Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Ve vězení absolvovali státní protipožární program, po propuštění začali pečovat o lesy. Motivují ostatní

Lawrence Jaramillo a Joshua Melendrez se poznali ve vězeňském zařízení v Novém Mexiku. Oba se zapojili do státního lesnického programu, který učí dovednosti využitelné při začlenění do společnosti po propuštění. Jeho prostřednictvím získali vědomosti o protipožární prevenci v lesích a zkušenosti s hašením požárů. Přestože dříve neměli v této oblasti žádné zkušenosti, trénink oba motivoval k životní změně. „Nemohl jsem si vybrat lepší trénink. Tlačí na tebe, nenechají tě vydechnout, nutí tě, abys byl každý den lepší kvůli sobě i svým spolupracovníkům,” popsal pro CNN Jaramillo. Po svém propuštění v minulém roce se tak muži rozhodli založit lesnickou společnost a zapojit do ní další bývalé vězně. „Život po propuštění může fungovat, rádi bychom jim to ukázali," říkají.

Marie Škardová 29. 3. 2020

Uprchlíci v českých táborech šijí roušky. Rozdávají je žadatelům, seniorům i obcím

Solidarita napříč společenským spektrem v ČR dokáže pozitivně působit proti napětí a zmírňuje neblahé dopady pandemie viru COVID-19 alespoň v psychologické rovině. Za společnými snahami nezaostává ani Správa uprchlických zařízení (SUZ), organizace Ministerstva vnitra. Od minulého týdne se tak začaly šít roušky také v uprchlických zařízeních v Pobytovém a přijímacím středisku Zastávka u Brna, Pobytovém středisku Kostelec nad Orlicí, v Pobytovém středisku v Havířově, Zařízení pro zajištění cizinců a pobytovém středisku Bělá-Jezová a v Zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách. 

Adéla Gálová 24. 3. 2020

„Ženy nejsou pro armádu vhodné,” uvedla indická vláda. Podle Nejvyššího soudu mají právo na stejné příležitosti

Nejvyšší soud Indie potvrdil minulý měsíc deset let starý rozsudek, který říká, že ženy mají právo sloužit v armádě a mají mít také nárok na povýšení, dávky a důchody, stejně jako muži. I přes rozhodnutí dodnes měly ženy možnost se zapojit do armády pouze formou vedlejších úvazků po omezenou dobu. Nemohly tak dosáhnout vyšších pozic ani platů. Důstojnice dlouhodobě vedly kampaň za tuto změnu, vláda však byla doposud proti. Nejvyšší soud nyní ale rozhodl, že přišel čas na změnu.

Marie Škardová 22. 3. 2020

Tepličtí muslimové rozdávají roušky seniorům. Lékařům do nemocnice přivezli občerstvení

V posledních týdnech, kdy celé Česko šije roušky, nezůstává pozadu ani muslimská komunita. Muslimové z Teplic se rozhodli zapojit se nejen do šití roušek, ale také do pomoci zranitelnějším z nás, seniorům. Vlastnoručně ušité roušky rozdávali seniorům před teplickými obchody s potravinami, v domech, kde bydlí vyvěšovali letáčky, na nichž nabízeli pomoc například s nákupem, ale také zajistili nákup základního občerstvení a nápojů jak pro teplickou nemocnici, tak pro městskou policii.

Kateřina Gamal Richterová 25. 3. 2020

Dvojice Romek z Tanvaldu za týden ušila přes 1000 roušek pro seniory a lidi ve finanční tísni

Renata Fečová a Klára Pulová jsou jedněmi z romských žen z České republiky, které se v posledních dnech rozhodly vyrábět pro své okolí potřebné roušky. „Já se znám se sociálními pracovnicemi z Romodromu, a když napsaly na sociální sítě, že potřebují roušky, tak jsem neváhala a řekla jsem si, že je našiju,” vysvětluje pro HFC Klára Pulová, která pracuje jako mediátorka podpory zdraví. 

Marie Škardová 23. 3. 2020

Se zaniklým jazykem mizí vědomosti i kultura společenství. Dobrovolníci zachraňují ohrožené dialekty

Ve světě v současné době existuje kolem sedmi tisíc jazyků. Vlivem kolonizace, globalizace, internetu a snah o asimilaci v posledních stoletích však až polovině  z nich hrozí zánik. To s sebou přináší také ztrátu vědomostí a kultur společenství, která jazykem hovoří. Dobrovolníci z celého světa se proto sdružují v projektu Wikitongues, jehož cílem je ohrožené jazyky zachránit a uchovat pomocí digitální knihovny pro příští generace.

Marie Škardová 17. 3. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.