Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Instagram vs. realita. Britská trenérka reaguje na nezdravé snahy o dokonalou postavu. Baví internet

 

chessie king big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

26

dubna
2018

Na první pohled instagramový účet 25leté fitness bloggerky Chessie King z Londýna připomíná účty dalších mladých sportovně založených žen, které rády sdílejí selfies v bikinách nebo slušivých modelech, případně ze cvičení. Už na ten druhý si však u některých příspěvků návštěvník všimne, že se vedle nablýskaných snímků vyjímají také ty, kde se v plavkách objevuje povislá kůže na břiše nebo celulitida na stehnech. „Tohle je mé tělo a trvalo mi roky, abych ho dosáhla. A konečně jsem hrdá ho ukázat. Ve svém spodním prádle,“ říká v nedávno zveřejněném videu. „Ale mám pořád kousky tohohle,“ pokračuje a chytá se za drobné špeky na břiše nebo za povolená stehna. „Takové třesoucí se kousky. Ale je mi to fuk!“ dodává se smíchem. Ve svých dvojfotkách pak často ironizuje obvyklé autoportréty, kdy se lidé snaží vypadat dokonale. Ona ale říká, že jde jen o úhel pohledu a nastavení. A přikládá často druhou fotku, která ji ukazuje z jiné strany, v jiné pozici. Odhalují také její domnělé nedostatky. Reaguje tak na kyberšikanu, se kterou se setkávala i ona sama. A její fanoušci, kterých je aktuálně přes 350 tisíc, je zbožňují.

chessie king 19

Svými snímky se Chessie King podle svých slov snaží ukázat, že by se člověk měl spokojit s takovým tělem, jaké má, a nepropadnout nezdravé sebekritice. Současně kritizuje kulturu dokonalých snímků, které však realitu neodrážejí a do určité míry jsou triky pro obrázek dokonalejšího těla podobné těm elektronickým ve Photoshopu. „Nebyla bych v bikinách, abych vám neukázala kus naší reality. Jen malá připomínka, jak snadné je změnit vaši naducanost. Všichni jsme vinní snahou pózovat, aby naše těla vypadala co nejlépe. To je v pohodě, ale jsou to fotky jako ta vpravo, které nám pomáhají cítit se trochu normálně (doufám),“ píše k jednomu z dvojsnímků.

chessie king 5

Před dvěma týdny zveřejnila video, kde tančí na posteli ve spodním prádle. To následně odvysílala i některá mezinárodní média. „Před pár lety bych tohle nikdy nezveřejnila, vše, na čem mi záleželo, bylo být co nejštíhlejší to šlo, chodila jsem do posilovny, co to šlo, počítala jsem si všechny kalorie,“ píše a dodává, že přesto všechno stále své tělo z pocitu nedokonalosti schovávala. „Protože jsem nebyla ve svých představách perfektní,“ říká. „Dnes je mou prioritou být šťastná a spokojená ve své vlastní kůži,“ doplňuje. A reaguje také na množství trollů, kteří její profil pravidelně navštěvují a snaží se ji urazit. „Jen pojďte, klávesnicoví bojovníci, můžete si říkat, co chcete, ale mě na zem nesrazíte,“ uzavírá.

chessie king 21

chessie king 20

chessie king 18

chessie king 22

chessie king 17

chessie king 15

chessie king 14

chessie king 13

chessie king 12

chessie king 11

chessie king 10

chessie king 9

chessie king 8

chessie king 7

chessie king 6

chessie king 4

chessie king 3

chessie king 2

chessie king 1

Foto: Instagram Chessie King

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

  

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.