Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Zdravotní pomůcky i péče o děti v nouzi. Pomozte s Kuřetem během i zábavou

 

beh kure 2018 big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

23
května
2018

Dvanáctiletému Štěpánovi se na táboře udělalo špatně. Byl převezen do nemocnice, kde však žádný zdravotní problém neobjevili. Po pár dnech se ale jeho stav zhoršil a zůstal v domácím ošetřování připoutaný na lůžko. Lékařům se bohužel dodnes nepodařilo určit diagnózu. Štěpán je jedním z dětí, kterým dlouhodobě pomáhá charitativní nadace Pomozte dětem. Díky ní může Štěpán navštěvovat Mobilní hospic Ondrášek a zajistit rodině zdravotní vybavení, pravidelné kontroly doktorů, fyzioterapeuty i psychologickou podporu. V sobotu 26. května si na Běhu pro Kuře můžete zaběhat, pobavit se s celou rodinou a pomoci dětem v nouzi i vy.

Robinovi a Lauře jsou tři roky a oba mají závažné sluchové postižení. Každý týden se setkávají v pražském Centru pro dětský sluch Tamtam s dalšími dětmi a maminkami. Děti i dospělí se tu učí znakovat, vzájemně si pomáhají a sdílí své zkušenosti i strasti. „To dítě neslyší, takže se nedorozumí s dětmi vašich kamarádů. Je strašně fajn poznat rodiče, lidi, holky, stejný jako jste vy, že v tom prostě nejste samy,“ popisuje Lauřina maminka Bára. „Člověk vidí, jak to jeho dítě se začíná smát, začíná se dorozumívat a všechno si tady užívá s dětma a s tetama,“ doplňuje Robinova maminka Olga.

Centrum pro dětský sluch Tamtam i Mobilní hospic Ondrášek, který pomáhá Štěpánovi, jsou dva z více než 1350 projektů, které byly od roku 1998 podpořeny charitativním projektem Pomozte dětem. Projekt vznikl ve spolupráci České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti. Pro více než 200 tisíc ohrožených a znevýhodněných dětí se podařilo získat téměř 212 milionů korun.

Leoš Mareš vydražil trabanta pro Kuře

Sbírku každoročně podporují také známé osobnosti. Letošní dvacátý ročník podpořil například moderátor Leoš Mareš. Ten díky sázce jezdil měsíc do práce v trabantu. Auto nyní vydražil za milion korun, které poputují na pomoc dětem. „Bylo by fajn ten šek předat 26. května, kdy je Běh pro Kuře, tak by bylo skvělé, kdybychom tam mohli přijet tatrou a trabantem a šek předat,“ uvedl pro Deník Mareš. „Jsme moc rádi, že jsme se mohli do takového projektu, který pomáhá dobré věci, zapojit. Moc se těšíme na Běh pro Kuře, během něhož oficiálně předáme šek na jeden milion korun,“ doplnil Lukáš Novotný, vedoucí marketingu firmy CSG, která auto koupila.

beh kure 2018 1

Běh pro Kuře

A na co dalšího se na Běhu pro kuře můžete těšit? Charitativní běh startuje ve 20:40. Celodenní program, stánky, občerstvení si ale můžete užívat již od 12 hodin. Čekají vás také zábavné zóny, ve kterých nebude chybět hudba, barvy a tanec. Těšit se můžete třeba na barevnou UV zónu, bublinkovou zónu či strašidelnou horor zónu.

beh kure 2018 3

„Touto akcí se snažíme pomoci těm, kteří to potřebují nejvíce. Každým zakoupeným vstupným podpoříte znevýhodněné děti. Během dne na vás čekají soutěže, závody i focení s celebritami. Tímto bychom rádi pozvali běžce všech věkových kategorií. Běh zvládnou i méně zdatní sportovci, trasu je možné projít,“ upřesňuje pozvání koordinátor akce Marek Auterský. Kompletní informace o akci naleznete ZDE.

