Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Rvou se za sebe i ostatní. Sedm statečných v nových Srdcerváčích

 

srdcervaci2017 big

houdek lukasLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

10
září
2017

„Jsem životní optimistka, byť vím, jaké to je, když se rakovina vrací,“ říká běžkyně a armádní psycholožka Zuzana Němčíková. „Je důležité, aby hendikepovaní s ostatními žili ve zdravých a svobodných společenstvích, ve kterých je jim společně dobře a ve kterých se vzájemně obohacují,“ říká vedoucí obchodního odboru Národního divadla Jiří Adamík, který je prakticky nevidomý.  „Chtěla bych motivovat ostatní hendikepované lidi, aby si šli za svými sny a nehendikepovaným ukázat, že i lidé s postižením mohou studovat, pracovat, sportovat,“ říká nevidomá plavkyně a studentka práv Nicole Fryčová. Všechny tři spojuje fakt, že se stali vedle dalších tváří letošní kampaně Srdcerváči, jejímž cílem je inspirovat a otevírat diskusi o předsudcích a zbytečných překážkách v oblasti zaměstnávání.

Letošní Srdcerváči se nesou v duchu Sedmi statečných. Představují celkem sedm úspěšných hendikepovaných sportovců, kteří za sebou i před sebou mají úspěšnou profesní kariéru. Dokazují, že nemoc či úraz nemusí znamenat v životě stopku, ale naopak pobídku překonávat překážky, které se mnohým mohou zpočátku zdát nepřekonatelné.

srdcervaci2017 1

Hlavním ambasadorem letošních Srdcerváčů je místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny a paralympijský vítěz Manfred Koller. Dalšími tvářemi pak jsou vedle výše jmenovaných paralympionik Jan Povýšil, triatlonista Jan Tománek, lyžař na monoski Pavel Dvořák a handbiker Tomáš Mošnička. „Jsme jediný nadační fond v České republice, který se již deset let cíleně a komplexně zabývá problematikou zaměstnávání zdravotně postižených. Těch v aktivním věku je u nás přes šest set tisíc a jen asi polovina má práci, nebo spíše práci, která odpovídá jejich dovednostem a kvalifikaci,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu a zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který kampaň každoročně realizuje.

Srdcerváči vedle zviditelňování tématu prostřednictvím vlastních příběhů zároveň oslovují firmy, instituce a významné osobnosti, aby do projektu darovaly nezvyklé předměty a zážitky různé hodnoty, které si pak veřejnost může vybrat z katalogu na webu Srdcerváčů. Za finanční dar v hodnotě odměny v podobě zážitku či dárku pak přibude daná částka na kontě projektu. Vybraná částka bude v rámci grantového řízení v lednu rozdělena mezi žadatele o grant, tedy hendikepované podnikatele a organizace, které zaměstnávají více než padesát procent lidí se zdravotním postižením. V loňském roce žadatelé o grant získali čtyři sta padesát tisíc korun, podpořeno bylo 10 organizací a živnostníků se zdravotním postižením.

Srdcerváči však nejsou jen o osvětě. Díky nim našlo novou práci více než 300 lidí se zdravotním postižením. „Už desátým rokem učíme zaměstnavatele, jak k zaměstnancům se zdravotním postižením přistupovat a obecné veřejnosti dáváme najevo, že lidé se zdravotním postižením jsou zaměstnanci jako každý jiný,“ uzavírá Lenka Kohoutová z NFOZP.

srdcervaci2017 2

srdcervaci2017 3

srdcervaci2017 4

srdcervaci2017 5

srdcervaci2017 6

srdcervaci2017 7

srdcervaci2017 8

Foto: Srdcerváči

Čtěte dále

„Češi bývali nejmilejší národ v Evropě. Dnes je ovlivňuje populismus,“ říká Egypťan žijící v Praze

Abdalla Gamal je šestatřicetiletý Egypťan žijící kousek za Prahou. Narodil se do vzdělané rodiny ve městě Zagazig na severu země. Jeho otec působí jako veterinář v Rijádu v Saúdské Arábii, bratr pracuje pro tamní magistrát v IT oblasti a jeho sestra je lékařkou. Maminka je v domácnosti. Abdalla prožil v Saúdské Arábii s rodinou šest let, chodil tam na střední gymnázium. Později vystudoval češtinu na prestižní káhirské fakultě Al Alsun. V rámci studií se dostal na rok do Prahy, která ho okamžitě uchvátila. O pár let později se tu rozhodl oženit a založit rodinu. Jak vnímá silné protimuslimské nálady v české společnosti a jak se dotýkají jeho rodiny? Proč studoval právě češtinu a jaká místa má v Praze nejraději?


Lukáš Houdek 22. 5. 2018

„Češi si často lebedí v roli oběti,“ říká cestovatel Petr Horký

Petr Horký je jedním z nejvýznamnějších českých cestovatelů současnosti. Nejprve se prosadil v televizi moderováním pořadů Hip Hap Hop, Pyramida nebo Studio 6. Jako cestovatel, dokumentarista a spisovatel pak navštívil desítky zemí. K rozhodnutí cestovat mu pomohlo mládí prožité za komunistického režimu. „Navenek všichni vypadali stejně, ale uvnitř byla podezřívavost, ublížení, strach… jako mladý jsem přesně věděl, co mi nejvíc chybí: svoboda a cestování,“ popisuje svou motivaci. Na začátku bojoval s vlastními předsudky. „Můj stereotyp byl úplně stejný, jako má většina lidí, než poprvé někam odjedou, a sice připadal jsem si chytře a přemýšlel jsem, proč ti kolem jsou tak blbí, že žijí jinak.“


Jiří Pasz 22. 5. 2018

Otec egyptské lesby prošel nečekanou přeměnou. Od homofobie k toleranci

Gayové a lesby z Blízkého východu a severní Afriky často čelí velké diskriminaci jak na společenské, tak i na státní úrovni. Příběh Dalie, lesby z Egypta, a dalších LGBT aktivistů ale ukazuje, že je jejich okolí přesto mnohdy pochopilo a podpořilo. Nová kampaň od Human Rights Watch a Arab Foundation for Freedoms and Equality vyzdvihuje kreativní snahy těchto aktivistů v regionu a dodává naději do budoucna v otázce práv LGBT osob.


Nina Djukanovićová 20. 5. 2018

Zdravotní sestra změnila po misích v Jordánsku a Iráku názory. „Jsou to lidé jako my,“ říká

Zdravotnický humanitární program MEDEVAC začal během války v Jugoslávii evakuacemi raněných civilistů do českých nemocnic. Postupně se rozrostl a nyní především jezdí čeští lékaři do zahraničí, kde ročně provedou více než 800 operací. Některé z nich zachraňují životy lidem v různých oblastech zasažených krizí. „Jsou to humanitární krize, přírodní katastrofy, ozbrojené konflikty, pomáháme lidem v místech, kde není dostupná zdravotnická péče,“ říká Lukáš Němec, jeden z koordinátorů programu. Komu přesně čeští lékaři pomáhají? „Představte si maminku, mladou ženu, jakou můžete běžně potkat na ulici, na zastávce, cestou do práce… akorát žije na Ukrajině, v Iráku, v Jordánsku. V noci na její barák spadne bomba. Pomáháme obyčejným lidem, kteří si ne vlastní vinou nemohou dovolit životně důležitou lékařskou péči,“ popisuje Němec. Pacienti do programu jsou pečlivě vybíráni za ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.