Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Slavní uprchlíci aneb autoři děl, která všichni dobře známe

 

uprchlici vynalezy big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Externí spolupracovnice HateFree Culture.

1
července
2017

Pohádka o kolouškovi Bambim, auta značky Mini, fyzikální teorie. To jsou jen některé věci, jejichž autory jsou lidé, kteří z různých důvodů uprchli ze své země a hledali bezpečí a zázemí jinde. Jaké další to jsou? 

Auto značky Mini

Autorem vozů Mini je Alec Issigonis, rodák ze Smyrny, dnešního tureckého Izmiru. Pocházel z řecko-německé rodiny a po otci zdědil britské občanství. Když došlo ve Smyrně roku 1922 k velkému požáru, byl se svou matkou evakuován britským námořnictvem na Maltu. Odtud o rok později odešli do Velké Británie.

Bohemian Rhapsody

Jedna z nejznámějších písní britské skupiny Queen pochází z pera jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ten se narodil na ostrově Zanzibar jako Farrokh Bulsara indickým rodičům. Do Británie spolu s nimi odešel z důvodu revoluce na Zanzibaru v roce 1965.

Bambi

Za pohádkový příběh o kolouškovi jménem Bambi vděčíme Felixi Saltenovi. Byl to rakouský spisovatel židovského původu, který se narodil v Uhrách jako Siegmund Salzmann. Poté, co nacisté obsadili Rakousko, se přestěhoval do Švýcarska. V Curychu o pár let později zemřel.

Deník Anny Frankové

Německá rodina Frankových uprchla před nacisty do holandského Amsterdamu, kde si Anne začala psát svůj deník. Poté, co Německo začalo okupovat také Nizozemsko, se rodina skrývala v tajných místnostech kancelářské budovy Annina otce Otto Franka. Po dvou letech skrývání byla rodina prozrazena a transportována do několika různých táborů. Anne Franková zemřela na břišní tyfus v táboře Bergen-Belsen, její otec jako jediný člen rodiny válku přežil. Po návratu do Amsterdamu objevil deník své dcery a rozhodl se ho vydat.

Teorie relativity

Před nacisty prchal také Němec s židovskými kořeny, Albert Einstein. Usadil se ve Spojených státech amerických.

Řada dalších děl, nápadů a vynálezů pochází od lidí, kteří uprchli ze své země. V New Yorku vznikl umělecký projekt Made By Refugee (Vyrobeno uprchlíkem), který má na tuto skutečnost upozornit. Umělci Kien Quan a Jillian Young lepí štítky s nápisem MADE BY REFUGEE na běžné potraviny v obchodech s cílem změnit zažité představy o uprchlících a žadatelích o azyl.

Foto: Repro UNHCR

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.