Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Instagram vs. realita. Britská trenérka reaguje na nezdravé snahy o dokonalou postavu. Baví internet

 

chessie king big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

26

dubna
2018

Na první pohled instagramový účet 25leté fitness bloggerky Chessie King z Londýna připomíná účty dalších mladých sportovně založených žen, které rády sdílejí selfies v bikinách nebo slušivých modelech, případně ze cvičení. Už na ten druhý si však u některých příspěvků návštěvník všimne, že se vedle nablýskaných snímků vyjímají také ty, kde se v plavkách objevuje povislá kůže na břiše nebo celulitida na stehnech. „Tohle je mé tělo a trvalo mi roky, abych ho dosáhla. A konečně jsem hrdá ho ukázat. Ve svém spodním prádle,“ říká v nedávno zveřejněném videu. „Ale mám pořád kousky tohohle,“ pokračuje a chytá se za drobné špeky na břiše nebo za povolená stehna. „Takové třesoucí se kousky. Ale je mi to fuk!“ dodává se smíchem. Ve svých dvojfotkách pak často ironizuje obvyklé autoportréty, kdy se lidé snaží vypadat dokonale. Ona ale říká, že jde jen o úhel pohledu a nastavení. A přikládá často druhou fotku, která ji ukazuje z jiné strany, v jiné pozici. Odhalují také její domnělé nedostatky. Reaguje tak na kyberšikanu, se kterou se setkávala i ona sama. A její fanoušci, kterých je aktuálně přes 350 tisíc, je zbožňují.

chessie king 19

Svými snímky se Chessie King podle svých slov snaží ukázat, že by se člověk měl spokojit s takovým tělem, jaké má, a nepropadnout nezdravé sebekritice. Současně kritizuje kulturu dokonalých snímků, které však realitu neodrážejí a do určité míry jsou triky pro obrázek dokonalejšího těla podobné těm elektronickým ve Photoshopu. „Nebyla bych v bikinách, abych vám neukázala kus naší reality. Jen malá připomínka, jak snadné je změnit vaši naducanost. Všichni jsme vinní snahou pózovat, aby naše těla vypadala co nejlépe. To je v pohodě, ale jsou to fotky jako ta vpravo, které nám pomáhají cítit se trochu normálně (doufám),“ píše k jednomu z dvojsnímků.

chessie king 5

Před dvěma týdny zveřejnila video, kde tančí na posteli ve spodním prádle. To následně odvysílala i některá mezinárodní média. „Před pár lety bych tohle nikdy nezveřejnila, vše, na čem mi záleželo, bylo být co nejštíhlejší to šlo, chodila jsem do posilovny, co to šlo, počítala jsem si všechny kalorie,“ píše a dodává, že přesto všechno stále své tělo z pocitu nedokonalosti schovávala. „Protože jsem nebyla ve svých představách perfektní,“ říká. „Dnes je mou prioritou být šťastná a spokojená ve své vlastní kůži,“ doplňuje. A reaguje také na množství trollů, kteří její profil pravidelně navštěvují a snaží se ji urazit. „Jen pojďte, klávesnicoví bojovníci, můžete si říkat, co chcete, ale mě na zem nesrazíte,“ uzavírá.

chessie king 21

chessie king 20

chessie king 18

chessie king 22

chessie king 17

chessie king 15

chessie king 14

chessie king 13

chessie king 12

chessie king 11

chessie king 10

chessie king 9

chessie king 8

chessie king 7

chessie king 6

chessie king 4

chessie king 3

chessie king 2

chessie king 1

Foto: Instagram Chessie King

Čtěte dále

„Má orientace v rozporu s vírou není,” říká gay, který konvertuje k judaismu. Svou cestu sdílí na FB

„Myslím, že základ víry obsahuje určité hodnoty. To, co je v písmu psáno, je současně otiskem konkrétní doby. Kdo říká, že ho bere doslova, měl by doma dalších pět žen, za nevěru by je ukamenoval, měl by otroky, které by mohl beztrestně zabít. Jestli bylo takhle tehdy pohlíženo na homosexualitu, neznamená to, že to tak má být i dnes,” říká pětatřicetiletý Čech, který se před několika lety rozhodl pro konverzi k židovské víře ještě pod jménem Jiří Korytář. V souvislosti s procesem konverze přijal také nové jméno David Peres. „Zjistil jsem, že to je něco, co mě v dnešním materiálním světě naplňuje. Proces, jak jsem se k víře dostal, je pro mě složité popsat. Protože jsem v ní dnes už ukotvený a cítím se v ní dobře,” vysvětluje své pohnutky a dodává, že pochází z ateistické rodiny. 


