Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Onemocněla rakovinou, čelila psychickým a sociálním problémům. Dnes skrz Amelii pomáhá jiným pacientům

 

amelie big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

11
září
2019

V šestatřiceti letech byl manažerce Pavle Tiché diagnostikován karcinom prsu. K nepříznivé diagnóze se posléze začaly přidávat další nepříjemnosti, které vážnou nemoc provázejí. „V průběhu léčby jsem si stále více uvědomovala, jakou moc má psychika a jak málo prostoru v současném zdravotnickém systému dostává práce s ní. Na základě vlastních zkušeností s psychoterapií a sebezkušenostními semináři jsem došla k názoru, že to může být cesta k překonání vážné nemoci či ke kvalitnímu životu s ní,” popsala Tichá na webu organizace Amelie, kterou se rozhodla založit, aby dokázala dalším nemocným pomoc, kterou postrádala, poskytnout. Organizace dnes již třináctým rokem pomáhá onkologickým pacientům a jejich rodinám. Pavla Tichá ji vedla až do své smrti v roce 2014.

amelie 1

„Když mi před lety onemocněl tatínek na leukémii, byli jsme celou dobu kolem něj a s ním. O své nemoci, svých obavách a strachu s námi však moc nemluvil. S námi a vlastně ani s nikým jiným. Protože přátelé a kolegové najednou zmizeli – nevěděli, jak se chovat, o čem s ním mluvit,” upozorňuje klientka Amelie Gabka na jeden z problémů, se kterým se nemocní v Česku potýkají. Když pak po několika letech onemocněla ona sama, snažila se s okolím co nejvíce komunikovat. Zjistila však, že do osamělosti se propadl její manžel. „Jeho přátelé zase nevěděli, jak se chovat k někomu, kdo má tak nemocnou ženu,” vysvětluje. Pomoc její rodině nabídla právě Amelie. „Pomáhá lidem s onkologickým onemocněním s nemocí žít. A jejich rodinám, blízkým i vzdálenějším pomáhá žít s nemocným. Zůstat s ním v kontaktu, podporovat ho a pečovat o něj, ale také o své pocity a potřeby, nezanedbávat se,” doplňuje Gabka.

amelie 3

Psychosociální pomoc

A právě na psychosociální pomoc dlouhodobě nemocným se organizace zaměřuje. „Amelie se snaží vyplnit bohužel stále absentující, a přitom nezbytný úsek péče o psychické a sociální problémy onkologických pacientů. V průběhu závažné chronické nemoci, kterou rakovina je, by měl mít nemocný přístup k sociálnímu a psychologickému poradenství, potřebuje rady, oporu, uklidnění. Bez této podpory je často bezradný a ztracený a to komplikuje samotnou léčbu,” říká onkoložka a pedagožka Alexandra Aschermannová.

amelie 2

„Onkologická diagnóza přináší řadu změn nejen do života nemocného, ale i mezi jeho blízké. Objeví se řada otázek týkajících se pracovního života, rolí v rodině nebo průběhu léčby, s kterými je těžké si poradit. Od toho je tu právě Amelie, která poskytuje bezplatnou psychosociální pomoc jak formou ambulantních služeb, tak i na dálku,” doplňuje pro HFC Tereza Kvapil Pokorná, sociální pracovnice Amelie.

Bezplatné služby

Amelie tak mnoha klientům poskytuje například sociální a pracovněprávní poradenství, které rodinám pomáhá orientovat se v situaci a dělat potřebná rozhodnutí, nebo psychoterapeutické a krizové vedení zaměřující se na překonání strachu, pocitu bezmoci, viny nebo izolace. „Narážíme také na různé stereotypy a tabu. U řady nemocných není na první pohled nic poznat, často si tedy sami nejsou jistí, zda se svému okolí chtějí s rakovinou svěřit a čelit reakcím. Onkologicky nemocní se mohou potýkat i s fyzickým omezením nebo únavou, což bývá problém zejména v zaměstnání,“ upřesňuje Tereza Kvapil Pokorná.

amelie 4

Bezplatné služby jsou nabízeny prostřednictvím Center Amelie v Praze, Olomouci, Liberci a Rakovníku a na Lince Amelie. Součástí práce je také dobrovolnický program na onkologických pracovištích, kde dobrovolníci navštěvují pacienty i několikrát týdně.

Pomozte i vy

Aby mohla organizace nabízet potřebnou psychosociální pomoc více nemocným a jejich blízkým, shání nyní další dobrovolníky i finanční podporu od veřejnosti. „Setkal jsem se po roce s bývalým kolegou. Byl pohublý. Řekl mi, že za poslední rok prošel léčbou rakoviny. Zmínil jsem se mu o Amelii a on mi s nadšením vpadl do řeči, jak za ním během dlouhé léčby v nemocnici chodili dobrovolníci právě z Amelie. Byli pro něj obrovskou psychickou vzpruhou. Podle něj určitě přispěli k tomu, že jeho léčba byla úspěšná,” popisuje Vašek, který vizi zakladatelky Pavly Tiché pomohl realizovat nápady i financemi a dodnes ji pomáhá šířit. „Život ohrožující diagnóza může změnit šťastný život rodiny v noční můru. Ale nemusí,” dodává.

amelie 5

Podobný pohled sdílí i Petra, která sama onkologické onemocnění prodělala a své zkušenosti nyní předává jako koordinátorka a zakladatelka Centra Amelie v Liberci. „Amelie mi dala pocit smysluplné práce, která může pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým zvládnout náročnou životní situaci. Ráda bych, aby lidé, kteří se dozvěděli, že mají rakovinu, nezoufali a brali ji prostě jako překážku, kterou je na životní pouti nutno zdolat a jít dál. Neboť v životě je možné zvládnout i to, o čem si člověk často myslí, že zvládnout nelze,” uzavírá.

Podpořit pomoc lidem s diagnózou rakoviny můžete i vy odesláním dárcovské SMS v ceně 90 korun posláním SMS na číslo 87 777 s textem: DMS AMELIE 90. Další možnosti, jak pomoci, najdete na webových stránkách.

Foto: Archiv Amélie

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.