Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Mladí lidé z Česka i rodin uprchlíků vytvořili videoklip. Získali nové dovednosti i přátelství

 

imag in big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

10
října
2019

Dvaadvacet nadšenců do audiovizuální tvorby, práce pod vedením zkušeného režiséra, měsíce poznatků, zábavy i nových přátelství. Tak by se daly shrnout workshopy projektu Image.In, které pod záštitou Organizace pro pomoc uprchlíkům proběhly letos na jaře. Jejich výsledkem je profesionální videoklip k tracku rappera Dounyho a především zapojení lidí z mnoha kulturních prostředí.

imag in 4

Osmadvacetiletá práce organizace OPU je zaměřena na pomoc migrantům a uprchlíkům v České republice. Kromě právního a sociálního poradenství organizuje také vzdělávací programy zaměřené na podporu integrace cizinců. „Tyto workshopy jsou prostředkem k tomu, aby se setkávali lidé z různých kulturních prostředí, pracovali spolu a kreativně se realizovali. Cílem je reflexe, že lidé pocházející z různých zemí a mluvící odlišným jazykem mohou společně něco vytvořit, v našem projektu to byl profesionální hudební videoklip,” říká pro HFC Beáta Máthéová z OPU.

imag in 3

A tak se v lednu v prostorách Kasáren Karlín začala scházet různorodá skupina mladých lidí původem z devíti zemí světa. Jejich cílem bylo vytvořit fungující tým a společně pracovat na tvorbě videoklipu k songu Těžký je přežít rappera Dounyho a zpěváka Ondřeje Brejšky. Rozvíjet kreativitu a tvůrčí potenciál jim pomohl kameraman a režisér Ondřej Kudyn. „Projekt Image.in byl určen pro skupinu lidí ve věku 15 až 24 let, kteří neměli žádné předchozí zkušenosti s audiovizuální tvorbou. Ovšem my jsme se rozhodli zapojit i mládež, která nějaké zkušenosti má, aby si vzájemně pomáhali,” uvádí Máthéová. „A kromě získávání nových zkušeností si myslíme, že přinesl také nová přátelství, kontakty a zážitky,” dodává.

Integrace

A právě integrace byla dalším z cílů projektu, který se podařilo naplnit velmi dobře. „V rámci kurzů jsme dokázali vytvořit bezpečný prostor, ve kterém jazykové a kulturní bariéry nehrály žádnou roli, a proto se mohli všichni účastníci realizovat svým vlastním způsobem. Například účastníci z Iráku či Jemenu nebo Konga se nebáli vnášet do pléna vlastní nápady, projevovat své emoce, vize, postoje,” upřesňuje Máthéová. „Měli jsme v kurzu i děti uprchlíků, které neovládaly plně český jazyk, ale kolektiv i lektor jim pomáhali tuto jazykovou bariéru překonávat,” dodává.

Spolupráce tak kromě získaných vědomostí a dovedností vedla i ke zvýšení sebevědomí, zlepšení komunikace a motivování některých účastníků. Důležitou součástí bylo také navázání nových kontaktů a přátelství. „Již během kurzu jsme pozorovali, že mezi některými účastníky vzniká přátelské pouto, které by mohlo pokračovat i po skončení. Účastníci se střetávali i mimo kurzy a poznávali se tak blíže, v rámci kurzu se vzájemně podporovali a motivovali ve svých dovednostech. Koneckonců v kurzu nehrálo roli, odkud kdo pochází, všichni byli na společné vlně,” popisuje Beáta Máthéová a souhlasí s ní i někteří ze zapojených mladých lidí. „Na začátku projektu jsme se neznali, postupem času jsme se stmelili a workshopy probíhaly v přátelském duchu. S blížícím se datem natáčení videoklipu přicházelo několik zádrhelů, ale nakonec všechno dopadlo dobře. Chtělo to silný nervy, hodně trpělivosti a hlavně ochotu udělat něco pro celý kolektiv,“ uvádí v tiskové zprávě Zou Meng Xuan pocházející z Číny. „Zpočátku jsem myslela pouze na to, že se naučím natáčet videa, pracovat s technikou. V půlce kurzu se vše změnilo, stal se z nás jeden tým a z této spolupráce vzniklo to, na co můžeme být všichni hrdí – náš videoklip.“ doplňuje ho Anna Hoshurenko z Ukrajiny.

