Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Babičky napletly pro zamilované valentýnskou edici ponožek. „Aby měli nohy v teple,“ říkají

 

zamilovane ponozky big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

4

února
2018

Oslavit svatého Valentýna se svým milým, nebo milou, a současně se společně v chmurných zimních měsících zahřát na nohou i na duši. Takový zážitek nabízí více než 200 pletařek v důchodu z celého Česka, které jsou zapojeny do Ponožek od babičky z dílny organizace Elpida. Ty dávají seniorům možnost si pletením trochu přivydělat a současně třetinou částky z prodeje podpořit aktivity pro další seniory. Pletařky nyní představily unikátní limitovanou valentýnskou edici ponožek pro páry. „Zamilované ponožky prodáváme v limitovaném ‘zamilovaném‘ balení obsahujícím dva páry. Dotyční si vždy mohou vybrat z různých velikostí i barev,“ popisuje Lada Brůnova z Elpidy. „Vyzýváme tak páry a kamarády, aby spolu trávili více času. Podle nás totiž nezáleží, zda budete svátek lásky trávit doma nebo na horách, hlavní je být spolu, mít hlavu v oblacích a nohy v teple,“ usmívá se.

„Lidé začínají mít svátek svatého Valentýna spojený s nejrůznějšími marketingovými akcemi, které se na ně valí ze všech strach: květiny, šperky, bonboniéry. Stále dokola. My v Elpidě ale věříme, že by se každé příležitosti k tomu, abychom sobě a svým blízkým udělali radost, mělo využít,“ uvádí k motivaci organizace Brůnová. „Ponožky, které dávají práci a radost z pocitu užitečnosti 203 českým pletařkám, a zároveň podporují chod vzdělávacího a kulturního Centra Elpida, navíc zahřejí hned dvakrát – nejen na nohou, ale i na srdci,“ dodává.

zamilovane ponozky 1

Pletení i z postele

„Bydlím v domě pro seniory, a jsem typ člověka, který musí mít stále nějakou vlastní činnost. K pletení mě navedl před čtyřmi lety časopis VITAL. Už tehdy jsem pletla ponožky – je to práce, která mě uklidňuje a u které se dá přemýšlet. A pak přišla nabídka od Elpidy plést z recyklované vlny. Nadšeně jsem kývla,“ říká  pletařka Marie Hrobařová a popisuje, jak probíhá příprava. „Předem si vyberu barvy, aby mi stačily na obě ponožky. Vymýšlení barevných kombinací, to beru jako tu největší zábavu. Někdy si rozpletu i tři páry najednou.“ Pro aktivitu ale není počet napletených výrobků to nejpodstatnější, mnohem důležitější je sociální faktor – některé pletařky jsou vitální a upletou i několik párů týdně, jiné pletou kvůli horšímu zdravotnímu stavu z postele.

zamilovane ponozky 4

Ponožky až do domu

Limitované zamilované balení obsahuje dva páry ponožek a zákazníci si vždy mohou vybrat z různých velikostí a barev. Je možné je objednat klasicky v e-shopu Elpidy, nebo přímo v Centru Elpida na Pankráci. „Od soboty 3. února nás pak lidé opět najdou na farmářských trzích na pražské Náplavce, kde si svůj zamilovaný ponožkový set mohou osobně sestavit mezi 8. a 14. hodinou,“ vysvětluje Lada Brůnová. Na stánku je také možné získat knihu Konec moře, jejíž výtěžek jde na provoz Linky seniorů, kterou Elpida už 15 let provozuje. Zamilované ponožky a knihu lze koupit také dohromady, za speciální cenu.

zamilovane ponozky 2

Každý zákazník si také může pletařku, která jeho ponožky vyrobila, snadno vyhledat. Elpida má totiž na svých stránkách  seznam pletařek i s fotografiemi a základními informacemi.

Hmatatelný výsledek

„Pletení ponožek mám jako zábavu, ne jako povinnost,“ říká  Marie Horynová, která plete celý život. Nejprve vytvářela svetry pro děti nebo manžela. Ti už podle jejích slov všeho mají dost a když se proto naskytla možnost zapojit se do projektu Ponožky od babičky, neváhala. Dnes je už po dva roky jednou z hlavních pletařek Elpidy. „Pletení mě baví od dětství, je to taková činnost, u které vidíte hmatatelný výsledek. Pak vás ještě potěší, když se ty ponožky někomu líbí a třeba si je i koupí. Naplňuje vás to, není to zbytečné,“ vysvětluje paní Marie a dodává, že taková činnost jí vyhovuje i v tom, že je možné ji vykonávat po chvilkách a vždy se k rozdělané práci ve chvílích volna vrátit. „Dá se dělat i po deseti minutách,“ říká.

zamilovane ponozky 5

Elpida k valentýnské ponožkové akci vytvořila také speciální hashtag #zamilovaneponozky, kdy vyzývá nákupčí, aby se jeho prostřednictvím s okolím podělili o fotografie i názory na to, jak se jim ponožky líbí a jak si je pár společně užil. Takové reakce vždy totiž potěší samotné pletařky, z nichž některé reakce na sociálních sítích sledují. Dokazuje to i paní Horynová. „Viděla jsem už na Facebooku, že někdo například zveřejnil fotku ponožek se jmenovitým poděkováním pletařce, že jsou bezvadné,“ usmívá se paní Marie. „To je také moc příjemné,“ dodává.

zamilovane ponozky 3

Jen za loňský rok upletly pletařky na 12 tisíc párů ponožek. Letos by chtěly jejich počet ještě navýšit a Elpida by ráda přijala další padesátku  seniorek.

Foto: Elpida

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

  

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.