Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Nedostala práci kvůli Downovu syndromu, tak si Collette splnila sen

 

collette big

leitnerovaJana Leitnerová
Autorka

Jana Leitnerová (*1987) vystudovala obory Český jazyk a literatura a Pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se online komunikaci, sociálním sítím a krizové komunikaci.

2
dubna
2017

Collette Divitto chtěla pracovat, chodila na pohovory, ale nikde ji nechtěli zaměstnat. 26letá žena z Bostonu má Downův syndrom, což bylo pro zaměstnavatele nepřekonatelnou překážkou. „Říkali mi, že nejsem v ‚dobré kondici‘,“ popisuje Collette odmítnutí a také jeden z důvodů, proč se rozhodla otevřít si vlastní pekárnu a založit firmu Collettey's Cookies.

Jejím prvním odběratelem se stal bostonský obchod Golden Goose Market v bostonské čtvrti North End. S podnikem je spjatá nejen tím, že do něj dodává své sušenky. Poté, co na konci loňského roku natočila místní stanice CBS Boston reportáž o jejím životním příběhu, je Collette zavalena objednávkami. Majitelé obchodu jí poskytli jejich prostornější kuchyni, aby zvládala vyřizovat objednávky.

 

„Ahoj, já jsem Collette. Právě se s mými přáteli nacházíme v kuchyni,“ zdraví Collette publikum na videu pro Mic. a pokračuje: „Děkuji vám za vaše objednávky. Jsem stále na příjmu, jen jsem se přestěhovala do větší kuchyně!“ Collette teď sní o tom, že se její sušenky rozšíří po celých Spojených státech. „Právě teď je to jen o ní,“ řekl pro CBS Boston manažer obchodu Jesse Powers. „Není to o našem podniku, ale o pomoci Collette v jejím podnikání a plnění snů.“

Collette se rozhodla otevřít si vlastní obchod, když byla stále dokola odmítána potenciálními zaměstnavateli a čelila překážkám najít si práci kvůli svému hendikepu. "Chtěla jsem si sehnat placenou práci, ale nikde mě nechtěli přijmout," povzdechla si. Teď je to právě ona, kdo nabízí lidem s hendikepem práci. „Hledám lidi se zdravotním hendikepem, chci vás zaměstnat,“ vyzývá Collette.

collette1

Začínala s podporou rodiny doma v kuchyni. Její matka jí dnes pomáhá s vyřizováním podporujících mailů, které Collette chodí dokonce až ze zámoří. „Snažíme se jí pomáhat a odpovídáme na stovky podpůrných e-mailů. Je to tak povznášející, vidět lásku na celém světě,“ řekla Collettina matka Rosemary Alfredo pro CBS Boston a dodává: „Jsem na ni opravdu hrdá!“. Díky svému umu a reportáži v televizi teď Collette neví, kam dřív skočit, je však šťastná a chce svoji firmu rozšiřovat. Vzkazuje všem: „Nikdy se nevzdávejte svých snů!“

Foto: FB Collettey's Cookies

 

 

Čtěte dále

Meda se narodila se vzácným syndromem. „Problém jsem měla já, ne ona. Je těžké si to přiznat,” říká její matka

Meda Slezáková se narodila se vzácným syndromem oculo dento digitální dysplázie (ODDD). „Podle statistiky postihuje jednoho člověka z deseti milionů a na světě je popsáno jen několik stovek případů. S naší diagnózou jsme si připadali ztracení. Většina lékařů ji také slyšela poprvé,“ říká maminka Medy Petra a dodává že mezi symptomy mohou patřit potíže se zrakem, srostlé prsty na rukou, zuby bez zubní skloviny a neurologické potíže. „Když jsem měla před sebou ten bezbranný flekatý uzlíček, bála jsem se, že se bude trápit. Na vzhled je pořád kladen velký důraz. Jenže je tu také osobnost a vím, že to říká každý rodič, ale Meda je prostě bourák, má charisma a veselou povahu,“ vypráví. Jak si Meda a její rodina vedou v jejích dvou a půl letech a po sedmi hospitalizacích? 

Jiří Pasz 28. 5. 2020

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat. Naštěstí jich nebylo mnoho. 

Adéla Gálová 27. 5. 2020

„Debaty by neměly probíhat o nás bez nás,“ říká šestnáctiletá autistka

„My autisté jsme úplně normální lidé s normálními potřebami. Ale ano, je pár věcí, které mě od většiny lidí trochu odlišují. Co se každodenního života týče, tak se můj Asperger projevuje hlavně něčím, čemu se říká speciální zájem. Speciální zájmy jsou zájmy, do kterých je člověk úplně zažraný a ví o nich téměř vše,“ popisuje šestnáctiletá Kateřina Doudová, která si říká Dodo. Mezi její speciální zájmy patří především kyborgismus, věnuje se také kresbě. „Přidruženou komplikací k mé citlivé autistické duši jsou však panické ataky a nadměrné, až chorobné přemýšlení o různých problematikách. 

Marie Škardová 26. 5. 2020

„Práci máme rádi. Lidé ji neoceňují, berou to jako samozřejmost,“ říká popelář

Roman Hájek je popelářem už 26 let. „Ani já, ani kolegové se nestydíme říkat, že jsme popeláři, my tu práci máme rádi,“ říká a dodává, že se ale zároveň nesetkává ani s oceněním své práce: „Lidi naši práci berou jako samozřejmost. Moc si neumí představit, jak by to vypadalo, kdyby se neodvážely odpadky.“ Podle Hájka to popeláři nejvíce schytávají od nervózních řidičů. „Někdy to jsou nervy i pro nás, samozřejmě. Hlavně když na nás auta troubí nebo i někdy řidiči vylezou ven a jsou sprostí: ,vypadněte už tady odtuď a tak,“ popisuje denní střety se spěchajícími řidiči. 

Jiří Pasz 21. 5. 2020

Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.