Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Prodělal mozkovou obrnu, běh je pro něj vším. Jeho reakce na smlouvu s Nike mluví za vše

 

justin nike big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

18
října
2018

Justin Gallegos se narodil s mozkovou obrnou, poruchou, která ovlivňuje schopnost ovládat svaly. Díky terapiím se ve svých 14 letech naučil chodit. A následně se zamiloval  do běhu. Nyní se stal prvním sportovcem s mozkovou obrnou, který podepsal smlouvu s Nike. Společnost tak ukazuje, že heslo „Just do it”, které vzniklo před 30 lety, je opravdu pro všechny. Nejde jen o vítězství nejlepších sportovců, ale o výzvu pro každého, kdo chce překonávat překážky a dělat, co jej baví.

justin nike 1

„Když jsem začínal běhat, mým cílem vůbec nebylo být profesionálním sportovcem. Šlo mi o to stát se silnějším a zlepšit kvalitu svého života,” vypráví Justin. „Hodně jsem tenkrát stáčel nohy směrem dovnitř, a tak jsem často padal. Důvodem, proč jsem nikdy neskončil, je jednoduše to, že běh přináší do mého života více dobrého než špatného,” dodává. Už během studia na střední škole pomáhal Justin společnosti Nike vyvinout a testovat speciální běžeckou obuv pro sportovce s hendikepem. Řada běžeckých bot FlyEase se tak zaměřuje především na stabilní platformu, která napomáhá udržet rovnováhu, a na snadné obouvání. Proto obuv nemá tkaničky, ale zip v zadní části boty.

 

Splněný sen

Nyní Justin studuje žurnalistiku na univerzitě v Oregonu a pracuje ve školním klubu. Postupem času se díky tvrdému tréninku také zlepšil v běhu. V loňském roce doběhl půlmaraton ve skvělém čase 2 hodiny a 3 minuty. Jeho aktuálním snem je zlepšit svůj rekord pod 2 hodiny a také se zúčastnit celého maratonu.

justin nike 2

Na konci jednoho z nedávných závodů jej však čekalo splnění snu, ve který ani nedoufal. Na cílové čáře mu ředitel společnosti Nike, John Douglass, nabídl, aby se stal jedním z profesionálních sportovců značky. „Ani si neuvědomíš, že tvé sny se mohou splnit, dokud se ti to nestane přímo před očima!" napsal později Justin na svůj účet na Instagramu. „Když sportujete s hendikepem, je představa, že se stanete profesionálním sportovcem, asi jako představa dobytí vrcholu Everestu! Je to možné, ale pravděpodobnosti nehrají ve váš prospěch! Stovky kilometrů, krev, pot, několik jizev a slzy mě dovedly až sem, ale má budoucnost je teď už zatraceně jasná!” dodal.

Foto: Instagram Justina Gallegos a repro Nike

Čtěte dále

„Rasismus tě degraduje na prvoka,” říká česko-romský hudebník Holubec

Jindra Holubec, frontman kapely Amigoos, se narodil do romsko-české rodiny, spojuje tak oba světy tělem i duší. „To, že jsem půlka, jsem si začal uvědomovat až kolem osmnáctého roku života, jinak mi to nějak nedocházelo. Jasně, na fotbale mi říkali cigi, ale protože jsem vyrůstal na vesnici, kde žádní Romové nežili, tak jsem se tak necítil,“ odpovídá na otázku, jak se jeho kořeny projevují v reálném životě. „Nikdy jsem se nestyděl za to, že mám romské kořeny,“ pokračuje Jindra „Spíše jsem na to hrdý a postupem času jsem to cítil jako plus. A díky tomuhle uvědomění jsem se taky snažil chovat ke každému stejně. Nikdy mě u toho nenapadaly myšlenky na to, že jsem snad jiný nebo tak něco.“ Jindra vyrůstal na Jesenicku a pracoval taky jako sociální pracovník. I proto o některých svých písních mluví jako o sociálních baladách a vyjadřuje se k tématům, jako jsou drogy, sociální dávky nebo nenávist. P ...

„Muslimové by se měli vůči urážkám politiků ozvat. Chybí dialog,“ říká 19letý Čech se syrskými kořeny

Mít exotické jméno nemusí být na škodu. „Je to dobrý způsob, jak začít rozhovor,“ říká devatenáctiletý Sufian Massalema. Problémy kvůli svému původu nikdy neměl, podle něj je česká společnost obecně tolerantní a nálady vyvolávají jen konkrétní jedinci, které je nejvíc slyšet. Co mu vadí, je chybějící dialog mezi Čechy a muslimy. „Každý se baví jen sám se sebou v uzavřené bublině, a to není dobře, přitom naše kultury toho mají tolik společného,“ vysvětluje student, který zdědil jméno a arabské kořeny po dědečkovi ze Sýrie.


OPU 7. 12. 2018

6 z 10 lidí žije v zemích, kde nemohou svobodně vyznávat víru

65letá židovská lékařka Sarah Halimi byla v dubnu 2017 napadena a vyhozena z okna svého bytu, který se nacházel ve třetím patře domu v Paříži. Její muslimští sousedé uvedli, že slyšeli pachatele během útoku křičet náboženská hesla a části Koránu v arabštině. Soud po dlouhou dobu nekvalifikoval případ jako zločin z nenávisti, což vyvolalo řadu demonstrací. Po deseti měsících byl útočník původem z Mali odsouzen za vraždu motivovanou antisemitismem, což bylo vyhodnoceno jako přitěžující faktor. Francie je domovem největší židovské populace v západní Evropě a mnoho z nich se v posledních letech stalo obětí vzrůstajícího počtu zločinů z nenávisti. Došlo také k prudkému nárůstu emigrace Židů, kteří odcházejí především do Izraele. Podle Zprávy o náboženské svobodě ve světě organizace Církev v nouzi 6 z 10 lidí žije v současnosti v zemích, kde náboženská svobod ...

Domovem české živnostnice prošly desítky lidí na útěku. Nyní přijme do rodiny 15letého Afghánce

Magdalena Pospíchalová je živnostnice na volné noze z Čelákovic. Už déle než tři roky aktivně pomáhá lidem na útěku. Vše začalo na podzim roku 2015, ve dnech, kdy bylo uprchlíkům zablokovaným u nádraží Keleti v Budapešti umožněno vydat se vlaky do Německa. Na Hlavním nádraží v Praze se tehdy sešla malá skupinka lidí s jídlem, aby jim cestu zpříjemnili. Krátce nato se spontánně zformovala skupina dobrovolníků, kteří po více než rok v pravidelných směnách obcházeli vlaky a uprchlíky aktivně vyhledávali, aby jim poskytli základní potřeby, poradenství a pomoc. Tehdy se také utvořila skupina lidí, kteří ubytovávali ve svých domovech uprchlíky přes noc, aby si odpočinuli před další cestou. „Domů si je brávali studenti, rodiny i matky samoživitelky. Museli to být ale také lidé, kteří mají tak trochu odvahu. Nebát se například reakcí sousedů. 


L ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.