Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Pomoc lidem bez domova, seniorům i zvířatům. Studenti burcují Čechy k dobrým skutkům

 

prosincova vyzva big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

3
prosince
2019

Pátého prosince loňského roku navštívila skupina dobrovolníků v převlecích anděla, čerta a Mikuláše mateřské školy a nízkoprahová zařízení v Ústeckém kraji, aby udělala radost dětem. Tak začala loňská Prosincová výzva dobrých skutků, kterou organizují studenti Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Tomáš Nejedlý a Kamila Petrová. „Rozhodl jsem se, že v prosinci udělám každý týden dobrý skutek, který se bude týkat dětí, zvířat, lidí bez přístřeší a seniorů. Rád bych tímto motivoval ostatní ke konání dobrých skutků, ať už jsou jakkoliv veliké,” říká Tomáš. Projekt Dělám dobré skutky, který vymyslel, má tak za cíl motivovat co nejvíce lidí k zapojení a dobrovolnictví. Letošní prosincové dobré skutky začínají již zítra.

prosincova vyzva 8

Druhý loňský dobrý skutek potěšil seniory a seniorky z Domova pro seniory Bukov v Ústí nad Labem. Tomášovi se podařilo do něj zapojit žáky Mateřské školy Litvínov, kteří pro seniory uspořádali zábavné odpoledne plné her, písniček a dárků, které děti pro starší generaci vyrobily. Třetí dobrý skutek zamířil do Azylového domu Samaritán. „V předvánočním čase jsme lidem bez přístřeší zpříjemnili den. Byla jim zdarma podávána polévka a teplý čaj, mohli také ochutnat cukroví. Jako doprovodný program pro ně bylo připraveno několik vánočních tradic, pouštění lodiček z ořechových skořápek, rozkrajování jablka, zpívání koled,” vyjmenovává Kamila.

prosincova vyzva 2

Motivace

Dobrovolníci z řad studentů UJEP a veřejnosti pak na akci rozdávali polévku a čaj, pekli perníky nebo sháněli jablka a další suroviny. Snaha aktivovat lidi v okolí se Tomášovi podařila. „Je to jedna z mála příležitostí, kdy člověk nepotřebuje peníze ani žádné další věci k tomu, aby takhle strukturovaně udělal nějaký dobrý skutek. Potom samozřejmě kvůli dobrému pocitu, který z toho vždy po daném dni mám. A v neposlední řadě je to kvůli tomu, že to někomu ulehčí situaci, pomůže nebo mu to při nejmenším aspoň rozveselí den,“ popsal svoji motivaci pro HFC jeden z dobrovolníků.

prosincova vyzva 7

„Do projektu Dělám dobré skutky jsem se zapojila, jelikož chci pomáhat a dělat radost lidem, kteří neměli takové štěstí ve svém životě. Vždy mě těšilo vidět úsměvy na tvářích ostatních lidí a právě to mi projekt umožňuje,“ dodává jedna z dobrovolnic. Čtvrtým skutkem vzpomněli dobrovolníci na čtyřnohé přátele a vypravili se do Centra pro zvířata v nouzi při ZOO Ústí nad Labem, kde se během odpoledne věnovali opuštěným kočkám a psům.

prosincova vyzva 1

Podpora

V průběhu celého měsíce se také věnovali prodeji náramků. Výtěžek putoval na podporu Matějova boje s cystickou fibrózou. Matěj vloni studoval čtvrtý ročník oboru design nábytku na střední škole. Jelikož dosáhl dospělosti, nemá již nárok na příspěvky z nadací. Kvůli nemoci přitom musí pravidelně kupovat inhalátor a velké množství léků a vitamínů. Prodejem náramků pro něj dobrovolníci získali pět tisíc korun.

prosincova vyzva 3

Letošní prosincová výzva

Letošní výzva Dobrých skutků startuje již zítra bowlingovou akcí pro osoby se zrakovým hendikepem z TyfloCentra Ústí nad Labem. Dobrovolníci zajistí klientům centra doprovod a zpestří odpoledne hrou, klábosením nad šálkem dobré kávy i malým dárečkem. Stejně jako minulý rok předají dětem z mateřských škol a nízkoprahových klubů dárky anděl, čert a Mikuláš. Akce se uskuteční v pátek 5. prosince. Dobrovolníci si mohou užít odpoledne v roli jedné z kouzelných bytostí nebo donést ovoce a vhodné dary pro děti.

