Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Slavní uprchlíci aneb autoři děl, která všichni dobře známe

 

uprchlici vynalezy big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Externí spolupracovnice HateFree Culture.

1
července
2017

Pohádka o kolouškovi Bambim, auta značky Mini, fyzikální teorie. To jsou jen některé věci, jejichž autory jsou lidé, kteří z různých důvodů uprchli ze své země a hledali bezpečí a zázemí jinde. Jaké další to jsou? 

Auto značky Mini

Autorem vozů Mini je Alec Issigonis, rodák ze Smyrny, dnešního tureckého Izmiru. Pocházel z řecko-německé rodiny a po otci zdědil britské občanství. Když došlo ve Smyrně roku 1922 k velkému požáru, byl se svou matkou evakuován britským námořnictvem na Maltu. Odtud o rok později odešli do Velké Británie.

Bohemian Rhapsody

Jedna z nejznámějších písní britské skupiny Queen pochází z pera jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ten se narodil na ostrově Zanzibar jako Farrokh Bulsara indickým rodičům. Do Británie spolu s nimi odešel z důvodu revoluce na Zanzibaru v roce 1965.

Bambi

Za pohádkový příběh o kolouškovi jménem Bambi vděčíme Felixi Saltenovi. Byl to rakouský spisovatel židovského původu, který se narodil v Uhrách jako Siegmund Salzmann. Poté, co nacisté obsadili Rakousko, se přestěhoval do Švýcarska. V Curychu o pár let později zemřel.

Deník Anny Frankové

Německá rodina Frankových uprchla před nacisty do holandského Amsterdamu, kde si Anne začala psát svůj deník. Poté, co Německo začalo okupovat také Nizozemsko, se rodina skrývala v tajných místnostech kancelářské budovy Annina otce Otto Franka. Po dvou letech skrývání byla rodina prozrazena a transportována do několika různých táborů. Anne Franková zemřela na břišní tyfus v táboře Bergen-Belsen, její otec jako jediný člen rodiny válku přežil. Po návratu do Amsterdamu objevil deník své dcery a rozhodl se ho vydat.

Teorie relativity

Před nacisty prchal také Němec s židovskými kořeny, Albert Einstein. Usadil se ve Spojených státech amerických.

Řada dalších děl, nápadů a vynálezů pochází od lidí, kteří uprchli ze své země. V New Yorku vznikl umělecký projekt Made By Refugee (Vyrobeno uprchlíkem), který má na tuto skutečnost upozornit. Umělci Kien Quan a Jillian Young lepí štítky s nápisem MADE BY REFUGEE na běžné potraviny v obchodech s cílem změnit zažité představy o uprchlících a žadatelích o azyl.

Foto: Repro UNHCR

Čtěte dále

Lidé s poruchami čtení bývají nespravedlivě považováni za líné a hloupé. Se čtením jim pomůže aplikace

Až čtvrtina populace má v určité etapě svého vývoje výrazné obtíže se čtením, což přináší bariéry do dalšího vzdělání i omezení kariérních možností. Lidé s poruchami čtení jsou také často nespravedlivě považováni za líné nebo hloupé. Online vzdělávací aplikace Včelka vyvíjená ve spolupráci se speciálními pedagogy se proto zaměřuje na podporu znalosti čtení a češtiny. Mezi naše nejběžnější uživatele patří prvostupňové děti, prvočtenáři, dyslektici, zarputilí nečtenáři a malí cizinci, pomáháme však všem, kteří potřebují se čtením a obecně češtinou trošku pomoci. V současné době Včelka spolupracuje také s mnohými dětskými domovy, léčebnami pro nemocné děti a neziskovými organizacemi. Činnosti a péče těchto institucí si tým Včelky velice váží, proto zde poskytuje aplikaci zcela bezplatně. Na to, jaké předměty dnešní děti nejvíce baví, jaké je n ...

Zažila znásilnění, dnes bojuje za prevenci. „Nepoučujme oběti, apelujme na agresory,” říká

Johanna Nejedlová se narodila v Praze. Matka je Češka, otec pochází z Čadu. Přestože jí dává okolí často najevo, že vypadá exoticky, ona sama vyrostla v ryze českém prostředí a svého otce poznala až kolem svých dvacátých narozenin. Dnes patří mezi mladé aktivní Češky. Založila spolek Konsent, který se věnuje prevenci sexuálního násilí, s nímž má ona sama zkušenost. Říká, že se s tímto zážitkem vyrovnala. I díky práci.


 

Lukáš Houdek 18. 11. 2019

Jsme Česko

„Jsme Česko,” říká více než padesátka obyvatel České republiky rozličného původu, náboženského vyznání, orientace i sociálních skupin. A to ve společné kampani vládního projektu HateFree Culture a Multikulturního centra Praha. Činí tak u příležitosti 30. výročí demokracie v Česku a odkazují se ke státním symbolům, zejména pak k barvám české vlajky, tedy trikoloře. Stužka s trikolorou byla i jedním ze symbolů Sametové revoluce.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Otevřená snídaně už v neděli 24. listopadu v Praze!

V neděli 24. listopadu od 9:30 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.