Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Nike představil řadu s hidžáby. Chce podpořit muslimské atletky

 

nike hijab big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Externí spolupracovnice HateFree Culture.

15
března
2017

Také jste už přemýšleli, v čem sportují některé ženy muslimského vyznání a zda mají šátek i při sportu? Častokrát ano. A značka Nike se rozhodla přinést těmto muslimkám větší pohodlí při sportu novou řadou Pro Hijab. Hidžáby budou vyrobeny z jemné síťoviny, která zaručí mnohem lepší prodyšnost než klasický šátek.

Produkt byl poprvé představen ve video kampani s titulkem „Co o tobě řeknou?“ a světlo světa oficiálně spatří na jaře 2018. „Nike Pro Hijab jsme vytvářeli více než rok, ale impuls k němu přišel mnohem dříve,“ stojí v prohlášení společnosti. Speciální hidžáb pro muslimky bude vyroben z odlehčené síťovny vybavené malými otvory, které zajistí lepší prodyšnost.

nike-pro-hijab-muslim-athletes-1

Značka Nike je již dlouho věrná pestrosti a přijímání rozdílů. Důkazem může být kampaň, v níž vystupují izraelské transženy a nebo kampaň ze začátku března, která nabízí pohodlné sportovní oblečení pro plnoštíhlé ženy.

nike plussize

Proti překážkám při sportování muslimských žen

Návrháři spolupracovali s profesionály a místními sportovkyněmi, aby produkt dovedli k dokonalosti. Společnost doufá, že tím inspiruje ženy na Blízkém východě, které při sportu stále čelí překážkám. Muslimské ženy sportují méně, což je dáno nedostatkem vhodného sportovního oblečení.  „Nike Pro Hijab byl navržen jako přímý výsledek toho, co nám sportovkyně řekly o tom, jak by měl tento produkt vypadat, aby se jim lépe sportovalo,“ uvedla pro Al Arabiya English tisková mluvčí společností Megan Saalfeld. „Doufáme, že pomůže všem sportkovkyním na celém světě,“ uzavírá.

nike-pro-hijab-muslim-athletes-3

Foto: Nike

 

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.