Foto: Archiv Běhu pro Kuře / Pomozte dětem

Čtěte dále

Jako první neslyšící startoval na zimní olympiádě. Jeho vášní jsou boby

Jakub Nosek se zapsal do historie jako první neslyšící sportovec, který se zúčastnil zimních olympijských her. Na ty v korejském Pchjongčchangu se dostal se sportem, kterému se věnuje necelé čtyři roky - s bobem. O sluch přišel kvůli onemocnění meningitidou ve dvou a půl letech. Přes různé sporty se dostal k atletice, která mu přirostla natrvalo k srdci. Jakuba lákalo stále něco nového, a tak objevil boby. To byl sport, kde mohl naplno využít dovednost z atletiky - rychlost.


Bára Voráčová 14. 12. 2018

Sáhnutí na zadek, pusa nebo objetí ve fotbale. Češi upozornili na diskriminaci LGBT v Rusku, získali zlato

Sáhnutí na zadek, pusa spoluhráči nebo objetí. I takové projevy emocí bývají součástí fotbalových zápasů. Podle ruského zákona proti gay propagandě mohou hráči dostat za sáhnutí na zadek až 15 dní za mřížemi, pokutu za projevení náklonnosti nebo být deportováni za pusu spoluhráči. Česká reklamní agentura Havas Prague ve spolupráci s Amnesty International proto využila mistrovství světa ve fotbale konané v Rusku, aby na absurditu zákona upozornila. A jejich kampaň nyní získala prestižní ocenění za reklamní kreativitu Epica Awards.


Marie Škardová 13. 12. 2018

V 5 letech uprchla z Ghany, otce už nikdy neviděla. Stala se první lídryní politické strany v zemi

Osmapadesátiletá Samia Nkrumah je dcerou prvního ghanského prezidenta, myslitele a bojovníka za nezávislost afrických zemí Kwameho Nkrumaha, který byl posluchači BCC roku 2000 zvolen Afričanem milénia. I proto o něm ona sama nehovoří jako o svém otci, vždy ho jmenuje celým jménem. Samia je také první ženou v zemi, která kdy stála v čele politické strany. Říká, že to mají ženy v tamní politice těžké, přestože podle ní často mají hroší kůži. „Je to pro nás těžší, protože je nás pořád méně. A samozřejmě že jdou do osobní roviny, snaží se vám tím ublížit a umlčet vás. Je v tom sexismu. Řeší se, jak vypadáte, za koho jste vdaná, kolik a jaké máte děti a s kým. Uráží vás,” popisuje v rozhovoru pro HFC. Sama prožila život plný zvratů. Když jí ještě nebylo šest let, došlo v Ghaně k vojenskému převratu a ona musela s matkou a sourozenci uprchnout do Egypta, odkud matka pocházela. „ Neublíži ...

„Rasismus tě degraduje na prvoka,” říká česko-romský hudebník Holubec

Jindra Holubec, frontman kapely Amigoos, se narodil do romsko-české rodiny, spojuje tak oba světy tělem i duší. „To, že jsem půlka, jsem si začal uvědomovat až kolem osmnáctého roku života, jinak mi to nějak nedocházelo. Jasně, na fotbale mi říkali cigi, ale protože jsem vyrůstal na vesnici, kde žádní Romové nežili, tak jsem se tak necítil,“ odpovídá na otázku, jak se jeho kořeny projevují v reálném životě. „Nikdy jsem se nestyděl za to, že mám romské kořeny,“ pokračuje Jindra „Spíše jsem na to hrdý a postupem času jsem to cítil jako plus. A díky tomuhle uvědomění jsem se taky snažil chovat ke každému stejně. Nikdy mě u toho nenapadaly myšlenky na to, že jsem snad jiný nebo tak něco.“ Jindra vyrůstal na Jesenicku a pracoval taky jako sociální pracovník. I proto o některých svých písních mluví jako o sociálních baladách a vyjadřuje se k tématům, jako jsou drogy, sociální dávky nebo nenávist. P ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.