Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Potkaly se na fotbalovém hřišti, teď chystají svatbu

 

L fotbalistky big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

7

ledna
2018

Před časem spolu začaly hrát na stejném fotbalovém hřišti a před pár dny oznámily prostřednictvím romantických fotografií při západu a východu slunce své zasnoubení. Hvězda australské ženské fotbalové reprezentace Tameka Butt a novozélandská reprezentantka Kirsty Yallop se potkaly v norském týmu Klep IL, za který obě hrají od loňského roku. Díky legalizaci stejnopohlavních manželství, která byla v Austrálii uzákoněna koncem roku, tak budou mít možnost zařadit se k dalším tamním párům, které si budou moci říct ano ve své vlasti.

L fotbalistky 4

Šestadvacetiletá Tameka Butt vystřídala několik ženských fotbalových klubů po celém světě, mezi nimi například Boston Breakers, FFC Frankfurt nebo japonský Nadeshiko League. Od roku 2007 je členkou australské fotbalové reprezentace. Jednatřicetiletá Kirsty Yallop se narodila v Aucklandu a odehrála za novozélandskou reprezentaci na devadesát zápasů. Také ona vystřídala několik světových fotbalových klubů, mezi nimi například aucklandský Lynn-Avon United, švédský Kristianstands DFF nebo australský Brisbane Roar. Obě se však v loni setkaly v barvách norského týmu Klep IL, kde obě působí jako střední záložnice.

L fotbalistky 5

Po několikaletém vztahu, dva dny po Štědrém dnu, na svých profilech na sociálních sítích dvojice zveřejnila sérii fotografií z pláže, kde jedna druhou požádala při východu a západu slunce o ruku.

L fotbalistky 1

Tameka Butt na svém Twitteru napsala: „Jsme oficiálně ZASNOUBENÉ <3. Požádala jsem Kirsty, když zapadalo slunce a ona mě, když vycházelo, na pláži.“

L fotbalistky 2

Podle celosvětové studie je také v Austrálii a na Novém Zélandu homofobie ve sportu velkým problémem. 80 % dotázaných australských sportovců (a 78 % novozélandských) bylo svědkem homofobního jednání ve sportu. 50 % gayů a 48 % leseb bylo přímým terčem tohoto jednání (na Novém Zélandu 55 % gayů a 45 % leseb). V obou zemích se s homofobií na vlastní kůži setkalo také 30 % heterosexuálních sportovců. Také rozličné příběhy LGBT sportovců a sportovkyň stále ukazují, proč jsou podobné příběhy a zobrazování sportovců s menšinovou sexuální orientací důležité. Podle bývalého hráče amerického fotbalu Ryana Callaghana je potřeba příběhy, jako je ten jeho, ukazovat ostatním hráčům v obdobné situaci, aby věděli, že v tom nejsou sami a jejich kariéra s coming outem nekončí.

L fotbalistky 6

Foto: Instagram a Twitter

Čtěte dále

„Exekuce se dotýkají téměř čtvrtiny Čechů,“ říká vládní dluhová expertka

Být dlužníkem je ve společnosti přetrvávající stigma. Přesto je ale podle listopadových čísel v exekuci téměř 900 tisíc Čechů. Ti mají nezřídka rodiny a jiné blízké. Podle Barbary Halířové, dluhové expertky Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády, se tak může tato problematika dotýkat až 3 milionů lidí. Problémem je rostoucí počet lidí žijící na nebo pod hranicí chudoby. Čím dál více Čechů si tak nemůže dovolit neočekávaný výdaj. Právě ty je pak často ženou do dluhové pasti a nejvíce ohroženými skupinami lidí jsou ti, kteří zůstali sami - tedy lidé po rozvodu, matky samoživitelky nebo senioři. Proč počet exekucí stále narůstá? V čem by měla přinést změnu chystaná novela zákona a je vůbec nějaká cesta ven?


Lukáš Houdek 18. 4. 2018

Týrání u nás sužuje pětinu seniorů. Postaví se mu běžci v červených šatech

Paní Věra po smrti manžela věnovala dům synovi, který slíbil, že se o ni postará. Syn ale o 68letou matku nijak nepečuje. Snacha jí navíc zakazuje pohyb po společné zahradě a zahrnuje ji výčitkami a sprostými nadávkami. S příběhem paní Věry se setkali pracovníci krizové telefonní linky Senior telefon, kteří ročně řeší až 15 tisíc případů seniorů v nouzi. „Nejčastějším problémem, se kterým lidé na Senior telefon volají, je samota. Výjimečné nejsou ani případy týrání a zanedbávání péče. Jen v minulém roce jsme řešili přes 150 telefonátů osob se sebevražednými tendencemi a 334 hovorů s problematikou domácího násilí nebo týrání,“ říká Jan Lorman z organizace Život 90, která krizovou linku provozuje a již 27 let se v České republice stará o seniory. Na problematiku stále rostoucího počtu týraných seniorů letos upozorní třetí ročník charitativního Red Dress Run nebol ...

HOAX: Selfie Angely Merkelové s Usámou bin Ládinem

V posledních dnech se na sociální síti Facebook šíří fotografie, na které se spolu fotí německá kancléřka Angela Merkel a zakladatel teroristické organizace al-Káida Usáma bin Ládin. Snímek se šíří s komentářem: “TOHLE JE ZAKAZANA FOTKA, FACEBOOK UZ JI NEKOLIKRAT SMAZAL, NESMI SE TO DOSTAT MEZI LIDI, SDILEJTE AT VSICHNI VIDI PRAVDU!!!! RYCHLE NEZ TO ZASE SMAZOU!!!!”. Fotografie má v současnosti přes 4 tisíce sdílení.


HateFree Culture 16. 4. 2018

Podnikat začal ve 12, dnes vyvíjí aplikace pro globální boj se šikanou

Osmnáctiletý Honza Sláma začal podnikat ve dvanácti. Rozbil tehdy prasátko a koupil první akcie. O dva roky později už spolu se spolužáky vyvinuli jednu z nejúspěšnějších studentských aplikací u nás – Taháky do kapsy. Protože se sám setkal se šikanou, rozhodl se těm, kteří ji zažívají i dnes, pomoci. A s přáteli vyvinuli online službu Nenech to být, skrz kterou mohou žáci anonymně nahlásit, že některého z jejich spolužáků něco trápí. Během ročního provozu eviduje více než 1000 nahlášení šikany ve školách. V sedmnácti Honza založil regulérní firmu o dvanácti lidech, kteří spolu s ním pracují na vyvinutí revoluční aplikace FaceUp, která se snaží globálně řešit problémy se šikanou, sexuálním obtěžováním nebo rizikem sebevražd v USA. Jak se mu daří kloubit náročnou práci se školou? Co říkají rodiče na jeho čím dál častější pracovní cesty do zámoří? A proč by rád odjel stavět ...

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.