Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Vozíčkáři se musí chránit před nákazou covid-19. Sehnat potřebné věci v karanténě je náročné. Pomáhá rozcestník 

 

vozejkov big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

28
dubna
2020

Současný nouzový stav je náročnou výzvou pro nás pro všechny. Potýkáme se s omezeními, která přináší karanténa, a řada lidí se obává o své zdraví. Jak se v této době žije lidem na vozíku, pro které jsou omezení součástí běžného života a kteří jsou nyní ohroženou skupinou z hlediska nákazy? „Mnozí vozíčkáři mají ke svému hendikepu přidruženy ještě další zdravotní problémy. To může přinášet problémy s imunitním systémem, urologické potíže, problémy s dýcháním a mnoho dalších. Vozíčkáři se proto musí obzvláště pečlivě chránit před nákazou covid-19,” popisuje pro HFC Marcela Mrázková, redaktorka komunitního portálu pro lidi s poraněním páteře a míchy Vozejkov.cz. „Pokud vozíčkář žije sám, je pro něj situace složitá. Je nucen si zajistit osobní asistenci v jiné podobě, podléhá zásadní sociální izolaci, psychické frustraci. Všem hendikepovaným bez rozdílu velmi chybí rehabilitace i lázeňská péče,” dodává. Jak se v souvislosti s pandemií koronaviru změnila nabídka služeb pro hendikepované a kde mohou nyní nalézt pomoc?

vozejkov 1

Lidé s poraněním páteře a míchy využívají služby a pomůcky, které jim pomáhají v mobilitě i udržení dobré kondice a zdraví. Podle Marcely Mrázkové se zákaz prodeje na zdravotní potřeby nevztahuje, může však vznikat problém při dodání specifických léků či pomůcek, například vozíků, které se vyrábějí téměř zcela na míru. Obtíže mohou způsobit také zavřené ordinace lékařů a specialistů. „To je problém, protože velká část vozíčkářů trpí zdravotními problémy, které nejsou přímo život ohrožující, ale pokud se jim nevěnuje pravidelná péče, dochází k vážnému poškození zdraví. Logicky se teď pozornost primárně věnuje naléhavým případům, ale ostatní zdravotní problémy i v nouzovém stavu zůstávají,” zmiňuje Mrázková.

Rozcestník covid-19

Na nenadálou situaci plnou změn se rozhodl reagovat komunitní portál Vozejkov.cz. „Z mediálních platforem na vozíčkáře doléhaly různé zprávy, ale minimum určených přímo jim. A pokud už ano, bylo to hodně nahodilé. Tak jsme se pokusili vše podstatné umístit na jedno místo. Přinášíme rady odborníků, důležité kontakty, nabídky pomoci, odpovídáme na nejčastější otázky,” osvětluje Mrázková. Portál tak během několika dní karantény zprovoznil informační rozcestník covid-19, kde hendikepovaní naleznou přehledné a aktuální informace o nákaze a doporučení určená přímo pro ně.

Rozcestník tak mimo jiné nabízí možnost zapůjčení zdravotních pomůcek pro případy nouze, kontakty na lékaře a odborníky, online poradnu i peer mentoring, v rámci kterého radí zkušení vozíčkáři těm novým. „Všichni bez rozdílu řeší nyní i mnoho situací s covid-19 spjatých. Na peery se obrací lidé, kteří přišli náhle o asistenci, zajímá je, jak se chránit, nebo řeší jiný problém,” vyjmenovává Mrázková. „Naše sociální pracovnice například pomáhala dostat ze zahraničí vozíčkáře, kterému vzhledem k nutnosti bezbariérových spojů nedokázala pomoci česká vláda. Naše spinální specialistka Zdeňka Faltýnková má více práce z důvodů zavřených odborných ambulancí. Řeší také problematiku platnosti poukazů na péči, vozíky a podobně,” doplňuje. 

vozejkov 2

Osobní asistence

Na portálu Vozejkov lze také sdílet poptávku i nabídku osobní asistence. „Najít vhodného osobního asistenta je dlouhodobý problém, který tu byl dávno před nouzovým stavem. Nynější stav v něčem pomohl, i malá města a vísky si uvědomily, že je třeba pomoci hendikepovaným a seniorům. Vzniklo několik nových projektů, které nabízejí pomoc. Jejich souhrn najdete v našem informačním rozcestníku covid-19,” říká Marcela Mrázková a doplňuje, že Vozejkov doporučuje vozíčkářům fungující osobní asistenci ukvapeně nerušit. „Mohli by se tak snadno dostat do potíží v případě onemocnění pečující osoby nebo rodinného příslušníka,” vysvětluje.

