Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Malý autista natočil video pro spolužáky, aby pochopili jeho stavy. A je z něj virál

 

george autismus big

leitnerovaJana Leitnerová
Autorka

Jana Leitnerová (*1987) vystudovala obory Český jazyk a literatura a Pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se online komunikaci, sociálním sítím a krizové komunikaci.

7
prosince
2017

„Baví mě tančit, baví mě tvořit hudbu, miluju kreslení a umění a počkejte…mám tu věc, které se říká autismus,“ říká ve svém videu 9letý George Yionoulis a dodává: „Jsem dítě stejně jako vy!“ Video natočil pro své spolužáky ze 4. třídy, kam chodí. Chtěl jim názorně ukázat, jaký je jeho život autisty, aby ho spolužáci pochopili. Šestiminutové video pak jeho matka nahrála na sociální sítě a stal se z něj virál.

George ve videu, které sám sestříhal z úryvků domácích videí a fotek, popisuje, jak se jeho autismus projevuje. Svěřuje se třeba i s tím, že začal mluvit až ve 3 letech nebo se svými častými obtížemi. Jednou z nich je, že když s ním někdo mluví v hlučném prostředí, potřebuje roztřídit a zpracovat konverzace a chvíli mu trvá, než někomu odpoví. „Někdy jsem taky tak frustrovaný, že se rozčiluju více a déle než ostatní. Když mě ale vidíte, že si hraju sám, neznamená to, že si nechci hrát s vámi,“ vysvětluje ostatním.

george autismus 3

Video bylo původně vytvořeno pro 21 Georgeových spolužáků. Když ale jeho matka Lisa Jolley viděla, jak úžasné video stvořil, rozhodla se jej sdílet se světem. George na videu velmi přesně popisuje svoje stavy. Nejen ty, kdy se cítí zle, ale i ty pozitivní. Když je z něčeho velmi nadšený a když prožívá pocit vzrušení, tleská nebo skáče. „Jsem dítě stejně jako vy, vždyť všechny naše děti jsou odlišné vlastním způsobem, ne?" dodává George a vyzývá ostatní děti, aby za ním přišly a zeptaly se ho na autismus. „Nebojte se mě na to zeptat. Vážně, je to v pořádku, prostě se mě přijďte zeptat,“ říká ve videu.

George miluje Harryho Pottera, Minecraft a tacos, to ale podle něj nezpůsobuje autismus, ale to, že je 9leté dítě. Hodně ho baví tanec a hudba celkově, je pro něj velmi důležitá a hudbu i tvoří. „Můžete mi říkat DJ GeoYio,“ říká ve videu George. Jeho rodiče jsou na něj velmi hrdí. „Je pro nás radostí, je světlem pro všechny, s kým se kdy setkal,“ popisují svého syna.

george autismus 4

Foto: Repro George Yionoulis

Čtěte dále

Neonacisté ve Švédsku v 90. letech zavraždili chlapce českého původu. Čin odstartoval boj proti extremismu

V roce 1995 byl ve švédském městě Kungälv partou neonacistů brutálně umučen John Hron, 14letý chlapec s českým původem. Hrůzný čin šokoval obyvatele města i celou zemi. „Vzpomínám si na to ráno, kdy se vražda objevila v celostátních zprávách. Všichni tím byli zasaženi,“ říká Christer Mattsson, který byl v té době učitelem, a dodává: „Jako společnost jsme již byli vystaveni neonacistickému násilí, ale tohle bylo úplně jiné. Byl to dospívající chlapec. Pachatelé byli chlapci.“ K události podle něj vedlo především to, že v Kungälv měla nacistická scéna dlouhou historii začínající ve 30. letech. Podle Christera pak bylo pro obyvatele města zásadní si přiznat, že to je lokální problém a začít jej tak i řešit. „Někteří odsoudili skutek, odsoudili neonacisty. Ale také zde byla myšlenka bránit město jako takové. Říkat, že se jednalo o náhodnou, nešťastnou událost, že to nemá nic společn ...

„Učíme se anatomii, jednání s pacientem ne.” Medik po smrti otce burcuje proti rakovině slinivky

Do života mladého slovenského medika zasáhla těžká nemoc jeho milovaného otce. Ze dne na den přerušil studium a rozhodl se s ním strávit poslední chvíle života. Po jeho smrti pak začal spolu s ostatními burcovat proti rakovině slinivky břišní. Přestože se ve své lékařské praxi věnovat právě onkologii s ohledem na rodinnou historii nechce, rád by změnil přístup lékařů k pacientům. Z vlastní zkušenosti totiž ví, že se ne vždy chovají empaticky. A to ve chvílích, kdy člověk empatii, podobně jako kdysi jeho otec, potřebuje.


 

Lukáš Houdek 19. 6. 2019

Pochází ze Žižkova, v Anglii založil boxerský tým pro české děti

Žižkovský rodák Ladislav Žiga se již odmalička věnoval boxu. V Praze jej trénoval legendární Stanislav Tišer, který se věnoval především dětem z ulice. Dnes třicetiletý Ladislav žije v Anglii ve městě Gloucester. Zde se rozhodl jít ve stopách svého trenéra a vybudovat boxerský tým pro děti. Dnes učí bojovému sportu pětadvacet dětí z české a slovenské komunity. Předává jim nejen zkušenosti ze sportu, ale i ze života. „Boxujeme a dohlížím i na jejich výsledky ve škole. Mou snahou je začlenit mládež do běžného života a tím pádem i potlačovat kriminalitu,” popisuje.

Marie Škardová 19. 6. 2019

Súdánská dívka zachránila tisíce uprchlíků. Nyní dostala šanci studovat v USA

Pětadvacetiletá Betty Asha pomohla téměř 2300 lidem z Jižního Súdánu uprchnout před násilím do sousední Ugandy. Musela kvůli tomu opustit vlastní domov a zanechat studia. Nyní začne studovat na Maryville College v Tennessee ve Spojených státech.


Nina Djukanovićová 18. 6. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.