Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Instagram vs. realita. Britská trenérka reaguje na nezdravé snahy o dokonalou postavu. Baví internet

 

chessie king big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

26

dubna
2018

Na první pohled instagramový účet 25leté fitness bloggerky Chessie King z Londýna připomíná účty dalších mladých sportovně založených žen, které rády sdílejí selfies v bikinách nebo slušivých modelech, případně ze cvičení. Už na ten druhý si však u některých příspěvků návštěvník všimne, že se vedle nablýskaných snímků vyjímají také ty, kde se v plavkách objevuje povislá kůže na břiše nebo celulitida na stehnech. „Tohle je mé tělo a trvalo mi roky, abych ho dosáhla. A konečně jsem hrdá ho ukázat. Ve svém spodním prádle,“ říká v nedávno zveřejněném videu. „Ale mám pořád kousky tohohle,“ pokračuje a chytá se za drobné špeky na břiše nebo za povolená stehna. „Takové třesoucí se kousky. Ale je mi to fuk!“ dodává se smíchem. Ve svých dvojfotkách pak často ironizuje obvyklé autoportréty, kdy se lidé snaží vypadat dokonale. Ona ale říká, že jde jen o úhel pohledu a nastavení. A přikládá často druhou fotku, která ji ukazuje z jiné strany, v jiné pozici. Odhalují také její domnělé nedostatky. Reaguje tak na kyberšikanu, se kterou se setkávala i ona sama. A její fanoušci, kterých je aktuálně přes 350 tisíc, je zbožňují.

chessie king 19

Svými snímky se Chessie King podle svých slov snaží ukázat, že by se člověk měl spokojit s takovým tělem, jaké má, a nepropadnout nezdravé sebekritice. Současně kritizuje kulturu dokonalých snímků, které však realitu neodrážejí a do určité míry jsou triky pro obrázek dokonalejšího těla podobné těm elektronickým ve Photoshopu. „Nebyla bych v bikinách, abych vám neukázala kus naší reality. Jen malá připomínka, jak snadné je změnit vaši naducanost. Všichni jsme vinní snahou pózovat, aby naše těla vypadala co nejlépe. To je v pohodě, ale jsou to fotky jako ta vpravo, které nám pomáhají cítit se trochu normálně (doufám),“ píše k jednomu z dvojsnímků.

chessie king 5

Před dvěma týdny zveřejnila video, kde tančí na posteli ve spodním prádle. To následně odvysílala i některá mezinárodní média. „Před pár lety bych tohle nikdy nezveřejnila, vše, na čem mi záleželo, bylo být co nejštíhlejší to šlo, chodila jsem do posilovny, co to šlo, počítala jsem si všechny kalorie,“ píše a dodává, že přesto všechno stále své tělo z pocitu nedokonalosti schovávala. „Protože jsem nebyla ve svých představách perfektní,“ říká. „Dnes je mou prioritou být šťastná a spokojená ve své vlastní kůži,“ doplňuje. A reaguje také na množství trollů, kteří její profil pravidelně navštěvují a snaží se ji urazit. „Jen pojďte, klávesnicoví bojovníci, můžete si říkat, co chcete, ale mě na zem nesrazíte,“ uzavírá.

chessie king 21

chessie king 20

chessie king 18

chessie king 22

chessie king 17

chessie king 15

chessie king 14

chessie king 13

chessie king 12

chessie king 11

chessie king 10

chessie king 9

chessie king 8

chessie king 7

chessie king 6

chessie king 4

chessie king 3

chessie king 2

chessie king 1

Foto: Instagram Chessie King

Čtěte dále

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Respekt je sexy! Vzniká síť podniků, které vyškolí zaměstnance v řešení sexuálního obtěžování

„Jednou se mi stalo, že jsme s holkama šly do klubu a potkala jsem tam jednoho pána, který, aniž by řekl jediné slovo nebo pozdravil, za mnou přišel a začal mi nejdřív sahat na zadek a potom mezi nohy. Když jsem mu řekla, ať přestane, tak se tomu akorát smál a furt pokračoval dál. A když jsme pak odcházela, tak mě celou dobu sledoval, až mě mezi lidmi ztratil a už mě nenašel,” popisuje ve videu organizace Konsent Angela. Její zkušenost sdílí i další návštěvníci klubů, barů a festivalů. V prostředí, kde je hodně lidí často i pod vlivem alkoholu či drog, hraje hlasitá hudba a je ztlumené osvětlení, dochází k sexuálnímu obtěžování. To může mít podobu nechtěných doteků, dotěrného chování či nucení. Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcháze ...

Dát nezaměstnaným i trestaným šanci pracovat a ušetřit obecní peníze. Děčín ví, jak na to

Ušetřit peníze městskému rozpočtu a efektivně řešit problémy s dlouhodobou nezaměstnaností v obci. Dva z hlavních důvodů, proč se Děčín odhodlal pro inovativní přístup. Do svého Střediska městských služeb, které se zaměřuje především na úpravu a úklid veřejných prostranství, začal nabírat mezi zaměstnance desítky lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce již delší dobu nebo za sebou mají trestní minulost. Po dobu jednoho roku mají pracovníci možnost získat potřebnou praxi, osvojit si pracovní morálku i získat důležité reference pro svou další pracovní dráhu. Se střediskem dnes totiž spolupracuje už několik soukromých firem, které tyto pracovníky přebírají. A spolupráci si chválí.


Lukáš Houdek 17. 4. 2019

„Jsem strašně smutný,“ opakuje dokola jeden z albínských sourozenců. Děsí je samota, opovržení i násilí

Na okrajovém autobusovém nádraží Madina v ghanském hlavním městě Accra nasedám spolu s albínským sociálním pracovníkem Kwamem do oprýskaného mikrobusu. Široká drncající silnice se postupně zužuje a po více než hodině nám vozidlo zastavuje u prašné cesty v rozlezlé východoghanské obci Akropong. Tam sídlí krajské školské ředitelství, zrovna tak je místo domovem speciální školy pro nevidomé žáky. Už z dálky je slyšet dětský křik a smích. Protože je doba obědu, prokládá je místy i mlácení lžic o plechové talíře. My usedáme v kanceláři ředitele školy, který je podobně jako většina jeho studentů nevidomý. Na stole proto namísto běžného počítače stojí psací stroj pro Braillovo písmo. A po chvíli čekání přicházejí sourozenci Edward a Dorothy. Zatímco jejich obličej vykazuje černošské rysy, kůži mají bílou. Oba se nesměle šourají a hlavu mají sklopenou. Smutek by se dal krájet.

...
  

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.