Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Malý autista natočil video pro spolužáky, aby pochopili jeho stavy. A je z něj virál

 

george autismus big

leitnerovaJana Leitnerová
Autorka

Jana Leitnerová (*1987) vystudovala obory Český jazyk a literatura a Pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se online komunikaci, sociálním sítím a krizové komunikaci.

7
prosince
2017

„Baví mě tančit, baví mě tvořit hudbu, miluju kreslení a umění a počkejte…mám tu věc, které se říká autismus,“ říká ve svém videu 9letý George Yionoulis a dodává: „Jsem dítě stejně jako vy!“ Video natočil pro své spolužáky ze 4. třídy, kam chodí. Chtěl jim názorně ukázat, jaký je jeho život autisty, aby ho spolužáci pochopili. Šestiminutové video pak jeho matka nahrála na sociální sítě a stal se z něj virál.

George ve videu, které sám sestříhal z úryvků domácích videí a fotek, popisuje, jak se jeho autismus projevuje. Svěřuje se třeba i s tím, že začal mluvit až ve 3 letech nebo se svými častými obtížemi. Jednou z nich je, že když s ním někdo mluví v hlučném prostředí, potřebuje roztřídit a zpracovat konverzace a chvíli mu trvá, než někomu odpoví. „Někdy jsem taky tak frustrovaný, že se rozčiluju více a déle než ostatní. Když mě ale vidíte, že si hraju sám, neznamená to, že si nechci hrát s vámi,“ vysvětluje ostatním.

george autismus 3

Video bylo původně vytvořeno pro 21 Georgeových spolužáků. Když ale jeho matka Lisa Jolley viděla, jak úžasné video stvořil, rozhodla se jej sdílet se světem. George na videu velmi přesně popisuje svoje stavy. Nejen ty, kdy se cítí zle, ale i ty pozitivní. Když je z něčeho velmi nadšený a když prožívá pocit vzrušení, tleská nebo skáče. „Jsem dítě stejně jako vy, vždyť všechny naše děti jsou odlišné vlastním způsobem, ne?" dodává George a vyzývá ostatní děti, aby za ním přišly a zeptaly se ho na autismus. „Nebojte se mě na to zeptat. Vážně, je to v pořádku, prostě se mě přijďte zeptat,“ říká ve videu.

George miluje Harryho Pottera, Minecraft a tacos, to ale podle něj nezpůsobuje autismus, ale to, že je 9leté dítě. Hodně ho baví tanec a hudba celkově, je pro něj velmi důležitá a hudbu i tvoří. „Můžete mi říkat DJ GeoYio,“ říká ve videu George. Jeho rodiče jsou na něj velmi hrdí. „Je pro nás radostí, je světlem pro všechny, s kým se kdy setkal,“ popisují svého syna.

george autismus 4

Foto: Repro George Yionoulis

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.