Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Naviterier, česká aplikace, která pomáhá navigovat nevidomé

 

naviterier big

leitnerovaJana Leitnerová
Autorka

Jana Leitnerová (*1987) vystudovala obory Český jazyk a literatura a Pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se online komunikaci, sociálním sítím a krizové komunikaci.

6
dubna
2017

Hlásí, odkud pojede auto, dlažbu ‚kočičí hlavy‘ nebo to, jaký tvar má roh, za který chodec míří. Naviterier, unikátní aplikace, na jejímž vývoji se přes 9 let podílejí výzkumníci z ČVUT Jan Balata a Zdeněk Míkovec, ulehčí zrakově hendikepovaným lidem pohyb po městě. Velkou výhodou je nezávislost na GPS, která není v husté městské zástavbě přesná. Místo toho využívá Naviterier precizní mapové podklady.

Pro nevidomé a zrakově hendikepované osoby se tak objevila další pomůcka, která jim zjednoduší cestu do práce, na nákup nebo jen obyčejnou procházku. A co víc, ta cesta pro ně bude také bezpečnější. „S takto podrobnými mapami si troufám prohlásit, že každý nevidomý by měl být schopen zcela samostatně, bezpečně a především relativně snadno cestovat po městě i na místa, která dříve nikdy nenavštívil, což na takto komfortní a podrobné úrovni skutečně dosud žádné jiné navigační řešení neumožňovalo a neumožňuje,“ hodnotil aplikaci jeden z nevidomých studentů VŠ, který se zúčastnil výzkumu a testování.

naviterier 1

Aplikace naplánuje trasu a poví, co nevidomého cestou čeká

Mapy projektu ROUTE4ALL, které aplikace Naviterier využívá, obsahují informace o významných navigačních bodech, které jsou pro navigaci nevidomých nezbytné, například sklony a šířky chodníků, tvary rohů, výklenky budov, hluk z dopravy a další.

naviterier 2

Po zkušební fázi se Naviterier pouští do ostrého provozu, a to ve dvojí podobě. Jako webová aplikace Naviterier Routeplanner, která je zdarma k dispozici na běžných webových prohlížečích. Umožňuje plánování trasy podobně jako u jiných plánovačů, ale na rozdíl od nich je trasa přizpůsobena potřebám nevidomých, s ohledem na bezpečnost přechodů, vyhýbání se složitým chodníkům v parcích apod. Mobilní aplikace Naviterier Conversation je zpoplatněná, její hlavní předností je možnost plného přizpůsobení potřebám konkrétního uživatele, vytváření seznamu oblíbených tras a v budoucnu také napojení na asistenci Navigačního centra SONS. Mobilní aplikace navíc ještě nabízí kontrolu polohy přes GPS nebo zobrazení bodů zájmu v okolí.

15 let výzkumů a testování se stovkami zrakově postižených

„Úplně první impuls přišel od profesora Pavla Slavíka, který před více než 10 lety vypsal diplomové téma na zpřístupnění grafů nevidomým studentům. Tehdy jsme se začali hlouběji zajímat o jejich problémy a přirozeně jsme dospěli k tomu, že hlavním problémem pro udržení kvality života zrakově postižených lidí je volný a samostatný pohyb,“ říká pro HFC výzkumník Jan Balata. Po téměř deseti letech výzkumu je na světě jedinečná pomůcka pro zrakově postižené.

naviterier 3

Tým podílející se na vývoji nenechal nic náhodě, navigace prošla desítkami experimentů se stovkami zrakově postižených účastníků tak, aby byla zaručena její srozumitelnost a bezpečnost. „Výsledky výzkumu jsme publikovali na špičkových mezinárodních konferencích a v odborných impaktovaných časopisech. Při návrhu úzce spolupracujeme s Navigačním centrem SONS, konkrétně se Zdeňkem Bajtlem a také s Olgou Buriánkovou z Tyfloservisu,“ doplňuje Jan Balata.

Ke stažení v létě, objednat ji můžete už dnes

Aplikace bude ke stažení v létě 2017, ale již nyní probíhá její předobjednávání přímo na webu. Kdo se zaregistruje do konce dubna, získá Naviterier na půl roku zdarma. Pro Jana Balatu a Zdeňka Míkovce to ale rozhodně není konec práce. „Ve spolupráci s projektem Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu vyvíjíme řešení pro davový sběr (crowdsourcing) dat k aktualizaci a mapování chodníkových map ROUTE4ALL. Řešení je založené na mobilní aplikaci přizpůsobené především pro laiky, které chceme motivovat různými herními prvky,“ nastiňuje plány do budoucna Jan Balata.

