Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Zákazníci restaurace předplácejí pizzu pro potřebné

 

pizza big

leitnerovaJana Leitnerová
Autorka

Jana Leitnerová (*1987) vystudovala obory Český jazyk a literatura a Pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se online komunikaci, sociálním sítím a krizové komunikaci.

27
prosince
2016

Obdarovat někoho pizzou, doplatit za někoho pár drobných, anebo pomoct těm, kteří si jídlo z restaurace dovolit nemohou. Nejen tyhle důvody stály za vznikem speciální tabule ve floridské pizzerii Winter Garden Pizza Company. Na tabuli mohou zákazníci ‚předplatit‘ pizzu a pomoct tak ostatním.

Jak to celé funguje? Když si zákazníci objednají, mohou darovat kupony nebo rovnou konkrétní pizzu pro ty, u kterých mají pocit, že to mohou využít. Na tabuli je tak k dispozici zdarma pizza pro válečné veterány, kupóny na pizzu pro záchranáře, také pro lidi bez domova nebo třeba česnekové uzly pro těhotné ženy. Princip tabule by se dal popsat jako ‚Sdílej, daruj. Protože nikdy nevíš, kdy to ty sám budeš potřebovat.‘ Michael a Alison Scorsone, majitelé pizzerie, zřídili tabuli před dvěma lety.

pizza 2

Za tu dobu už ji využilo mnoho lidí. Debbie Liskey, manažerka pizzerie, si vybavuje chudšího muže, který si přišel pro jeden kousek pizzy. Na místě ale zjistil, že má málo peněz, chybělo mu tenkrát 50 centů. Debbie ale neváhala a hned mu nabídla, že může využít jeden kupón. „Dokonce dostanete kousek pizzy navíc,“ řekla mu. Muž se tenkrát dojetím rozplakal.

V pizzerii je jejich nástěnka už známá, lidé do ní často přispívají, a tak tyto dojemné chvilky nejsou pro Debbie nic nového. „Takové reakce vidím po celou dobu. Řekla bych, že to hlavně slouží lidem, co nemají v životě moc peněz a štěstí, například lidem bez domova,“ říká pro UpWorthy Debbie a doplňuje, že jednou týdně za nimi přichází například mladá dívka, která žije na ulici. Ví, že tam dostane teplé jídlo zdarma, a kromě toho i vlídné slovo od personálu. Na ty, kdo si pro kupony přijdou, se nikdo skrz prsty nedívá.

pizza1

Foto: FB Winter Garden Pizza

Čtěte dále

Neonacisté ve Švédsku v 90. letech zavraždili chlapce českého původu. Čin odstartoval boj proti extremismu

V roce 1995 byl ve švédském městě Kungälv partou neonacistů brutálně umučen John Hron, 14letý chlapec s českým původem. Hrůzný čin šokoval obyvatele města i celou zemi. „Vzpomínám si na to ráno, kdy se vražda objevila v celostátních zprávách. Všichni tím byli zasaženi,“ říká Christer Mattsson, který byl v té době učitelem, a dodává: „Jako společnost jsme již byli vystaveni neonacistickému násilí, ale tohle bylo úplně jiné. Byl to dospívající chlapec. Pachatelé byli chlapci.“ K události podle něj vedlo především to, že v Kungälv měla nacistická scéna dlouhou historii začínající ve 30. letech. Podle Christera pak bylo pro obyvatele města zásadní si přiznat, že to je lokální problém a začít jej tak i řešit. „Někteří odsoudili skutek, odsoudili neonacisty. Ale také zde byla myšlenka bránit město jako takové. Říkat, že se jednalo o náhodnou, nešťastnou událost, že to nemá nic společn ...

„Učíme se anatomii, jednání s pacientem ne.” Medik po smrti otce burcuje proti rakovině slinivky

Do života mladého slovenského medika zasáhla těžká nemoc jeho milovaného otce. Ze dne na den přerušil studium a rozhodl se s ním strávit poslední chvíle života. Po jeho smrti pak začal spolu s ostatními burcovat proti rakovině slinivky břišní. Přestože se ve své lékařské praxi věnovat právě onkologii s ohledem na rodinnou historii nechce, rád by změnil přístup lékařů k pacientům. Z vlastní zkušenosti totiž ví, že se ne vždy chovají empaticky. A to ve chvílích, kdy člověk empatii, podobně jako kdysi jeho otec, potřebuje.


 

Lukáš Houdek 19. 6. 2019

Pochází ze Žižkova, v Anglii založil boxerský tým pro české děti

Žižkovský rodák Ladislav Žiga se již odmalička věnoval boxu. V Praze jej trénoval legendární Stanislav Tišer, který se věnoval především dětem z ulice. Dnes třicetiletý Ladislav žije v Anglii ve městě Gloucester. Zde se rozhodl jít ve stopách svého trenéra a vybudovat boxerský tým pro děti. Dnes učí bojovému sportu pětadvacet dětí z české a slovenské komunity. Předává jim nejen zkušenosti ze sportu, ale i ze života. „Boxujeme a dohlížím i na jejich výsledky ve škole. Mou snahou je začlenit mládež do běžného života a tím pádem i potlačovat kriminalitu,” popisuje.

Marie Škardová 19. 6. 2019

Súdánská dívka zachránila tisíce uprchlíků. Nyní dostala šanci studovat v USA

Pětadvacetiletá Betty Asha pomohla téměř 2300 lidem z Jižního Súdánu uprchnout před násilím do sousední Ugandy. Musela kvůli tomu opustit vlastní domov a zanechat studia. Nyní začne studovat na Maryville College v Tennessee ve Spojených státech.


Nina Djukanovićová 18. 6. 2019

Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.