vozejkov 3

Roušky a ochranné pomůcky

Česká asociace paraplegiků (www.facebook.com/czepa.cz), která je provozovatelem portálu Vozejkov, se snaží maximum ze svých služeb v současném stavu zachovat nebo nabízet jinou formou. U některých to však nelze. V rámci nařízení vlády tak například byla uzavřena prodejna charitativního bazaru. „Tak se jeho zaměstnanci rozhodli šít roušky pro potřebné,” reaguje Marcela Mrázková. Redakci Vozejkova také oslovilo studio Zdravý design, které nyní pomáhá se šitím a distribucí ochranných pomůcek. „Dohromady jsme spolu se Zdravým designem odeslali 350 textilních roušek potřebným a přes 500 kusů ochranných pomůcek jsme ve spolupráci s Alza.cz zaslali do rehabilitačních ústavů. Nyní čekáme na várku respirátorů pro naše klienty, aby je mohli používat při styku s asistentem,” uzavírá Mrázková.

Foto: Česká asociace paraplegiků - CZEPA Facebook 

Čtěte dále

„Když je někdo na vozíku, neznamená to, že své tělo nepoužívá,“ říká tanečnice

„Svá těla nepoužíváme jen tehdy, když jsme mrtví. Tělo dýchá, srdce rozlévá do organismu krev, která pulzuje celým člověkem,“ říká šéfka taneční skupiny pro lidi s hendikepem Proty Boty Kateřina Hanzlíková a dodává: „Když je někdo na vozíku, neznamená to, že své tělo nepoužívá. Používá ho stále, jen třeba trošku jinak než my chodící.“ Taneční skupina funguje už téměř dvacet let, střídají se v ní různí tanečníci i tanečnice a svá představení zaměřuje na témata, jako je třeba svoboda vs. hendikep. Kdo jsou a jaké mají příběhy? „Dáša byla ve skupině pět let, od narození má nemoc, kterou překládáme jako lámavost kostí,“ vypráví Kateřina.

Jiří Pasz 3. 6. 2020

„Neděláme to schválně," říká dívka žijící s hraniční poruchou osobnosti

První roky dětství strávila dvacetiletá Ari v kojeneckém ústavu. Poté potkala svoji pěstounku, u které až do dospělosti vyrůstala. Život bez rodiny v raném dětství v ní však zanechal pocity nejistoty a osamělosti, se kterými se potýká dodnes. „Je to vidět v přístupu k životu. Nikomu nevěřím a nedokážu si vytvořit pocit rodiny a bezpečí. Je to osamělý život a svět ti může víc ublížit, protože nemáš důvěru k ničemu,” popisuje Ari. V dospívání jí byla diagnostikována hraniční porucha osobnosti, která dle jejích slov ovlivňuje celý život.

Marie Škardová 2. 6. 2020

Meda se narodila se vzácným syndromem. „Problém jsem měla já, ne ona. Je těžké si to přiznat,” říká její matka

Meda Slezáková se narodila se vzácným syndromem oculo dento digitální dysplázie (ODDD). „Podle statistiky postihuje jednoho člověka z deseti milionů a na světě je popsáno jen několik stovek případů. S naší diagnózou jsme si připadali ztracení. Většina lékařů ji také slyšela poprvé,“ říká maminka Medy Petra a dodává že mezi symptomy mohou patřit potíže se zrakem, srostlé prsty na rukou, zuby bez zubní skloviny a neurologické potíže. „Když jsem měla před sebou ten bezbranný flekatý uzlíček, bála jsem se, že se bude trápit. Na vzhled je pořád kladen velký důraz. Jenže je tu také osobnost a vím, že to říká každý rodič, ale Meda je prostě bourák, má charisma a veselou povahu,“ vypráví. Jak si Meda a její rodina vedou v jejích dvou a půl letech a po sedmi hospitalizacích? 

Jiří Pasz 28. 5. 2020

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat. Naštěstí jich nebylo mnoho. 

Adéla Gálová 27. 5. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.