Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

V Aranžérii váží kytice lidé s epilepsií. Bojují proti své stigmatizaci

 

aranzerie big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

9
října
2017

„Epilepsie se u mě projevuje silnými bolestmi hlavy a nesoustředěností. Léta jsem si připadala jako hypochondr – nemám záchvaty, nic není vidět, tak si asi něco namlouvám,“ popisuje své stavy Majda, jedna z pracovnic pražské Aranžérie. „Setkání s odborníky ze Společnosti „E“ a s holkama tady mi zodpovědělo spoustu otázek. Měním se a mám práci, ve které je mi hezky,“ dodává. Aranžérie není klasickým květinářstvím, ale sociálním podnikem, jenž dává pracovní příležitosti lidem potýkajícím se s epilepsií. Ti si kvůli svému zdravotními stavu často hledají práci jen velmi těžce. Vedle aranžování květin pořádá workshopy pro veřejnost, při kterých vedle učení lidí vázat květiny seznamuje s obtížemi, se kterými se lidé s tímto onemocněním setkávají. Snaží se tak toto téma otevírat a bojovat proti stigmatizaci.

aranzerie 2

Aranžérii provozuje nezisková organizace Společnost „E“, která pomáhá lidem s epilepsií a jejich blízkým už pětadvacet let. Poskytuje jim poradenství a s ním související fakultativní a aktivizační činnost. Mimo to se snaží společnost o tomto onemocnění informovat a bojovat proti stigmatizaci lidí, kteří se s ním potýkají. Na nedostatek informací narazila sama Martina Havlová, současná vedoucí Aranžérie. „O společnosti „E“ jsem se dozvěděla z měsíčníku Aura, který mi z ordinace lékaře přinesla maminka. Uvítala jsem zkušenosti ostatních, co mají také děti nebo blízké trpící epilepsií,“ říká pro Srdcerváče. „V ordinacích se totiž často v rychlosti dozvíte fakta a medikaci, ale na všechno ostatní přicházíte za pochodu. A sami narazíte na různá tabu a strach, protože o epilepsii se zkrátka nemluví,“ popisuje.

aranzerie 1

Právě Martina Havlová se do aktivit organizace zapojila v roce 2005, kde se po nějaké době začala podílet také na klubových aktivitách, v jejichž rámci učila klienty vyrobit si vlastní květinové dekorace. Ti se postupem času stále zdokonalovali, a tak začal tento kroužek připravovat květiny jako poděkování sponzorům. „Aranžérie jako sociální firma tak v roce 2011 postupně vznikala hlavně z našeho nadšení a velké spokojenosti těch, pro které jsme dekorace vytvářely a kteří nám za výrobky chtěli zaplatit,“ vzpomíná Havlová. „Nešlo o nic cíleného nebo promyšleného,“ doplňuje.

aranzerie 4

Kdo co zvládne

Původně chtěla dát Aranžérie příležitost všem klientům Společnosti „E“, což se velmi záhy ukázalo jako nereálné, protože pro vázání květin je zapotřebí jistá dávka kreativity, kterou každý člověk neoplývá. Je také zapotřebí stihnout určité množství objednávek denně. Proto dnes chodí denně pomáhat Martině Havlové a další koordinátorce čtveřice žen. Další čtyři spolupracovnice s těžší formou epilepsie pak docházejí jednou týdně a vyrábějí v klidnějším tempu drobné dekorace a dárky. Tým pak doplňují další dva lidé v kanceláři.

aranzerie 6

To, že má práce s květinami zklidňující vliv, potvrzuje keramička a jedna ze zaměstnankyň Majda Dejlová. „Epilepsie se u mě projevuje silnými bolestmi hlavy a nesoustředěností. Léta jsem si připadala jako hypochondr – nemám záchvaty, nic není vidět, tak si asi něco namlouvám. Také jsem měla za to, že jsem se po dětech z epilepsie vyléčila,“ vypráví. „Setkání s odborníky ze Společnosti „E“ a s holkami tady mi zodpovědělo spoustu otázek. Měním se a mám práci, ve které je mi hezky,“ pokračuje a dodává, že koordinátorky Martina s Marcelou umějí vést lidi, citlivě zadávat úkoly i odhadnout, kdo co zvládne.

