Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Potkaly se na fotbalovém hřišti, teď chystají svatbu

 

L fotbalistky big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

7

ledna
2018

Před časem spolu začaly hrát na stejném fotbalovém hřišti a před pár dny oznámily prostřednictvím romantických fotografií při západu a východu slunce své zasnoubení. Hvězda australské ženské fotbalové reprezentace Tameka Butt a novozélandská reprezentantka Kirsty Yallop se potkaly v norském týmu Klep IL, za který obě hrají od loňského roku. Díky legalizaci stejnopohlavních manželství, která byla v Austrálii uzákoněna koncem roku, tak budou mít možnost zařadit se k dalším tamním párům, které si budou moci říct ano ve své vlasti.

L fotbalistky 4

Šestadvacetiletá Tameka Butt vystřídala několik ženských fotbalových klubů po celém světě, mezi nimi například Boston Breakers, FFC Frankfurt nebo japonský Nadeshiko League. Od roku 2007 je členkou australské fotbalové reprezentace. Jednatřicetiletá Kirsty Yallop se narodila v Aucklandu a odehrála za novozélandskou reprezentaci na devadesát zápasů. Také ona vystřídala několik světových fotbalových klubů, mezi nimi například aucklandský Lynn-Avon United, švédský Kristianstands DFF nebo australský Brisbane Roar. Obě se však v loni setkaly v barvách norského týmu Klep IL, kde obě působí jako střední záložnice.

L fotbalistky 5

Po několikaletém vztahu, dva dny po Štědrém dnu, na svých profilech na sociálních sítích dvojice zveřejnila sérii fotografií z pláže, kde jedna druhou požádala při východu a západu slunce o ruku.

L fotbalistky 1

Tameka Butt na svém Twitteru napsala: „Jsme oficiálně ZASNOUBENÉ <3. Požádala jsem Kirsty, když zapadalo slunce a ona mě, když vycházelo, na pláži.“

L fotbalistky 2

Podle celosvětové studie je také v Austrálii a na Novém Zélandu homofobie ve sportu velkým problémem. 80 % dotázaných australských sportovců (a 78 % novozélandských) bylo svědkem homofobního jednání ve sportu. 50 % gayů a 48 % leseb bylo přímým terčem tohoto jednání (na Novém Zélandu 55 % gayů a 45 % leseb). V obou zemích se s homofobií na vlastní kůži setkalo také 30 % heterosexuálních sportovců. Také rozličné příběhy LGBT sportovců a sportovkyň stále ukazují, proč jsou podobné příběhy a zobrazování sportovců s menšinovou sexuální orientací důležité. Podle bývalého hráče amerického fotbalu Ryana Callaghana je potřeba příběhy, jako je ten jeho, ukazovat ostatním hráčům v obdobné situaci, aby věděli, že v tom nejsou sami a jejich kariéra s coming outem nekončí.

L fotbalistky 6

Foto: Instagram a Twitter

Čtěte dále

Manipulace: Nově mohou volit cizinci bez českého občanství. Umožnil to Hamáček

Tomio Okamura v neděli zveřejnil na svém facebookovém profilu nové video, ve kterém uvádí, že nově budou mít možnost v České republice volit a být voleni i cizinci bez českého občanství. Ve videu dále tvrdí, že poté, co se předseda ČSSD Jan Hamáček stal ministrem vnitra, umožnil, aby již v letošních říjnových komunálních volbách mohli v České republice takoví cizinci volit. Skandální na celé věci je dle něj především to, že „tyto návrhy k nám tlačí EU, jelikož nechce zachování národních států, ale vytvoření jednoho centrálního evropského superstátu pod diktátem Bruselu”.


HateFree Culture 17. 7. 2018

„Česká společnost je citlivější k nacismu než komunismu,” domnívá se vnitro

Na facebookové stránce HateFree Culture proběhla v nedávné době bouřlivá diskuze o tom, zda je propagace či podpora nacistických hnutí v praxi více řešena a potlačována než u hnutí komunistických a zda je i ve společnosti vyšší citlivost vůči nacismu než vůči komunismu. „Zákonná úprava nikterak nerozlišuje mezi zločiny spáchanými tou či onou formou totality. Výslovně je to uvedeno v § 405 trestního zákoníku, který postihuje schvalování, zpochybňování, popírání či ospravedlňování těchto zločinů. Je však třeba říci, že orgány činné v trestním řízení se v současnosti více zaměřují na problematiku kriminality pravicových extremistů, kterou považují za větší hrozbu pro bezpečnost a demokracii České republiky,“ uvádí v rozhovoru pro HFC Odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra. „Ve společnosti přetrvává vyšší citlivost vůči nacismu než vůči komunismu. Nac ...

V 60 udělala řidičák, v 65 odmaturovala. Je idolem mnohých Romů

Olga Fečová se narodila za války do silných romských rodů na východním Slovensku. Tam zažila tradiční život, ze kterého čerpá dodnes, přestože se rodina po válce přestěhovala do Prahy za prací. Pochází ze vzdělané muzikantské rodiny, hudba i škola byla tedy v jejím životě všudypřítomná. Ona sama ale v mládí dokončila jen základní vzdělání, chtěla především pečovat o blaho svých blízkých, zatímco oni sami studovali nebo se věnovali kariéře. „Já jsem se vždycky vlastně starala o ostatní a na sebe jsem furt neměla čas,” říká. Když odrostly i její děti, rozhodla se to změnit. „V šedesáti jsem si pak řekla: ,Holka, už bys sis mohla taky udělat čas na sebe.` A udělala jsem si řidičák,” směje se a s ironií dodává, že nyní funguje v systému pětiletek. V 65 letech složila maturitu, v 70 se naučila na housle a v 75 letech začala malovat. Vedle celoživotní práce v továrnách a úklidu se však s ...

Ukaž, že je Česko super. Vyfoť to!

V rámci oslav stého výročí vzniku Československa a 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu filmů s cestovatelskou tematikou Tourfilm probíhá soutěž o nejlepší fotografii. Účastnit soutěže se může každý, fotografie vyjadřující národní hrdost ale musí vzniknout v České republice, každý může přihlásit právě jeden snímek. Cílem soutěže je zvýšit povědomí o letošním jubileu založení Československa. HateFree Culture je jejím partnerem.


HateFree Culture 12. 7. 2018

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.