Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

V Aranžérii váží kytice lidé s epilepsií. Bojují proti své stigmatizaci

 

aranzerie big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

9
října
2017

„Epilepsie se u mě projevuje silnými bolestmi hlavy a nesoustředěností. Léta jsem si připadala jako hypochondr – nemám záchvaty, nic není vidět, tak si asi něco namlouvám,“ popisuje své stavy Majda, jedna z pracovnic pražské Aranžérie. „Setkání s odborníky ze Společnosti „E“ a s holkama tady mi zodpovědělo spoustu otázek. Měním se a mám práci, ve které je mi hezky,“ dodává. Aranžérie není klasickým květinářstvím, ale sociálním podnikem, jenž dává pracovní příležitosti lidem potýkajícím se s epilepsií. Ti si kvůli svému zdravotními stavu často hledají práci jen velmi těžce. Vedle aranžování květin pořádá workshopy pro veřejnost, při kterých vedle učení lidí vázat květiny seznamuje s obtížemi, se kterými se lidé s tímto onemocněním setkávají. Snaží se tak toto téma otevírat a bojovat proti stigmatizaci.

aranzerie 2

Aranžérii provozuje nezisková organizace Společnost „E“, která pomáhá lidem s epilepsií a jejich blízkým už pětadvacet let. Poskytuje jim poradenství a s ním související fakultativní a aktivizační činnost. Mimo to se snaží společnost o tomto onemocnění informovat a bojovat proti stigmatizaci lidí, kteří se s ním potýkají. Na nedostatek informací narazila sama Martina Havlová, současná vedoucí Aranžérie. „O společnosti „E“ jsem se dozvěděla z měsíčníku Aura, který mi z ordinace lékaře přinesla maminka. Uvítala jsem zkušenosti ostatních, co mají také děti nebo blízké trpící epilepsií,“ říká pro Srdcerváče. „V ordinacích se totiž často v rychlosti dozvíte fakta a medikaci, ale na všechno ostatní přicházíte za pochodu. A sami narazíte na různá tabu a strach, protože o epilepsii se zkrátka nemluví,“ popisuje.

aranzerie 1

Právě Martina Havlová se do aktivit organizace zapojila v roce 2005, kde se po nějaké době začala podílet také na klubových aktivitách, v jejichž rámci učila klienty vyrobit si vlastní květinové dekorace. Ti se postupem času stále zdokonalovali, a tak začal tento kroužek připravovat květiny jako poděkování sponzorům. „Aranžérie jako sociální firma tak v roce 2011 postupně vznikala hlavně z našeho nadšení a velké spokojenosti těch, pro které jsme dekorace vytvářely a kteří nám za výrobky chtěli zaplatit,“ vzpomíná Havlová. „Nešlo o nic cíleného nebo promyšleného,“ doplňuje.

aranzerie 4

Kdo co zvládne

Původně chtěla dát Aranžérie příležitost všem klientům Společnosti „E“, což se velmi záhy ukázalo jako nereálné, protože pro vázání květin je zapotřebí jistá dávka kreativity, kterou každý člověk neoplývá. Je také zapotřebí stihnout určité množství objednávek denně. Proto dnes chodí denně pomáhat Martině Havlové a další koordinátorce čtveřice žen. Další čtyři spolupracovnice s těžší formou epilepsie pak docházejí jednou týdně a vyrábějí v klidnějším tempu drobné dekorace a dárky. Tým pak doplňují další dva lidé v kanceláři.

aranzerie 6

To, že má práce s květinami zklidňující vliv, potvrzuje keramička a jedna ze zaměstnankyň Majda Dejlová. „Epilepsie se u mě projevuje silnými bolestmi hlavy a nesoustředěností. Léta jsem si připadala jako hypochondr – nemám záchvaty, nic není vidět, tak si asi něco namlouvám. Také jsem měla za to, že jsem se po dětech z epilepsie vyléčila,“ vypráví. „Setkání s odborníky ze Společnosti „E“ a s holkami tady mi zodpovědělo spoustu otázek. Měním se a mám práci, ve které je mi hezky,“ pokračuje a dodává, že koordinátorky Martina s Marcelou umějí vést lidi, citlivě zadávat úkoly i odhadnout, kdo co zvládne.

