Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Zdravotní pomůcky i péče o děti v nouzi. Pomozte s Kuřetem během i zábavou

 

beh kure 2018 big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

23
května
2018

Dvanáctiletému Štěpánovi se na táboře udělalo špatně. Byl převezen do nemocnice, kde však žádný zdravotní problém neobjevili. Po pár dnech se ale jeho stav zhoršil a zůstal v domácím ošetřování připoutaný na lůžko. Lékařům se bohužel dodnes nepodařilo určit diagnózu. Štěpán je jedním z dětí, kterým dlouhodobě pomáhá charitativní nadace Pomozte dětem. Díky ní může Štěpán navštěvovat Mobilní hospic Ondrášek a zajistit rodině zdravotní vybavení, pravidelné kontroly doktorů, fyzioterapeuty i psychologickou podporu. V sobotu 26. května si na Běhu pro Kuře můžete zaběhat, pobavit se s celou rodinou a pomoci dětem v nouzi i vy.

Robinovi a Lauře jsou tři roky a oba mají závažné sluchové postižení. Každý týden se setkávají v pražském Centru pro dětský sluch Tamtam s dalšími dětmi a maminkami. Děti i dospělí se tu učí znakovat, vzájemně si pomáhají a sdílí své zkušenosti i strasti. „To dítě neslyší, takže se nedorozumí s dětmi vašich kamarádů. Je strašně fajn poznat rodiče, lidi, holky, stejný jako jste vy, že v tom prostě nejste samy,“ popisuje Lauřina maminka Bára. „Člověk vidí, jak to jeho dítě se začíná smát, začíná se dorozumívat a všechno si tady užívá s dětma a s tetama,“ doplňuje Robinova maminka Olga.

Centrum pro dětský sluch Tamtam i Mobilní hospic Ondrášek, který pomáhá Štěpánovi, jsou dva z více než 1350 projektů, které byly od roku 1998 podpořeny charitativním projektem Pomozte dětem. Projekt vznikl ve spolupráci České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti. Pro více než 200 tisíc ohrožených a znevýhodněných dětí se podařilo získat téměř 212 milionů korun.

Leoš Mareš vydražil trabanta pro Kuře

Sbírku každoročně podporují také známé osobnosti. Letošní dvacátý ročník podpořil například moderátor Leoš Mareš. Ten díky sázce jezdil měsíc do práce v trabantu. Auto nyní vydražil za milion korun, které poputují na pomoc dětem. „Bylo by fajn ten šek předat 26. května, kdy je Běh pro Kuře, tak by bylo skvělé, kdybychom tam mohli přijet tatrou a trabantem a šek předat,“ uvedl pro Deník Mareš. „Jsme moc rádi, že jsme se mohli do takového projektu, který pomáhá dobré věci, zapojit. Moc se těšíme na Běh pro Kuře, během něhož oficiálně předáme šek na jeden milion korun,“ doplnil Lukáš Novotný, vedoucí marketingu firmy CSG, která auto koupila.

beh kure 2018 1

Běh pro Kuře

A na co dalšího se na Běhu pro kuře můžete těšit? Charitativní běh startuje ve 20:40. Celodenní program, stánky, občerstvení si ale můžete užívat již od 12 hodin. Čekají vás také zábavné zóny, ve kterých nebude chybět hudba, barvy a tanec. Těšit se můžete třeba na barevnou UV zónu, bublinkovou zónu či strašidelnou horor zónu.

beh kure 2018 3

„Touto akcí se snažíme pomoci těm, kteří to potřebují nejvíce. Každým zakoupeným vstupným podpoříte znevýhodněné děti. Během dne na vás čekají soutěže, závody i focení s celebritami. Tímto bychom rádi pozvali běžce všech věkových kategorií. Běh zvládnou i méně zdatní sportovci, trasu je možné projít,“ upřesňuje pozvání koordinátor akce Marek Auterský. Kompletní informace o akci naleznete ZDE.

