Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Malý autista natočil video pro spolužáky, aby pochopili jeho stavy. A je z něj virál

 

george autismus big

leitnerovaJana Leitnerová
Autorka

Jana Leitnerová (*1987) vystudovala obory Český jazyk a literatura a Pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se online komunikaci, sociálním sítím a krizové komunikaci.

7
prosince
2017

„Baví mě tančit, baví mě tvořit hudbu, miluju kreslení a umění a počkejte…mám tu věc, které se říká autismus,“ říká ve svém videu 9letý George Yionoulis a dodává: „Jsem dítě stejně jako vy!“ Video natočil pro své spolužáky ze 4. třídy, kam chodí. Chtěl jim názorně ukázat, jaký je jeho život autisty, aby ho spolužáci pochopili. Šestiminutové video pak jeho matka nahrála na sociální sítě a stal se z něj virál.

George ve videu, které sám sestříhal z úryvků domácích videí a fotek, popisuje, jak se jeho autismus projevuje. Svěřuje se třeba i s tím, že začal mluvit až ve 3 letech nebo se svými častými obtížemi. Jednou z nich je, že když s ním někdo mluví v hlučném prostředí, potřebuje roztřídit a zpracovat konverzace a chvíli mu trvá, než někomu odpoví. „Někdy jsem taky tak frustrovaný, že se rozčiluju více a déle než ostatní. Když mě ale vidíte, že si hraju sám, neznamená to, že si nechci hrát s vámi,“ vysvětluje ostatním.

george autismus 3

Video bylo původně vytvořeno pro 21 Georgeových spolužáků. Když ale jeho matka Lisa Jolley viděla, jak úžasné video stvořil, rozhodla se jej sdílet se světem. George na videu velmi přesně popisuje svoje stavy. Nejen ty, kdy se cítí zle, ale i ty pozitivní. Když je z něčeho velmi nadšený a když prožívá pocit vzrušení, tleská nebo skáče. „Jsem dítě stejně jako vy, vždyť všechny naše děti jsou odlišné vlastním způsobem, ne?" dodává George a vyzývá ostatní děti, aby za ním přišly a zeptaly se ho na autismus. „Nebojte se mě na to zeptat. Vážně, je to v pořádku, prostě se mě přijďte zeptat,“ říká ve videu.

George miluje Harryho Pottera, Minecraft a tacos, to ale podle něj nezpůsobuje autismus, ale to, že je 9leté dítě. Hodně ho baví tanec a hudba celkově, je pro něj velmi důležitá a hudbu i tvoří. „Můžete mi říkat DJ GeoYio,“ říká ve videu George. Jeho rodiče jsou na něj velmi hrdí. „Je pro nás radostí, je světlem pro všechny, s kým se kdy setkal,“ popisují svého syna.

george autismus 4

Foto: Repro George Yionoulis

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.