Podnik se zaměřuje na široký sortiment výrobků spojených s květinami – například svatební květiny a dekorace. Vytváří ale také výzdoby pro kongresy, na předávání cen, nebo zboží do stánků. Nejhektičtějším obdobím pak jsou Vánoce, letní měsíce z důvodu svateb a Dušičky. Ve dnech největšího náporu pak docházejí pomáhat dobrovolníci.

aranzerie 5

Poprvé veřejně

Aranžérie se však nevěnuje jen vázání květin a výrobě dekorací. Pořádá také workshopy pro veřejnost nebo zaměstnance různých firem, kde se vedle lektorování vázání květin věnuje také osvětě. Pro zaměstnance je takový kontakt s lidmi velmi důležitý, protože často poprvé mluví veřejně o své nemoci a u toho ukazují, že to není to jediné, co je identifikuje. Uvědomují si, že něco specifického umí. „Hodně nových zákazníků k nám přichází na základě referencí. Těší nás, že jsme vnímáni jako profesionální floristická dílna. To, že tu pracují lidé s epilepsií, je k tomu přidaná hodnota, která mi osobně dává velký smysl,“ uzavírá Havlová.

aranzerie 3

Článek vznikl ve spolupráci s kampaní Srdcerváči.

Foto: FB Aranžérie

Čtěte dále

„Exekuce se dotýkají téměř čtvrtiny Čechů,“ říká vládní dluhová expertka

Být dlužníkem je ve společnosti přetrvávající stigma. Přesto je ale podle listopadových čísel v exekuci téměř 900 tisíc Čechů. Ti mají nezřídka rodiny a jiné blízké. Podle Barbary Halířové, dluhové expertky Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády, se tak může tato problematika dotýkat až 3 milionů lidí. Problémem je rostoucí počet lidí žijící na nebo pod hranicí chudoby. Čím dál více Čechů si tak nemůže dovolit neočekávaný výdaj. Právě ty je pak často ženou do dluhové pasti a nejvíce ohroženými skupinami lidí jsou ti, kteří zůstali sami - tedy lidé po rozvodu, matky samoživitelky nebo senioři. Proč počet exekucí stále narůstá? V čem by měla přinést změnu chystaná novela zákona a je vůbec nějaká cesta ven?


Lukáš Houdek 18. 4. 2018

Týrání u nás sužuje pětinu seniorů. Postaví se mu běžci v červených šatech

Paní Věra po smrti manžela věnovala dům synovi, který slíbil, že se o ni postará. Syn ale o 68letou matku nijak nepečuje. Snacha jí navíc zakazuje pohyb po společné zahradě a zahrnuje ji výčitkami a sprostými nadávkami. S příběhem paní Věry se setkali pracovníci krizové telefonní linky Senior telefon, kteří ročně řeší až 15 tisíc případů seniorů v nouzi. „Nejčastějším problémem, se kterým lidé na Senior telefon volají, je samota. Výjimečné nejsou ani případy týrání a zanedbávání péče. Jen v minulém roce jsme řešili přes 150 telefonátů osob se sebevražednými tendencemi a 334 hovorů s problematikou domácího násilí nebo týrání,“ říká Jan Lorman z organizace Život 90, která krizovou linku provozuje a již 27 let se v České republice stará o seniory. Na problematiku stále rostoucího počtu týraných seniorů letos upozorní třetí ročník charitativního Red Dress Run nebol ...

HOAX: Selfie Angely Merkelové s Usámou bin Ládinem

V posledních dnech se na sociální síti Facebook šíří fotografie, na které se spolu fotí německá kancléřka Angela Merkel a zakladatel teroristické organizace al-Káida Usáma bin Ládin. Snímek se šíří s komentářem: “TOHLE JE ZAKAZANA FOTKA, FACEBOOK UZ JI NEKOLIKRAT SMAZAL, NESMI SE TO DOSTAT MEZI LIDI, SDILEJTE AT VSICHNI VIDI PRAVDU!!!! RYCHLE NEZ TO ZASE SMAZOU!!!!”. Fotografie má v současnosti přes 4 tisíce sdílení.


HateFree Culture 16. 4. 2018

Podnikat začal ve 12, dnes vyvíjí aplikace pro globální boj se šikanou

Osmnáctiletý Honza Sláma začal podnikat ve dvanácti. Rozbil tehdy prasátko a koupil první akcie. O dva roky později už spolu se spolužáky vyvinuli jednu z nejúspěšnějších studentských aplikací u nás – Taháky do kapsy. Protože se sám setkal se šikanou, rozhodl se těm, kteří ji zažívají i dnes, pomoci. A s přáteli vyvinuli online službu Nenech to být, skrz kterou mohou žáci anonymně nahlásit, že některého z jejich spolužáků něco trápí. Během ročního provozu eviduje více než 1000 nahlášení šikany ve školách. V sedmnácti Honza založil regulérní firmu o dvanácti lidech, kteří spolu s ním pracují na vyvinutí revoluční aplikace FaceUp, která se snaží globálně řešit problémy se šikanou, sexuálním obtěžováním nebo rizikem sebevražd v USA. Jak se mu daří kloubit náročnou práci se školou? Co říkají rodiče na jeho čím dál častější pracovní cesty do zámoří? A proč by rád odjel stavět ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.