Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Co jsi měl/a na sobě? V Kansasu vystavili oblečení obětí znásilnění

 

vystava znasilneni big

houdek lukasLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

25
září
2017

„Co jsi měla na sobě? - Mé oblíbené žluté triko, nepamatuju si ale, co jsem měla za kalhoty. Vybavuju si, že jsem byla zmatená a chtěla jsem co nejdřív odejít z bratrova pokoje a pokračovat ve sledování kreslených filmů.“ To je popisek k jednomu z celkem osmnácti exponátů uvedených na jedenáctidenní výstavě s názvem Co jsi měl/a na sobě?, která v první polovině září probíhala v galerii Kansaské univerzity. Vystavené oblečení bylo rekonstruováno na základě svědectví těch, kteří sexuální násilí zažili. „Věříme, že se studenti mohou přesvědčit, že narativ, kterým jsou živeni – tedy že něčí oblečení způsobuje sexuální násilí – je chybný,“ uvedla pro Chicago Tribune Jen Brockman, ředitelka univerzitního Centra pro prevenci a vzdělávání o znásilnění, která výstavu korátorovala.

vystava znasilneni 1

Příběhy mají původ u studentů a studentek univerzity, které se organizátorům podařilo sesbírat na základě kampaně na sociálních sítích nebo formou plakátů v prostorách školy. „Po tom, co se to stalo, jsem zameškala několik dní v práci. Když jsem se svěřila šéfové, zeptala se mě na tuhle otázku. Řekla jsem: ‚Triko a džíny, krávo, co nosíš na basket ty?‘ Odešla jsem a už se nevrátila,“ říká další z příběhů.

vystava znasilneni 3

Vystavené exponáty současně nejsou autentickými oděvy, které měly oběti ve chvíli napadení na sobě, byly darovány studenty na základě jejich příběhů. „Není to oblečení, které sexuální násilí působí, je to člověk. Motivací tohoto projektu byla snaha pomoci obětem najít klid a osvěta v naší komunitě,“ uvedla Brockman pro HuffPost.

vystava znasilneni 2

Přestože výstava trvala pouhých 11 dnů, získala pozornost světových médií. Podle organizátorky měla výstava extrémně pozitivní ohlas také u návštěvníků. Jak popisuje reportérka televize Fox4News, vystihujícím slovem pro vernisáž výstavy je „ticho“. „Některým tekly slzy,“ popisuje. Otevření se zúčastnil také Kieran Regan, který podle svých slov přišel proto, aby pochopil, co oběti takových činů prožívají. I proto, že některé z nich má ve svém okolí. Nejvíc ho zdrtily dětské letní šaty. „Ty letní šatičky vás zasáhnou,“ uvedl. „Jako by patřily šestileté dívce.A já mám pětiletého bratra,“ dodal.

vystava znasilneni 6

Přestože výstava před několika dny skončila, měla by být podle Jen Brockman během října dostupná ke zhlédnutí online. 

vystava znasilneni 4

vystava znasilneni 5

Foto: Jennifer Sprague

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.