Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Jejich babička dostávala e-mailem hoaxy. Založili iniciativu mladých, kteří seniorům posílají pozitivní zprávy

 

holubi posta big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

19
září
2018

Štěpán a jeho bratr založili babičce e-mailovou schránku. Zpočátku rádi poslouchali její nadšené vyprávění o zprávách, které si zasílá s přáteli. Časem si však všimli, že něco není v pořádku. Seniorce začaly docházet negativní, nenávistné a často i lživé e-maily. „S babičkou jsme si promluvili a doporučili jí, aby si informace z přeposlaných e-mailů ověřovala a tyto nenávistné zprávy dále nešířila,” popisuje Štěpán. „Uvědomil jsem si však, že i tyto zprávy formují její názor na okolní svět a společnost. Rozhodl jsem se s tím něco udělat a začít jí posílat více osobních a jinak zajímavých e-mailů, aby se znovu začala na čtení doručené pošty těšit,” dodává. Nápad zaujal i Štěpánovy kamarády a společně začali používat e-mailovou platformu k opaku - k zasílání pozitivních zpráv. Tak vznikla Holubí pošta, jejíž pošťáci zájemcům pravidelně zasílají vtipné, zajímavé a především nepolitické e-maily. Dnes chodí holubí zprávy stovkám čtenářů.

Přestože nedávné výzkumy ukázaly, že spamové e-maily cílí především na seniory, setkává se s nimi většina z nás. Štěpán a jeho přátelé si uvědomili, že takové zprávy mohou vyvolat strach, nenávist a celkově kazit náladu ve společnosti. Rozhodli se tedy reagovat zprávami pozitivními a informativními. Tak vznikla Holubí pošta, jejíž pošťáci zájemcům denně zasílají vtipné, zajímavé a především nepolitické e-maily. „Chceme zakročit proti blbé náladě ve společnosti a vytvořit kontrast všem toxickým e-mailům, které řetězově kolují po e-mailech zejména starších lidí,” upřesňuje pro HFC holubí pošťák Michal. „Chceme jen ukazovat lidem, že ačkoliv má dnešní svět spoustu problémů, je krásný a můžeme se na něj koukat i pozitivníma očima,” dodává pro Respekt pošťačka Kateřina.

Příroda, věda i cestování

13. srpna slavíme den leváků. Z některých výzkumů vyplývá, že v pravěku byl poměr leváků a praváků přibližně stejný, od středověku se však leváctví začalo potlačovat. V následujících stoletích vědci dokonce hledali na leváctví lék. A jak tomu bylo s leváky v jiných civilizacích? To se dozvíte v článku Leváci, který přinesla zájemcům Holubí pošta. A věděli jste, že se Vincent van Gogh potýkal celý život s depresemi? Více vám o známém nizozemském malíři prozradí článek S láskou Vincent.

„Máme poměrně širokou základnu holubích pošťáků a od toho se odvíjí i široký záběr samotných e-mailů. Mezi častěji objevující se témata patří příroda, tipy na cestování a kulturní události, objevy ze světa vědy a techniky, zajímavosti o ČR a významných Češích i novinky od pošťáků ze zahraničí,” popisuje pro HFC Michal a dodává, že všechny již odeslané e-maily jsou k dispozici na webu Holubí pošty.

Zajímejte se a udělejte si vlastní názor

Tým pošťáků jde v boji proti zprávám, které nazývají toxické, ještě dál. „Často jde o e-maily se lživým, pomlouvačným, manipulativním a negativním obsahem. Někdy cílí na konkrétní politiky, etnické či náboženské skupiny nebo uprchlíky. Jiné jsou zkrátka obecně negativní,” upřesňuje Michal. Pošťáci proto také radí lidem, jak s takovými zprávami bojovat. Pro čtenáře na webu připravili jednoduchý návod, jak toxickou zprávu poznat. Radí například ověřovat si e-mail, ze kterého zpráva přišla, dále její primární zdroj a autora či najít si k informacím další kontext. „Pamatujte, že nic není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Nenechejte si do úst vkládat cizí věty, zajímejte se o věc a udělejte si vlastní názor,” shrnují v návodu.

