Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

V reakci na snahy diskutérů ublížit smečuje. Své memoáry pojmenovala Suchozemská velryba

Bývalá pekařka Jes Baker si jako útěk z vlastní životní nespokojenosti začala před několika lety psát blog o starožitnostech do kuchyně. Když ale narazila na blogerku píšící o svém životě, se kterou ji krom společných zájmů spojovalo také to, že obě byly obézní, rozhodla se sebrat odvahu a začít psát o životě s vlastním korpulentním tělem a těžké cestě k sebepřijetí. Dnes je známou autorkou i aktivistkou, známou pro svůj sarkasmus i nadhled. Je hlasitou kritičkou diskriminace a šikany lidí s nadváhou a se smíchem v reakci na některé komentáře říká: „Vaše fitko a zelené džusy z vás nedělají lepšího člověka, než jsem já.“ Právě urážky a hodnocení okolí, které dosahují nových rozměrů díky sociálním sítím, reflektuje ve své nové knize Suchozemská velryba. Tak ji totiž nazývají někteří internetový diskutéři. Urážku si vzala za svou a na přebal memoárů se i proto vyfotila na písečné pláži v červených puntíkatých plavkách.


Lukáš Houdek 19. 4. 2018

Prošla 18 domovy. Ten skutečný našla až u dvou tátů, Claye a Briana

Většinu života prožila v pěstounské péči, prošla 18 různými domácnostmi a v průběhu svého dětství nikdy nenašla své místo. Když v dosažení plnoletosti doufat přestala, narazila náhodou na Claye a Briana, stejnopohlavní pár, se kterým si okamžitě padla do oka. „Už jsem nedoufala, že si mě tátové najdou,“ přiznává dnes se slzami v očích a dodává, že to, co je mít skvělého tátu, poznala až díky nim. Před pár lety, až po své třicítce, se také dočkala oficiálního uznání své nové rodiny. V momentě, kdy americká Oklahoma formálně uznala manželství jejích otců, si Lupe okamžitě adoptovali. Ona sama dnes pracuje s dětmi v náhradní rodinné péči a propaguje zapojení všech druhů náhradních rodičů, včetně těch stejnopohlavních. „Já sama mám dva táty. To nijak nemění druh lásky, jaké se mi dostává. Umocňuje ji to,“ přiznává.


Lukáš Houdek 17. 4. 2018

Barman našel ukradený svatební prsten zákaznice. Chlapci bez domova, který ho vzal, změnil život

Odcizená peněženka se svatebním prstenem zákaznice svedla dohromady cesty barmana Jimmyho Gilleece ze Severní Karolíny a 17letého Riverse. Po sledování kamerových záznamů se Jimmovi podařilo odhalit, že to byl právě Rivers, kdo s peněženkou odešel. A zatímco se mu podařilo za poměrně dramatických okolností najít a vrátit cenný prsten vystresované majitelce, rozhodl se jít ve svém altruismu dál. Dozvěděl se, že Rivers žije v mrazu v lese a peněženku odcizil proto, že měl hlad. Přijal ho proto jako nového člena rodiny a Rivers dnes žije v jeho domě, zatímco má hned dvě zaměstnání. Zažívá tak nečekaný restart.


Lukáš Houdek 11. 4. 2018

Syřanka začala v Británii vyrábět sýr. Sbírá jednu cenu za druhou. „Je velkou inspirací,“ říkají její zaměstnanci

Třiatřicetiletá matka tří dětí Razan Alsous opustila s rodinou Sýrii před více než pěti lety. Nový domov po udělení azylu našla ve Velké Británii, v yorkshirském Halifaxu. Když však jednou hledala v lednici supermarketu svůj oblíbený sýr halloumi, který pro ni v Damašku byl vždy základní pochutinou, neměla štěstí. A tehdy ji napadlo, že by ho namísto zklamání mohla sama vyrábět. Nakoupila použité nádobí, recept stáhla z internetu a pustila se do práce. „Když se lidé dozvěděli, že pocházím odjinud a zakládám firmu, podporovali mě víc a víc,“ vzpomíná. A sýr měl nečekaný úspěch. Za pár let se jí podařilo expandovat, dnes zaměstnává několik lidí z řad uprchlíků i Britů a za svůj sýr sbírá jednu cenu za druhou. „Ukázala nám, že můžete začít s ničím a udělat z toho něco velkého,“ říká jedna ze zaměstnankyň Helen Bradley. A vloni se Razan dočkala velké pocty, když její rozšířenou výrobu otevírala sama princezna Anne.


Lukáš Houdek 19. 4. 2018

„Zkoušela jsem se léčit,“ přiznala herečka Alyson Stoner. „Přitahují mě muži i ženy,“ říká

Když se před časem americká herečka Alyson Stoner zúčastnila taneční lekce, zažila dosud neznámé pocity. Zamilovala se do taneční instruktorky. „Dnes jsem potkala ženu, nejsem si jistá, kdo to je nebo co cítím, ale myslím si, že v mém životě zůstane velmi dlouho,“ napsala Alyson po workshopu své matce a nejlepší přítelkyni. Z pocitů lásky a okouzlení ženou se však snažila „vyléčit“. Svou náklonnost k instruktorce si vysvětlovala traumatizujícími životními událostmi, o pomoc žádala nejen Boha, ale také pastora a lidi v náboženské komunitě. „Každou noc jsem se modlila a prosila jsem, abych byla z těchto tužeb vyléčena,“ popisuje svůj vnitřní boj Alyson. „Snaha vyléčit se z jiné než heterosexuální orientace byla zpochybněna všemi běžnými lékařskými organizacemi a organizacemi zabývajícími se duševním zdravím ve Spojených státech. Nejenže taková ‚léčba‘ nezabírá, ale může vést k depresím, úzkosti a sebevraždě,“ uvádí Human Rights Campaign. Po letech otázek a odpovědí Alyson svobodně prohlásila: „Mě, Alyson, přitahují muži, ženy i lidé, kteří se identifikují jinak.“ A stala se tak další známou osobností, které se přihlásily k LGBTQ komunitě.


Kateřina Gamal Richterová 15. 4. 2018

Smáli se mu kvůli "holčičí" tašce na oběd. Strýc nosí stejnou do práce, aby ho podpořil. Je hvězdou internetu

Začátkem dubna zveřejnil na svém Facebooku americký korporátní zaměstnanec David Pendragon svůj vlastní pracovní portrét v obleku s taštičkou na oběd. To by zřejmě na první pohled nebylo nic zvláštního, kdyby taška na sobě neměla růžové a tyrkysové kočičí hlavy. Fotka se od té doby virálně šíří po internetu. A to díky připojenému příběhu jeho desetiletého synovce Rykera, kterého si jeho spolužáci kvůli podle nich holčičí tašce opakovaně dobírali. „Rozhodl jsem se stát při mém synovci a ukázat mu, že muži se může líbit, cokoliv se mu zachce, bez strachu to zalíbení projevit,“ napsal mimo jiné ke snímku. Strýc tak poukazuje na společenský tlak, kterému jsou vystaveny také děti mezi sebou ve vztahu k barevnosti a vzhledu jejich oblečení, a to na základě jejich pohlaví. Takové pocity totiž nezažívá jen jeho synovec, ale i řada dalších chlapců, kteří se obávají nosit to, co se jim ve skutečnosti líbí. „Miluju mou novou tašku na oběd a doufám, že si Ryker i ostatní kluci uvědomí, že jejich vášeň a sebevyjádření není nic, za co by se měli stydět,“ dodal.


Lukáš Houdek 9. 4. 2018

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.