Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Instagram vs. realita. Britská trenérka reaguje na nezdravé snahy o dokonalou postavu. Baví internet

 

chessie king big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

26

dubna
2018

Na první pohled instagramový účet 25leté fitness bloggerky Chessie King z Londýna připomíná účty dalších mladých sportovně založených žen, které rády sdílejí selfies v bikinách nebo slušivých modelech, případně ze cvičení. Už na ten druhý si však u některých příspěvků návštěvník všimne, že se vedle nablýskaných snímků vyjímají také ty, kde se v plavkách objevuje povislá kůže na břiše nebo celulitida na stehnech. „Tohle je mé tělo a trvalo mi roky, abych ho dosáhla. A konečně jsem hrdá ho ukázat. Ve svém spodním prádle,“ říká v nedávno zveřejněném videu. „Ale mám pořád kousky tohohle,“ pokračuje a chytá se za drobné špeky na břiše nebo za povolená stehna. „Takové třesoucí se kousky. Ale je mi to fuk!“ dodává se smíchem. Ve svých dvojfotkách pak často ironizuje obvyklé autoportréty, kdy se lidé snaží vypadat dokonale. Ona ale říká, že jde jen o úhel pohledu a nastavení. A přikládá často druhou fotku, která ji ukazuje z jiné strany, v jiné pozici. Odhalují také její domnělé nedostatky. Reaguje tak na kyberšikanu, se kterou se setkávala i ona sama. A její fanoušci, kterých je aktuálně přes 350 tisíc, je zbožňují.

chessie king 19

Svými snímky se Chessie King podle svých slov snaží ukázat, že by se člověk měl spokojit s takovým tělem, jaké má, a nepropadnout nezdravé sebekritice. Současně kritizuje kulturu dokonalých snímků, které však realitu neodrážejí a do určité míry jsou triky pro obrázek dokonalejšího těla podobné těm elektronickým ve Photoshopu. „Nebyla bych v bikinách, abych vám neukázala kus naší reality. Jen malá připomínka, jak snadné je změnit vaši naducanost. Všichni jsme vinní snahou pózovat, aby naše těla vypadala co nejlépe. To je v pohodě, ale jsou to fotky jako ta vpravo, které nám pomáhají cítit se trochu normálně (doufám),“ píše k jednomu z dvojsnímků.

chessie king 5

Před dvěma týdny zveřejnila video, kde tančí na posteli ve spodním prádle. To následně odvysílala i některá mezinárodní média. „Před pár lety bych tohle nikdy nezveřejnila, vše, na čem mi záleželo, bylo být co nejštíhlejší to šlo, chodila jsem do posilovny, co to šlo, počítala jsem si všechny kalorie,“ píše a dodává, že přesto všechno stále své tělo z pocitu nedokonalosti schovávala. „Protože jsem nebyla ve svých představách perfektní,“ říká. „Dnes je mou prioritou být šťastná a spokojená ve své vlastní kůži,“ doplňuje. A reaguje také na množství trollů, kteří její profil pravidelně navštěvují a snaží se ji urazit. „Jen pojďte, klávesnicoví bojovníci, můžete si říkat, co chcete, ale mě na zem nesrazíte,“ uzavírá.

chessie king 21

chessie king 20

chessie king 18

chessie king 22

chessie king 17

chessie king 15

chessie king 14

chessie king 13

chessie king 12

chessie king 11

chessie king 10

chessie king 9

chessie king 8

chessie king 7

chessie king 6

chessie king 4

chessie king 3

chessie king 2

chessie king 1

Foto: Instagram Chessie King

Čtěte dále

Češka náhodou narazila na FB na chlapce bez domova z Ghany. Změnila mu život

Před rokem na Češku Janu Farrington-Douglas na Facebooku vyskočil příspěvek skupiny Nas Daily Global, což je přidružená komunita k celosvětově známému kanálu Nas Daily. Lidé z celého světa v ní sdílejí své vlastní myšlenky a příběhy. „Byl od kluka, co se jmenoval Theo a na fotce seděl v prachu a něco na ulici dělal. Psal, že je v podstatě sirotek, nemá nic ani jídlo, ani střechu nad hlavou,” vybavuje si Jana. „Hodně lidí mu to lajkovalo, komentovalo. Morální podpora je sice důležitá, mně to ale přišlo málo. Tak jsem tam napsala, že bychom mu nějak mohli pomoct. To mi zase olajkovaly mraky lidí, ale nikdo nic samozřejmě neudělal.” Po asi deseti dnech pak Janě přistála na Messengeru zpráva. Byla od mladíka z fotky a děkoval jí za její vlídná slova. „A tak jsme si začali psát.” Vzniklo tak silné pouto a Jana mu změnila život.


 

Lukáš Ho ...

Londýnský obchod Nike představil figuríny nadměrných velikostí. Budí vášně

Začátkem června hlavní z londýnských prodejen známé značky sportovního vybavení Nike zrekonstruovala své prostory na známé nákupní ulici Oxford Street. Vedle redesignu také představila nové figuríny, na kterých nabízené zboží vystavuje. A některé z nich jsou od těch obvyklých odlišné. Mají totiž nadměrné velikosti. Značka se tak podle svých slov snaží podpořit také zákaznice větších rozměrů a ukázat, že sportovat mohou i lidé s nadváhou nebo obezitou. A tento krok nejen v Británii vzbudil kontroverze. Zatímco někteří takovou politiku společnosti kvitují s povděkem, jiní v ní vidí normalizaci obezity a nezdravého životního stylu.


 

Lukáš Houdek 25. 6. 2019

Neonacisté ve Švédsku v 90. letech zavraždili chlapce českého původu. Čin odstartoval boj proti extremismu

V roce 1995 byl ve švédském městě Kungälv partou neonacistů brutálně umučen John Hron, 14letý chlapec s českým původem. Hrůzný čin šokoval obyvatele města i celou zemi. „Vzpomínám si na to ráno, kdy se vražda objevila v celostátních zprávách. Všichni tím byli zasaženi,“ říká Christer Mattsson, který byl v té době učitelem, a dodává: „Jako společnost jsme již byli vystaveni neonacistickému násilí, ale tohle bylo úplně jiné. Byl to dospívající chlapec. Pachatelé byli chlapci.“ K události podle něj vedlo především to, že v Kungälv měla nacistická scéna dlouhou historii začínající ve 30. letech. Podle Christera pak bylo pro obyvatele města zásadní si přiznat, že to je lokální problém a začít jej tak i řešit. „Někteří odsoudili skutek, odsoudili neonacisty. Ale také zde byla myšlenka bránit město jako takové. Říkat, že se jednalo o náhodnou, nešťastnou událost, že to nemá nic společn ...

„Učíme se anatomii, jednání s pacientem ne.” Medik po smrti otce burcuje proti rakovině slinivky

Do života mladého slovenského medika zasáhla těžká nemoc jeho milovaného otce. Ze dne na den přerušil studium a rozhodl se s ním strávit poslední chvíle života. Po jeho smrti pak začal spolu s ostatními burcovat proti rakovině slinivky břišní. Přestože se ve své lékařské praxi věnovat právě onkologii s ohledem na rodinnou historii nechce, rád by změnil přístup lékařů k pacientům. Z vlastní zkušenosti totiž ví, že se ne vždy chovají empaticky. A to ve chvílích, kdy člověk empatii, podobně jako kdysi jeho otec, potřebuje.


 

Lukáš Houdek 19. 6. 2019

  

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.