Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Naviterier, česká aplikace, která pomáhá navigovat nevidomé

 

naviterier big

leitnerovaJana Leitnerová
Autorka

Jana Leitnerová (*1987) vystudovala obory Český jazyk a literatura a Pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se online komunikaci, sociálním sítím a krizové komunikaci.

6
dubna
2017

Hlásí, odkud pojede auto, dlažbu ‚kočičí hlavy‘ nebo to, jaký tvar má roh, za který chodec míří. Naviterier, unikátní aplikace, na jejímž vývoji se přes 9 let podílejí výzkumníci z ČVUT Jan Balata a Zdeněk Míkovec, ulehčí zrakově hendikepovaným lidem pohyb po městě. Velkou výhodou je nezávislost na GPS, která není v husté městské zástavbě přesná. Místo toho využívá Naviterier precizní mapové podklady.

Pro nevidomé a zrakově hendikepované osoby se tak objevila další pomůcka, která jim zjednoduší cestu do práce, na nákup nebo jen obyčejnou procházku. A co víc, ta cesta pro ně bude také bezpečnější. „S takto podrobnými mapami si troufám prohlásit, že každý nevidomý by měl být schopen zcela samostatně, bezpečně a především relativně snadno cestovat po městě i na místa, která dříve nikdy nenavštívil, což na takto komfortní a podrobné úrovni skutečně dosud žádné jiné navigační řešení neumožňovalo a neumožňuje,“ hodnotil aplikaci jeden z nevidomých studentů VŠ, který se zúčastnil výzkumu a testování.

naviterier 1

Aplikace naplánuje trasu a poví, co nevidomého cestou čeká

Mapy projektu ROUTE4ALL, které aplikace Naviterier využívá, obsahují informace o významných navigačních bodech, které jsou pro navigaci nevidomých nezbytné, například sklony a šířky chodníků, tvary rohů, výklenky budov, hluk z dopravy a další.

naviterier 2

Po zkušební fázi se Naviterier pouští do ostrého provozu, a to ve dvojí podobě. Jako webová aplikace Naviterier Routeplanner, která je zdarma k dispozici na běžných webových prohlížečích. Umožňuje plánování trasy podobně jako u jiných plánovačů, ale na rozdíl od nich je trasa přizpůsobena potřebám nevidomých, s ohledem na bezpečnost přechodů, vyhýbání se složitým chodníkům v parcích apod. Mobilní aplikace Naviterier Conversation je zpoplatněná, její hlavní předností je možnost plného přizpůsobení potřebám konkrétního uživatele, vytváření seznamu oblíbených tras a v budoucnu také napojení na asistenci Navigačního centra SONS. Mobilní aplikace navíc ještě nabízí kontrolu polohy přes GPS nebo zobrazení bodů zájmu v okolí.

15 let výzkumů a testování se stovkami zrakově postižených

„Úplně první impuls přišel od profesora Pavla Slavíka, který před více než 10 lety vypsal diplomové téma na zpřístupnění grafů nevidomým studentům. Tehdy jsme se začali hlouběji zajímat o jejich problémy a přirozeně jsme dospěli k tomu, že hlavním problémem pro udržení kvality života zrakově postižených lidí je volný a samostatný pohyb,“ říká pro HFC výzkumník Jan Balata. Po téměř deseti letech výzkumu je na světě jedinečná pomůcka pro zrakově postižené.

naviterier 3

Tým podílející se na vývoji nenechal nic náhodě, navigace prošla desítkami experimentů se stovkami zrakově postižených účastníků tak, aby byla zaručena její srozumitelnost a bezpečnost. „Výsledky výzkumu jsme publikovali na špičkových mezinárodních konferencích a v odborných impaktovaných časopisech. Při návrhu úzce spolupracujeme s Navigačním centrem SONS, konkrétně se Zdeňkem Bajtlem a také s Olgou Buriánkovou z Tyfloservisu,“ doplňuje Jan Balata.

Ke stažení v létě, objednat ji můžete už dnes

Aplikace bude ke stažení v létě 2017, ale již nyní probíhá její předobjednávání přímo na webu. Kdo se zaregistruje do konce dubna, získá Naviterier na půl roku zdarma. Pro Jana Balatu a Zdeňka Míkovce to ale rozhodně není konec práce. „Ve spolupráci s projektem Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu vyvíjíme řešení pro davový sběr (crowdsourcing) dat k aktualizaci a mapování chodníkových map ROUTE4ALL. Řešení je založené na mobilní aplikaci přizpůsobené především pro laiky, které chceme motivovat různými herními prvky,“ nastiňuje plány do budoucna Jan Balata.

