Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Zdravotní pomůcky i péče o děti v nouzi. Pomozte s Kuřetem během i zábavou

 

beh kure 2018 big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

23
května
2018

Dvanáctiletému Štěpánovi se na táboře udělalo špatně. Byl převezen do nemocnice, kde však žádný zdravotní problém neobjevili. Po pár dnech se ale jeho stav zhoršil a zůstal v domácím ošetřování připoutaný na lůžko. Lékařům se bohužel dodnes nepodařilo určit diagnózu. Štěpán je jedním z dětí, kterým dlouhodobě pomáhá charitativní nadace Pomozte dětem. Díky ní může Štěpán navštěvovat Mobilní hospic Ondrášek a zajistit rodině zdravotní vybavení, pravidelné kontroly doktorů, fyzioterapeuty i psychologickou podporu. V sobotu 26. května si na Běhu pro Kuře můžete zaběhat, pobavit se s celou rodinou a pomoci dětem v nouzi i vy.

Robinovi a Lauře jsou tři roky a oba mají závažné sluchové postižení. Každý týden se setkávají v pražském Centru pro dětský sluch Tamtam s dalšími dětmi a maminkami. Děti i dospělí se tu učí znakovat, vzájemně si pomáhají a sdílí své zkušenosti i strasti. „To dítě neslyší, takže se nedorozumí s dětmi vašich kamarádů. Je strašně fajn poznat rodiče, lidi, holky, stejný jako jste vy, že v tom prostě nejste samy,“ popisuje Lauřina maminka Bára. „Člověk vidí, jak to jeho dítě se začíná smát, začíná se dorozumívat a všechno si tady užívá s dětma a s tetama,“ doplňuje Robinova maminka Olga.

Centrum pro dětský sluch Tamtam i Mobilní hospic Ondrášek, který pomáhá Štěpánovi, jsou dva z více než 1350 projektů, které byly od roku 1998 podpořeny charitativním projektem Pomozte dětem. Projekt vznikl ve spolupráci České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti. Pro více než 200 tisíc ohrožených a znevýhodněných dětí se podařilo získat téměř 212 milionů korun.

Leoš Mareš vydražil trabanta pro Kuře

Sbírku každoročně podporují také známé osobnosti. Letošní dvacátý ročník podpořil například moderátor Leoš Mareš. Ten díky sázce jezdil měsíc do práce v trabantu. Auto nyní vydražil za milion korun, které poputují na pomoc dětem. „Bylo by fajn ten šek předat 26. května, kdy je Běh pro Kuře, tak by bylo skvělé, kdybychom tam mohli přijet tatrou a trabantem a šek předat,“ uvedl pro Deník Mareš. „Jsme moc rádi, že jsme se mohli do takového projektu, který pomáhá dobré věci, zapojit. Moc se těšíme na Běh pro Kuře, během něhož oficiálně předáme šek na jeden milion korun,“ doplnil Lukáš Novotný, vedoucí marketingu firmy CSG, která auto koupila.

beh kure 2018 1

Běh pro Kuře

A na co dalšího se na Běhu pro kuře můžete těšit? Charitativní běh startuje ve 20:40. Celodenní program, stánky, občerstvení si ale můžete užívat již od 12 hodin. Čekají vás také zábavné zóny, ve kterých nebude chybět hudba, barvy a tanec. Těšit se můžete třeba na barevnou UV zónu, bublinkovou zónu či strašidelnou horor zónu.

beh kure 2018 3

„Touto akcí se snažíme pomoci těm, kteří to potřebují nejvíce. Každým zakoupeným vstupným podpoříte znevýhodněné děti. Během dne na vás čekají soutěže, závody i focení s celebritami. Tímto bychom rádi pozvali běžce všech věkových kategorií. Běh zvládnou i méně zdatní sportovci, trasu je možné projít,“ upřesňuje pozvání koordinátor akce Marek Auterský. Kompletní informace o akci naleznete ZDE.

