Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Po smrti ženy zůstal sám. Postavil proto na zahradě bazén pro rodiny ze sousedství

V dubnu 2016 zemřela Keithu Davisonovi z Morrisu ve Stevens County manželka. Byli spolu dlouhých 66 let a po ženině smrti se bývalý soudce v důchodu cítil osamělý. Samotu a ticho ve svém domě nemohl vydržet. "Neumíte si to představit, pořád pláčete, protože ona už tady není," řekl Keith pro Kare 11. To byl důvod, proč 94letého vdovce napadlo vybudovat na svém pozemku bazén, do kterého by se mohly chodit koupat děti z okolí, kdykoliv se jim bude chtít. Keith doufal, že díky tomu ticho kolem něj zmizí a samotu nahradí dětský smích.


Magdalena Romanowska 22. 8. 2017

NASA přišla s nápadem, jak zrakově postiženým lidem umožnit 'prožít' zatmění Slunce

V USA vrcholí šílenství okolo Slunce, po 99 letech zažijí jeho úplné zatmění. Na podívanou se připravují lidé už dlouhou dobu, obchody se předhání v tom, kdo nabídne lepší vybavení. Jenže co ti lidé, kteří vůbec nevidí nebo vidí špatně? NASA před nedávnou dobou představila speciálního průvodce, který pomáhá lidem se zrakovým postižením 'vidět' toto, ale i další zatmění.


Jana Leitnerová 21. 8. 2017

Kadeřnice pomohla mladé dívce trpící depresí. Zachránila jí vlasy

Může se to zdát jako drobnost. Ale pro 16letou dívku, která dlouhá léta bojuje s depresí, je návrat do školy a focení na průkaz poměrně stresující. Jedna taková přišla do salónu ke Kayley Olsson z Waterloo v Iowě. Její vlasy byly zničené a zanedbané, protože neměla sílu se o ně starat. Zoufalá dívka po kadeřnici chtěla jediné – zbavit se vlasů. Kayley se ale rozhodla, že dívce vlasy zachrání a podpoří ji. Povedlo se a o svůj příběh se pak žena podělila se světem.


Jana Leitnerová 18. 8. 2017

Z Ruska do Česka za studiem. Teď pomáhá s integrací rodinám s dětmi z ciziny

Nikolay Demyanenko se před 27 lety narodil v Rostově na Donu v Rusku. V Rusku vystudoval střední odbornou školu se zaměřením na účetnictví a ekonomii, před 9 lety se přestěhoval do České republiky za dalším studiem. První dva roky se učil česky. „Říká se, že čeština je podobná ruštině a můžete si tam i s něčím přilepšit, ale v něčem je zase náročná. Například s přízvukem jsem bojoval pět let, byl to boj a v podstatě je dodnes,“ říká o studiu češtiny Nikolay. V roce 2010 nastoupil na pedagogickou fakultu a v roce 2013 se pak zapojil do programu pro asistenty pedagoga od META. Složil zkoušky a na základní škole na Praze 2 začal působit jako asistent pedagoga primárně pro děti s odlišným mateřským jazykem. Postupem času si však otevřel vlastní vzdělávací skupinu pro děti a pomáhá jim se integrovat do české společnosti.


Jana Leitnerová 22. 8. 2017

Přátelské návštěvy vrací opuštěné seniory zpět do života

Je čtvrteční podvečer a paní Stáňa prochází dveřmi domova pro seniory v Mníšku pod Brdy, kam z Prahy pravidelně aspoň dvakrát do měsíce dojíždí navštěvovat téměř 97letou Květu Žákovou, bývalou pěvkyni a sbormistryni. Po vřelém přivítání vytahuje z tašky obrovskou čokoládu a slibuje, že napříště upeče makový závin. Obě dámy jsou zapojeny do pražského programu Přátelských návštěv organizace Život 90, kdy aktivní senioři navštěvují a pečují o ty, kterým vysoký věk a zdravotní stav často pohyb neumožňuje a nikoho nemají. „Na naší lince důvěry přijímáme mnoho hovorů, kde volající říkají, že už nechtějí žít. A na začátku toho dramatického vývoje je právě ta samota,“ říká Michaela Sladká z Života 90.


Lukáš Houdek 21. 8. 2017

Cestovatel prodal svůj byt a za utržené peníze postavil školu v Nepálu

Maciej Pastwa, cestovatel z Poznaně, prodal svůj byt, aby pomohl znovu postavit školu v Nepálu, kterou před dvěma lety zničilo zemětřesení. Svého cíle dosáhl letos v červnu. Škola je mocná a krásná. Všichni jsou nadšení, děti mají velkou radost, usmívají se. Jsme hrdí, že jsme to zvládli,“ říká Maciej Pastwa. „I přes mnoho problémů byl den otevření školy jedním z nejkrásnějších dní v mém životě," dodává Sylwia Jedernalik z Gdaňsku, která se účastnila cesty do Nepálu a během dvou let informovala o stavbě na svém blogu.


Magdalena Romanowska 17. 8. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.