Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Po 50 společných letech před oltář. Australané přiznali gayům a lesbám právo na manželství

John a Arthur se potkali v roce 1967 v galerii. Když se shodou náhod každý z nich vydal k východu, setkali se u dveří a usmáli se na sebe. A žijí spolu už 50 let. Zřejmě jsou tak nejstarším gay párem v Austrálii, který právě teď slaví skutečnost, že se budou moci konečně vzít. Austrálie totiž před pár dny vyhlásila výsledky korespondenčního referenda o možnosti manželství pro stejnopohlavní páry, které jim tuto možnost jednoznačně přiznalo. 89letý John Challis a 85letý Arthur Cheeseman oznámili svůj sňatek na leden. „Každý by na něj měl mít stejné právo,“ říká John.


Lukáš Houdek 19. 11. 2017

Jak přirozeně propojit lidi s postižením i bez? Gigabyt ví, jak na to

Před rokem vznikl na pražských Vinohradech Gigabyt, místo, kde bydlí pospolu lidé s postižením i bez něj. Jsou z okolí spolku Ramus, který tyto mladé lidí skrz tábory i víkendovky propojuje. Spolubydlící se snaží vzájemně lépe poznat a zejména si pomáhat. „S Ramusem jezdíme na akce několik let. Společné bydlení bylo příležitostí trávit spolu čas za jiných podmínek, přirozeněji a v menším počtu,“ říká Hynek Trojánek. V bytě dnes bydlí šest lidí, kteří pro své hendikepované kamarády fungují jako asistenti. „Mně to strašně obohatilo. Například v tom, že už tolik nepotřebuju mámu, že jsem víc samostatná,“ přiznává Gábina Moravcová, která v Gigabytě pobývá dva týdny v měsíci. „Bylo to spolubydlení se vším všudy. Odžila jsem si tu etapu života, která většinou probíhá na vysoké škole. Takové to party období, chození do hospod, prázdný bojler a takové ty srandy,“ směje se Jíťa Rudolfová, která je na vozíku. V tomto intenzivním sdíleném bydlení strávila tři čtvrtě roku a dnes žije ve vlastním bezbariérovém bytě.


Lukáš Houdek 13. 11. 2017

„Tahle židle se s dítětem nepřevrhne, když ho uhodíte,“ nabízí prodavačka rodičům v UNICEF kampani

Domov je místem, kde by se děti měly cítit bezpečně. Ale i na tomto místě se mnoho dětí setkává s násilím a obtěžováním – často ze strany lidí, které denně potkávají. Pro mnoho dětí má násilí známou tvář. Ale také si to málokdy připouštíme. I na to se snaží upozornit nová kampaň UNICEF s názvem #ENDviolence, která vyzývá k větší pozornosti a ostražitosti v kontextu násilí na dětech.


Jana Leitnerová 11. 11. 2017

89letá Japonka svými autoportréty boří zažité představy o seniorech. A internet ji zbožňuje

Dnes 89letá Japonka Kimiko Nishimoto začala fotografovat až po sedmdesátce. Její syn tehdy absolvoval fotografický kurz a matka si proto řekla, že to zkusí také.  A fotografování naprosto propadla. Začala vytvářením bizarních autoportrétů, ve kterých se zachycuje v humorných situacích, které by od dámy v letech očekával zřejmě jen málokdo. A možná právě proto ji internet miluje. V prosinci ji čeká rozsáhlá samostatná výstava v jedné z tokijských galerií.


Lukáš Houdek 15. 11. 2017

Američtí senioři cestují ve vzpomínkách i po světě, zhoršené mobilitě navzdory

Domov pro seniory Maplewood Senior Living v americkém Westportu je svému okolí znám chutí experimentovat při práci se seniory s nejnovějšími technologiemi. Nyní zapojil do svých pravidelných aktivit také virtuální realitu. Té jeho obyvatelé téměř propadli. „Je to tak reálné, prostě tam jste. Můžete být kdekoliv na světě,“ pochvaluje si jeden z klientů domova. „Můžeme je přivézt ke Grand Kaňonu, do Paříže, do města, odkud pochází nebo přímo před dům, kde vyrostli,“ vysvětluje Brian Geyser, který má v domově inovace na starosti. To klienty podle něj zklidňuje, přináší nové podněty do života a společné zážitky, jelikož senioři procházejí virtuálním cestováním ve skupinách. Podle Geysera současně ukazuje dobré výsledky při práci s lidmi, kteří trpí demencí nebo jinými kognitivními poruchami.


Lukáš Houdek 11. 11. 2017

Kanadská restaurace bojuje proti stigmatizaci. Vaří v ní HIV+ kuchaři

Během dneška a včerejška v kanadském Torontu fungovala unikátní dvoudenní restaurace June’s HIV+ Eatery (Junova HIV+ jídelna). Jejím cílem bylo rozvířit diskusi a bořit stále přítomné stigma nebo mýty kolem HIV pozitivních lidí. Kuchaři totiž byla skupina 14 lidí žijících s tímto onemocněním. HIV pozitivní lidé se totiž stále setkávají s tím, že se lidé bojí fyzického kontaktu s nimi. Obávají se přenosu pouhým dotekem nebo i stravou. „Stigma kolem HIV a AIDS je skutečné. Izoluje mnoho pacientů napříč městem, zemí i světem,“ uvedl Kenneth Poon, jeden z kuchařů. Nedávný výzkum ukázal, že jen polovina Kanaďanů by sdílela jídlo s HIV pozitivním člověkem, nebo snědla jím připravenou večeři. Restaurace však eviduje enormní zájem. Místa na oba dva dny byla kompletně vyprodaná ještě před jejím otevřením.


Lukáš Houdek 8. 11. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.