Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Babičky napletly pro zamilované valentýnskou edici ponožek. „Aby měli nohy v teple,“ říkají

 

zamilovane ponozky big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

4

února
2018

Oslavit svatého Valentýna se svým milým, nebo milou, a současně se společně v chmurných zimních měsících zahřát na nohou i na duši. Takový zážitek nabízí více než 200 pletařek v důchodu z celého Česka, které jsou zapojeny do Ponožek od babičky z dílny organizace Elpida. Ty dávají seniorům možnost si pletením trochu přivydělat a současně třetinou částky z prodeje podpořit aktivity pro další seniory. Pletařky nyní představily unikátní limitovanou valentýnskou edici ponožek pro páry. „Zamilované ponožky prodáváme v limitovaném ‘zamilovaném‘ balení obsahujícím dva páry. Dotyční si vždy mohou vybrat z různých velikostí i barev,“ popisuje Lada Brůnova z Elpidy. „Vyzýváme tak páry a kamarády, aby spolu trávili více času. Podle nás totiž nezáleží, zda budete svátek lásky trávit doma nebo na horách, hlavní je být spolu, mít hlavu v oblacích a nohy v teple,“ usmívá se.

„Lidé začínají mít svátek svatého Valentýna spojený s nejrůznějšími marketingovými akcemi, které se na ně valí ze všech strach: květiny, šperky, bonboniéry. Stále dokola. My v Elpidě ale věříme, že by se každé příležitosti k tomu, abychom sobě a svým blízkým udělali radost, mělo využít,“ uvádí k motivaci organizace Brůnová. „Ponožky, které dávají práci a radost z pocitu užitečnosti 203 českým pletařkám, a zároveň podporují chod vzdělávacího a kulturního Centra Elpida, navíc zahřejí hned dvakrát – nejen na nohou, ale i na srdci,“ dodává.

zamilovane ponozky 1

Pletení i z postele

„Bydlím v domě pro seniory, a jsem typ člověka, který musí mít stále nějakou vlastní činnost. K pletení mě navedl před čtyřmi lety časopis VITAL. Už tehdy jsem pletla ponožky – je to práce, která mě uklidňuje a u které se dá přemýšlet. A pak přišla nabídka od Elpidy plést z recyklované vlny. Nadšeně jsem kývla,“ říká  pletařka Marie Hrobařová a popisuje, jak probíhá příprava. „Předem si vyberu barvy, aby mi stačily na obě ponožky. Vymýšlení barevných kombinací, to beru jako tu největší zábavu. Někdy si rozpletu i tři páry najednou.“ Pro aktivitu ale není počet napletených výrobků to nejpodstatnější, mnohem důležitější je sociální faktor – některé pletařky jsou vitální a upletou i několik párů týdně, jiné pletou kvůli horšímu zdravotnímu stavu z postele.

zamilovane ponozky 4

Ponožky až do domu

Limitované zamilované balení obsahuje dva páry ponožek a zákazníci si vždy mohou vybrat z různých velikostí a barev. Je možné je objednat klasicky v e-shopu Elpidy, nebo přímo v Centru Elpida na Pankráci. „Od soboty 3. února nás pak lidé opět najdou na farmářských trzích na pražské Náplavce, kde si svůj zamilovaný ponožkový set mohou osobně sestavit mezi 8. a 14. hodinou,“ vysvětluje Lada Brůnová. Na stánku je také možné získat knihu Konec moře, jejíž výtěžek jde na provoz Linky seniorů, kterou Elpida už 15 let provozuje. Zamilované ponožky a knihu lze koupit také dohromady, za speciální cenu.

zamilovane ponozky 2

Každý zákazník si také může pletařku, která jeho ponožky vyrobila, snadno vyhledat. Elpida má totiž na svých stránkách  seznam pletařek i s fotografiemi a základními informacemi.

