Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Jejich babička dostávala e-mailem hoaxy. Založili iniciativu mladých, kteří seniorům posílají pozitivní zprávy

 

holubi posta big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

19
září
2018

Štěpán a jeho bratr založili babičce e-mailovou schránku. Zpočátku rádi poslouchali její nadšené vyprávění o zprávách, které si zasílá s přáteli. Časem si však všimli, že něco není v pořádku. Seniorce začaly docházet negativní, nenávistné a často i lživé e-maily. „S babičkou jsme si promluvili a doporučili jí, aby si informace z přeposlaných e-mailů ověřovala a tyto nenávistné zprávy dále nešířila,” popisuje Štěpán. „Uvědomil jsem si však, že i tyto zprávy formují její názor na okolní svět a společnost. Rozhodl jsem se s tím něco udělat a začít jí posílat více osobních a jinak zajímavých e-mailů, aby se znovu začala na čtení doručené pošty těšit,” dodává. Nápad zaujal i Štěpánovy kamarády a společně začali používat e-mailovou platformu k opaku - k zasílání pozitivních zpráv. Tak vznikla Holubí pošta, jejíž pošťáci zájemcům pravidelně zasílají vtipné, zajímavé a především nepolitické e-maily. Dnes chodí holubí zprávy stovkám čtenářů.

Přestože nedávné výzkumy ukázaly, že spamové e-maily cílí především na seniory, setkává se s nimi většina z nás. Štěpán a jeho přátelé si uvědomili, že takové zprávy mohou vyvolat strach, nenávist a celkově kazit náladu ve společnosti. Rozhodli se tedy reagovat zprávami pozitivními a informativními. Tak vznikla Holubí pošta, jejíž pošťáci zájemcům denně zasílají vtipné, zajímavé a především nepolitické e-maily. „Chceme zakročit proti blbé náladě ve společnosti a vytvořit kontrast všem toxickým e-mailům, které řetězově kolují po e-mailech zejména starších lidí,” upřesňuje pro HFC holubí pošťák Michal. „Chceme jen ukazovat lidem, že ačkoliv má dnešní svět spoustu problémů, je krásný a můžeme se na něj koukat i pozitivníma očima,” dodává pro Respekt pošťačka Kateřina.

Příroda, věda i cestování

13. srpna slavíme den leváků. Z některých výzkumů vyplývá, že v pravěku byl poměr leváků a praváků přibližně stejný, od středověku se však leváctví začalo potlačovat. V následujících stoletích vědci dokonce hledali na leváctví lék. A jak tomu bylo s leváky v jiných civilizacích? To se dozvíte v článku Leváci, který přinesla zájemcům Holubí pošta. A věděli jste, že se Vincent van Gogh potýkal celý život s depresemi? Více vám o známém nizozemském malíři prozradí článek S láskou Vincent.

„Máme poměrně širokou základnu holubích pošťáků a od toho se odvíjí i široký záběr samotných e-mailů. Mezi častěji objevující se témata patří příroda, tipy na cestování a kulturní události, objevy ze světa vědy a techniky, zajímavosti o ČR a významných Češích i novinky od pošťáků ze zahraničí,” popisuje pro HFC Michal a dodává, že všechny již odeslané e-maily jsou k dispozici na webu Holubí pošty.

Zajímejte se a udělejte si vlastní názor

Tým pošťáků jde v boji proti zprávám, které nazývají toxické, ještě dál. „Často jde o e-maily se lživým, pomlouvačným, manipulativním a negativním obsahem. Někdy cílí na konkrétní politiky, etnické či náboženské skupiny nebo uprchlíky. Jiné jsou zkrátka obecně negativní,” upřesňuje Michal. Pošťáci proto také radí lidem, jak s takovými zprávami bojovat. Pro čtenáře na webu připravili jednoduchý návod, jak toxickou zprávu poznat. Radí například ověřovat si e-mail, ze kterého zpráva přišla, dále její primární zdroj a autora či najít si k informacím další kontext. „Pamatujte, že nic není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Nenechejte si do úst vkládat cizí věty, zajímejte se o věc a udělejte si vlastní názor,” shrnují v návodu.

Holubí pošta

Zaujala vás myšlenka Holubí pošty a chtěli byste zapojit sebe nebo své blízké? K odběru holubích zpráv se stačí přihlásit na webu. Každý den pak můžete začít pozitivní zprávou. Projekt můžete sledovat také na Facebooku nebo Instagramu.

Pošťáci také uvítají zapojení dalších lidí do týmu. „Velmi by nám pomohl někdo, kdo by se zaměřoval na publicitu a marketing, aby se holubí pošta dostávala k více lidem. Na náš neziskový projekt je možné přispět také finančně,” shrnuje Michal.

Ilustrační foto: Pixnio

Čtěte dále

Meda se narodila se vzácným syndromem. „Problém jsem měla já, ne ona. Je těžké si to přiznat,” říká její matka

Meda Slezáková se narodila se vzácným syndromem oculo dento digitální dysplázie (ODDD). „Podle statistiky postihuje jednoho člověka z deseti milionů a na světě je popsáno jen několik stovek případů. S naší diagnózou jsme si připadali ztracení. Většina lékařů ji také slyšela poprvé,“ říká maminka Medy Petra a dodává že mezi symptomy mohou patřit potíže se zrakem, srostlé prsty na rukou, zuby bez zubní skloviny a neurologické potíže. „Když jsem měla před sebou ten bezbranný flekatý uzlíček, bála jsem se, že se bude trápit. Na vzhled je pořád kladen velký důraz. Jenže je tu také osobnost a vím, že to říká každý rodič, ale Meda je prostě bourák, má charisma a veselou povahu,“ vypráví. Jak si Meda a její rodina vedou v jejích dvou a půl letech a po sedmi hospitalizacích? 

Jiří Pasz 28. 5. 2020

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat. Naštěstí jich nebylo mnoho. 

Adéla Gálová 27. 5. 2020

„Debaty by neměly probíhat o nás bez nás,“ říká šestnáctiletá autistka

„My autisté jsme úplně normální lidé s normálními potřebami. Ale ano, je pár věcí, které mě od většiny lidí trochu odlišují. Co se každodenního života týče, tak se můj Asperger projevuje hlavně něčím, čemu se říká speciální zájem. Speciální zájmy jsou zájmy, do kterých je člověk úplně zažraný a ví o nich téměř vše,“ popisuje šestnáctiletá Kateřina Doudová, která si říká Dodo. Mezi její speciální zájmy patří především kyborgismus, věnuje se také kresbě. „Přidruženou komplikací k mé citlivé autistické duši jsou však panické ataky a nadměrné, až chorobné přemýšlení o různých problematikách. 

Marie Škardová 26. 5. 2020

„Práci máme rádi. Lidé ji neoceňují, berou to jako samozřejmost,“ říká popelář

Roman Hájek je popelářem už 26 let. „Ani já, ani kolegové se nestydíme říkat, že jsme popeláři, my tu práci máme rádi,“ říká a dodává, že se ale zároveň nesetkává ani s oceněním své práce: „Lidi naši práci berou jako samozřejmost. Moc si neumí představit, jak by to vypadalo, kdyby se neodvážely odpadky.“ Podle Hájka to popeláři nejvíce schytávají od nervózních řidičů. „Někdy to jsou nervy i pro nás, samozřejmě. Hlavně když na nás auta troubí nebo i někdy řidiči vylezou ven a jsou sprostí: ,vypadněte už tady odtuď a tak,“ popisuje denní střety se spěchajícími řidiči. 

Jiří Pasz 21. 5. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.