Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Potkaly se na fotbalovém hřišti, teď chystají svatbu

 

L fotbalistky big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

7

ledna
2018

Před časem spolu začaly hrát na stejném fotbalovém hřišti a před pár dny oznámily prostřednictvím romantických fotografií při západu a východu slunce své zasnoubení. Hvězda australské ženské fotbalové reprezentace Tameka Butt a novozélandská reprezentantka Kirsty Yallop se potkaly v norském týmu Klep IL, za který obě hrají od loňského roku. Díky legalizaci stejnopohlavních manželství, která byla v Austrálii uzákoněna koncem roku, tak budou mít možnost zařadit se k dalším tamním párům, které si budou moci říct ano ve své vlasti.

L fotbalistky 4

Šestadvacetiletá Tameka Butt vystřídala několik ženských fotbalových klubů po celém světě, mezi nimi například Boston Breakers, FFC Frankfurt nebo japonský Nadeshiko League. Od roku 2007 je členkou australské fotbalové reprezentace. Jednatřicetiletá Kirsty Yallop se narodila v Aucklandu a odehrála za novozélandskou reprezentaci na devadesát zápasů. Také ona vystřídala několik světových fotbalových klubů, mezi nimi například aucklandský Lynn-Avon United, švédský Kristianstands DFF nebo australský Brisbane Roar. Obě se však v loni setkaly v barvách norského týmu Klep IL, kde obě působí jako střední záložnice.

L fotbalistky 5

Po několikaletém vztahu, dva dny po Štědrém dnu, na svých profilech na sociálních sítích dvojice zveřejnila sérii fotografií z pláže, kde jedna druhou požádala při východu a západu slunce o ruku.

L fotbalistky 1

Tameka Butt na svém Twitteru napsala: „Jsme oficiálně ZASNOUBENÉ <3. Požádala jsem Kirsty, když zapadalo slunce a ona mě, když vycházelo, na pláži.“

L fotbalistky 2

Podle celosvětové studie je také v Austrálii a na Novém Zélandu homofobie ve sportu velkým problémem. 80 % dotázaných australských sportovců (a 78 % novozélandských) bylo svědkem homofobního jednání ve sportu. 50 % gayů a 48 % leseb bylo přímým terčem tohoto jednání (na Novém Zélandu 55 % gayů a 45 % leseb). V obou zemích se s homofobií na vlastní kůži setkalo také 30 % heterosexuálních sportovců. Také rozličné příběhy LGBT sportovců a sportovkyň stále ukazují, proč jsou podobné příběhy a zobrazování sportovců s menšinovou sexuální orientací důležité. Podle bývalého hráče amerického fotbalu Ryana Callaghana je potřeba příběhy, jako je ten jeho, ukazovat ostatním hráčům v obdobné situaci, aby věděli, že v tom nejsou sami a jejich kariéra s coming outem nekončí.

L fotbalistky 6

Foto: Instagram a Twitter

Čtěte dále

Užívali drogy, demolovali město, dnes skáčí. Parkourista dává dětem ulice alternativu

Před 12 lety začal dnes 26letý Václav (Venca) Kumprecht s partou kamarádů trénovat parkour, sport, který využívá skoků, salt i předmětů k pohybu ve městě. Postupně se k nim přidávali další kluci i holky a tak začali parkour i učit. Během posledních let prošlo novoměstským týmem NERCO dvě stě dětí. Mnohé z nich Venca a jeho tým vytáhli přímo z ulice, kde je špatná parta strhávala k alkoholu, drogám a násilí. Společným úsilím pak ve městě vybudovali speciální hřiště, které je otevřené všem. Co jej motivuje k práci s dětmi, které se dostaly do problémů? Jaké jsou cíle NERCO týmu?


Marie Škardová 23. 1. 2019

Zavraždili mu otce, za války pomáhal ukrytým uprchlíkům. Dnes díky Čechům studuje

Pětadvacetiletý student Luther Yapelendi ze Středoafrické republiky má za sebou nelehkou cestu životem. Když byl dítě, zabili mu lupiči otce a stal se sirotkem. „Mně bylo devět let. Vůbec jsem nemohl uvěřit tomu, co se stalo,“ říká Luther a dodává: „Po smrti táty jsem musel na tři roky přestat chodit do školy, protože jsme zůstali bez peněz.“ Později mu do života zasáhl vleklý konflikt, během války se pomáhal starat o uprchlíky. „Velkou výzvou bylo také to, že na misii uprchlo i hodně těhotných žen, které tam pak rodily. Já sám jsem pak po porodech chodil omývat miminka. Z nemocí se objevovala hlavně malárie. Choleru jsme tam naštěstí neměli.“ Situace v zemi je i nadále velmi vážná a nový konflikt se může znovu rozhořet. Podle Luthera by ale lidé v zemi mohli rozpory překonat a smířit se. „Já jsem musel odpustit vrahům svého otce. Nechtěl jsem žít s pomstou. Pomsta je vždycky problém,“ říká L ...

Kvůli rakovině přišla o část tváře, u pojišťovny narazila. Na rekonstrukci obličeje se jí složili Češi

Mirka přišla v důsledku rakoviny v dětství o část tváře. Přes změnu vzhledu se dokázala přenést díky přátelům, zejména z LGBT komunity. Později vystudovala vysokou a dnes pracuje jako novinářka. Před pár lety se jí však obličej začal měnit, pod okem jí z tkáně stále více vystupuje titanová mřížka, která jí současně dále deformuje obličej. Mirka akutně potřebuje náročnou operaci v zahraničí, u pojišťovny však narazila. Požádala proto o pomoc veřejnost a nestačí se divit. Po několika týdnech se Češi na sérii potřebných operací v řádu asi pěti milionů složili. Přispěly jich tisíce.


Lukáš Houdek 21. 1. 2019

Přišli o domov, žili v chudobě. Díky Čechům teď v Afghánistánu podnikají

Lailuma pochází z Herátu v Afghánistánu. Dříve pracovala především v domácnosti, pečovala o děti, prala a uklízela. Pomocí organizace Člověk v tísni se zapojila do svépomocné skupiny a absolvovala kosmetický kurz. „Když jsem se naučila kosmetiku, využila jsem příležitosti a otevřela jsem si doma kosmetický salon. Od té doby jsem měla mnoho zákazníků - sousedů i příbuzných,” vypráví Lailuma, která nyní může pravidelně přispívat do rodinného rozpočtu. „Teď, když mám práci, jsem mnohem šťastnější než dřív,” podotýká.


Marie Škardová 20. 1. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.