Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Naviterier, česká aplikace, která pomáhá navigovat nevidomé

 

naviterier big

leitnerovaJana Leitnerová
Autorka

Jana Leitnerová (*1987) vystudovala obory Český jazyk a literatura a Pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se online komunikaci, sociálním sítím a krizové komunikaci.

6
dubna
2017

Hlásí, odkud pojede auto, dlažbu ‚kočičí hlavy‘ nebo to, jaký tvar má roh, za který chodec míří. Naviterier, unikátní aplikace, na jejímž vývoji se přes 9 let podílejí výzkumníci z ČVUT Jan Balata a Zdeněk Míkovec, ulehčí zrakově hendikepovaným lidem pohyb po městě. Velkou výhodou je nezávislost na GPS, která není v husté městské zástavbě přesná. Místo toho využívá Naviterier precizní mapové podklady.

Pro nevidomé a zrakově hendikepované osoby se tak objevila další pomůcka, která jim zjednoduší cestu do práce, na nákup nebo jen obyčejnou procházku. A co víc, ta cesta pro ně bude také bezpečnější. „S takto podrobnými mapami si troufám prohlásit, že každý nevidomý by měl být schopen zcela samostatně, bezpečně a především relativně snadno cestovat po městě i na místa, která dříve nikdy nenavštívil, což na takto komfortní a podrobné úrovni skutečně dosud žádné jiné navigační řešení neumožňovalo a neumožňuje,“ hodnotil aplikaci jeden z nevidomých studentů VŠ, který se zúčastnil výzkumu a testování.

naviterier 1

Aplikace naplánuje trasu a poví, co nevidomého cestou čeká

Mapy projektu ROUTE4ALL, které aplikace Naviterier využívá, obsahují informace o významných navigačních bodech, které jsou pro navigaci nevidomých nezbytné, například sklony a šířky chodníků, tvary rohů, výklenky budov, hluk z dopravy a další.

naviterier 2

Po zkušební fázi se Naviterier pouští do ostrého provozu, a to ve dvojí podobě. Jako webová aplikace Naviterier Routeplanner, která je zdarma k dispozici na běžných webových prohlížečích. Umožňuje plánování trasy podobně jako u jiných plánovačů, ale na rozdíl od nich je trasa přizpůsobena potřebám nevidomých, s ohledem na bezpečnost přechodů, vyhýbání se složitým chodníkům v parcích apod. Mobilní aplikace Naviterier Conversation je zpoplatněná, její hlavní předností je možnost plného přizpůsobení potřebám konkrétního uživatele, vytváření seznamu oblíbených tras a v budoucnu také napojení na asistenci Navigačního centra SONS. Mobilní aplikace navíc ještě nabízí kontrolu polohy přes GPS nebo zobrazení bodů zájmu v okolí.

15 let výzkumů a testování se stovkami zrakově postižených

„Úplně první impuls přišel od profesora Pavla Slavíka, který před více než 10 lety vypsal diplomové téma na zpřístupnění grafů nevidomým studentům. Tehdy jsme se začali hlouběji zajímat o jejich problémy a přirozeně jsme dospěli k tomu, že hlavním problémem pro udržení kvality života zrakově postižených lidí je volný a samostatný pohyb,“ říká pro HFC výzkumník Jan Balata. Po téměř deseti letech výzkumu je na světě jedinečná pomůcka pro zrakově postižené.

naviterier 3

Tým podílející se na vývoji nenechal nic náhodě, navigace prošla desítkami experimentů se stovkami zrakově postižených účastníků tak, aby byla zaručena její srozumitelnost a bezpečnost. „Výsledky výzkumu jsme publikovali na špičkových mezinárodních konferencích a v odborných impaktovaných časopisech. Při návrhu úzce spolupracujeme s Navigačním centrem SONS, konkrétně se Zdeňkem Bajtlem a také s Olgou Buriánkovou z Tyfloservisu,“ doplňuje Jan Balata.

Ke stažení v létě, objednat ji můžete už dnes

Aplikace bude ke stažení v létě 2017, ale již nyní probíhá její předobjednávání přímo na webu. Kdo se zaregistruje do konce dubna, získá Naviterier na půl roku zdarma. Pro Jana Balatu a Zdeňka Míkovce to ale rozhodně není konec práce. „Ve spolupráci s projektem Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu vyvíjíme řešení pro davový sběr (crowdsourcing) dat k aktualizaci a mapování chodníkových map ROUTE4ALL. Řešení je založené na mobilní aplikaci přizpůsobené především pro laiky, které chceme motivovat různými herními prvky,“ nastiňuje plány do budoucna Jan Balata.

Foto: archiv Naviterier, FB Naviterier

 

Čtěte dále

Praha: Přijďte na projekci filmů z dílny seniorů a lidí s mentálním hendikepem

Ve čtvrtek 29. června od 18:30 proběhne v pražském Kině Pilotů projekce několika snímků, které vznikly v rámci filmové dílny Inventura pro seniory a lidi s mentálních hendikepem. Po projekci bude následovat diskuse a setkání s tvůrci. HateFree Culture je partnerem akce a na místě si tak budete moct vyzvednout naše placky. Vstup zdarma!


HateFree Culture 26. 6. 2017

Manipulace: Když jsi bílý, máš v USA dražší koláček

“Když jsi bílý, máš dražší Koláček. A není to rasismus. Údajně…” Tuto zprávu spolu s fotkou šíří facebooková stránka Organizace proti multikulturnímu fanatismu. Na snímku vidíme stánek, který nabízí koláčky za různou cenu podle pohlaví a etnického původu kupujících. Fotografii již sdílelo 135 uživatelů a přes 60 jich napsalo komentář. V komentářích se objevují obvinění z rasismu a urážky směřované vůči lidem na fotografii i spojování akce s Demokraty a multikulturalisty. Šlo opravdu o rasismus a akci demokratů či multikulturalistů? Chce v USA skutečně někdo zavést dražší koláčky pro bělochy?


HateFree Culture 23. 6. 2017

HFFest: Překročte sami sebe s festivalem Open Air Program Hradec Králové

Rádi byste ve svém městě, na festivalu nebo v prostoru, který provozujete, uspořádali některou z akcí akcentující vzájemné poznávání a dobré soužití? Vyberte některý z dokumentů z HateFree distribuce a zorganizujte pro své okolí inovativní hromadný poslech audio dokumentů z produkce Českého rozhlasu Dvojka nebo promítněte některé z krátkých dokumentárních filmů z dílny seniorů, kteří začali své první snímky natáčet kolem sedmdesátky. Stačí si vybrat z níže uvedené nabídky a napsat na email zone(a)hatefree.cz. My vám dokumenty zašleme zcela zdarma.


HateFree Culture 20. 6. 2017

Tomáš Plánička: Snažím se uchovat zemi takovou, jaká je

Podle diskusí na Facebooku se často zdá, že se česká společnost dělí na dva nesmiřitelné tábory. Jedni jsou pro, druzí proti. Většina debat nakonec sklouzne k urážení se, aniž bychom byli schopni si vzájemně vyslechnout, co si skutečně myslíme. Rozhodli jsme se proto oslovit několik častých diskutérů na naší FB stránce, kteří se vůči nám a tématům, kterým se věnujeme, vymezují, a udělat s nimi obsáhlé rozhovory o tom, co si o daných tématech skutečně myslí. Jsme skutečně natolik neslučitelní a nedokážeme se na ničem shodnout? Přinášíme tedy čtvrtý z těchto rozhovorů.


Lukáš Houdek 22. 6. 2017

Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.