Foto: archiv Naviterier, FB Naviterier

 

Čtěte dále

Australský gay imám plánuje otevřít inkluzivní mešitu. Bude útočištěm LGBT lidí

Ještě před pár lety patřil k uznávaným imámům, jelikož provázel při obřadech v Melbourne v jedné z největších mešit v Austrálii. Respekt si vysloužil také za to, že byl háfizem, tedy člověkem, který se naučil korán zpaměti. To vše přišlo téměř vniveč v roce 2010, kdy se přihlásil ke své sexuální orientaci. Byl vyloučen  z náboženské obce a v mešitách už kázat nesmí. Naopak čelí výhrůžkám smrti, jelikož se z něj stal hlasitý bojovník za práva LGBT muslimů. Těm poskytuje duchovní podporu, občas i útočiště ve svém jednopokojovém bytě. Nyní si vyhlédl v centru města dům, který by za pomoci filantropů rád proměnil  v první LGBT friendly mešitu v zemi spojenou s azylovým domem pro ty, kteří po svém coming outu prchají od svých rodin.


Lukáš Houdek 19. 1. 2018

V Ostravě otevřela ordinace pro chudé a lidi bez domova

Pro lidi bez domova může být z nejrůznějších důvodů složité získat zdravotní pomoc. Jejich zdravotní stav je přitom často vzhledem k životní situaci horší než ve většinové populaci. Stále častěji se také stávají oběťmi psychického a fyzického násilí a sexuálních útoků. „Zejména při terénní práci vidíme fakt, že bezdomovectví je problém sociálně-zdravotní. Většina bezdomovců na ulici má zdravotní problémy. Buď se stali bezdomovci kvůli zdravotnímu handicapu, nebo vlivem života na ulici došlo k nevratnému poškození zdraví,” říká Andrea Pekárková, lékařka Armády spásy. V prvním týdnu letošního roku proto otevřela Armáda spásy ordinaci praktického lékaře pro chudé v Ostravě. Jejím cílem je efektivně řešit problematiku bezdomovectví v rámci komplexního přístupu.


Marie Škardová 18. ...

Český bankéř chtěl poznat realitu, Vánoce strávil mezi uprchlíky v Řecku. „Jsou jako my,“ říká

Třiačtyřicetiletý Martin Bonhard je relativně vysoce postavený bankéř žijící v Praze. Vyrostl v Rakousku a Německu jako dítě emigrantů, kteří odešli z Československa v roce 1968. Protože ho znepokojovala podoba zdejší společenské diskuse o tématu migrace a uprchlíků, a chtěl sám zjistit, jak je to ve skutečnosti, odhodlal se k netradičnímu kroku. Rozhodl se Vánoce a přelom roku strávit v jednom z uprchlických táborů v Řecku. K čemu došel? Jak práce dobrovolníka probíhá? A jaký příběh ho zasáhl nejvíce?


Lukáš Houdek 17. 1. 2018

Zaměstnávání cizinců v Česku: Porušování zákona a vykořisťování

Sedmašedesátiletý pan Tstvetan dojížděl do České republiky za prací od devadesátých let. Během let pracoval v různých agenturách. V dubnu 2017 utrpěl zlomeninu nohy. Od té doby je v pracovní neschopnosti. Agentura, u které byl zaměstnán, s ním poté přerušila kontakt a neplnila dorovnání náhrady ze ztráty na výdělku po celou dobu pracovní neschopnosti. Bydlel na ubytovně a po úraze žil pouze z nemocenských dávek. Po vleklých komplikacích, kdy se vlastními silami i prostřednictvím právníka snažil vymáhat ušlé peníze od agentury, mu došly úspory a skončil na ulici. Poté se ho ujali terénní pracovníci Diakonie ČCE. Jeho případ, který ukazuje na problematiku cizinců na českém trhu práce, není dodnes dořešený. S jakými formami znevýhodňování se zahraniční pracovníci setkávají a jaká řešení navrhují organizace, které řeší problematiku v praxi?


Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?