Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Slavní uprchlíci aneb autoři děl, která všichni dobře známe

 

uprchlici vynalezy big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Externí spolupracovnice HateFree Culture.

1
července
2017

Pohádka o kolouškovi Bambim, auta značky Mini, fyzikální teorie. To jsou jen některé věci, jejichž autory jsou lidé, kteří z různých důvodů uprchli ze své země a hledali bezpečí a zázemí jinde. Jaké další to jsou? 

Auto značky Mini

Autorem vozů Mini je Alec Issigonis, rodák ze Smyrny, dnešního tureckého Izmiru. Pocházel z řecko-německé rodiny a po otci zdědil britské občanství. Když došlo ve Smyrně roku 1922 k velkému požáru, byl se svou matkou evakuován britským námořnictvem na Maltu. Odtud o rok později odešli do Velké Británie.

Bohemian Rhapsody

Jedna z nejznámějších písní britské skupiny Queen pochází z pera jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ten se narodil na ostrově Zanzibar jako Farrokh Bulsara indickým rodičům. Do Británie spolu s nimi odešel z důvodu revoluce na Zanzibaru v roce 1965.

Bambi

Za pohádkový příběh o kolouškovi jménem Bambi vděčíme Felixi Saltenovi. Byl to rakouský spisovatel židovského původu, který se narodil v Uhrách jako Siegmund Salzmann. Poté, co nacisté obsadili Rakousko, se přestěhoval do Švýcarska. V Curychu o pár let později zemřel.

Deník Anny Frankové

Německá rodina Frankových uprchla před nacisty do holandského Amsterdamu, kde si Anne začala psát svůj deník. Poté, co Německo začalo okupovat také Nizozemsko, se rodina skrývala v tajných místnostech kancelářské budovy Annina otce Otto Franka. Po dvou letech skrývání byla rodina prozrazena a transportována do několika různých táborů. Anne Franková zemřela na břišní tyfus v táboře Bergen-Belsen, její otec jako jediný člen rodiny válku přežil. Po návratu do Amsterdamu objevil deník své dcery a rozhodl se ho vydat.

Teorie relativity

Před nacisty prchal také Němec s židovskými kořeny, Albert Einstein. Usadil se ve Spojených státech amerických.

Řada dalších děl, nápadů a vynálezů pochází od lidí, kteří uprchli ze své země. V New Yorku vznikl umělecký projekt Made By Refugee (Vyrobeno uprchlíkem), který má na tuto skutečnost upozornit. Umělci Kien Quan a Jillian Young lepí štítky s nápisem MADE BY REFUGEE na běžné potraviny v obchodech s cílem změnit zažité představy o uprchlících a žadatelích o azyl.

Foto: Repro UNHCR

Čtěte dále

„Rasismus tě degraduje na prvoka,” říká česko-romský hudebník Holubec

Jindra Holubec, frontman kapely Amigoos, se narodil do romsko-české rodiny, spojuje tak oba světy tělem i duší. „To, že jsem půlka, jsem si začal uvědomovat až kolem osmnáctého roku života, jinak mi to nějak nedocházelo. Jasně, na fotbale mi říkali cigi, ale protože jsem vyrůstal na vesnici, kde žádní Romové nežili, tak jsem se tak necítil,“ odpovídá na otázku, jak se jeho kořeny projevují v reálném životě. „Nikdy jsem se nestyděl za to, že mám romské kořeny,“ pokračuje Jindra „Spíše jsem na to hrdý a postupem času jsem to cítil jako plus. A díky tomuhle uvědomění jsem se taky snažil chovat ke každému stejně. Nikdy mě u toho nenapadaly myšlenky na to, že jsem snad jiný nebo tak něco.“ Jindra vyrůstal na Jesenicku a pracoval taky jako sociální pracovník. I proto o některých svých písních mluví jako o sociálních baladách a vyjadřuje se k tématům, jako jsou drogy, sociální dávky nebo nenávist. P ...

„Muslimové by se měli vůči urážkám politiků ozvat. Chybí dialog,“ říká 19letý Čech se syrskými kořeny

Mít exotické jméno nemusí být na škodu. „Je to dobrý způsob, jak začít rozhovor,“ říká devatenáctiletý Sufian Massalema. Problémy kvůli svému původu nikdy neměl, podle něj je česká společnost obecně tolerantní a nálady vyvolávají jen konkrétní jedinci, které je nejvíc slyšet. Co mu vadí, je chybějící dialog mezi Čechy a muslimy. „Každý se baví jen sám se sebou v uzavřené bublině, a to není dobře, přitom naše kultury toho mají tolik společného,“ vysvětluje student, který zdědil jméno a arabské kořeny po dědečkovi ze Sýrie.


OPU 7. 12. 2018

6 z 10 lidí žije v zemích, kde nemohou svobodně vyznávat víru

65letá židovská lékařka Sarah Halimi byla v dubnu 2017 napadena a vyhozena z okna svého bytu, který se nacházel ve třetím patře domu v Paříži. Její muslimští sousedé uvedli, že slyšeli pachatele během útoku křičet náboženská hesla a části Koránu v arabštině. Soud po dlouhou dobu nekvalifikoval případ jako zločin z nenávisti, což vyvolalo řadu demonstrací. Po deseti měsících byl útočník původem z Mali odsouzen za vraždu motivovanou antisemitismem, což bylo vyhodnoceno jako přitěžující faktor. Francie je domovem největší židovské populace v západní Evropě a mnoho z nich se v posledních letech stalo obětí vzrůstajícího počtu zločinů z nenávisti. Došlo také k prudkému nárůstu emigrace Židů, kteří odcházejí především do Izraele. Podle Zprávy o náboženské svobodě ve světě organizace Církev v nouzi 6 z 10 lidí žije v současnosti v zemích, kde náboženská svobod ...

Domovem české živnostnice prošly desítky lidí na útěku. Nyní přijme do rodiny 15letého Afghánce

Magdalena Pospíchalová je živnostnice na volné noze z Čelákovic. Už déle než tři roky aktivně pomáhá lidem na útěku. Vše začalo na podzim roku 2015, ve dnech, kdy bylo uprchlíkům zablokovaným u nádraží Keleti v Budapešti umožněno vydat se vlaky do Německa. Na Hlavním nádraží v Praze se tehdy sešla malá skupinka lidí s jídlem, aby jim cestu zpříjemnili. Krátce nato se spontánně zformovala skupina dobrovolníků, kteří po více než rok v pravidelných směnách obcházeli vlaky a uprchlíky aktivně vyhledávali, aby jim poskytli základní potřeby, poradenství a pomoc. Tehdy se také utvořila skupina lidí, kteří ubytovávali ve svých domovech uprchlíky přes noc, aby si odpočinuli před další cestou. „Domů si je brávali studenti, rodiny i matky samoživitelky. Museli to být ale také lidé, kteří mají tak trochu odvahu. Nebát se například reakcí sousedů. 


L ...