Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Zdravotní pomůcky i péče o děti v nouzi. Pomozte s Kuřetem během i zábavou

 

beh kure 2018 big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

23
května
2018

Dvanáctiletému Štěpánovi se na táboře udělalo špatně. Byl převezen do nemocnice, kde však žádný zdravotní problém neobjevili. Po pár dnech se ale jeho stav zhoršil a zůstal v domácím ošetřování připoutaný na lůžko. Lékařům se bohužel dodnes nepodařilo určit diagnózu. Štěpán je jedním z dětí, kterým dlouhodobě pomáhá charitativní nadace Pomozte dětem. Díky ní může Štěpán navštěvovat Mobilní hospic Ondrášek a zajistit rodině zdravotní vybavení, pravidelné kontroly doktorů, fyzioterapeuty i psychologickou podporu. V sobotu 26. května si na Běhu pro Kuře můžete zaběhat, pobavit se s celou rodinou a pomoci dětem v nouzi i vy.

Robinovi a Lauře jsou tři roky a oba mají závažné sluchové postižení. Každý týden se setkávají v pražském Centru pro dětský sluch Tamtam s dalšími dětmi a maminkami. Děti i dospělí se tu učí znakovat, vzájemně si pomáhají a sdílí své zkušenosti i strasti. „To dítě neslyší, takže se nedorozumí s dětmi vašich kamarádů. Je strašně fajn poznat rodiče, lidi, holky, stejný jako jste vy, že v tom prostě nejste samy,“ popisuje Lauřina maminka Bára. „Člověk vidí, jak to jeho dítě se začíná smát, začíná se dorozumívat a všechno si tady užívá s dětma a s tetama,“ doplňuje Robinova maminka Olga.

Centrum pro dětský sluch Tamtam i Mobilní hospic Ondrášek, který pomáhá Štěpánovi, jsou dva z více než 1350 projektů, které byly od roku 1998 podpořeny charitativním projektem Pomozte dětem. Projekt vznikl ve spolupráci České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti. Pro více než 200 tisíc ohrožených a znevýhodněných dětí se podařilo získat téměř 212 milionů korun.

Leoš Mareš vydražil trabanta pro Kuře

Sbírku každoročně podporují také známé osobnosti. Letošní dvacátý ročník podpořil například moderátor Leoš Mareš. Ten díky sázce jezdil měsíc do práce v trabantu. Auto nyní vydražil za milion korun, které poputují na pomoc dětem. „Bylo by fajn ten šek předat 26. května, kdy je Běh pro Kuře, tak by bylo skvělé, kdybychom tam mohli přijet tatrou a trabantem a šek předat,“ uvedl pro Deník Mareš. „Jsme moc rádi, že jsme se mohli do takového projektu, který pomáhá dobré věci, zapojit. Moc se těšíme na Běh pro Kuře, během něhož oficiálně předáme šek na jeden milion korun,“ doplnil Lukáš Novotný, vedoucí marketingu firmy CSG, která auto koupila.

beh kure 2018 1

Běh pro Kuře

A na co dalšího se na Běhu pro kuře můžete těšit? Charitativní běh startuje ve 20:40. Celodenní program, stánky, občerstvení si ale můžete užívat již od 12 hodin. Čekají vás také zábavné zóny, ve kterých nebude chybět hudba, barvy a tanec. Těšit se můžete třeba na barevnou UV zónu, bublinkovou zónu či strašidelnou horor zónu.

beh kure 2018 3

„Touto akcí se snažíme pomoci těm, kteří to potřebují nejvíce. Každým zakoupeným vstupným podpoříte znevýhodněné děti. Během dne na vás čekají soutěže, závody i focení s celebritami. Tímto bychom rádi pozvali běžce všech věkových kategorií. Běh zvládnou i méně zdatní sportovci, trasu je možné projít,“ upřesňuje pozvání koordinátor akce Marek Auterský. Kompletní informace o akci naleznete ZDE.

Foto: Archiv Běhu pro Kuře / Pomozte dětem

Čtěte dále

„Když cestuju, lidé mě považují za Čecha,” říká ghanský elektroinženýr. Vystudoval v Brně

Ernest Mensah pochází z dobře situované rodiny respektovaného vědce. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy matka v jeho raném dětství zemřela a po několika letech ji následoval i otec. Ernest už na střední škole značně vynikal. Když pak nastoupil roční národní službu, kterou musí absolventi pro zemi ve svých oborech odvést, dozvěděl se o možnosti pokračovat ve studiu v cizině. „Když přišel dopis o tom, že jsem stipendium dostal, bylo to upřímně poprvé v životě, kdy jsem o Československu slyšel,” směje se Ernest. Do Prahy odletěl na podzim 1989. Revoluci tak prožil v Jihlavě, kde nastoupil na téměř roční jazykový a vyrovnávací kurz. Už tam si velmi oblíbil Čechy.


Lukáš Houdek 25. 4. 2019

Po pracovním úrazu skončil na vozíku, myslel na sebevraždu. Snímky o jeho životě uspěly ve World Press Photo

Fotograf Michael Hanke v dubnu získal druhé místo v prestižní soutěži World Press Photo se souborem fotografií ze sportovního a rodinného života Zdeňka Šafránka. Zdeněk je od pracovní nehody před šestnácti lety upoután na vozík. „V práci na mě spadly skoro dvě tuny železa a díky tomu nemůžu chodit,“ popisuje zlomovou životní událost. „Úraz ale není jen konec s chozením, je toho mnohem více. Dekubity (pozn. defekty měkkých tkání) jsou noční můra každého vozíčkáře. Pár lidí na to už umřelo, dost lidí na to trpí doma nebo v nemocnici.“ Zdeněk si díky intenzivnímu sportování zažil s dekubity obrovské problémy, chronická intenzivní bolest ho dohnala k myšlenkám na sebevraždu. „Nedá se to nikdy nikomu popsat a vysvětlit. Každý máme jiný práh bolesti a citlivost. Díky tomu každého vše bolí jinak,“ popisuje paraboxer. „Musel jsem se s tím srovnat sám. Je to zoufalství a útěk do neznáma, jsem ...

„Víme, že v tom nejsme sami.” Romských studentů přibývá, podporují se navzájem

Dvacetiletá Andrea Grundzová pochází z romsko-české rodiny z Loun. Studuje češtinu a angličtinu na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. „Plním si svůj sen,” usmívá se. Učitelkou totiž chtěla být už od raného dětství. Dnes je ve druhém ročníku na angličtině a v prvním na češtině. Svůj sen si plní také díky finanční podpoře, kterou získala od Nadace OSF. Její stipendijní program je určený pro romské vysokoškoláky do 26 let. Ti mohou studovat prezenčně i dálkově na soukromých nebo státních vysokých školách.


Lukáš Houdek 23. 4. 2019

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.