Hmatatelný výsledek

„Pletení ponožek mám jako zábavu, ne jako povinnost,“ říká  Marie Horynová, která plete celý život. Nejprve vytvářela svetry pro děti nebo manžela. Ti už podle jejích slov všeho mají dost a když se proto naskytla možnost zapojit se do projektu Ponožky od babičky, neváhala. Dnes je už po dva roky jednou z hlavních pletařek Elpidy. „Pletení mě baví od dětství, je to taková činnost, u které vidíte hmatatelný výsledek. Pak vás ještě potěší, když se ty ponožky někomu líbí a třeba si je i koupí. Naplňuje vás to, není to zbytečné,“ vysvětluje paní Marie a dodává, že taková činnost jí vyhovuje i v tom, že je možné ji vykonávat po chvilkách a vždy se k rozdělané práci ve chvílích volna vrátit. „Dá se dělat i po deseti minutách,“ říká.

zamilovane ponozky 5

Elpida k valentýnské ponožkové akci vytvořila také speciální hashtag #zamilovaneponozky, kdy vyzývá nákupčí, aby se jeho prostřednictvím s okolím podělili o fotografie i názory na to, jak se jim ponožky líbí a jak si je pár společně užil. Takové reakce vždy totiž potěší samotné pletařky, z nichž některé reakce na sociálních sítích sledují. Dokazuje to i paní Horynová. „Viděla jsem už na Facebooku, že někdo například zveřejnil fotku ponožek se jmenovitým poděkováním pletařce, že jsou bezvadné,“ usmívá se paní Marie. „To je také moc příjemné,“ dodává.

zamilovane ponozky 3

Jen za loňský rok upletly pletařky na 12 tisíc párů ponožek. Letos by chtěly jejich počet ještě navýšit a Elpida by ráda přijala další padesátku  seniorek.

Foto: Elpida

Čtěte dále

Jsme Česko

„Jsme Česko,” říká více než padesátka obyvatel České republiky rozličného původu, náboženského vyznání, orientace i sociálních skupin. A to ve společné kampani vládního projektu HateFree Culture a Multikulturního centra Praha. Činí tak u příležitosti 30. výročí demokracie v Česku a odkazují se ke státním symbolům, zejména pak k barvám české vlajky, tedy trikoloře. Stužka s trikolorou byla i jedním ze symbolů Sametové revoluce.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Otevřená snídaně už v neděli 24. listopadu v Praze!

V neděli 24. listopadu od 9:30 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních.


HateFree Culture 11. 11. 2019

„Před lety jsem vás vozila autem, dnes vozíte vy mne.” Desítky seniorů napsaly dopis vnoučeti

Téměř šedesátka seniorů starších šedesáti let napříč Českem napsala svým vnoučatům. Cílem bylo zjistit, jaký vzkaz by senioři rádi předali nové generaci. Aktivita probíhala pod patronací seniorské organizace SenSen zastřešující 40 tisíc členů v seniorských klubech napříč ČR. Nejmladšímu ze seniorů bylo šedesát let, nejstaršímu šestadevadesát. Většinu z nich tvořily ženy a jen pět účastníků a účastnic nemělo vlastní rodinu a dopisy tak psali obecně mladé generaci. „Pracujeme se starými lidmi. A důvodem, proč jsme s dopisy začali, je z psychologického hlediska jejich potřeba udělat na konci života nějaké resumé. Esence jeho existence se pak objevuje v tom dopise,” uvedla iniciátorka projektu Urszula Tokarska z Polska.


 

Lukáš Houdek 6. 11. 2019

Vyměnila novinařinu za řešení problémů na Luníku IX. „Romská chudoba je stejná jako každá jiná.“

Jarmila Vaňová, novinářka, která vyměnila žurnalistiku a tvorbu televizního národnostního pořadu za terénní sociální práci na nechvalně známém slovenském sídlišti Luník IX, svého rozhodnutí zpětně nelituje. Sama říká, že nešlo nedělat sociální žurnalistiku, když se každodenně setkávala s lidmi, kteří se nacházeli v zoufalé situaci a sami nevěřili, že se dá v jejich životě cokoliv změnit.


Rena Horváthová 4. 11. 2019

  

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.