Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Rvou se za sebe i ostatní. Sedm statečných v nových Srdcerváčích

 

srdcervaci2017 big

houdek lukasLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

10
září
2017

„Jsem životní optimistka, byť vím, jaké to je, když se rakovina vrací,“ říká běžkyně a armádní psycholožka Zuzana Němčíková. „Je důležité, aby hendikepovaní s ostatními žili ve zdravých a svobodných společenstvích, ve kterých je jim společně dobře a ve kterých se vzájemně obohacují,“ říká vedoucí obchodního odboru Národního divadla Jiří Adamík, který je prakticky nevidomý.  „Chtěla bych motivovat ostatní hendikepované lidi, aby si šli za svými sny a nehendikepovaným ukázat, že i lidé s postižením mohou studovat, pracovat, sportovat,“ říká nevidomá plavkyně a studentka práv Nicole Fryčová. Všechny tři spojuje fakt, že se stali vedle dalších tváří letošní kampaně Srdcerváči, jejímž cílem je inspirovat a otevírat diskusi o předsudcích a zbytečných překážkách v oblasti zaměstnávání.

Letošní Srdcerváči se nesou v duchu Sedmi statečných. Představují celkem sedm úspěšných hendikepovaných sportovců, kteří za sebou i před sebou mají úspěšnou profesní kariéru. Dokazují, že nemoc či úraz nemusí znamenat v životě stopku, ale naopak pobídku překonávat překážky, které se mnohým mohou zpočátku zdát nepřekonatelné.

srdcervaci2017 1

Hlavním ambasadorem letošních Srdcerváčů je místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny a paralympijský vítěz Manfred Koller. Dalšími tvářemi pak jsou vedle výše jmenovaných paralympionik Jan Povýšil, triatlonista Jan Tománek, lyžař na monoski Pavel Dvořák a handbiker Tomáš Mošnička. „Jsme jediný nadační fond v České republice, který se již deset let cíleně a komplexně zabývá problematikou zaměstnávání zdravotně postižených. Těch v aktivním věku je u nás přes šest set tisíc a jen asi polovina má práci, nebo spíše práci, která odpovídá jejich dovednostem a kvalifikaci,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu a zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který kampaň každoročně realizuje.

Srdcerváči vedle zviditelňování tématu prostřednictvím vlastních příběhů zároveň oslovují firmy, instituce a významné osobnosti, aby do projektu darovaly nezvyklé předměty a zážitky různé hodnoty, které si pak veřejnost může vybrat z katalogu na webu Srdcerváčů. Za finanční dar v hodnotě odměny v podobě zážitku či dárku pak přibude daná částka na kontě projektu. Vybraná částka bude v rámci grantového řízení v lednu rozdělena mezi žadatele o grant, tedy hendikepované podnikatele a organizace, které zaměstnávají více než padesát procent lidí se zdravotním postižením. V loňském roce žadatelé o grant získali čtyři sta padesát tisíc korun, podpořeno bylo 10 organizací a živnostníků se zdravotním postižením.

Srdcerváči však nejsou jen o osvětě. Díky nim našlo novou práci více než 300 lidí se zdravotním postižením. „Už desátým rokem učíme zaměstnavatele, jak k zaměstnancům se zdravotním postižením přistupovat a obecné veřejnosti dáváme najevo, že lidé se zdravotním postižením jsou zaměstnanci jako každý jiný,“ uzavírá Lenka Kohoutová z NFOZP.

srdcervaci2017 2

srdcervaci2017 3

srdcervaci2017 4

srdcervaci2017 5

srdcervaci2017 6

srdcervaci2017 7

srdcervaci2017 8

Foto: Srdcerváči

Čtěte dále

Otevřená snídaně už 26. listopadu v Praze!

V neděli 26. listopadu od 10:00 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních. Tentokrát je pro návštěvníky z řad dospělých i dětí připraven díky partnerům bohatý program. Těšit se můžete například na pásmo poezie, výtvarný workshop nebo diskusi s umělci-migranty, kteří našli svůj domov v Česku. Programovými partnery snídaně jsou tentokrát Inbáze a festival Den poezie. Vstup zdarma.


HateFree Culture 17. 11. 2017

Výhrůžky nahradila solidarita. Lidé teplickým prvňákům posílají pohledy, peníze, nabízejí i zájezdy

Množství nenávistných komentářů k fotce teplických prvňáčků, a následná celospolečenská diskuse, zaplavilo začátkem listopadu Česko a rezonuje dodnes. Výhrůžky a nenávist však vystřídala vlna solidarity, podpory a nabídek pomoci. Lidé posílají dětem i personálu školy pro radost pohledy a vzkazy, organizují finanční sbírky, navrhují doučování nebo dokonce nabízejí zážitkové pobyty zdarma. I to je Česko.


Kateřina Gamal Richterová 17. 11. 2017

Svůj život zasvětil boji za práva gayů. Slovensko objevuje zapomenutý příběh Imricha Matyáše

Slovensko v posledních dnech objevuje zapomenutého gay aktivistu Imricha Matyáše, muže, který už ve 30. letech minulého století aktivně bojoval za práva lidí s menšinovou sexuální orientací, a to až do své dobrovolné smrti. Jeho zapomenutý celoživotní boj za dekriminalizaci homosexuality v Československu odhalil nedávno nalezený deník. Právě ten, spolu s korespondencí uchovanou na různých místech Evropy, přináší nejen hrdinský příběh o neúnavné snaze o společenskou změnu, ale také jedinečné svědectví o životě LGBT komunity na Slovensku za období druhé světové války i socialismu. „Čistou náhodou jsme objevili deníky Imricha Matyáše, který od 30. do 60. let intenzivně řešil dekriminalizaci homosexuality. Dopisoval si s odborníky, politiky, představiteli státu nebo ministerstvy. Byl dokonce v kontaktu se světovým hnutím,“ říká pro HFC Martin Macko, ředitel Iniciativy Inakosť. Ta také před pár dny předst ...

Kotlebův volič: Má orientace a hlas pro Kotlebu v rozporu nejsou

Viktor ze Slovenska má specifické názory, které prezentuje na sociálních sítích i v osobním životě. S rozhovorem souhlasil za předpokladu, že mu bude zajištěna anonymita. Nevěří totiž v demokracii a svobodu slova a obává se, že by se mu to mohlo vymstít v zaměstnání. Je mu něco přes čtyřicet, je velmi oblíbeným učitelem na základní škole a je homosexuál. V posledních slovenských volbách do krajů volil stranu Mariána Kotleby. Co ho k tomu vedlo? Vidí rozpor ve volení ultrapravicových stran a svou sexuální orientací? Jakým zdrojům důvěřuje, proč se vymezuje vůči muslimům a z jakého důvodu doufá v zánik Evropské unie?


Lukáš Houdek 14. 11. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.