Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Nedostala práci kvůli Downovu syndromu, tak si Collette splnila sen

 

collette big

leitnerovaJana Leitnerová
Autorka

Jana Leitnerová (*1987) vystudovala obory Český jazyk a literatura a Pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se online komunikaci, sociálním sítím a krizové komunikaci.

2
dubna
2017

Collette Divitto chtěla pracovat, chodila na pohovory, ale nikde ji nechtěli zaměstnat. 26letá žena z Bostonu má Downův syndrom, což bylo pro zaměstnavatele nepřekonatelnou překážkou. „Říkali mi, že nejsem v ‚dobré kondici‘,“ popisuje Collette odmítnutí a také jeden z důvodů, proč se rozhodla otevřít si vlastní pekárnu a založit firmu Collettey's Cookies.

Jejím prvním odběratelem se stal bostonský obchod Golden Goose Market v bostonské čtvrti North End. S podnikem je spjatá nejen tím, že do něj dodává své sušenky. Poté, co na konci loňského roku natočila místní stanice CBS Boston reportáž o jejím životním příběhu, je Collette zavalena objednávkami. Majitelé obchodu jí poskytli jejich prostornější kuchyni, aby zvládala vyřizovat objednávky.

 

„Ahoj, já jsem Collette. Právě se s mými přáteli nacházíme v kuchyni,“ zdraví Collette publikum na videu pro Mic. a pokračuje: „Děkuji vám za vaše objednávky. Jsem stále na příjmu, jen jsem se přestěhovala do větší kuchyně!“ Collette teď sní o tom, že se její sušenky rozšíří po celých Spojených státech. „Právě teď je to jen o ní,“ řekl pro CBS Boston manažer obchodu Jesse Powers. „Není to o našem podniku, ale o pomoci Collette v jejím podnikání a plnění snů.“

Collette se rozhodla otevřít si vlastní obchod, když byla stále dokola odmítána potenciálními zaměstnavateli a čelila překážkám najít si práci kvůli svému hendikepu. "Chtěla jsem si sehnat placenou práci, ale nikde mě nechtěli přijmout," povzdechla si. Teď je to právě ona, kdo nabízí lidem s hendikepem práci. „Hledám lidi se zdravotním hendikepem, chci vás zaměstnat,“ vyzývá Collette.

collette1

Začínala s podporou rodiny doma v kuchyni. Její matka jí dnes pomáhá s vyřizováním podporujících mailů, které Collette chodí dokonce až ze zámoří. „Snažíme se jí pomáhat a odpovídáme na stovky podpůrných e-mailů. Je to tak povznášející, vidět lásku na celém světě,“ řekla Collettina matka Rosemary Alfredo pro CBS Boston a dodává: „Jsem na ni opravdu hrdá!“. Díky svému umu a reportáži v televizi teď Collette neví, kam dřív skočit, je však šťastná a chce svoji firmu rozšiřovat. Vzkazuje všem: „Nikdy se nevzdávejte svých snů!“

Foto: FB Collettey's Cookies

 

 

Čtěte dále

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

„Ve škole se mi posmívali. Cesta k sebepřijetí je dlouhá,” říká zdravotní sestra s TC syndromem

Jaký je v Česku život s postižením obličeje? O tom ví mnohé zdravotní sestra Petra Dunajová, která se narodila se vzácným Treacher Collinsovým syndromem. Ten může způsobit nevyvinutí lícních kostí, problémy se zrakem a sluchem, rozštěpy pater či postižení dýchacích cest. „Mnozí lidé si myslí, že je při TCS postižen intelekt, ale to je veliký omyl. Lidé s TCS jsou normálně inteligentní,“ popisuje Dunajová nejčastější mýtus pojící se s jejím hendikepem. Svou odlišnost si začala uvědomovat na základní škole. „Tam se mi posmívali nebo měli nemístné poznámky spolužáci. Na slovní útoky jsem nereagovala, dělala jsem, že je neslyším,“ popisuje první těžké okamžiky a dodává: „Protože v okamžiku, kdy jsem se začala obhajovat, tak útoky zesílily. Někdy mě to strašně mrzelo, snažila jsem se nevšímat si toho, přejít to.“ Dnes se s negativními reakcemi setkává minimálně. 

Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?