Podnik se zaměřuje na široký sortiment výrobků spojených s květinami – například svatební květiny a dekorace. Vytváří ale také výzdoby pro kongresy, na předávání cen, nebo zboží do stánků. Nejhektičtějším obdobím pak jsou Vánoce, letní měsíce z důvodu svateb a Dušičky. Ve dnech největšího náporu pak docházejí pomáhat dobrovolníci.

aranzerie 5

Poprvé veřejně

Aranžérie se však nevěnuje jen vázání květin a výrobě dekorací. Pořádá také workshopy pro veřejnost nebo zaměstnance různých firem, kde se vedle lektorování vázání květin věnuje také osvětě. Pro zaměstnance je takový kontakt s lidmi velmi důležitý, protože často poprvé mluví veřejně o své nemoci a u toho ukazují, že to není to jediné, co je identifikuje. Uvědomují si, že něco specifického umí. „Hodně nových zákazníků k nám přichází na základě referencí. Těší nás, že jsme vnímáni jako profesionální floristická dílna. To, že tu pracují lidé s epilepsií, je k tomu přidaná hodnota, která mi osobně dává velký smysl,“ uzavírá Havlová.

aranzerie 3

Článek vznikl ve spolupráci s kampaní Srdcerváči.

Foto: FB Aranžérie

Čtěte dále

Manipulace: Nově mohou volit cizinci bez českého občanství. Umožnil to Hamáček

Tomio Okamura v neděli zveřejnil na svém facebookovém profilu nové video, ve kterém uvádí, že nově budou mít možnost v České republice volit a být voleni i cizinci bez českého občanství. Ve videu dále tvrdí, že poté, co se předseda ČSSD Jan Hamáček stal ministrem vnitra, umožnil, aby již v letošních říjnových komunálních volbách mohli v České republice takoví cizinci volit. Skandální na celé věci je dle něj především to, že „tyto návrhy k nám tlačí EU, jelikož nechce zachování národních států, ale vytvoření jednoho centrálního evropského superstátu pod diktátem Bruselu”.


HateFree Culture 17. 7. 2018

„Česká společnost je citlivější k nacismu než komunismu,” domnívá se vnitro

Na facebookové stránce HateFree Culture proběhla v nedávné době bouřlivá diskuze o tom, zda je propagace či podpora nacistických hnutí v praxi více řešena a potlačována než u hnutí komunistických a zda je i ve společnosti vyšší citlivost vůči nacismu než vůči komunismu. „Zákonná úprava nikterak nerozlišuje mezi zločiny spáchanými tou či onou formou totality. Výslovně je to uvedeno v § 405 trestního zákoníku, který postihuje schvalování, zpochybňování, popírání či ospravedlňování těchto zločinů. Je však třeba říci, že orgány činné v trestním řízení se v současnosti více zaměřují na problematiku kriminality pravicových extremistů, kterou považují za větší hrozbu pro bezpečnost a demokracii České republiky,“ uvádí v rozhovoru pro HFC Odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra. „Ve společnosti přetrvává vyšší citlivost vůči nacismu než vůči komunismu. Nac ...

V 60 udělala řidičák, v 65 odmaturovala. Je idolem mnohých Romů

Olga Fečová se narodila za války do silných romských rodů na východním Slovensku. Tam zažila tradiční život, ze kterého čerpá dodnes, přestože se rodina po válce přestěhovala do Prahy za prací. Pochází ze vzdělané muzikantské rodiny, hudba i škola byla tedy v jejím životě všudypřítomná. Ona sama ale v mládí dokončila jen základní vzdělání, chtěla především pečovat o blaho svých blízkých, zatímco oni sami studovali nebo se věnovali kariéře. „Já jsem se vždycky vlastně starala o ostatní a na sebe jsem furt neměla čas,” říká. Když odrostly i její děti, rozhodla se to změnit. „V šedesáti jsem si pak řekla: ,Holka, už bys sis mohla taky udělat čas na sebe.` A udělala jsem si řidičák,” směje se a s ironií dodává, že nyní funguje v systému pětiletek. V 65 letech složila maturitu, v 70 se naučila na housle a v 75 letech začala malovat. Vedle celoživotní práce v továrnách a úklidu se však s ...

Ukaž, že je Česko super. Vyfoť to!

V rámci oslav stého výročí vzniku Československa a 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu filmů s cestovatelskou tematikou Tourfilm probíhá soutěž o nejlepší fotografii. Účastnit soutěže se může každý, fotografie vyjadřující národní hrdost ale musí vzniknout v České republice, každý může přihlásit právě jeden snímek. Cílem soutěže je zvýšit povědomí o letošním jubileu založení Československa. HateFree Culture je jejím partnerem.


HateFree Culture 12. 7. 2018

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.