Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Slavní uprchlíci aneb autoři děl, která všichni dobře známe

 

uprchlici vynalezy big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Externí spolupracovnice HateFree Culture.

1
července
2017

Pohádka o kolouškovi Bambim, auta značky Mini, fyzikální teorie. To jsou jen některé věci, jejichž autory jsou lidé, kteří z různých důvodů uprchli ze své země a hledali bezpečí a zázemí jinde. Jaké další to jsou? 

Auto značky Mini

Autorem vozů Mini je Alec Issigonis, rodák ze Smyrny, dnešního tureckého Izmiru. Pocházel z řecko-německé rodiny a po otci zdědil britské občanství. Když došlo ve Smyrně roku 1922 k velkému požáru, byl se svou matkou evakuován britským námořnictvem na Maltu. Odtud o rok později odešli do Velké Británie.

Bohemian Rhapsody

Jedna z nejznámějších písní britské skupiny Queen pochází z pera jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ten se narodil na ostrově Zanzibar jako Farrokh Bulsara indickým rodičům. Do Británie spolu s nimi odešel z důvodu revoluce na Zanzibaru v roce 1965.

Bambi

Za pohádkový příběh o kolouškovi jménem Bambi vděčíme Felixi Saltenovi. Byl to rakouský spisovatel židovského původu, který se narodil v Uhrách jako Siegmund Salzmann. Poté, co nacisté obsadili Rakousko, se přestěhoval do Švýcarska. V Curychu o pár let později zemřel.

Deník Anny Frankové

Německá rodina Frankových uprchla před nacisty do holandského Amsterdamu, kde si Anne začala psát svůj deník. Poté, co Německo začalo okupovat také Nizozemsko, se rodina skrývala v tajných místnostech kancelářské budovy Annina otce Otto Franka. Po dvou letech skrývání byla rodina prozrazena a transportována do několika různých táborů. Anne Franková zemřela na břišní tyfus v táboře Bergen-Belsen, její otec jako jediný člen rodiny válku přežil. Po návratu do Amsterdamu objevil deník své dcery a rozhodl se ho vydat.

Teorie relativity

Před nacisty prchal také Němec s židovskými kořeny, Albert Einstein. Usadil se ve Spojených státech amerických.

Řada dalších děl, nápadů a vynálezů pochází od lidí, kteří uprchli ze své země. V New Yorku vznikl umělecký projekt Made By Refugee (Vyrobeno uprchlíkem), který má na tuto skutečnost upozornit. Umělci Kien Quan a Jillian Young lepí štítky s nápisem MADE BY REFUGEE na běžné potraviny v obchodech s cílem změnit zažité představy o uprchlících a žadatelích o azyl.

Foto: Repro UNHCR

Čtěte dále

HOAX: Afričané se replikují jako vačice, napsal vyznamenaný botanik

V posledních měsících se šíří na českém internetu text zabývající se populační explozí v Africe a na Blízkém východě a stavící se proti programu Strany zelených a dalších ekologických stran, které dle autora „svůj boj za trvale udržitelný stav světa nemyslí vážně. Kdyby ano, museli by ho především cílit na ty, kteří se replikují jako vačice.” Text je připisován českému botanikovi a spisovateli Václavu Větvičkovi. Dnes 81letý Čech za celoživotní přínos v oblasti botaniky a popularizace vědy. V některých facebookových skupinách se text šíří i s jeho fotografií. Je ale známý český botanik opravdu autorem textu?


HateFree Culture 21. 2. 2019

Novinářka se infiltrovala mezi bojovníky proti islámu. „Chtějí nás zachránit, cítí se opomíjení,” říká

„Nové migrantofobní hnutí stojí na podpoře lidí, kteří se do té doby často o politiku nezajímali, nechodili ani moc k volbám. Tahle domněnka ohrožení je najednou zmobilizovala,” říká novinářka Petra Dvořáková, která se před rokem rozhodla pod falešnou identitou infiltrovat mezi antiislámské aktivisty a scénu zmapovat. Až na některé vůdčí osobnosti, které podle ní motivuje zejména osobní prospěch, svým postojům a konání věří. „Vzpomínám si na moment, kdy jsem byla na debatě Kláry Samkové. O slovo se přihlásila sympatická žena ve středním věku, která začala vyprávět o tom, jak její synovci a mladší příbuzní jsou sluníčkáři, kteří si o ní myslí, že je extremistka. A ona že přitom není žádná extremistka, že není skin. Ale až její dcera doroste a zeptá se jí, co udělala pro boj s islámem, chce mít čisté svědomí, chce moct říct, že něco udělala. A rozbrečela se u toho.” 

...

HFFest: Praha od čtvrtka pohostí přehlídku arabských filmů

V pražském kině Lucerna proběhne od 21. do 24. února přehlídka Arabské noci, která představí premiéry tří pozoruhodných filmů s blízkovýchodní tématikou: strhující, aktuálně na Oscara nominovaný libanonský Kafarnaum, egyptský Yomeddine a francouzské drama Bojovnice slunce. Hosty přehlídky budou tvůrci egyptského filmu Yomeddine – režisér A. B. Shawky a producentka Dina Emam. Všechny tři filmy Arabských nocí měly úspěšnou premiéru na festivalu v Cannes 2018, kde byly nominovány na Zlatou palmu a Kafarnaum si kromě vynikajících ohlasů odnesl i Cenu poroty. Kafarnaum byl také čerstvě nominován na Oscara v kategorii Zahraniční film. Festival se hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 19. 2. 2019

„Deprese není výmysl nebo lenost, ale bolestná beznaděj. Nedá se z ní vyspat,” říká Kamil Fila

Úspěšný filmový kritik Kamil Fila ví, že život není jen peříčko, protože zažívá stavy deprese a mánie. Co přesně člověk prožívá, je ale podle něj velmi těžké sdělit okolí. „Nedá se to vysvětlit ničím. Dokud jsem to nezažil, vůbec jsem lidem s depresí nerozuměl, co by jim mělo být.“ Fila předpokládá, že větší porozumění mají lidé, kteří podobný stav sami zažili či mají někoho ve svém okolí. „Člověk, který to nezná, to bude nejspíš považovat za něco bizarního, co jde pochopit jen na povrchně rozumové úrovni, ale nedokáže se do toho empaticky ponořit. A ani bych to nikomu nepřál,“ přibližuje. Sám vyhledal pomoc díky dvěma faktorům – podpořila ho tehdejší partnerka a sám lidi s duševními obtížemi nestigmatizuje. Obtíže se u něj objevily pravděpodobně kombinací velkého pracovního vytížení a krachu vztahu. „Najednou se zasekla motivace jít dál. Přišlo mi, že už se to nik ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.