imag in 1

Těžký je přežít

S tématikou migrace souvisí také song Těžký je přežít rappera Dounyho, který se zamýšlí nad rozdílným pohledem na život lidí v konzumní společnosti a v částech světa s nedostatkem základních surovin a bezpečí. Klip tak do jisté míry odráží skutečné příběhy zapojených účastníků. „Člověk přijde z válkou zmítaného Kurdistánu a najednou stojí za kamerou, aby obrazem vydal zpověď i o sobě samém. V tom je to pravdivé, v tom je to silné,“ popsal koordinátor projektu Robert Netuka.

imag in 2

„To, kde dnes žijeme a co všechno je nám k dispozici, je obrovský dar. Zapomínáme být vděční. Trávíme životy nekonečnou honbou za štěstím. Tento klip je milou připomínkou toho, že se máme docela fajn. Děkuji, že jsem tohoto mohla být součástí,” hodnotí komparzistka Marianne Mbo Elio z modelingové agentury New Aliens Agency. Agentura si zakládá na spojování lidí různorodé i netypické krásy, proto byla vybrána ke spolupráci na videoklipu. „Jejich myšlenky a vize nás oslovily a jsou plně v souladu s naším projektem. I náš projekt je založen na rozmanitosti, jedinečnosti a toleranci,” přibližuje Máthéová.

imag in 5

Osvěta

Tým projektu Image.in představil výsledky své spolupráce na konci května v rámci premiéry videoklipu v prostorách Kasáren Karlín. Výstupy a zkušenosti nyní poslouží i osvětové části projektu v rámci školních přednášek k prevenci xenofobie a rasismu. V listopadu pak bude představen na filmovém festivalu v Pise dokument, který ukáže průběh i výsledky práce zapojených evropských měst - Prahy, Lorcy, Bruselu, Pisy a Liverpoolu.

Foto: Honza Bartoň

Čtěte dále

Jsme Česko

„Jsme Česko,” říká více než padesátka obyvatel České republiky rozličného původu, náboženského vyznání, orientace i sociálních skupin. A to ve společné kampani vládního projektu HateFree Culture a Multikulturního centra Praha. Činí tak u příležitosti 30. výročí demokracie v Česku a odkazují se ke státním symbolům, zejména pak k barvám české vlajky, tedy trikoloře. Stužka s trikolorou byla i jedním ze symbolů Sametové revoluce.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Otevřená snídaně už v neděli 24. listopadu v Praze!

V neděli 24. listopadu od 9:30 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních.


HateFree Culture 11. 11. 2019

„Před lety jsem vás vozila autem, dnes vozíte vy mne.” Desítky seniorů napsaly dopis vnoučeti

Téměř šedesátka seniorů starších šedesáti let napříč Českem napsala svým vnoučatům. Cílem bylo zjistit, jaký vzkaz by senioři rádi předali nové generaci. Aktivita probíhala pod patronací seniorské organizace SenSen zastřešující 40 tisíc členů v seniorských klubech napříč ČR. Nejmladšímu ze seniorů bylo šedesát let, nejstaršímu šestadevadesát. Většinu z nich tvořily ženy a jen pět účastníků a účastnic nemělo vlastní rodinu a dopisy tak psali obecně mladé generaci. „Pracujeme se starými lidmi. A důvodem, proč jsme s dopisy začali, je z psychologického hlediska jejich potřeba udělat na konci života nějaké resumé. Esence jeho existence se pak objevuje v tom dopise,” uvedla iniciátorka projektu Urszula Tokarska z Polska.


 

Lukáš Houdek 6. 11. 2019

Vyměnila novinařinu za řešení problémů na Luníku IX. „Romská chudoba je stejná jako každá jiná.“

Jarmila Vaňová, novinářka, která vyměnila žurnalistiku a tvorbu televizního národnostního pořadu za terénní sociální práci na nechvalně známém slovenském sídlišti Luník IX, svého rozhodnutí zpětně nelituje. Sama říká, že nešlo nedělat sociální žurnalistiku, když se každodenně setkávala s lidmi, kteří se nacházeli v zoufalé situaci a sami nevěřili, že se dá v jejich životě cokoliv změnit.


Rena Horváthová 4. 11. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.