Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Slavní uprchlíci aneb autoři děl, která všichni dobře známe

 

uprchlici vynalezy big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Externí spolupracovnice HateFree Culture.

1
července
2017

Pohádka o kolouškovi Bambim, auta značky Mini, fyzikální teorie. To jsou jen některé věci, jejichž autory jsou lidé, kteří z různých důvodů uprchli ze své země a hledali bezpečí a zázemí jinde. Jaké další to jsou? 

Auto značky Mini

Autorem vozů Mini je Alec Issigonis, rodák ze Smyrny, dnešního tureckého Izmiru. Pocházel z řecko-německé rodiny a po otci zdědil britské občanství. Když došlo ve Smyrně roku 1922 k velkému požáru, byl se svou matkou evakuován britským námořnictvem na Maltu. Odtud o rok později odešli do Velké Británie.

Bohemian Rhapsody

Jedna z nejznámějších písní britské skupiny Queen pochází z pera jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ten se narodil na ostrově Zanzibar jako Farrokh Bulsara indickým rodičům. Do Británie spolu s nimi odešel z důvodu revoluce na Zanzibaru v roce 1965.

Bambi

Za pohádkový příběh o kolouškovi jménem Bambi vděčíme Felixi Saltenovi. Byl to rakouský spisovatel židovského původu, který se narodil v Uhrách jako Siegmund Salzmann. Poté, co nacisté obsadili Rakousko, se přestěhoval do Švýcarska. V Curychu o pár let později zemřel.

Deník Anny Frankové

Německá rodina Frankových uprchla před nacisty do holandského Amsterdamu, kde si Anne začala psát svůj deník. Poté, co Německo začalo okupovat také Nizozemsko, se rodina skrývala v tajných místnostech kancelářské budovy Annina otce Otto Franka. Po dvou letech skrývání byla rodina prozrazena a transportována do několika různých táborů. Anne Franková zemřela na břišní tyfus v táboře Bergen-Belsen, její otec jako jediný člen rodiny válku přežil. Po návratu do Amsterdamu objevil deník své dcery a rozhodl se ho vydat.

Teorie relativity

Před nacisty prchal také Němec s židovskými kořeny, Albert Einstein. Usadil se ve Spojených státech amerických.

Řada dalších děl, nápadů a vynálezů pochází od lidí, kteří uprchli ze své země. V New Yorku vznikl umělecký projekt Made By Refugee (Vyrobeno uprchlíkem), který má na tuto skutečnost upozornit. Umělci Kien Quan a Jillian Young lepí štítky s nápisem MADE BY REFUGEE na běžné potraviny v obchodech s cílem změnit zažité představy o uprchlících a žadatelích o azyl.

Foto: Repro UNHCR

Čtěte dále

„Když cestuju, lidé mě považují za Čecha,” říká ghanský elektroinženýr. Vystudoval v Brně

Ernest Mensah pochází z dobře situované rodiny respektovaného vědce. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy matka v jeho raném dětství zemřela a po několika letech ji následoval i otec. Ernest už na střední škole značně vynikal. Když pak nastoupil roční národní službu, kterou musí absolventi pro zemi ve svých oborech odvést, dozvěděl se o možnosti pokračovat ve studiu v cizině. „Když přišel dopis o tom, že jsem stipendium dostal, bylo to upřímně poprvé v životě, kdy jsem o Československu slyšel,” směje se Ernest. Do Prahy odletěl na podzim 1989. Revoluci tak prožil v Jihlavě, kde nastoupil na téměř roční jazykový a vyrovnávací kurz. Už tam si velmi oblíbil Čechy.


Lukáš Houdek 25. 4. 2019

Po pracovním úrazu skončil na vozíku, myslel na sebevraždu. Snímky o jeho životě uspěly ve World Press Photo

Fotograf Michael Hanke v dubnu získal druhé místo v prestižní soutěži World Press Photo se souborem fotografií ze sportovního a rodinného života Zdeňka Šafránka. Zdeněk je od pracovní nehody před šestnácti lety upoután na vozík. „V práci na mě spadly skoro dvě tuny železa a díky tomu nemůžu chodit,“ popisuje zlomovou životní událost. „Úraz ale není jen konec s chozením, je toho mnohem více. Dekubity (pozn. defekty měkkých tkání) jsou noční můra každého vozíčkáře. Pár lidí na to už umřelo, dost lidí na to trpí doma nebo v nemocnici.“ Zdeněk si díky intenzivnímu sportování zažil s dekubity obrovské problémy, chronická intenzivní bolest ho dohnala k myšlenkám na sebevraždu. „Nedá se to nikdy nikomu popsat a vysvětlit. Každý máme jiný práh bolesti a citlivost. Díky tomu každého vše bolí jinak,“ popisuje paraboxer. „Musel jsem se s tím srovnat sám. Je to zoufalství a útěk do neznáma, jsem ...

„Víme, že v tom nejsme sami.” Romských studentů přibývá, podporují se navzájem

Dvacetiletá Andrea Grundzová pochází z romsko-české rodiny z Loun. Studuje češtinu a angličtinu na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. „Plním si svůj sen,” usmívá se. Učitelkou totiž chtěla být už od raného dětství. Dnes je ve druhém ročníku na angličtině a v prvním na češtině. Svůj sen si plní také díky finanční podpoře, kterou získala od Nadace OSF. Její stipendijní program je určený pro romské vysokoškoláky do 26 let. Ti mohou studovat prezenčně i dálkově na soukromých nebo státních vysokých školách.


Lukáš Houdek 23. 4. 2019

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.