Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Potkaly se na fotbalovém hřišti, teď chystají svatbu

 

L fotbalistky big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

7

ledna
2018

Před časem spolu začaly hrát na stejném fotbalovém hřišti a před pár dny oznámily prostřednictvím romantických fotografií při západu a východu slunce své zasnoubení. Hvězda australské ženské fotbalové reprezentace Tameka Butt a novozélandská reprezentantka Kirsty Yallop se potkaly v norském týmu Klep IL, za který obě hrají od loňského roku. Díky legalizaci stejnopohlavních manželství, která byla v Austrálii uzákoněna koncem roku, tak budou mít možnost zařadit se k dalším tamním párům, které si budou moci říct ano ve své vlasti.

L fotbalistky 4

Šestadvacetiletá Tameka Butt vystřídala několik ženských fotbalových klubů po celém světě, mezi nimi například Boston Breakers, FFC Frankfurt nebo japonský Nadeshiko League. Od roku 2007 je členkou australské fotbalové reprezentace. Jednatřicetiletá Kirsty Yallop se narodila v Aucklandu a odehrála za novozélandskou reprezentaci na devadesát zápasů. Také ona vystřídala několik světových fotbalových klubů, mezi nimi například aucklandský Lynn-Avon United, švédský Kristianstands DFF nebo australský Brisbane Roar. Obě se však v loni setkaly v barvách norského týmu Klep IL, kde obě působí jako střední záložnice.

L fotbalistky 5

Po několikaletém vztahu, dva dny po Štědrém dnu, na svých profilech na sociálních sítích dvojice zveřejnila sérii fotografií z pláže, kde jedna druhou požádala při východu a západu slunce o ruku.

L fotbalistky 1

Tameka Butt na svém Twitteru napsala: „Jsme oficiálně ZASNOUBENÉ <3. Požádala jsem Kirsty, když zapadalo slunce a ona mě, když vycházelo, na pláži.“

L fotbalistky 2

Podle celosvětové studie je také v Austrálii a na Novém Zélandu homofobie ve sportu velkým problémem. 80 % dotázaných australských sportovců (a 78 % novozélandských) bylo svědkem homofobního jednání ve sportu. 50 % gayů a 48 % leseb bylo přímým terčem tohoto jednání (na Novém Zélandu 55 % gayů a 45 % leseb). V obou zemích se s homofobií na vlastní kůži setkalo také 30 % heterosexuálních sportovců. Také rozličné příběhy LGBT sportovců a sportovkyň stále ukazují, proč jsou podobné příběhy a zobrazování sportovců s menšinovou sexuální orientací důležité. Podle bývalého hráče amerického fotbalu Ryana Callaghana je potřeba příběhy, jako je ten jeho, ukazovat ostatním hráčům v obdobné situaci, aby věděli, že v tom nejsou sami a jejich kariéra s coming outem nekončí.

L fotbalistky 6

Foto: Instagram a Twitter

Čtěte dále

Zažil šikanu učitelů i útoky neonacistů. Dnes je úspěšným moderátorem. Rodina ho zavrhla kvůli orientaci

„Dělám si ze sebe srandu, že kdyby žil Hitler, byl bych první v plynu,” směje se Gerhard Hadi. „Jako Rom, žid a gay to myslím stačí,” vysvětluje. Pětatřicetiletý rodák z Košic se totiž narodil do židovsko-romské vzdělané rodiny. Vyrůstal v době, kdy v regionu vzkvétala neonacistická hnutí, a to se promítlo i do života jeho rodiny. Sám Gerhard byl jako školák opakovaně napaden neonacisty. Rodina proto ze strachu odjela do Německa, kde požádala o azyl. Stesk po domově a příbuzných ji však o pár let později přivedl zpět. Na základní škole na Slovensku pak pro svůj romský původ čelil šikaně. Ne však jen ze strany spolužáků, ale zejména učitelů. Nejhorší to podle něj bylo na němčině, kde učitelka směrem k němu při jedné hře opakovaně říkávala: Ich bin schmutzig (Jsem špinavý). „Nechápal jsem to. Chodil jsem domů s pláčem,” popisuje. 


...

V Amsterdamu vznikl pop-up hotel s restaurací provozovaný uprchlíky. Pomáhá jim s novými začátky

Získat po příchodu do nové země potřebné zkušenosti, pracovní trénink, jazykové dovednosti i velmi cenné sociální vazby. To jsou cíle unikátního projektu v nizozemské metropoli, kde vloni vznikl pop-up hotel s restaurací provozovaný uprchlíky ve spolupráci s místními sociálními pracovníky. Hotel s restaurací dočasně otevřel vloni, a to v poměrně nezvyklém místě - v bývalé věznici na jihu Amsterdamu. A provozovatelé právě na této skutečnosti postavili propagaci. „Nechte se pohodlně zamknout v Amsterdamu,” zní jeden ze sloganů. Hotel nesl název Movement Hotel. Pozornější čtenář si všimne minulého času - hotel totiž před pár týdny zavřel. Brzy dojde k demolici vězeňských věží, aby uvolnily cestu výstavbě nových bytů. Restaurace v bývalé vězeňské prádelně však zatím funguje dál a podobně jako i dříve hotel nemá problém s nedostatkem zákazníků. „Hosté hotel milovali, protože byl jiný,” vy ...

„Není tu bezpečno a chybí školy. Se změnou pomáhá český slabikář,” říká středoafrická učitelka

Irène Célestine Ngono je koordinátorka vesnických škol v regionu Baoro ve Středoafrické republice (SAR), která je v současnosti považována za druhou nejméně rozvinutou zemi světa. Jak vypadá život v takzvaném zhrouceném státě? „V běžném životě se zhroucený stát projevuje například špatným stavem silnic. Nyní, v období dešťů, je naprosto žalostný a jakékoliv cestování je velice nebezpečné,“ říká Irène a dodává, že prioritou by měla být hlavně bezpečnost. „V zemi není bezpečno. Jeden den dojde ke krveprolití tady, druhý den tamhle a tak pořád dokola. Obyvatelstvo je vystavené naprosté nejistotě.“ Zvlášť velkou výzvou je v SAR i vzdělávání, se kterým pomáhají i Češi z organizace SIRIRI. I dnes tu jsou některé školy prosté chýše z bambusu nebo slámy, některé učitele trápí hlad. „Učitelé jsou špatně placení,“ tvrdí Irène a vysvětluje, proč je to problém: „Učitel o sebe musí d ...

„Neposmívejte se nám,” apeluje 14letá nedoslýchavá dívka. Chce se stát psycholožkou

Čtrnáctiletá Anička Poláková se narodila jako nedoslýchavá. Lékařům se na to podařilo přijít až později a Anička dostala naslouchadlo, když jí byly čtyři roky. Do školy, kde si našla řadu kamarádů, se nemohla dočkat. Některé děti se jí ale kvůli jejímu hendikepu posmívaly. S posměšky a nepochopením se setkává i dnes. „Je to pro nás těžký a fakt se snažíme. Neposmívejte se nám, protože za to nemůžeme a můžeme být kvůli tomu hodně smutní,” říká. „Neslyšící se nemají za co stydět, protože jsme stejně chytří a šikovní jako ostatní,” dodává. Hodně se věnuje gymnastice a atletice, ráda by se věnovala cheerleadingu. V dospělosti by se ráda stala psycholožkou, která by pomáhala dětem s postižením.


Bára Schneiderová 10. 10. 2018

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.