prosincova vyzva 4

Letošní dobré skutky nezapomenou ani na psy a kočky v Centru pro zvířata v nouzi při ZOO Ústí nad Labem. 11. prosince jim dobrovolníci věnují svůj čas a také předměty získané ve sbírce, kterou organizují studenti UJEP. Aktuálně tak shání staré deky, povlečení, prostěradla, granule, steliva pro kočky a další věci, které by se útulku mohly hodit.

prosincova vyzva 5

Mladší a starší generace se sejdou i letos. 19. prosince senioři dorazí do Základní školy Vojnovičova v Ústí nad Labem, kde pro ně žáci připravují besídku. „Školáci budou mít pro seniory připravenou vánoční scénku, zpívání koled a občerstvení. Pak společně v kuchyňce napečou dobroty pro pejsky, které se donesou do útulku,” přibližuje Kamila. „Chceme, aby i lidé, které v životě něco trápí, občas zažili, že je tady na tom světě docela fajn. A i když je celá organizace velmi náročná, vděk a radost těch, kterým skutky věnujeme, je mnohonásobně větší,” uzavírá.

Foto: Prosincová výzva dobrých skutků

Čtěte dále

„Neměla jsem sílu žít, nikdo nic netušil,” říká česká moderátorka. Čelila posttraumatu a depresím

Lucie Vopálenská patří mezi přední české moderátorky. Začínala ve slovenské redakci Českého rozhlasu, pokračovala v Rádiu Svobodná Evropa. V České televizi osm let připravovala populární diskusní pořad Na hraně, za nějž v roce 1998 získala Cenu Ferdinanda Peroutky. Dnes působí v Českém rozhlasu Plus. Od dětství se potýká s úzkostí, později se přidaly i deprese. Po traumatickém zážitku z nočního vloupání do bytu, kde spala, se při-dala také posttraumatická stresová porucha, která Lucii paralyzovala, omezovala ji jak v osobním životě, tak v práci. „Moderovala jsem pořad a měla jsem problém rozumět tomu, o čem ti lidé mluví. Moderátorka by se k něčemu takovému vůbec neměla přiznávat. Já jsem ale opravdu měla dojem, že vůbec nevím, co se děje. Byla jsem v hrozném stresu, abych to měla pod kontrolou, což jsem pak ale vůbec neměla,” vzpomíná. Vyhledala proto lékařskou pomoc a psychiatrům se ji poda ...

V 18 se rozhodla pro změnu pohlaví. Sáhla si na dno, rovnováhu našla v meditaci

Jmenuji se Romana Ezrová a je mi 29 let. V osmnácti letech jsem se rozhodla pro změnu pohlaví, abych mohla být ženou, tedy sama sebou. Řadu let jsem hledala sama sebe, sáhla jsem si až na dno. Svou cestu jsem nakonec našla díky meditační technice OMChanting. Dnes pomáhám LGBT lidem projít obtížnými situacemi.

Romana Ezrová 23. 1. 2020

„Jako malá jsem vídala matku v minisukni. Dnešní Afghánistán se velmi liší,” říká tamní aktivistka

Nebezpečné povolání? Horia Mosadiq je novinářka a bojovnice za lidská práva v Afghánistánu. „Připadám si jako ten malý komár, bzučím u ucha těm, kdo porušují lidská práva a snažím se jim znepříjemňovat život. Řešila jsem například případ, kde byla žena se svými třemi dcerami gangem místního velitele a jeho muži znásilněna. Ten velitel byl spojen s velice mocnými lidmi, ministry afghánského kabinetu,“ vysvětluje. Po celé zemi mapuje zločiny Tálibánu a dalších ozbrojených skupin, mapuje ale také zločiny spojenců. „Afghánistán, který vidíme dneska, se velmi liší od toho, ve kterém jsem vyrostla. Každý den například dochází k sebevražedným útokům, při kterých jsou zabíjeny a zraňovány desítky lidí,“ popisuje realitu běžného života a dodává: „Vyrostla jsem v liberálním a moderním státě. Víte, v té době byla v Afghánistánu docela otevřená a tolerantní společnost. Chodili jsme do ki ...

„Lidi často strčí Romy do jednoho pytle a tečka,“ říká režisér Marhoul

Z vůbec nejdiskutovanějšího filmu české kinematografie diváci hromadně neodcházejí, jak hlásaly první senzacechtivé titulky. Naopak – jen do kin jich už přišlo bezmála sto tisíc. A to scénárista a režisér vůbec nečekal. „Narovinu říkám, nezlobte se, promiňte, já to nějak špatně odhadl,“ vzkazuje zdejším divákům Václav Marhoul.


Rena Horváthová 23. 1. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.