Holubí pošta

Zaujala vás myšlenka Holubí pošty a chtěli byste zapojit sebe nebo své blízké? K odběru holubích zpráv se stačí přihlásit na webu. Každý den pak můžete začít pozitivní zprávou. Projekt můžete sledovat také na Facebooku nebo Instagramu.

Pošťáci také uvítají zapojení dalších lidí do týmu. „Velmi by nám pomohl někdo, kdo by se zaměřoval na publicitu a marketing, aby se holubí pošta dostávala k více lidem. Na náš neziskový projekt je možné přispět také finančně,” shrnuje Michal.

Ilustrační foto: Pixnio

Čtěte dále

„Neměla jsem sílu žít, nikdo nic netušil,” říká česká moderátorka. Čelila posttraumatu a depresím

Lucie Vopálenská patří mezi přední české moderátorky. Začínala ve slovenské redakci Českého rozhlasu, pokračovala v Rádiu Svobodná Evropa. V České televizi osm let připravovala populární diskusní pořad Na hraně, za nějž v roce 1998 získala Cenu Ferdinanda Peroutky. Dnes působí v Českém rozhlasu Plus. Od dětství se potýká s úzkostí, později se přidaly i deprese. Po traumatickém zážitku z nočního vloupání do bytu, kde spala, se při-dala také posttraumatická stresová porucha, která Lucii paralyzovala, omezovala ji jak v osobním životě, tak v práci. „Moderovala jsem pořad a měla jsem problém rozumět tomu, o čem ti lidé mluví. Moderátorka by se k něčemu takovému vůbec neměla přiznávat. Já jsem ale opravdu měla dojem, že vůbec nevím, co se děje. Byla jsem v hrozném stresu, abych to měla pod kontrolou, což jsem pak ale vůbec neměla,” vzpomíná. Vyhledala proto lékařskou pomoc a psychiatrům se ji poda ...

V 18 se rozhodla pro změnu pohlaví. Sáhla si na dno, rovnováhu našla v meditaci

Jmenuji se Romana Ezrová a je mi 29 let. V osmnácti letech jsem se rozhodla pro změnu pohlaví, abych mohla být ženou, tedy sama sebou. Řadu let jsem hledala sama sebe, sáhla jsem si až na dno. Svou cestu jsem nakonec našla díky meditační technice OMChanting. Dnes pomáhám LGBT lidem projít obtížnými situacemi.

Romana Ezrová 23. 1. 2020

„Jako malá jsem vídala matku v minisukni. Dnešní Afghánistán se velmi liší,” říká tamní aktivistka

Nebezpečné povolání? Horia Mosadiq je novinářka a bojovnice za lidská práva v Afghánistánu. „Připadám si jako ten malý komár, bzučím u ucha těm, kdo porušují lidská práva a snažím se jim znepříjemňovat život. Řešila jsem například případ, kde byla žena se svými třemi dcerami gangem místního velitele a jeho muži znásilněna. Ten velitel byl spojen s velice mocnými lidmi, ministry afghánského kabinetu,“ vysvětluje. Po celé zemi mapuje zločiny Tálibánu a dalších ozbrojených skupin, mapuje ale také zločiny spojenců. „Afghánistán, který vidíme dneska, se velmi liší od toho, ve kterém jsem vyrostla. Každý den například dochází k sebevražedným útokům, při kterých jsou zabíjeny a zraňovány desítky lidí,“ popisuje realitu běžného života a dodává: „Vyrostla jsem v liberálním a moderním státě. Víte, v té době byla v Afghánistánu docela otevřená a tolerantní společnost. Chodili jsme do ki ...

„Lidi často strčí Romy do jednoho pytle a tečka,“ říká režisér Marhoul

Z vůbec nejdiskutovanějšího filmu české kinematografie diváci hromadně neodcházejí, jak hlásaly první senzacechtivé titulky. Naopak – jen do kin jich už přišlo bezmála sto tisíc. A to scénárista a režisér vůbec nečekal. „Narovinu říkám, nezlobte se, promiňte, já to nějak špatně odhadl,“ vzkazuje zdejším divákům Václav Marhoul.


Rena Horváthová 23. 1. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.