Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Mladí lidé z Česka i rodin uprchlíků vytvořili videoklip. Získali nové dovednosti i přátelství

 

imag in big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

10
října
2019

Dvaadvacet nadšenců do audiovizuální tvorby, práce pod vedením zkušeného režiséra, měsíce poznatků, zábavy i nových přátelství. Tak by se daly shrnout workshopy projektu Image.In, které pod záštitou Organizace pro pomoc uprchlíkům proběhly letos na jaře. Jejich výsledkem je profesionální videoklip k tracku rappera Dounyho a především zapojení lidí z mnoha kulturních prostředí.

imag in 4

Osmadvacetiletá práce organizace OPU je zaměřena na pomoc migrantům a uprchlíkům v České republice. Kromě právního a sociálního poradenství organizuje také vzdělávací programy zaměřené na podporu integrace cizinců. „Tyto workshopy jsou prostředkem k tomu, aby se setkávali lidé z různých kulturních prostředí, pracovali spolu a kreativně se realizovali. Cílem je reflexe, že lidé pocházející z různých zemí a mluvící odlišným jazykem mohou společně něco vytvořit, v našem projektu to byl profesionální hudební videoklip,” říká pro HFC Beáta Máthéová z OPU.

imag in 3

A tak se v lednu v prostorách Kasáren Karlín začala scházet různorodá skupina mladých lidí původem z devíti zemí světa. Jejich cílem bylo vytvořit fungující tým a společně pracovat na tvorbě videoklipu k songu Těžký je přežít rappera Dounyho a zpěváka Ondřeje Brejšky. Rozvíjet kreativitu a tvůrčí potenciál jim pomohl kameraman a režisér Ondřej Kudyn. „Projekt Image.in byl určen pro skupinu lidí ve věku 15 až 24 let, kteří neměli žádné předchozí zkušenosti s audiovizuální tvorbou. Ovšem my jsme se rozhodli zapojit i mládež, která nějaké zkušenosti má, aby si vzájemně pomáhali,” uvádí Máthéová. „A kromě získávání nových zkušeností si myslíme, že přinesl také nová přátelství, kontakty a zážitky,” dodává.

Integrace

A právě integrace byla dalším z cílů projektu, který se podařilo naplnit velmi dobře. „V rámci kurzů jsme dokázali vytvořit bezpečný prostor, ve kterém jazykové a kulturní bariéry nehrály žádnou roli, a proto se mohli všichni účastníci realizovat svým vlastním způsobem. Například účastníci z Iráku či Jemenu nebo Konga se nebáli vnášet do pléna vlastní nápady, projevovat své emoce, vize, postoje,” upřesňuje Máthéová. „Měli jsme v kurzu i děti uprchlíků, které neovládaly plně český jazyk, ale kolektiv i lektor jim pomáhali tuto jazykovou bariéru překonávat,” dodává.

Spolupráce tak kromě získaných vědomostí a dovedností vedla i ke zvýšení sebevědomí, zlepšení komunikace a motivování některých účastníků. Důležitou součástí bylo také navázání nových kontaktů a přátelství. „Již během kurzu jsme pozorovali, že mezi některými účastníky vzniká přátelské pouto, které by mohlo pokračovat i po skončení. Účastníci se střetávali i mimo kurzy a poznávali se tak blíže, v rámci kurzu se vzájemně podporovali a motivovali ve svých dovednostech. Koneckonců v kurzu nehrálo roli, odkud kdo pochází, všichni byli na společné vlně,” popisuje Beáta Máthéová a souhlasí s ní i někteří ze zapojených mladých lidí. „Na začátku projektu jsme se neznali, postupem času jsme se stmelili a workshopy probíhaly v přátelském duchu. S blížícím se datem natáčení videoklipu přicházelo několik zádrhelů, ale nakonec všechno dopadlo dobře. Chtělo to silný nervy, hodně trpělivosti a hlavně ochotu udělat něco pro celý kolektiv,“ uvádí v tiskové zprávě Zou Meng Xuan pocházející z Číny. „Zpočátku jsem myslela pouze na to, že se naučím natáčet videa, pracovat s technikou. V půlce kurzu se vše změnilo, stal se z nás jeden tým a z této spolupráce vzniklo to, na co můžeme být všichni hrdí – náš videoklip.“ doplňuje ho Anna Hoshurenko z Ukrajiny.