Foto: Archiv Běhu pro Kuře / Pomozte dětem

Čtěte dále

Zažil šikanu učitelů i útoky neonacistů. Dnes je úspěšným moderátorem. Rodina ho zavrhla kvůli orientaci

„Dělám si ze sebe srandu, že kdyby žil Hitler, byl bych první v plynu,” směje se Gerhard Hadi. „Jako Rom, žid a gay to myslím stačí,” vysvětluje. Pětatřicetiletý rodák z Košic se totiž narodil do židovsko-romské vzdělané rodiny. Vyrůstal v době, kdy v regionu vzkvétala neonacistická hnutí, a to se promítlo i do života jeho rodiny. Sám Gerhard byl jako školák opakovaně napaden neonacisty. Rodina proto ze strachu odjela do Německa, kde požádala o azyl. Stesk po domově a příbuzných ji však o pár let později přivedl zpět. Na základní škole na Slovensku pak pro svůj romský původ čelil šikaně. Ne však jen ze strany spolužáků, ale zejména učitelů. Nejhorší to podle něj bylo na němčině, kde učitelka směrem k němu při jedné hře opakovaně říkávala: Ich bin schmutzig (Jsem špinavý). „Nechápal jsem to. Chodil jsem domů s pláčem,” popisuje. 


...

V Amsterdamu vznikl pop-up hotel s restaurací provozovaný uprchlíky. Pomáhá jim s novými začátky

Získat po příchodu do nové země potřebné zkušenosti, pracovní trénink, jazykové dovednosti i velmi cenné sociální vazby. To jsou cíle unikátního projektu v nizozemské metropoli, kde vloni vznikl pop-up hotel s restaurací provozovaný uprchlíky ve spolupráci s místními sociálními pracovníky. Hotel s restaurací dočasně otevřel vloni, a to v poměrně nezvyklém místě - v bývalé věznici na jihu Amsterdamu. A provozovatelé právě na této skutečnosti postavili propagaci. „Nechte se pohodlně zamknout v Amsterdamu,” zní jeden ze sloganů. Hotel nesl název Movement Hotel. Pozornější čtenář si všimne minulého času - hotel totiž před pár týdny zavřel. Brzy dojde k demolici vězeňských věží, aby uvolnily cestu výstavbě nových bytů. Restaurace v bývalé vězeňské prádelně však zatím funguje dál a podobně jako i dříve hotel nemá problém s nedostatkem zákazníků. „Hosté hotel milovali, protože byl jiný,” vy ...

„Není tu bezpečno a chybí školy. Se změnou pomáhá český slabikář,” říká středoafrická učitelka

Irène Célestine Ngono je koordinátorka vesnických škol v regionu Baoro ve Středoafrické republice (SAR), která je v současnosti považována za druhou nejméně rozvinutou zemi světa. Jak vypadá život v takzvaném zhrouceném státě? „V běžném životě se zhroucený stát projevuje například špatným stavem silnic. Nyní, v období dešťů, je naprosto žalostný a jakékoliv cestování je velice nebezpečné,“ říká Irène a dodává, že prioritou by měla být hlavně bezpečnost. „V zemi není bezpečno. Jeden den dojde ke krveprolití tady, druhý den tamhle a tak pořád dokola. Obyvatelstvo je vystavené naprosté nejistotě.“ Zvlášť velkou výzvou je v SAR i vzdělávání, se kterým pomáhají i Češi z organizace SIRIRI. I dnes tu jsou některé školy prosté chýše z bambusu nebo slámy, některé učitele trápí hlad. „Učitelé jsou špatně placení,“ tvrdí Irène a vysvětluje, proč je to problém: „Učitel o sebe musí d ...

„Neposmívejte se nám,” apeluje 14letá nedoslýchavá dívka. Chce se stát psycholožkou

Čtrnáctiletá Anička Poláková se narodila jako nedoslýchavá. Lékařům se na to podařilo přijít až později a Anička dostala naslouchadlo, když jí byly čtyři roky. Do školy, kde si našla řadu kamarádů, se nemohla dočkat. Některé děti se jí ale kvůli jejímu hendikepu posmívaly. S posměšky a nepochopením se setkává i dnes. „Je to pro nás těžký a fakt se snažíme. Neposmívejte se nám, protože za to nemůžeme a můžeme být kvůli tomu hodně smutní,” říká. „Neslyšící se nemají za co stydět, protože jsme stejně chytří a šikovní jako ostatní,” dodává. Hodně se věnuje gymnastice a atletice, ráda by se věnovala cheerleadingu. V dospělosti by se ráda stala psycholožkou, která by pomáhala dětem s postižením.


Bára Schneiderová 10. 10. 2018

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.