Foto: archiv Naviterier, FB Naviterier

 

Čtěte dále

„Rasismus tě degraduje na prvoka,” říká česko-romský hudebník Holubec

Jindra Holubec, frontman kapely Amigoos, se narodil do romsko-české rodiny, spojuje tak oba světy tělem i duší. „To, že jsem půlka, jsem si začal uvědomovat až kolem osmnáctého roku života, jinak mi to nějak nedocházelo. Jasně, na fotbale mi říkali cigi, ale protože jsem vyrůstal na vesnici, kde žádní Romové nežili, tak jsem se tak necítil,“ odpovídá na otázku, jak se jeho kořeny projevují v reálném životě. „Nikdy jsem se nestyděl za to, že mám romské kořeny,“ pokračuje Jindra „Spíše jsem na to hrdý a postupem času jsem to cítil jako plus. A díky tomuhle uvědomění jsem se taky snažil chovat ke každému stejně. Nikdy mě u toho nenapadaly myšlenky na to, že jsem snad jiný nebo tak něco.“ Jindra vyrůstal na Jesenicku a pracoval taky jako sociální pracovník. I proto o některých svých písních mluví jako o sociálních baladách a vyjadřuje se k tématům, jako jsou drogy, sociální dávky nebo nenávist. P ...

„Muslimové by se měli vůči urážkám politiků ozvat. Chybí dialog,“ říká 19letý Čech se syrskými kořeny

Mít exotické jméno nemusí být na škodu. „Je to dobrý způsob, jak začít rozhovor,“ říká devatenáctiletý Sufian Massalema. Problémy kvůli svému původu nikdy neměl, podle něj je česká společnost obecně tolerantní a nálady vyvolávají jen konkrétní jedinci, které je nejvíc slyšet. Co mu vadí, je chybějící dialog mezi Čechy a muslimy. „Každý se baví jen sám se sebou v uzavřené bublině, a to není dobře, přitom naše kultury toho mají tolik společného,“ vysvětluje student, který zdědil jméno a arabské kořeny po dědečkovi ze Sýrie.


OPU 7. 12. 2018

6 z 10 lidí žije v zemích, kde nemohou svobodně vyznávat víru

65letá židovská lékařka Sarah Halimi byla v dubnu 2017 napadena a vyhozena z okna svého bytu, který se nacházel ve třetím patře domu v Paříži. Její muslimští sousedé uvedli, že slyšeli pachatele během útoku křičet náboženská hesla a části Koránu v arabštině. Soud po dlouhou dobu nekvalifikoval případ jako zločin z nenávisti, což vyvolalo řadu demonstrací. Po deseti měsících byl útočník původem z Mali odsouzen za vraždu motivovanou antisemitismem, což bylo vyhodnoceno jako přitěžující faktor. Francie je domovem největší židovské populace v západní Evropě a mnoho z nich se v posledních letech stalo obětí vzrůstajícího počtu zločinů z nenávisti. Došlo také k prudkému nárůstu emigrace Židů, kteří odcházejí především do Izraele. Podle Zprávy o náboženské svobodě ve světě organizace Církev v nouzi 6 z 10 lidí žije v současnosti v zemích, kde náboženská svobod ...

Domovem české živnostnice prošly desítky lidí na útěku. Nyní přijme do rodiny 15letého Afghánce

Magdalena Pospíchalová je živnostnice na volné noze z Čelákovic. Už déle než tři roky aktivně pomáhá lidem na útěku. Vše začalo na podzim roku 2015, ve dnech, kdy bylo uprchlíkům zablokovaným u nádraží Keleti v Budapešti umožněno vydat se vlaky do Německa. Na Hlavním nádraží v Praze se tehdy sešla malá skupinka lidí s jídlem, aby jim cestu zpříjemnili. Krátce nato se spontánně zformovala skupina dobrovolníků, kteří po více než rok v pravidelných směnách obcházeli vlaky a uprchlíky aktivně vyhledávali, aby jim poskytli základní potřeby, poradenství a pomoc. Tehdy se také utvořila skupina lidí, kteří ubytovávali ve svých domovech uprchlíky přes noc, aby si odpočinuli před další cestou. „Domů si je brávali studenti, rodiny i matky samoživitelky. Museli to být ale také lidé, kteří mají tak trochu odvahu. Nebát se například reakcí sousedů. 


L ...

Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?