imag in 1

Těžký je přežít

S tématikou migrace souvisí také song Těžký je přežít rappera Dounyho, který se zamýšlí nad rozdílným pohledem na život lidí v konzumní společnosti a v částech světa s nedostatkem základních surovin a bezpečí. Klip tak do jisté míry odráží skutečné příběhy zapojených účastníků. „Člověk přijde z válkou zmítaného Kurdistánu a najednou stojí za kamerou, aby obrazem vydal zpověď i o sobě samém. V tom je to pravdivé, v tom je to silné,“ popsal koordinátor projektu Robert Netuka.

imag in 2

„To, kde dnes žijeme a co všechno je nám k dispozici, je obrovský dar. Zapomínáme být vděční. Trávíme životy nekonečnou honbou za štěstím. Tento klip je milou připomínkou toho, že se máme docela fajn. Děkuji, že jsem tohoto mohla být součástí,” hodnotí komparzistka Marianne Mbo Elio z modelingové agentury New Aliens Agency. Agentura si zakládá na spojování lidí různorodé i netypické krásy, proto byla vybrána ke spolupráci na videoklipu. „Jejich myšlenky a vize nás oslovily a jsou plně v souladu s naším projektem. I náš projekt je založen na rozmanitosti, jedinečnosti a toleranci,” přibližuje Máthéová.

imag in 5

Osvěta

Tým projektu Image.in představil výsledky své spolupráce na konci května v rámci premiéry videoklipu v prostorách Kasáren Karlín. Výstupy a zkušenosti nyní poslouží i osvětové části projektu v rámci školních přednášek k prevenci xenofobie a rasismu. V listopadu pak bude představen na filmovém festivalu v Pise dokument, který ukáže průběh i výsledky práce zapojených evropských měst - Prahy, Lorcy, Bruselu, Pisy a Liverpoolu.

Foto: Honza Bartoň

Čtěte dále

„Když je někdo na vozíku, neznamená to, že své tělo nepoužívá,“ říká tanečnice

„Svá těla nepoužíváme jen tehdy, když jsme mrtví. Tělo dýchá, srdce rozlévá do organismu krev, která pulzuje celým člověkem,“ říká šéfka taneční skupiny pro lidi s hendikepem Proty Boty Kateřina Hanzlíková a dodává: „Když je někdo na vozíku, neznamená to, že své tělo nepoužívá. Používá ho stále, jen třeba trošku jinak než my chodící.“ Taneční skupina funguje už téměř dvacet let, střídají se v ní různí tanečníci i tanečnice a svá představení zaměřuje na témata, jako je třeba svoboda vs. hendikep. Kdo jsou a jaké mají příběhy? „Dáša byla ve skupině pět let, od narození má nemoc, kterou překládáme jako lámavost kostí,“ vypráví Kateřina.

Jiří Pasz 3. 6. 2020

„Neděláme to schválně," říká dívka žijící s hraniční poruchou osobnosti

První roky dětství strávila dvacetiletá Ari v kojeneckém ústavu. Poté potkala svoji pěstounku, u které až do dospělosti vyrůstala. Život bez rodiny v raném dětství v ní však zanechal pocity nejistoty a osamělosti, se kterými se potýká dodnes. „Je to vidět v přístupu k životu. Nikomu nevěřím a nedokážu si vytvořit pocit rodiny a bezpečí. Je to osamělý život a svět ti může víc ublížit, protože nemáš důvěru k ničemu,” popisuje Ari. V dospívání jí byla diagnostikována hraniční porucha osobnosti, která dle jejích slov ovlivňuje celý život.

Marie Škardová 2. 6. 2020

Meda se narodila se vzácným syndromem. „Problém jsem měla já, ne ona. Je těžké si to přiznat,” říká její matka

Meda Slezáková se narodila se vzácným syndromem oculo dento digitální dysplázie (ODDD). „Podle statistiky postihuje jednoho člověka z deseti milionů a na světě je popsáno jen několik stovek případů. S naší diagnózou jsme si připadali ztracení. Většina lékařů ji také slyšela poprvé,“ říká maminka Medy Petra a dodává že mezi symptomy mohou patřit potíže se zrakem, srostlé prsty na rukou, zuby bez zubní skloviny a neurologické potíže. „Když jsem měla před sebou ten bezbranný flekatý uzlíček, bála jsem se, že se bude trápit. Na vzhled je pořád kladen velký důraz. Jenže je tu také osobnost a vím, že to říká každý rodič, ale Meda je prostě bourák, má charisma a veselou povahu,“ vypráví. Jak si Meda a její rodina vedou v jejích dvou a půl letech a po sedmi hospitalizacích? 

Jiří Pasz 28. 5. 2020

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat. Naštěstí jich nebylo mnoho. 

Adéla Gálová 27. 5. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.