Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Onemocněla rakovinou, čelila psychickým a sociálním problémům. Dnes skrz Amelii pomáhá jiným pacientům

 

amelie big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

11
září
2019

V šestatřiceti letech byl manažerce Pavle Tiché diagnostikován karcinom prsu. K nepříznivé diagnóze se posléze začaly přidávat další nepříjemnosti, které vážnou nemoc provázejí. „V průběhu léčby jsem si stále více uvědomovala, jakou moc má psychika a jak málo prostoru v současném zdravotnickém systému dostává práce s ní. Na základě vlastních zkušeností s psychoterapií a sebezkušenostními semináři jsem došla k názoru, že to může být cesta k překonání vážné nemoci či ke kvalitnímu životu s ní,” popsala Tichá na webu organizace Amelie, kterou se rozhodla založit, aby dokázala dalším nemocným pomoc, kterou postrádala, poskytnout. Organizace dnes již třináctým rokem pomáhá onkologickým pacientům a jejich rodinám. Pavla Tichá ji vedla až do své smrti v roce 2014.

amelie 1

„Když mi před lety onemocněl tatínek na leukémii, byli jsme celou dobu kolem něj a s ním. O své nemoci, svých obavách a strachu s námi však moc nemluvil. S námi a vlastně ani s nikým jiným. Protože přátelé a kolegové najednou zmizeli – nevěděli, jak se chovat, o čem s ním mluvit,” upozorňuje klientka Amelie Gabka na jeden z problémů, se kterým se nemocní v Česku potýkají. Když pak po několika letech onemocněla ona sama, snažila se s okolím co nejvíce komunikovat. Zjistila však, že do osamělosti se propadl její manžel. „Jeho přátelé zase nevěděli, jak se chovat k někomu, kdo má tak nemocnou ženu,” vysvětluje. Pomoc její rodině nabídla právě Amelie. „Pomáhá lidem s onkologickým onemocněním s nemocí žít. A jejich rodinám, blízkým i vzdálenějším pomáhá žít s nemocným. Zůstat s ním v kontaktu, podporovat ho a pečovat o něj, ale také o své pocity a potřeby, nezanedbávat se,” doplňuje Gabka.

amelie 3

Psychosociální pomoc

A právě na psychosociální pomoc dlouhodobě nemocným se organizace zaměřuje. „Amelie se snaží vyplnit bohužel stále absentující, a přitom nezbytný úsek péče o psychické a sociální problémy onkologických pacientů. V průběhu závažné chronické nemoci, kterou rakovina je, by měl mít nemocný přístup k sociálnímu a psychologickému poradenství, potřebuje rady, oporu, uklidnění. Bez této podpory je často bezradný a ztracený a to komplikuje samotnou léčbu,” říká onkoložka a pedagožka Alexandra Aschermannová.

amelie 2

„Onkologická diagnóza přináší řadu změn nejen do života nemocného, ale i mezi jeho blízké. Objeví se řada otázek týkajících se pracovního života, rolí v rodině nebo průběhu léčby, s kterými je těžké si poradit. Od toho je tu právě Amelie, která poskytuje bezplatnou psychosociální pomoc jak formou ambulantních služeb, tak i na dálku,” doplňuje pro HFC Tereza Kvapil Pokorná, sociální pracovnice Amelie.

Bezplatné služby

Amelie tak mnoha klientům poskytuje například sociální a pracovněprávní poradenství, které rodinám pomáhá orientovat se v situaci a dělat potřebná rozhodnutí, nebo psychoterapeutické a krizové vedení zaměřující se na překonání strachu, pocitu bezmoci, viny nebo izolace. „Narážíme také na různé stereotypy a tabu. U řady nemocných není na první pohled nic poznat, často si tedy sami nejsou jistí, zda se svému okolí chtějí s rakovinou svěřit a čelit reakcím. Onkologicky nemocní se mohou potýkat i s fyzickým omezením nebo únavou, což bývá problém zejména v zaměstnání,“ upřesňuje Tereza Kvapil Pokorná.

amelie 4

Bezplatné služby jsou nabízeny prostřednictvím Center Amelie v Praze, Olomouci, Liberci a Rakovníku a na Lince Amelie. Součástí práce je také dobrovolnický program na onkologických pracovištích, kde dobrovolníci navštěvují pacienty i několikrát týdně.

