Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Co jsi měl/a na sobě? V Kansasu vystavili oblečení obětí znásilnění

 

vystava znasilneni big

houdek lukasLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

25
září
2017

„Co jsi měla na sobě? - Mé oblíbené žluté triko, nepamatuju si ale, co jsem měla za kalhoty. Vybavuju si, že jsem byla zmatená a chtěla jsem co nejdřív odejít z bratrova pokoje a pokračovat ve sledování kreslených filmů.“ To je popisek k jednomu z celkem osmnácti exponátů uvedených na jedenáctidenní výstavě s názvem Co jsi měl/a na sobě?, která v první polovině září probíhala v galerii Kansaské univerzity. Vystavené oblečení bylo rekonstruováno na základě svědectví těch, kteří sexuální násilí zažili. „Věříme, že se studenti mohou přesvědčit, že narativ, kterým jsou živeni – tedy že něčí oblečení způsobuje sexuální násilí – je chybný,“ uvedla pro Chicago Tribune Jen Brockman, ředitelka univerzitního Centra pro prevenci a vzdělávání o znásilnění, která výstavu korátorovala.

vystava znasilneni 1

Příběhy mají původ u studentů a studentek univerzity, které se organizátorům podařilo sesbírat na základě kampaně na sociálních sítích nebo formou plakátů v prostorách školy. „Po tom, co se to stalo, jsem zameškala několik dní v práci. Když jsem se svěřila šéfové, zeptala se mě na tuhle otázku. Řekla jsem: ‚Triko a džíny, krávo, co nosíš na basket ty?‘ Odešla jsem a už se nevrátila,“ říká další z příběhů.

vystava znasilneni 3

Vystavené exponáty současně nejsou autentickými oděvy, které měly oběti ve chvíli napadení na sobě, byly darovány studenty na základě jejich příběhů. „Není to oblečení, které sexuální násilí působí, je to člověk. Motivací tohoto projektu byla snaha pomoci obětem najít klid a osvěta v naší komunitě,“ uvedla Brockman pro HuffPost.

vystava znasilneni 2

Přestože výstava trvala pouhých 11 dnů, získala pozornost světových médií. Podle organizátorky měla výstava extrémně pozitivní ohlas také u návštěvníků. Jak popisuje reportérka televize Fox4News, vystihujícím slovem pro vernisáž výstavy je „ticho“. „Některým tekly slzy,“ popisuje. Otevření se zúčastnil také Kieran Regan, který podle svých slov přišel proto, aby pochopil, co oběti takových činů prožívají. I proto, že některé z nich má ve svém okolí. Nejvíc ho zdrtily dětské letní šaty. „Ty letní šatičky vás zasáhnou,“ uvedl. „Jako by patřily šestileté dívce.A já mám pětiletého bratra,“ dodal.

vystava znasilneni 6

Přestože výstava před několika dny skončila, měla by být podle Jen Brockman během října dostupná ke zhlédnutí online. 

vystava znasilneni 4

vystava znasilneni 5

Foto: Jennifer Sprague

Čtěte dále

„Neměla by míň papat? Neměla bys už mít dítě?” ptají se nadživotní kresby v ulicích Prahy

Až do poloviny června bude v pražském veřejném prostoru k vidění výstava kreseb slovenské autorky Ivany Šátekové. Ta na několikametrových panelech Galerie Artwall na zdi pod Letenskými sady tematizuje situace, v nichž se ženy setkávají v různých obdobích svého života s kritikou nebo nepochopením, které autorka vnímá jako genderově podmíněné. „Hodnocení týkající se vzhledu, mateřství, správného chování či vyjadřování provázejí ženy od dětství až do stáří. Tyto komentáře mají často formu zdánlivě nevinných a dobře míněných otázek. Výstava je zaměřená na stereotypy o ženách a odkrývá skrytý sexismus a ageismus – tedy předsudky a diskriminaci na základě pohlaví a věku,” uvádí jedna z kurátorek výstavy Lenka Kukurová. „Otázky vypovídají o vžitých společenských představách o tom, jak by se měla chovat ,správná žena'. Mnohé z nich ale vycházejí z předsudků, které se opakov ...

Děti migrantů se setkávají s českými při hrách a sportu. Učí se česky a navazují přátelství

Skupina jednadvaceti dětí se v posledních měsících nenudila. Během čtyř lekcí parkouru se učily základy bezpečnosti, skoky, parakotouly, udržení se na zdi a také týmovému duchu. Při bubnování během měsíce nacvičily společně s lektory rytmickou skladbu. Street dance lekce přinesly možnost naučit se základním pohybům. Děti zaujal zejména break dance a hip hop. Na výtvarných workshopech pak malovaly abstraktní obrazy pomocí barevných tuší a pěny na holení, pracovaly s linorytem a vytvořily také obrovské puzzle, do nichž každé dítě vytvořilo svůj vlastní dílek. Nabídnout dětem možnost si vyzkoušet různorodé aktivity je jedním z cílů mezinárodního projektu LAB 31. V České republice jej realizuje Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Dalším z cílů je podpora integrace. Proto projekt spojuje české děti s dětmi cizinců. Zapojeny jsou děti ve věku osmi až patnácti let z devíti zemí sv ...

„Mýty o válečném násilí vychovávají ženy, aby sexuální násilí čekaly a nebránily se,“ říká expertka

Maďarská Židovka Judith Magyar Isaacson se narodila v roce 1925. V červenci roku 1944, když jí bylo devatenáct let, byla deportována do koncentračního tábora Osvětim a následně nucena k pracím v Hessisch Lichtenau. Ve své autobiografii popsala neustálý strach ze sexuálního násilí a také své pocity, když jí jednoho dne velitel koncentračního tábora Lichtenau řekl, aby ho následovala. „Dědí ženy vzpomínky na znásilnění?” pomyslela si při tom Judith. Vzpomněla si na mýtus o únosu Sabinek Římany a na další příběhy násilí na ženách. „Můj úděl není výjimečný, řekla jsem si. Zasáhlo mě starověké právo sexu a války.” Mýty a příběhy o válečném násilí na ženách připravují ženy na tuto možnost a ženy jsou tak vychovávány k tomu, aby sexuální násilí očekávaly a aby se mu případně nebránily.


Nina Djukanovićová 21

HFFest: Brno ovládne festival extrémních pochutin. Nabídne hmyz nebo kuřecí pařáty

V sobotu 25. května se v Brně uskuteční již čtvrtý ročník Extrem food festivalu. Akce potrvá od 10:00 do 18:00 a nabídne exotickou kuchyni, neobvyklé nápoje a bohatý doprovodný program. Festival proběhne na známém fotbalovém stadionu Za Lužánkami a pořadatelé se na něm pokusí vytvořit nový český rekord v počtu lidí pojídajících smažený hmyz na jednom místě. Festival se letos hlásí k označení HateFree Fest, čímž dává najevo, že je otevřený všem návštěvníkům bez rozdílu. Kromě jiného si na něm tak budete moci vyzvednout naše placky nebo nálepky.


HateFree Culture 21. 5. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.