik jizev a slzy mě dovedly až sem, ale má budoucnost je teď už zatraceně jasná!” dodal.

Foto: Instagram Justina Gallegos a repro Nike

Čtěte dále

HOAX: Afričané se replikují jako vačice, napsal vyznamenaný botanik

V posledních měsících se šíří na českém internetu text zabývající se populační explozí v Africe a na Blízkém východě a stavící se proti programu Strany zelených a dalších ekologických stran, které dle autora „svůj boj za trvale udržitelný stav světa nemyslí vážně. Kdyby ano, museli by ho především cílit na ty, kteří se replikují jako vačice.” Text je připisován českému botanikovi a spisovateli Václavu Větvičkovi. Dnes 81letý Čech za celoživotní přínos v oblasti botaniky a popularizace vědy. V některých facebookových skupinách se text šíří i s jeho fotografií. Je ale známý český botanik opravdu autorem textu?


HateFree Culture 21. 2. 2019

Novinářka se infiltrovala mezi bojovníky proti islámu. „Chtějí nás zachránit, cítí se opomíjení,” říká

„Nové migrantofobní hnutí stojí na podpoře lidí, kteří se do té doby často o politiku nezajímali, nechodili ani moc k volbám. Tahle domněnka ohrožení je najednou zmobilizovala,” říká novinářka Petra Dvořáková, která se před rokem rozhodla pod falešnou identitou infiltrovat mezi antiislámské aktivisty a scénu zmapovat. Až na některé vůdčí osobnosti, které podle ní motivuje zejména osobní prospěch, svým postojům a konání věří. „Vzpomínám si na moment, kdy jsem byla na debatě Kláry Samkové. O slovo se přihlásila sympatická žena ve středním věku, která začala vyprávět o tom, jak její synovci a mladší příbuzní jsou sluníčkáři, kteří si o ní myslí, že je extremistka. A ona že přitom není žádná extremistka, že není skin. Ale až její dcera doroste a zeptá se jí, co udělala pro boj s islámem, chce mít čisté svědomí, chce moct říct, že něco udělala. A rozbrečela se u toho.” 

...

HFFest: Praha od čtvrtka pohostí přehlídku arabských filmů

V pražském kině Lucerna proběhne od 21. do 24. února přehlídka Arabské noci, která představí premiéry tří pozoruhodných filmů s blízkovýchodní tématikou: strhující, aktuálně na Oscara nominovaný libanonský Kafarnaum, egyptský Yomeddine a francouzské drama Bojovnice slunce. Hosty přehlídky budou tvůrci egyptského filmu Yomeddine – režisér A. B. Shawky a producentka Dina Emam. Všechny tři filmy Arabských nocí měly úspěšnou premiéru na festivalu v Cannes 2018, kde byly nominovány na Zlatou palmu a Kafarnaum si kromě vynikajících ohlasů odnesl i Cenu poroty. Kafarnaum byl také čerstvě nominován na Oscara v kategorii Zahraniční film. Festival se hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 19. 2. 2019

„Deprese není výmysl nebo lenost, ale bolestná beznaděj. Nedá se z ní vyspat,” říká Kamil Fila

Úspěšný filmový kritik Kamil Fila ví, že život není jen peříčko, protože zažívá stavy deprese a mánie. Co přesně člověk prožívá, je ale podle něj velmi těžké sdělit okolí. „Nedá se to vysvětlit ničím. Dokud jsem to nezažil, vůbec jsem lidem s depresí nerozuměl, co by jim mělo být.“ Fila předpokládá, že větší porozumění mají lidé, kteří podobný stav sami zažili či mají někoho ve svém okolí. „Člověk, který to nezná, to bude nejspíš považovat za něco bizarního, co jde pochopit jen na povrchně rozumové úrovni, ale nedokáže se do toho empaticky ponořit. A ani bych to nikomu nepřál,“ přibližuje. Sám vyhledal pomoc díky dvěma faktorům – podpořila ho tehdejší partnerka a sám lidi s duševními obtížemi nestigmatizuje. Obtíže se u něj objevily pravděpodobně kombinací velkého pracovního vytížení a krachu vztahu. „Najednou se zasekla motivace jít dál. Přišlo mi, že už se to nik ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.