Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Mladí lidé z Česka i rodin uprchlíků vytvořili videoklip. Získali nové dovednosti i přátelství

 

imag in big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

10
října
2019

Dvaadvacet nadšenců do audiovizuální tvorby, práce pod vedením zkušeného režiséra, měsíce poznatků, zábavy i nových přátelství. Tak by se daly shrnout workshopy projektu Image.In, které pod záštitou Organizace pro pomoc uprchlíkům proběhly letos na jaře. Jejich výsledkem je profesionální videoklip k tracku rappera Dounyho a především zapojení lidí z mnoha kulturních prostředí.

imag in 4

Osmadvacetiletá práce organizace OPU je zaměřena na pomoc migrantům a uprchlíkům v České republice. Kromě právního a sociálního poradenství organizuje také vzdělávací programy zaměřené na podporu integrace cizinců. „Tyto workshopy jsou prostředkem k tomu, aby se setkávali lidé z různých kulturních prostředí, pracovali spolu a kreativně se realizovali. Cílem je reflexe, že lidé pocházející z různých zemí a mluvící odlišným jazykem mohou společně něco vytvořit, v našem projektu to byl profesionální hudební videoklip,” říká pro HFC Beáta Máthéová z OPU.

imag in 3

A tak se v lednu v prostorách Kasáren Karlín začala scházet různorodá skupina mladých lidí původem z devíti zemí světa. Jejich cílem bylo vytvořit fungující tým a společně pracovat na tvorbě videoklipu k songu Těžký je přežít rappera Dounyho a zpěváka Ondřeje Brejšky. Rozvíjet kreativitu a tvůrčí potenciál jim pomohl kameraman a režisér Ondřej Kudyn. „Projekt Image.in byl určen pro skupinu lidí ve věku 15 až 24 let, kteří neměli žádné předchozí zkušenosti s audiovizuální tvorbou. Ovšem my jsme se rozhodli zapojit i mládež, která nějaké zkušenosti má, aby si vzájemně pomáhali,” uvádí Máthéová. „A kromě získávání nových zkušeností si myslíme, že přinesl také nová přátelství, kontakty a zážitky,” dodává.

Integrace

A právě integrace byla dalším z cílů projektu, který se podařilo naplnit velmi dobře. „V rámci kurzů jsme dokázali vytvořit bezpečný prostor, ve kterém jazykové a kulturní bariéry nehrály žádnou roli, a proto se mohli všichni účastníci realizovat svým vlastním způsobem. Například účastníci z Iráku či Jemenu nebo Konga se nebáli vnášet do pléna vlastní nápady, projevovat své emoce, vize, postoje,” upřesňuje Máthéová. „Měli jsme v kurzu i děti uprchlíků, které neovládaly plně český jazyk, ale kolektiv i lektor jim pomáhali tuto jazykovou bariéru překonávat,” dodává.

Spolupráce tak kromě získaných vědomostí a dovedností vedla i ke zvýšení sebevědomí, zlepšení komunikace a motivování některých účastníků. Důležitou součástí bylo také navázání nových kontaktů a přátelství. „Již během kurzu jsme pozorovali, že mezi některými účastníky vzniká přátelské pouto, které by mohlo pokračovat i po skončení. Účastníci se střetávali i mimo kurzy a poznávali se tak blíže, v rámci kurzu se vzájemně podporovali a motivovali ve svých dovednostech. Koneckonců v kurzu nehrálo roli, odkud kdo pochází, všichni byli na společné vlně,” popisuje Beáta Máthéová a souhlasí s ní i někteří ze zapojených mladých lidí. „Na začátku projektu jsme se neznali, postupem času jsme se stmelili a workshopy probíhaly v přátelském duchu. S blížícím se datem natáčení videoklipu přicházelo několik zádrhelů, ale nakonec všechno dopadlo dobře. Chtělo to silný nervy, hodně trpělivosti a hlavně ochotu udělat něco pro celý kolektiv,“ uvádí v tiskové zprávě Zou Meng Xuan pocházející z Číny. „Zpočátku jsem myslela pouze na to, že se naučím natáčet videa, pracovat s technikou. V půlce kurzu se vše změnilo, stal se z nás jeden tým a z této spolupráce vzniklo to, na co můžeme být všichni hrdí – náš videoklip.“ doplňuje ho Anna Hoshurenko z Ukrajiny.

imag in 1

Těžký je přežít

S tématikou migrace souvisí také song Těžký je přežít rappera Dounyho, který se zamýšlí nad rozdílným pohledem na život lidí v konzumní společnosti a v částech světa s nedostatkem základních surovin a bezpečí. Klip tak do jisté míry odráží skutečné příběhy zapojených účastníků. „Člověk přijde z válkou zmítaného Kurdistánu a najednou stojí za kamerou, aby obrazem vydal zpověď i o sobě samém. V tom je to pravdivé, v tom je to silné,“ popsal koordinátor projektu Robert Netuka.

imag in 2

„To, kde dnes žijeme a co všechno je nám k dispozici, je obrovský dar. Zapomínáme být vděční. Trávíme životy nekonečnou honbou za štěstím. Tento klip je milou připomínkou toho, že se máme docela fajn. Děkuji, že jsem tohoto mohla být součástí,” hodnotí komparzistka Marianne Mbo Elio z modelingové agentury New Aliens Agency. Agentura si zakládá na spojování lidí různorodé i netypické krásy, proto byla vybrána ke spolupráci na videoklipu. „Jejich myšlenky a vize nás oslovily a jsou plně v souladu s naším projektem. I náš projekt je založen na rozmanitosti, jedinečnosti a toleranci,” přibližuje Máthéová.

imag in 5

Osvěta

Tým projektu Image.in představil výsledky své spolupráce na konci května v rámci premiéry videoklipu v prostorách Kasáren Karlín. Výstupy a zkušenosti nyní poslouží i osvětové části projektu v rámci školních přednášek k prevenci xenofobie a rasismu. V listopadu pak bude představen na filmovém festivalu v Pise dokument, který ukáže průběh i výsledky práce zapojených evropských měst - Prahy, Lorcy, Bruselu, Pisy a Liverpoolu.

Foto: Honza Bartoň

Čtěte dále

„Měl by shořet v pekle. Pořád je pro mě ale i tím hodným dědečkem,” říká výtvarnice Toy Box

„Celý život se potýkám s psychickými problémy. Plynou z toho, že jsem byla ve čtyřech letech zneužita nevlastním dědečkem a nebylo to zpracované,” říká známá česká výtvarnice Toy Box. Ve své tvorbě se i proto věnuje těm, jejichž hlas není slyšet. Stejně jako nebyl slyšet ten její, když byla malá. „Traumatický je celý tvůj život. Já jsem jako malá měla deprese odjakživa. Pamatuju si, jak jsem koukala na ségru a přemýšlela, proč je ona dobrá, když já jsem takhle zlá,” popisuje následky zneužití. „Když jsem dospívala, měla jsem hrozné deprese, sebevražedné stavy a doteď, když je mi špatně, mám co dělat, abych si nemyslela, že jsem zlá. A že všechny problémy zmizí, když se zabiju.” Kvůli svým psychickým problémům, které vyústily v hospitalizaci v psychiatrické léčebně, čelí řadě předsudků. 

 


 

Luká ...

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.