Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Prodělal mozkovou obrnu, běh je pro něj vším. Jeho reakce na smlouvu s Nike mluví za vše

 

justin nike big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

18
října
2018

Justin Gallegos se narodil s mozkovou obrnou, poruchou, která ovlivňuje schopnost ovládat svaly. Díky terapiím se ve svých 14 letech naučil chodit. A následně se zamiloval  do běhu. Nyní se stal prvním sportovcem s mozkovou obrnou, který podepsal smlouvu s Nike. Společnost tak ukazuje, že heslo „Just do it”, které vzniklo před 30 lety, je opravdu pro všechny. Nejde jen o vítězství nejlepších sportovců, ale o výzvu pro každého, kdo chce překonávat překážky a dělat, co jej baví.

justin nike 1

„Když jsem začínal běhat, mým cílem vůbec nebylo být profesionálním sportovcem. Šlo mi o to stát se silnějším a zlepšit kvalitu svého života,” vypráví Justin. „Hodně jsem tenkrát stáčel nohy směrem dovnitř, a tak jsem často padal. Důvodem, proč jsem nikdy neskončil, je jednoduše to, že běh přináší do mého života více dobrého než špatného,” dodává. Už během studia na střední škole pomáhal Justin společnosti Nike vyvinout a testovat speciální běžeckou obuv pro sportovce s hendikepem. Řada běžeckých bot FlyEase se tak zaměřuje především na stabilní platformu, která napomáhá udržet rovnováhu, a na snadné obouvání. Proto obuv nemá tkaničky, ale zip v zadní části boty.

 

Splněný sen

Nyní Justin studuje žurnalistiku na univerzitě v Oregonu a pracuje ve školním klubu. Postupem času se díky tvrdému tréninku také zlepšil v běhu. V loňském roce doběhl půlmaraton ve skvělém čase 2 hodiny a 3 minuty. Jeho aktuálním snem je zlepšit svůj rekord pod 2 hodiny a také se zúčastnit celého maratonu.

justin nike 2

Na konci jednoho z nedávných závodů jej však čekalo splnění snu, ve který ani nedoufal. Na cílové čáře mu ředitel společnosti Nike, John Douglass, nabídl, aby se stal jedním z profesionálních sportovců značky. „Ani si neuvědomíš, že tvé sny se mohou splnit, dokud se ti to nestane přímo před očima!" napsal později Justin na svůj účet na Instagramu. „Když sportujete s hendikepem, je představa, že se stanete profesionálním sportovcem, asi jako představa dobytí vrcholu Everestu! Je to možné, ale pravděpodobnosti nehrají ve váš prospěch! Stovky kilometrů, krev, pot, několik jizev a slzy mě dovedly až sem, ale má budoucnost je teď už zatraceně jasná!” dodal.

Foto: Instagram Justina Gallegos a repro Nike

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.