Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Potkaly se na fotbalovém hřišti, teď chystají svatbu

 

L fotbalistky big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

7

ledna
2018

Před časem spolu začaly hrát na stejném fotbalovém hřišti a před pár dny oznámily prostřednictvím romantických fotografií při západu a východu slunce své zasnoubení. Hvězda australské ženské fotbalové reprezentace Tameka Butt a novozélandská reprezentantka Kirsty Yallop se potkaly v norském týmu Klep IL, za který obě hrají od loňského roku. Díky legalizaci stejnopohlavních manželství, která byla v Austrálii uzákoněna koncem roku, tak budou mít možnost zařadit se k dalším tamním párům, které si budou moci říct ano ve své vlasti.

L fotbalistky 4

Šestadvacetiletá Tameka Butt vystřídala několik ženských fotbalových klubů po celém světě, mezi nimi například Boston Breakers, FFC Frankfurt nebo japonský Nadeshiko League. Od roku 2007 je členkou australské fotbalové reprezentace. Jednatřicetiletá Kirsty Yallop se narodila v Aucklandu a odehrála za novozélandskou reprezentaci na devadesát zápasů. Také ona vystřídala několik světových fotbalových klubů, mezi nimi například aucklandský Lynn-Avon United, švédský Kristianstands DFF nebo australský Brisbane Roar. Obě se však v loni setkaly v barvách norského týmu Klep IL, kde obě působí jako střední záložnice.

L fotbalistky 5

Po několikaletém vztahu, dva dny po Štědrém dnu, na svých profilech na sociálních sítích dvojice zveřejnila sérii fotografií z pláže, kde jedna druhou požádala při východu a západu slunce o ruku.

L fotbalistky 1

Tameka Butt na svém Twitteru napsala: „Jsme oficiálně ZASNOUBENÉ <3. Požádala jsem Kirsty, když zapadalo slunce a ona mě, když vycházelo, na pláži.“

L fotbalistky 2

Podle celosvětové studie je také v Austrálii a na Novém Zélandu homofobie ve sportu velkým problémem. 80 % dotázaných australských sportovců (a 78 % novozélandských) bylo svědkem homofobního jednání ve sportu. 50 % gayů a 48 % leseb bylo přímým terčem tohoto jednání (na Novém Zélandu 55 % gayů a 45 % leseb). V obou zemích se s homofobií na vlastní kůži setkalo také 30 % heterosexuálních sportovců. Také rozličné příběhy LGBT sportovců a sportovkyň stále ukazují, proč jsou podobné příběhy a zobrazování sportovců s menšinovou sexuální orientací důležité. Podle bývalého hráče amerického fotbalu Ryana Callaghana je potřeba příběhy, jako je ten jeho, ukazovat ostatním hráčům v obdobné situaci, aby věděli, že v tom nejsou sami a jejich kariéra s coming outem nekončí.

L fotbalistky 6

Foto: Instagram a Twitter

Čtěte dále

Australský gay imám plánuje otevřít inkluzivní mešitu. Bude útočištěm LGBT lidí

Ještě před pár lety patřil k uznávaným imámům, jelikož provázel při obřadech v Melbourne v jedné z největších mešit v Austrálii. Respekt si vysloužil také za to, že byl háfizem, tedy člověkem, který se naučil korán zpaměti. To vše přišlo téměř vniveč v roce 2010, kdy se přihlásil ke své sexuální orientaci. Byl vyloučen  z náboženské obce a v mešitách už kázat nesmí. Naopak čelí výhrůžkám smrti, jelikož se z něj stal hlasitý bojovník za práva LGBT muslimů. Těm poskytuje duchovní podporu, občas i útočiště ve svém jednopokojovém bytě. Nyní si vyhlédl v centru města dům, který by za pomoci filantropů rád proměnil  v první LGBT friendly mešitu v zemi spojenou s azylovým domem pro ty, kteří po svém coming outu prchají od svých rodin.


Lukáš Houdek 19. 1. 2018

V Ostravě otevřela ordinace pro chudé a lidi bez domova

Pro lidi bez domova může být z nejrůznějších důvodů složité získat zdravotní pomoc. Jejich zdravotní stav je přitom často vzhledem k životní situaci horší než ve většinové populaci. Stále častěji se také stávají oběťmi psychického a fyzického násilí a sexuálních útoků. „Zejména při terénní práci vidíme fakt, že bezdomovectví je problém sociálně-zdravotní. Většina bezdomovců na ulici má zdravotní problémy. Buď se stali bezdomovci kvůli zdravotnímu handicapu, nebo vlivem života na ulici došlo k nevratnému poškození zdraví,” říká Andrea Pekárková, lékařka Armády spásy. V prvním týdnu letošního roku proto otevřela Armáda spásy ordinaci praktického lékaře pro chudé v Ostravě. Jejím cílem je efektivně řešit problematiku bezdomovectví v rámci komplexního přístupu.


Marie Škardová 18. ...

Český bankéř chtěl poznat realitu, Vánoce strávil mezi uprchlíky v Řecku. „Jsou jako my,“ říká

Třiačtyřicetiletý Martin Bonhard je relativně vysoce postavený bankéř žijící v Praze. Vyrostl v Rakousku a Německu jako dítě emigrantů, kteří odešli z Československa v roce 1968. Protože ho znepokojovala podoba zdejší společenské diskuse o tématu migrace a uprchlíků, a chtěl sám zjistit, jak je to ve skutečnosti, odhodlal se k netradičnímu kroku. Rozhodl se Vánoce a přelom roku strávit v jednom z uprchlických táborů v Řecku. K čemu došel? Jak práce dobrovolníka probíhá? A jaký příběh ho zasáhl nejvíce?


Lukáš Houdek 17. 1. 2018

Zaměstnávání cizinců v Česku: Porušování zákona a vykořisťování

Sedmašedesátiletý pan Tstvetan dojížděl do České republiky za prací od devadesátých let. Během let pracoval v různých agenturách. V dubnu 2017 utrpěl zlomeninu nohy. Od té doby je v pracovní neschopnosti. Agentura, u které byl zaměstnán, s ním poté přerušila kontakt a neplnila dorovnání náhrady ze ztráty na výdělku po celou dobu pracovní neschopnosti. Bydlel na ubytovně a po úraze žil pouze z nemocenských dávek. Po vleklých komplikacích, kdy se vlastními silami i prostřednictvím právníka snažil vymáhat ušlé peníze od agentury, mu došly úspory a skončil na ulici. Poté se ho ujali terénní pracovníci Diakonie ČCE. Jeho případ, který ukazuje na problematiku cizinců na českém trhu práce, není dodnes dořešený. S jakými formami znevýhodňování se zahraniční pracovníci setkávají a jaká řešení navrhují organizace, které řeší problematiku v praxi?