Pomozte i vy

Aby mohla organizace nabízet potřebnou psychosociální pomoc více nemocným a jejich blízkým, shání nyní další dobrovolníky i finanční podporu od veřejnosti. „Setkal jsem se po roce s bývalým kolegou. Byl pohublý. Řekl mi, že za poslední rok prošel léčbou rakoviny. Zmínil jsem se mu o Amelii a on mi s nadšením vpadl do řeči, jak za ním během dlouhé léčby v nemocnici chodili dobrovolníci právě z Amelie. Byli pro něj obrovskou psychickou vzpruhou. Podle něj určitě přispěli k tomu, že jeho léčba byla úspěšná,” popisuje Vašek, který vizi zakladatelky Pavly Tiché pomohl realizovat nápady i financemi a dodnes ji pomáhá šířit. „Život ohrožující diagnóza může změnit šťastný život rodiny v noční můru. Ale nemusí,” dodává.

amelie 5

Podobný pohled sdílí i Petra, která sama onkologické onemocnění prodělala a své zkušenosti nyní předává jako koordinátorka a zakladatelka Centra Amelie v Liberci. „Amelie mi dala pocit smysluplné práce, která může pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým zvládnout náročnou životní situaci. Ráda bych, aby lidé, kteří se dozvěděli, že mají rakovinu, nezoufali a brali ji prostě jako překážku, kterou je na životní pouti nutno zdolat a jít dál. Neboť v životě je možné zvládnout i to, o čem si člověk často myslí, že zvládnout nelze,” uzavírá.

Podpořit pomoc lidem s diagnózou rakoviny můžete i vy odesláním dárcovské SMS v ceně 90 korun posláním SMS na číslo 87 777 s textem: DMS AMELIE 90. Další možnosti, jak pomoci, najdete na webových stránkách.

Foto: Archiv Amélie

Čtěte dále

Jsme Česko

„Jsme Česko,” říká více než padesátka obyvatel České republiky rozličného původu, náboženského vyznání, orientace i sociálních skupin. A to ve společné kampani vládního projektu HateFree Culture a Multikulturního centra Praha. Činí tak u příležitosti 30. výročí demokracie v Česku a odkazují se ke státním symbolům, zejména pak k barvám české vlajky, tedy trikoloře. Stužka s trikolorou byla i jedním ze symbolů Sametové revoluce.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Otevřená snídaně už v neděli 24. listopadu v Praze!

V neděli 24. listopadu od 9:30 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních.


HateFree Culture 11. 11. 2019

„Před lety jsem vás vozila autem, dnes vozíte vy mne.” Desítky seniorů napsaly dopis vnoučeti

Téměř šedesátka seniorů starších šedesáti let napříč Českem napsala svým vnoučatům. Cílem bylo zjistit, jaký vzkaz by senioři rádi předali nové generaci. Aktivita probíhala pod patronací seniorské organizace SenSen zastřešující 40 tisíc členů v seniorských klubech napříč ČR. Nejmladšímu ze seniorů bylo šedesát let, nejstaršímu šestadevadesát. Většinu z nich tvořily ženy a jen pět účastníků a účastnic nemělo vlastní rodinu a dopisy tak psali obecně mladé generaci. „Pracujeme se starými lidmi. A důvodem, proč jsme s dopisy začali, je z psychologického hlediska jejich potřeba udělat na konci života nějaké resumé. Esence jeho existence se pak objevuje v tom dopise,” uvedla iniciátorka projektu Urszula Tokarska z Polska.


 

Lukáš Houdek 6. 11. 2019

Vyměnila novinařinu za řešení problémů na Luníku IX. „Romská chudoba je stejná jako každá jiná.“

Jarmila Vaňová, novinářka, která vyměnila žurnalistiku a tvorbu televizního národnostního pořadu za terénní sociální práci na nechvalně známém slovenském sídlišti Luník IX, svého rozhodnutí zpětně nelituje. Sama říká, že nešlo nedělat sociální žurnalistiku, když se každodenně setkávala s lidmi, kteří se nacházeli v zoufalé situaci a sami nevěřili, že se dá v jejich životě cokoliv změnit.


Rena Horváthová 4. 11. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.