 

Lukáš Houdek 12

Za protest proti zahalování odsouzeny k 16 letům vězení. Dopisy lidí ze světa pomáhají nespravedlivě odsouzeným

Čtyřiadvacetiletá herečka Yasaman Aryani z Íránu uspořádala na letošní Mezinárodní den žen protest proti povinnému zahalování. V teheránském metru si ona, její matka a další ženy sundaly šátky, rozdávaly bílé květiny a mluvily s cestujícími o svobodě. Video z protestu sklidilo na internetu velký ohlas. O měsíc později byly Yasaman a její matka zatčeny, vyslýchány a odsouzeny na šestnáct let vězení za propagandu proti systému, zločiny proti národní bezpečnosti a podněcování a napomáhání ke korupci a prostituci propagováním odhalování. Proces je součástí tvrdých represí vůči aktivistům, kteří se zasazují o zrušení zákonů o nuceném zahalování. V Den lidských práv 10. prosince odstartuje další ročník mezinárodní lidskoprávní akce hnutí Amnesty International, Maraton psaní dopisů. Jedním z letošních cílů akce je i okamžité propuštění Yasaman Aryani a její matky.

...

„Naši umělci byli často hospitalizováni i žili na ulici. Ateliér nabízí bezpečné prostředí,” říká Kouwen

Je malování prospěšné duševnímu zdraví? Otto Kouwen z Ateliéru radostné tvorby si myslí, že automatické to není. „Spousta slavných malířů trpěla depresí, Michelangelo měl asi bipolární poruchu, hodně z nich spáchalo sebevraždu.“ Propojení tvorby a šílenství je častý námět knih a filmů, jak je to ale ve skutečnosti? „Výskyt duševních nemocí je mezi umělci a mezi kreativními lidmi všeobecně vyšší než v běžné populaci. Kreativita znamená schopnost mít neobvyklé asociace, vidět věci z nového úhlu pohledu, věřit ve vlastní pojetí skutečnosti a nepodlehnout konformismu. Neexistuje jasná hranice, kdy to je ještě „umění“ a kdy už je to „šílenství“. Takové šílenství může být pro umělce velmi náročné, ale bez něho by se kultura a společnost nehnuly,“ říká Otto. Česká společnost má podle něj stále předsudky. „Příkladem je nedávná kauza ve Svitávce, kde místní odmítli stavbu ...

V Egyptě zažil mučení a elektrošoky. Absolvoval nebezpečný útěk přes poušť, azyl našel v Česku

Kareem Taha pochází z Káhiry, kde také studoval práva na univerzitě. Vystudoval bakalářský program obchodní administrativy, pokračoval pak magisterským studiem. Dokončit studium mu však nebylo umožněno. Stal se terčem represe státu vůči aktivistům kritizujícím poměry ve společnosti. Živil se jako podnikatel a spolupracoval s mnoha neziskovými organizacemi. Aktivně se účastnil revoluce a v aktivismu pokračoval za všech režimů, které se v Egyptě vystřídaly. Několikrát byl uvězněn, během internace zažil mučení včetně elektrošoků do mozku i těla. Po dalším z rozsudků, které ho měly do věznice vrátit, se rozhodl pro dramatický útěk ze země. Podle jeho slov v něm sehrála důležitou roli právě Česká republika, která mu následně udělila doživotní azyl. Nyní pracuje jako výkonný ředitel organizace Egyptian Front for Human Rights, která sídlí v Brně. V Česku se oženil a má ročního syna Alexe.


...
  

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.