Foto: Archiv Běhu pro Kuře / Pomozte dětem

Čtěte dále

Na Slovensku ho měli za výrostka, v Anglii nyní nastoupil k policii. Rozhodl se sloužit zdarma

Ladislav Demeter, kterému jeho okolí říká Laco, pochází z romské rodiny z východního Slovenska. V jeho útlém věku rodina odešla za lepším životem i rovným zacházením do Velké Británie. Zatímco se ve škole na Slovensku setkával se šikanou a byl podle svých slov považován proto, že se bránil, za „grázla”, v Anglii našel vášeň k učení. Od malička touží po práci policisty a za svým cílem jde stůj co stůj. Prošel vyšším vzděláním a nyní se chystá na jednu z pěti univerzit, které ho přijaly ke studiu kriminologie. Sen si ale už částečně splnil. Ještě během studia se pustil do intenzivní roční policejní přípravy a před pár týdny se stal policistou. Ke sboru nastoupil jako zvláštní konstábl, který se vyzna-čuje tím, že má téměř identické pravomoci jako ostatní kolegové, pracuje ale zdarma a na menší úva-zek. Přestože se totiž Laco chce věnovat práci u policie naplno, je pro něj na prvním ...

Jak se žije na východním Slovensku. Čtyři příběhy, které boří stereotypy

Slovenská republika je našemu srdci ze všech evropských států nejblíže, přeci jenom jsme byli jeden stát a jeden národ, máme společnou historii a nemáme jazykovou bariéru. Východní Slovensko je domovem velkého počtu Romů. Značná část odešla za lepším životem do zahraničí, ale i tak zde mnoho Romů zůstává, a to i přesto, že tzv. východ patří mezi nejchudší kraje Slovenska.


Stanislava Ondová 15. 2. 2019

Léčba rakoviny i zkoumání vesmíru. České vědkyně, které přispěly k rozvoji zdejší i světové vědy

Robosoutěž Českého vysokého učení technického měla v loňském roce nečekaného vítěze. Poprvé v historii zvítězil dívčí tým. Alena Gorčíková, Elisabet Truhlářová a Vu Hoang Anh vyhrály v konkurenci 97 týmů. „Ukazuje se, že neplatí stereotyp, že technika je jen pro kluky,“ uvedl pro server Novinky hlavní organizátor soutěže, Martin Hlinovský z ČVUT. Přesto však podle statistik UNESCO celosvětově pouze 28 % výzkumných a vědeckých pracovníků tvoří ženy. V České republice je pak žen ve vědě pouze 27 %. Zásadní úlohu žen ve vědeckém světě připomněl 11. února Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR v rámci něj prostřednictvím kampaně na sociálních sítích připomnělo vědkyně, které přispěly k rozvoji české i světové vědy. „V roce 2018 měly ženy na kontě množství důležitých a pro společno ...

Vystudoval v Česku, je světovým expertem na TBC. V Ghaně spoluzaložil český klub Czechslov

Sedmapadesátiletý Kennedy Kwasi Addo se narodil do rodiny kakaového farmáře. Ten velmi brzy zemřel a péče o početnější rodinu tak padla na bedra ovdovělé matky. Kennedy byl nejlepším studentem ze školy, prostředků na jeho další studium však matka příliš neměla. Lékaři působící v jeho rodné vesnici vystudovali v Rumunsku a právě oni ho přesvědčili, aby zažádal o stejné stipendium. Prošel a spolu s dalšími dvěma Ghaňany byl vyslán do Československa. Přestože vždy toužil studovat medicínu, byla mu po příjezdu do Prahy v roce 1984 přidělena veterina v Košicích. Vztahy se spolužáky byly sice podle něj skvělé a vzájemně si pomáhali, vztahy s lidmi mimo školu ale bývaly problematické, zejména na venkově. „Nebyli zvyklí vidět černochy,” líčí. „Křičeli: Bože moj! Preboha, čo je to?” reprodukuje ve slovenštině. Dodává, že to studenti z Afriky přijímali a rozuměli tomu. 


Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.